Coronavirüs Türkiyede

Yeşil mercimek almaya gittim BİM’e , son yeşil mercimeği aldım. Raflar bomboş değildi ama klorak,5 kg un, eldiven tamamen bitmişti. Makarnalar da az kalmıştı ama okul çıkışı saatine denk geldiğim ve müşteri yoğunluğu çok olduğu için (hem yüklü alışveriş yapan vardı hem de birkaç malzeme alan da vardı, genelde okul girişi ve çıkışı kalabalık olan bir yer zaten) belki de yenilerini raflara dizmemişlerdir. Ben sadece 1 kutu daha eldiven alabilmeyi isterdim normalde de eldiven kullanan bir insanım yumurtaya ve ete çıplak elle dokunamıyorum :KK53:
Ben de eldiven bulamadim. Tuvalet banyo ve mutfagi temizleyemiyorum bende eldivensiz 🤦‍♀️ Son 6 eldivenim kaldi yikayip kullaniyorum sacma bir sekilde 😂😂

Bende şunu merak ediyorum
Gercekten bilmedigim için soruyorum aslinda
Simdi diger buluşicı ve ölüm orani yüksek hastaliklar domuz gribi vs. Onlarda ölçulen ölüm oranlari ilk 3 aylık mı ? Yoksa 1 yıllık mı ?
Bu virüste ölüm oranı % 2 deniliyor ama 3 aylık bi virüs sonuçta.zaman ilerledikçe ölüm oranları artabilir mesela
Sordugum bu sorular saçma da olabilir tabi 🙈

Böyle bir haber buldum sanırım yıllık olarak verilmiş ölüm oranları.Asıl önemli olan virüsün yayılma hızı ve bu kadar ülkeye bu kadar kısa sürede yayılmış olması sanırım diğer salgınlar bu kadar çok ülkeye yayılmamış

Bende şunu merak ediyorum
Gercekten bilmedigim için soruyorum aslinda
Simdi diger buluşicı ve ölüm orani yüksek hastaliklar domuz gribi vs. Onlarda ölçulen ölüm oranlari ilk 3 aylık mı ? Yoksa 1 yıllık mı ?
Bu virüste ölüm oranı % 2 deniliyor ama 3 aylık bi virüs sonuçta.zaman ilerledikçe ölüm oranları artabilir mesela
Sordugum bu sorular saçma da olabilir tabi 🙈

Zamanla ölümler artar ama oranlar aşağı yukarı ayni kalır.
Örneğin ilk gün 10 hastadan 1 kişi ölmüştür. Ölüm oranı 1/10 dur.

Bir hafta sonra 100 hastadan 10 kişi ölmüştür,ama oran yine 1/10 olur.

Ufak tefek farklılıklar olabilir,oran artabilir de azalabilir de.

IMG_20200312_133955.jpg

Burada Manisa Salihli olarak geçen hikâye bugün telefonuma Mersin Anamur'da geçen olarak geldi. Yani cümlelere kadar aynı. :) Ve ne hikmetse bu haberleri yayanların ailesinde hep sağlıkçı var. :) Bunlar muhtemelen tek bir kaynaktan yayılıyor. Kim yayıyor bilmiyorum ama ciddi bir durum olsa bunun saklanabileceğini düşünmüyorum, salgına katkıda bulunacağı gibi hızlı yayıldığından dolayı da engellenemez. Hastanelere şüpheli olarak ön tanıya Corona yazıp alınabiliyorlar, her gördüğümüze atlamamak lazım. Her şeye itibar etmeyin.

Eldiven bana da lazimdi. Tirnaklarim biraz uzun ve ojeli oluyor hep ellerim. Eldiven kullaniyorum hep mutfakta veya suyla ugrasacagim zaman. Tirnaklarimi kesmek istemiyorum. 😁

Doğal ve katkısız beslenmenin faydasına inanıyorum, mesela bir hastalık olduğunda bazı yaşlılar çabuk atlatır hatta eski toprak deriz onlara, yedikleri içtikleri şeylerin doğallığından geliyor bu dirençleri, kimi yaşlınında 90 yaşına gelmesine rağmen hiçbir sağlık sorunu olmaz, 100 yaşına gelip 100'lük dişi çıkanları biliyorum tek bir hastalığı yoktu ama artık çok yaşamaktan yaşlı olmaktan bıkmıştı, Allah ömür versin diyenlere ağzından yel alsın artık öleyim derdi:))
Ne yerseniz o'sunuzdur derler doğrudur bence, yediklerimiz içtiklerimiz ne kadar sağlıklı olacağımızı da belirliyor.
Masallah :) cok yasamaktan, yasliliktan dolayi olmeyi dilemek artik gunumuzde bizler icin hayal oldu gibi birsey.. Yedigimiz cogu sey paketli, islenmis gida. Sebzeler hormonlu. Buyuk sehirlerde organik gidalara erismek hem zor, hem de maliyetli. Kucuk yerlerde yasayanlar bu konuda daha sansli.

Aynen bir panik havası ben de sezmedim. Dün yakındaki başka bir markete uğramıştı eşim, bayağı kalabalıkmış ve makarna az kalmış demişti. Ben millet bir iki güne alışır demiştim, alışmışlar demek 😁
İnsanlar marketlere rutin alışverişine gidince panik yapıp makarna, un, kolonya, çamaşır suyu alanları görüp kalmayacak herşey bitecek endişesiyle birbirinden görerek de aldı bence, biraz da açıklamanın ilk şoku sebep oldu, umarım ve dilerim salgına dönmezse bu panik havası dağılacaktır.

Bu arada konuyu taşıdım artık, çünkü görüyorum ki sizlerinde o panik ve korkuları biraz geçti, market alışverişlerinde bulabildiğiniz bulamadığınız ürünler konuşulmaya başladı, konu dertlikten çıktı, ki bu konu ülkemize dert olmaktan çıksın gerçekten, sağlıkla yaşayalım hepimiz.

Ay sağlıklısı nasıl oluyor tarif verir misiniz? Komşuya falan verdim ama evde yine de çok var. Yazık günah 1 2 paketini kullanayım bari
Makarnayı sağlıksız yapan kullandığınız yağ miktarı.
Ben çocuklar için karışık sebzeli yapıyorum, istediğiniz her malzemeyi jülyen biraz kavurup üzerine makarna ekleyip, kemik ya da et suyu kullanarak demleme yöntemi ile pişirebilirsiniz.

Domates, bol maydonoz, yeşil biber, kabak, azıcık kereviz sapı ve yer elması, havucu rondodan geçirip, makarnayı haşladıktan sonra bu sebze rondusunu az biraz suda az yağla pişirip markarnayla özdeşleştiriyorum çocuklara mesela.

Karbonhidrata vücudun ihtiyacı var, ekmek gibi sade kullanmayıp lezzetlendirirseniz çok da güzel tek çeşit ama doyurucu yeterli bir besin oluyor.

X