Coronavirüs Türkiyede

Dünya Sağlık Örgütü coronayı pandemi olarak ilan etmiş.Geç bile kalınmış bir karar.Bakalım ne gibi gelişmeler olacak?

Okuduğum en mantıklı yorum...

Dünya çapında coronavirus COVIT-19 bulaşan kişi sayısı 114 809 kişi.
Bumlar dünyanın 115 farklı ülke ve bölgesinde yaşıyor.
Virüs nedeniyle ölen kişi sayısı 4031, iyileşen sayısı 64081.
Ağır ve kritik vaka sayısı 5711. (worldoneter)

En çok vaka Çin 80 754, İtalya 9172, Güney Kore 7513, İran da 7161 görüldü.

Ölümler de buna paralel - Çin 3 136, İtalya 463, İran 237, Güney Kore 54 kişi.

Çinde değilseniz ve yakın bir tarihte Çini ziyaret etmediyseniz, endişenizin % 94 atmanız lazım.

Gerçekten COVIT-19 size bulaştıysa, yine de paniğe gerek yok çünkü:
%81 hafif formda, %14 orta, sadece %5 kritik formda seyrediyor.

Atipik zatürede ölüm oranı %10, COVIT-19 da %3.4; elli yaş altı ise 0,2.
Yani elli yaş altıysanız, Çinde yaşamıyorsanız sizin aldığınız piyango biletine büyük ikramiye çıkması olasılığı COVIT-19 a yakalanma olasılığından daha yüksek. Bunda şansınız 1:45 000 000 dir.

10 Şubat pik günlerden birisiydi - Çinde COVIT-19 dan 108 kişi öldü.

Aynı gün:
26 283 kişi kanserden
24 641 kişi kalp hastalıklarından
4300 kişi diabetten öldü.

Her gün:
Sivrisinekler 2740
İnsanlar 1300
Yılanlar 137 kişinin ölümüne sebebiyet veriyor.

Gereksiz panik yapmayın, ucuz medya provokasyonlarına kanmayın.
Dünyanın sonu gelmiş gibi medikal malzeme, ilaç, gıda maddesi stoklamayın.
Kişisel hijyeninize dikkat edin, iyi gıdalar ve vitamin-minerallerle bağışıklık sisteminizi güçlü tutun ve hayatınızı yaşayın...

Dr. Veselin Yakov

bahar da bana da cok dokunuyor, oksuruk hemen basliyor.
canim benim ne kadar dusuncelisin ya tesekkur ederim , boyle insanlari gormek ne kadar ,mutlu ediyor beni

Valla ya yok markete gidiyorum yağmaya var yok stok yapalım yok okullar tatil olsun işe gitmeyelim ablacım senin işe giderken trafikte ölme ihtimalin koronadan ölme ihtimalinden 100 kat fazla saçma sapan panik yaratmaya çalışmasın kimse

Canim senin gittigin yerde yoktur ama ben tekirdağ da gittim aksam ustu mercimek filan bitmisti, insanlar cok asiri doldurmuş tamam vardi ürünler ama azalmış hatta wc kağıdı nerdeyse 3-5? Tane kalmisti. Makarna seker , yag gibi ürünler alinmis

Iyi de çocuğa kim bakacak

Herkesin akrabası eşi dostu aynı şehirde heralde ya da eşlerden biri kesin çalışmıyor evde.

Rahat rahat yazmissiniz tamam kreşler tatil olsun da çocuğa kim bakacak
İyi de çocukları riske atmaktan daha iyi değil mi? Bilmiyorum yani bence 65 yaş insanlardan da riskli çocuklar. Küçücük bedenler sonuçta.

Kolonya nasıl bulunamadı ya bugün bütün marketlerde litrelerce vardı. Ben iki sprey şişe ve bir büyük boy kolonya aldım. 80 derecelik olması gerekiyordu ona göre tercih ettim. Bence yeter uzun bir süre, bidonla almaya gerek yok

İyi de çocukları riske atmaktan daha iyi değil mi? Bilmiyorum yani bence 65 yaş insanlardan da riskli çocuklar. Küçücük bedenler sonuçta.

10 yaş altı çocuklarda ölüm gözlemlenmedi. Doğal bağışıklıkları var gibi kabul ediliyor. Zaten İtalya'da olan ölümler hastalığı kapan ancak ölmeyen gençlerin annesine, babasına, dedesine, ninesine taşımasından kaynaklı oldu. Dolayısıyla risk grubu 50 yaş üstü ve kronik hastalar. Gençler de ölmese bile hastalığı kapmamaya sırf bu yüzden dikkat etmeli.

Haklısınız ama tüm işyerleri tatil edilse hayat durur
Eğer ciddi boyut varsa hayat dursun zaten ;diğer türlü sadece okulları tatil etmek (bana göre ) bir çözüm değil.Size muhalefet etmek için söylemiyorum bu arada ; bir de okul tatil olduğunda işinden izin alamayacak ve bakacak kimsesi olmayanlar var .

Iyi de çocuğa kim bakacak

Herkesin akrabası eşi dostu aynı şehirde heralde ya da eşlerden biri kesin çalışmıyor evde.

Rahat rahat yazmissiniz tamam kreşler tatil olsun da çocuğa kim bakacak

Üstelik sadece çocuğa bakmak da değil, aileler virüsü çalışma ortamlarında kaparlarsa yine çocuğa bulaştırabilirler. 14 gün kuluçka süresinde hiç bir belirti vermese de bulaşabiliyor çünkü.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…