Coronavirüs Türkiyede

Hiç mi vicdan kalmadı anlamıyorum polen mevsimi giriyor benim gibi alerji hastalarının tümü maskeye muhtaç ama piyasada yok
Sabah ilaçlarımı yazdırdım doktora, eczanelerde nefes açıcılar yok çekiyor herkes kafasına göre alıp stoklamış, alerjim olmasına rağmen nefes açıyı yılda bir bilemedin iki gün kullanıyorum ama buna hayati derecede ihtiyacı olanlar var, virüs solunum sıkıntısı yapıyor diye duyan kafasına göre ilaç depoluyor hiç mi düşünmüyorlar bazıları için o ilaçlar yaşam demek
Kolonyalar, dezenfektanlar birden bire yüzde beşyüz fiyat artışına uğradı
Millet deli gibi alış veriş yapıyor, ulan 100 kilo bakliyat alsan ne olur, hava ısındı aha sana böceklendi bir ay sonra bu ne kadar vicdansızlık, ne kadar kafasızlıktır anlamıyorum yeminle
Kesinlikle benim de alerji sorunum var. Nefes alamamı zorlayan başka sorunlarım da var. Yani bir de üstüne alerji olmamam gerekiyor. Baharda maskesiz çıkamam dışarı.
bir de sağlık çalışanları maskeye ulaşamıyormuş.Stoklar tükenmiş. Yurtdışından da duydum aynı şeyi. Orada da insanlar ihtiyacınız kadarını alın , sağlıkçılara ve diğer hastalara kalsın diye uyarıyorlar.

Bizim burda bir markette kolonyayi bitirmisler😂 yaa kimse yüzüne bakmazdi kolonyanin. Ya gerçekten mahalleli aldı ya da toptancılar. İnsan korkar oldu fırsatçılardan

Çalıştığım yer medikal malzemeleri üretimi yapan bir firma..

Hastaneler, medikalciler o kadar aldılar ki artık üretimimiz durmuş vaziyette. Bu duruma ciddi olarak üzülüyorum..
Az önce biri ile görüştüm kadın telefonda ağlıyor kanser hastasıyım ve maskeye ihtiyacım var diye.

Alkol demissiniz umarim yanlis anlayip 2 bira alan olmaz. Cunkubira gibi alkol orani dusuk ickilerin viruse karsi hicbir etkisi yok.
ayy koptum :KK70: :KK70: :KK70:
gercekten ya dezenfekte amaclı soylenen alkolu baska turlu anlayan olur mu olur :KK70: mesela bırı 2 bırayla tum evı sılmeye kalkıyormus :KK70:

Devlet ünileri o konuda üşengeç biraz bence aslında hak da veriyorum akademik takvimi tekrar düzenlemeleri gerekecek vs vs
kabul ettırmek çok zor

ünide okumuş olan çoğu kişi bilir

Yahu ben ünide akademisyenim :)
Ayrıca boğaziçi de şu an ara verme kararı aldı.
Ankara üniversitesi de konuşuyor.

Ünide çalışan herkes bilir

Alkol demissiniz umarim yanlis anlayip 2 bira alan olmaz. Cunkubira gibi alkol orani dusuk ickilerin viruse karsi hicbir etkisi yok.
İlahi güldürdünüz beni. 🤣 Ben hiç düşünmemiştim onları. İçki içmediğim için. Doğru aslında onlar da alkol. Yani belki alkol oranı yüksek olan varsa diyeceğim ama çok pahalıdır heralde.

Dışarıdaki yemekleri tüketmeyin, evde kendiniz yapın daha sağlıklı ve hijyenik olur, sigara dumanından bir şey olacağını sanmam, nefesi tıkar rahatsız eder ama hastalık bulaşmasına neden olmaz bence, daha ziyade vücut salgılarından bulaşıyor, bir de yakın temastan, insanlarla 1 metreden az bir mesafede olmamalısınız.

Yiyecek tuketmemek başarilabilir de,
İstanbul'da bir metre mesafesi gerçekten mümkün degil. Keske olsa...

Panik ve fırsatçılık
On gün önce 200ml boğaziçi kolonyasını 7 TL ye aldım aylık alışverişimin içinde, az önce kardeşim almış 200 ml şişeyi 20 TL den, yuh artık diyorum ya
benımde korkum bu
bırde eve esya stoklamalar zaten yuksek olan fıyatları da yukseltecek ve gercekten ıhtıyacı olan ınsanlar da erısemeyecek bu da halkın daha fazla gergınlık ve stres yasamasına huzurun bozulmasına neden olacak

aynen dedıgınız gıbı panık ve stresden hasta olacaklar
Aynen öyle.

Hayır ben gerçekten anlamıyorum, yani akıl var mantık var. Madem stok istiyorlar, madem garanticiler, niye son günü bekliyorlar? Ülkenin etrafı sarılırken zaten gelme ihtimalinin yüksekliği ortada, illa resmi açıklama mı gerekiyor alışveriş için? Önceden al tut evinde madem stokçusun yani.

Şimdi herkes marketlere koşunca kimseye bir şey kalmayacak.

Bu kadar panik olmayı nasıl başarıyoruz ben anlamıyorum .Yada ben ekstra rahatım bilmiyorum ;herkes normal kişisel hijyenine dikkat etse ,hapşırmasana vs dikkat etse yeter zaten .Marketleri yagmalamk ,stok yapmak ,fırsatcılık yapmak çok saçma geliyor bana .Oldu olacak bankadaki paralarımızı da çekelim nolur nolmaz .

az once ankarada bir markette ozellikle makarna raflari bombostu. market yagmalanmis demeyeyim ama kuru gidalar yoktu bombos.
Kuru gıda rafı boş, kolonya ve dezenfektan yok.
Eczanelerde sadece sprey boy kalmış, eldiven rafları boş.
Çocuk maması bulunamıyor, patates soğanlar bayağı az kapanın elinde kalıyor.

Kızlar gerçekten bire bir kendisi markete gidip rafları boş gören var mı ya?
Ben canim. Ekmek ve makarna alamadim. Valla bir paket alacaktim haa. Ama virusten dolayi oldugu aklima bile gelmedi. Normal olarak bitti sandiydim ne masum dusunceliyim :)

X