Coronavirüs Türkiyede

Turşu satan yerler var dimi hazır turşu da koruyucu falan var mıdır acaba?
Onlarin probiyotiklerinin cok etkili oldugunu dusunmuyorum evde yapilani en doğal probiyotik yonunden cok zengin..Ama ev tursunuz yoksa guvenilir bir yerden alin elbette hic yememekten iyidir

Turşu satan yerler var dimi hazır turşu da koruyucu falan var mıdır acaba?
Ev yapimi satan yok mu cevrenizde?
Burda rencberler oluyor. Biiz cogu zaman koy yogurdu,koy yumurtasi,tarhana , tursu falan alirdik. Artiik kendimiz yapiyoruz. Bir sorun vardir illaki cevrenizde bunlari satan bir yer.

Ev yapimi satan yok mu cevrenizde?
Burda rencberler oluyor. Biiz cogu zaman koy yogurdu,koy yumurtasi,tarhana , tursu falan alirdik. Artiik kendimiz yapiyoruz. Bir sorun vardir illaki cevrenizde bunlari satan bir yer.
Ben dağın başında olduğumdan merkeze gitmem yarım saat 40 dk ondan dolayı bir bakayım sağolun

Hmmm anladim.
Biz uni.de ogrenciyken kurmustuk aslinda ida arkadaslarimla. Kizarlar mi ki yurttan? Pisecek bisey yok yani. Odada gayet sebzeni alip yikayip bidona basabilirsin 🤷‍♀️
Size şöyle söyleyeyim aldığım meyvenın bile tanesi önemli
Evden bir şey getırmek yasak ama kdksks bir yolunu bulup sokucam

Bir de benim dikkatimi cekti. Belki sadece rastlanti olabilir bilemiyorum. Yakin zamanda Acun'un yengesi vefat etti zaturre dediler. Rahmetli Baris Akarsu'nun ablasini yogun bakima kaldirdilar cigerlerinde agirlasmis zaturre dediler. Malum corona da zaturreye sebep oluyor. :KK43: yeni olan seyler bunlar bakabilirsiniz netten.
2 3 senedir, bölgesel mi bilmiyorum ama Ankara’da zatürre hastalığı var.
Birkaç tanıdığımız 2 haftadan uzun süre yatarak tedavi edildi.
Geçtiğimiz sene bu korkuyu yaşıyorduk.
Benim en ufacık hastalığım zaten bronşite döner, alerjik astımım da var.
Öksürüğüm 2 ay geçmez, hava alıyorum falan filan.
O sebeple detaylı araştırdık ve ciğerlere yerleşen bir virüs olduğu, bunun zatürreye çevirdiğini öğrenmiştik.

Belki alakasızdır ama, ülkemizde coronanın diğer ülkeler kadar hasar bırakacağına inanmıyorum.
Bizlerin şifalı yemek ve içecekleri, maruz kaldığımız çok daha fazla şey var aslında.
Yarım ada ülkesi olmamız, her bölgenin turist alması, çeşitli bitki örtüsü, tarım ve hayvancılık yaygınlığı, gecekondu gökdelen yapılanması derken ne bileyim dirençli çıkacağımıza inanıyorum.

Size şöyle söyleyeyim aldığım meyvenın bile tanesi önemli
Evden bir şey getırmek yasak ama kdksks bir yolunu bulup sokucam
Aaa manyaklara bak. Biiz memleketten ev yapimi salca getirirdik. Anacigim yufka ekmegi yapardi. Kuru haliyle getirip odanin bi kosesine yigmistim. Gece kim acikirsa hemen bi yufka islatip ev yapimi salca surup mis gibi karnini doyururdu.
Ne karisiyorlar yani 🤦‍♀️

Canim tursu cekti abla ya. 😂 Mis gibi bir bardak suyunu ictim gece gece. Azicik da lahana,kornison yedim. Neden yaptin bunu nedeeennn 😂😂
Yarin da tarhana corbasi yapayim bari :KK70: :KK70:
Bu arada sana katiliyorum mune abla. Et bolca tuketen bir milletiz. Usteliik her onumuze gelen hayvaninn etini yemiyoruz. Dogada bulunan zehirsiz tum otlari pisiriyoruz. En kotu sogan salcayla kavuruyoruz. Annem karadenizli. Ne kadar ot varsa tursusunu kurup yaz kis kavurur. Ya da yemegini yapar. Kırçan derler mesela bir ot var. Melocan da diyorlar. Annemler onu kavonozlara kurup kavurmasini yaparlar. Cok faydali ve cook lezzetli. Olsa da yesek 😂😋 Mesela ben dogudayim. Burda da daglardan toplanan bir bitki var ışgın. Dag muzu diger adi.😂Senede sadece 1 ay cikiyor ve biz doya doya yiyoruz. Ben annemlere bile kolileyip gonderiyorum 😂 Kalp,seker , tansiyon ve hatta astima bile birebir. Babam kalp ve tansiyon hastasi. Ona cok yaradi masallah. Ve inanilmaz da lezzetli eksi eksi 😋
Yumurta sut yogurt desen bizde girla gidiyor.
Hemen hemen her evin meyve yeme saati de var. Mevsiminde meyve tuketebilen bir miilletiz.
Kesinlikle saglamiz beslenme konusunda. Bize bisey olmaz 🤭🤭
Valla özür dilerim canınızı çektirdiğim için o_Otümüyle yararı olur belki ya da fikir alışverişi sayesinde beraberce korunma yöntemlerine bir faydamız olur diye yazmıştım, malum bizler bir hastalığa yakalandığımızda ilaç tedavisi dışında mutfaklarımızdan da yararlanıyoruz, kültürümüzün bir parçası oldu tedavilerimizi destekleyen alternatifler, nane-limon kaynatmak, ıhlamur içmek, bal zencefil karışımları hep bizde:)))
Mesela hatırlıyorum biz düşüp de kolumuzu bacağımızı morarttığımızda morluğu alsın diye et koyarlardı moraran yere, düşüp alnımızı şişirdiğimizde ekmek çiğneyip koyarlardı, soğan keza yine yara bere için kullanılırdı, saçkıran mı olduk sarımsak sürerlerdi, saydığın otları yemişimdir belki ama isimleri yöreden yöreye değiştiğinden çıkaramadım hiçbirini:))) bizde ısırgan, ebegümeci, şevketi bostan yeriz sık sık, hele deli ısırgan dedikleri yabani bir ısırgan var aman Allah'ım onu yıkayıp temizlemek yürek ister normal ısırgandan çok daha fazla tahriş eden kaşındıran bir yapıya sahip, o yürek de bende var bulunca kaçırmam hemen alıp yaparım:))

Mutfağımıza güveniyorum, belki bu virüs hepimize bulaşacak ama yemek alışkanlıklarımızın faydasını göreceğiz bence, insanlar aylardır korku ve panik yaşıyor, biraz umut olsun bu tip bilgiler, doğruluğu tartışılır, bilimselliği de ama olsun ya faydası olursa :)

Valla özür dilerim canınızı çektirdiğim için o_Otümüyle yararı olur belki ya da fikir alışverişi sayesinde beraberce korunma yöntemlerine bir faydamız olur diye yazmıştım, malum bizler bir hastalığa yakalandığımızda ilaç tedavisi dışında mutfaklarımızdan da yararlanıyoruz, kültürümüzün bir parçası oldu tedavilerimizi destekleyen alternatifler, nane-limon kaynatmak, ıhlamur içmek, bal zencefil karışımları hep bizde:)))
Mesela hatırlıyorum biz düşüp de kolumuzu bacağımızı morarttığımızda morluğu alsın diye et koyarlardı moraran yere, düşüp alnımızı şişirdiğimizde ekmek çiğneyip koyarlardı, soğan keza yine yara bere için kullanılırdı, saçkıran mı olduk sarımsak sürerlerdi, saydığın otları yemişimdir belki ama isimleri yöreden yöreye değiştiğinden çıkaramadım hiçbirini:))) bizde ısırgan, ebegümeci, şevketi bostan yeriz sık sık, hele deli ısırgan dedikleri yabani bir ısırgan var aman Allah'ım onu yıkayıp temizlemek yürek ister normal ısırgandan çok daha fazla tahriş eden kaşındıran bir yapıya sahip, o yürek de bende var bulunca kaçırmam hemen alıp yaparım:))

Mutfağımıza güveniyorum, belki bu virüs hepimize bulaşacak ama yemek alışkanlıklarımızın faydasını göreceğiz bence, insanlar aylardır korku ve panik yaşıyor, biraz umut olsun bu tip bilgiler, doğruluğu tartışılır, bilimselliği de ama olsun ya faydası olursa :)
Ask olsun ne ozuru. Bagisikligim guclendi gece gece ossun :KK70: deli isirgani merak ettim. Kircan dedigim ot da dikenlerin arasindann toplanir. Cok zor toplaniyor. Yara bere icinde kaliyosun ama o lezzete degiyor 😂
Insallah faydasi olur bu bilgilerin. Napiyoruz ?yiyoruz 😂

Ask olsun ne ozuru. Bagisikligim guclendi gece gece ossun :KK70: deli isirgani merak ettim. Kircan dedigim ot da dikenlerin arasindann toplanir. Cok zor toplaniyor. Yara bere icinde kaliyosun ama o lezzete degiyor 😂
Taze sarımsak mevsimi geliyor asıl, ekmek arasına koyup, ev yoğurduyla yedik mi alimallah yeniçeri gibi oluruz😂

Deli ısırgan dedikleri normal ısırgandan daha büyük ve kızılımsı sarımsı yapraklara sahip, buralara özgü mü bilmiyorum ama, zira başka bir yerde görmediğim Ege'ye has bazı otlar var, normal ısırganı eldivenle rahatça tutuyorsunuz ama deli ısırgan eldiven dinlemiyor, isterseniz 3-5 kat eldiven takın bana mısın demiyor, ben eldivenin işe yaramadığını anlayınca çıkarıp çıplak elle yıkamıştım, o gün bugündür ısırganı eldivensiz yıkıyorum:)))
Kırcan dediğin buraların Şevket-i Bostan'ı gibi demek ki, dikenler arasından toplanıyor o da, az bulunur ama yararlıdır.
Hiçbir şey bulamasak doğadan yararlanırız, bizim çeşitliliği bol bir bitki örtümüz var, çoğu otlar yenebilir türden.
Bence faydası olurHoppa

Taze sarımsak mevsimi geliyor asıl, ekmek arasına koyup, ev yoğurduyla yedik mi alimallah yeniçeri gibi oluruz😂
Simdi gece gece sarimsak da mi yiyeyim :KK53:
Yapman etmen canim cekiyor :KK70:
Bayilirim sarimsaga. Hele zeytinyagina salca katip kavurup icine sarimsak dograyip 5 6 tane de zeytin serpistirdim mi tadindan yenmez 😂 Koca yaklasmiyor tabi o gun test edip onaylandi :KK70::KK70:
Dogal antibiiyotik sarimsak oh mis 😋🤭🤭

Deli ısırgan dedikleri normal ısırgandan daha büyük ve kızılımsı sarımsı yapraklara sahip, buralara özgü mü bilmiyorum ama, zira başka bir yerde görmediğim Ege'ye has bazı otlar var, normal ısırganı eldivenle rahatça tutuyorsunuz ama deli ısırgan eldiven dinlemiyor, isterseniz 3-5 kat eldiven takın bana mısın demiyor, ben eldivenin işe yaramadığını anlayınca çıkarıp çıplak elle yıkamıştım, o gün bugündür ısırganı eldivensiz yıkıyorum:)))
Kırcan dediğin buraların Şevket-i Bostan'ı gibi demek ki, dikenler arasından toplanıyor o da, az bulunur ama yararlıdır.
Hiçbir şey bulamasak doğadan yararlanırız, bizim çeşitliliği bol bir bitki örtümüz var, çoğu otlar yenebilir türden.
Bence faydası olurHoppa
Abla kizi emzirdim yine aciktim. 😂 Cikarip erinmeden bir fasulye tursusu kavurasim geldi su an. Allahim sana geliyorum:KK70::KK70:
Beni virus oldurmez beni bu pis bogazim goturecek 😂😂

Simdi gece gece sarimsak da mi yiyeyim :KK53:
Yapman etmen canim cekiyor :KK70:
Bayilirim sarimsaga. Hele zeytinyagina salca katip kavurup icine sarimsak dograyip 5 6 tane de zeytin serpistirdim mi tadindan yenmez 😂 Koca yaklasmiyor tabi o gun test edip onaylandi :KK70::KK70:
Dogal antibiiyotik sarimsak oh mis 😋🤭🤭
Eşim nefret eder sarımsaktan, eve sokmaz.
Ben de zevkine çıtır çıtır yiyen türdendim.
Bugün markette millet yağma yaparken ben sarımsak aldım 2 baş, akşam hemen sarımsaklı yoğurt yedim.
Oh be dünya varmış, gözüm açıldı.
Senelerdir yaşamıyormuşum😂😂

Eşim nefret eder sarımsaktan, eve sokmaz.
Ben de zevkine çıtır çıtır yiyen türdendim.
Bugün markette millet yağma yaparken ben sarımsak aldım 2 baş, akşam hemen sarımsaklı yoğurt yedim.
Oh be dünya varmış, gözüm açıldı.
Senelerdir yaşamıyormuşum😂😂
Benim beyim de oyle. Manti yapiyorum. Benim yogurdum sarimsaksiz olsun diyor. Manti olum bu sarimsakli yenir bu diyorum diinlemiyor :KK70: :KK70: Gun boyu benden kkaciyor sanki vebaliyim😂😂
vAmpir gibi sarimsaktan olumune kaciyor. 😂
Sarimsak sogan bayilirim. Millet makarna stogu yapadursun biz sarimsak sogana abanalim 😂😂

herkes herşeyi stoklamış ben sadece bir şişe kolonya almıştım doğru olanı yapmama rağmen kendimi kötü hissediyorum yağmacılar yüzünden.neden bu kadar bencil ki insanlar:KK43:bazı kişilerin saat gece 12de market market gezerek kolonya aradığını gördüm.temizlik ürünleri yağmalanmış resmen.5tlik kolonya 20tl olmuş:işsiz:

X