Coronavirüs Türkiyede

Rabbim yardımcımız olsun misafirlik etmeyin kabul de etmeyin anlayış şart... Tokalaşmayı kesin asla biz öyle millet değiliz demeyin candan kıymetli değil tüm dünya yaşıyor bunu herkes anlayışlı olur heralde. Alkol alın etil bulursanız tabi sağı solu telefon çanta sürekli silin. Ben izban metro binerken eldiven kullanmaya karar verdim tuttuğumuz herşeyden geçebilmek ihtimali çok yüksek olduğundan.

Türk Tabipler Birliği'nin bilgilendirme notlarını paylaşıyorum.

* Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).

* Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır. Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.

* Eller, en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı sonrasında kurulanmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

* Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği veya kolonya kullanılmalıdır.

* Elde görünür bir kirlenme olmadığı sürece el antiseptikleri, el yıkama kadar etkilidir. Ancak elde görünür bir kirlenme olduğunda ellerin mutlaka yıkanması gerekir.

Maske ne zaman kullanılmalı?

* Sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur.

* Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması gereklidir.

* Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa tıbbi maske kullanması önerilmektedir.

* Maske çıkarıldığında hemen çöpe atılmalı ve eller yıkanmalı veya antiseptikle temizlenmelidir. Hasta olmayan kişilerin maske kullanmasına normalde gerek yoktur. Sadece yeni koronavirüs hastalığını geçirenlerle temas edenlerin (sağlık çalışanları, hasta ile aynı evde yaşayanlar) maske takması gerekmektedir. Bu durumlarda kullanılacak maskelerin cerrahi/basit/tıbbi maske olması yeterlidir. N95 veya FFP2 türü maskeler sağlık çalışanları tarafından sadece özel koşullarda (hastanın solunum cihazına bağlanması gerektiğinde..vb) kullanılmalıdır.

Eldiven giymeli mi?

* Hayır. Eldiven, sadece sağlık çalışanları tarafından hastanın bakımı ve muayenesi sırasında kullanılır.

* Sağlık çalışanları dışındaki kişiler eldiven kullanmamalıdır. Bunun en önemli nedeni, eldivenlerin uygun şekilde kullanılmadığı durumda hastalığın daha çok yayılmasına neden olmasıdır. Eldivenlerin uygun kullanımı, sağlık çalışanlarına verilen eğitimlerle sağlanmaktadır. Sağlık çalışanları dışındaki kişilerin eldiven kullanması uygun değildir.

cok uzucu deprem zamanı da boyle yapmıstı kotu olan ınsanlar :KK43:

Hiç mi vicdan kalmadı anlamıyorum polen mevsimi giriyor benim gibi alerji hastalarının tümü maskeye muhtaç ama piyasada yok
Sabah ilaçlarımı yazdırdım doktora, eczanelerde nefes açıcılar yok çekiyor herkes kafasına göre alıp stoklamış, alerjim olmasına rağmen nefes açıyı yılda bir bilemedin iki gün kullanıyorum ama buna hayati derecede ihtiyacı olanlar var, virüs solunum sıkıntısı yapıyor diye duyan kafasına göre ilaç depoluyor hiç mi düşünmüyorlar bazıları için o ilaçlar yaşam demek
Kolonyalar, dezenfektanlar birden bire yüzde beşyüz fiyat artışına uğradı
Millet deli gibi alış veriş yapıyor, ulan 100 kilo bakliyat alsan ne olur, hava ısındı aha sana böceklendi bir ay sonra bu ne kadar vicdansızlık, ne kadar kafasızlıktır anlamıyorum yeminle

Hiç mi vicdan kalmadı anlamıyorum polen mevsimi giriyor benim gibi alerji hastalarının tümü maskeye muhtaç ama piyasada yok
Sabah ilaçlarımı yazdırdım doktora, eczanelerde nefes açıcılar yok çekiyor herkes kafasına göre alıp stoklamış, alerjim olmasına rağmen nefes açıyı yılda bir bilemedin iki gün kullanıyorum ama buna hayati derecede ihtiyacı olanlar var, virüs solunum sıkıntısı yapıyor diye duyan kafasına göre ilaç depoluyor hiç mi düşünmüyorlar bazıları için o ilaçlar yaşam demek
Kolonyalar, dezenfektanlar birden bire yüzde beşyüz fiyat artışına uğradı
Millet deli gibi alış veriş yapıyor, ulan 100 kilo bakliyat alsan ne olur, hava ısındı aha sana böceklendi bir ay sonra bu ne kadar vicdansızlık, ne kadar kafasızlıktır anlamıyorum yeminle
cok dogru soyluyorsun :KK43: hep bencıllıkten
asıl ınsanlar buna panık olmalı hastalık tedavı edılır gecer aşılır da toplum olarak bılıncsızlıgımız nasıl ıyılesır onu bılemıyorum kotu kalplerın ıyılesmesı daha zor cunku

Sabah n11 den marka bir kolonya aldım bidon olarak :)
ben 22 TL ye aldım, aldıktan 2-3 saat sonra 48 TL ye çıktı :)

Ve şuan da sitelerde kolonya adına bir şey yok :) Şaka gibi
Anlık gelen bildirim mesela.... Fırsatçılık Screenshot_20200311-161905.jpg

İnternete şöyle bir bakın :) kolonya vs için konuşuyorum kolonya veya el dezenfektanı almaya kalkın el dezenfektanı için mesela 10 siteye bakın 1 tane dahi bulamayacaksınız :)
Ya valla şunları okudukça gülme geliyor, korku ve panik var anlıyorum da stok yapmaya gerek yok, bizim burası pek minik bir yer nüfusumuz az, sırf kamu nabzını ölçmek için civardaki marketlere gitmeyi düşünüyorum bu yazıları gördükçe, burası da panik yaptıysa yok artık diyeceğim:işsiz:

Onceki gun markette ekmek yoktu kalmadi herhalde dedim evde bir iki dilim var onunla idare edeyim dedim. Dun de makarna yoktu. Hic aklima gelmemisti milletin talan ettigi yaa :KK70: Millet kafayi yemis normal ihtiyacin neyse o kadarini al insanlara da kalsin :KK43:

Evet haklısınız ama bu tip durumlarda bence yapılmalı
Sonuçta bu hastalık yayılırsa binlerce insan ölücek
O yüzden geçici olarak hastalığın yoğun görüldüğü ülkelerden uçuşlar durdurulmalı
Bunu yapmak da mumkun degil. Ticaret hayatin bir gercegi. Hepimiz de faydalaniyoruz. Ekobomi boyle devam ediyor yoksa ulke icin cok soru olur.

Bugu aklima geldi de salgin durumlarinda internetten alisverisi kesmek de gerekir. Sonucta o kargolara kinler kinler dokunuyor. Kendi adima boyle bir onlem almayi dusunuyrum

Ya valla şunları okudukça gülme geliyor, korku ve panik var anlıyorum da stok yapmaya gerek yok, bizim burası pek minik bir yer nüfusumuz az, sırf kamu nabzını ölçmek için civardaki marketlere gitmeyi düşünüyorum bu yazıları gördükçe, burası da panik yaptıysa yok artık diyeceğim:işsiz:
Abla valla bende çok panik yokta önlem alıyorum yani ne yalan söyleyeyim.. mesela kolonya aldım sabah küçük bidon şeklinde ve dün akşam el ve cilt dezenfektanı aldım yanii küçük şişelere koyup otobüs metro vs kullandığımda sürekli kullanayım diye hamileyim yaw daha çocugumm doğmadı bi doğsun görem ondan sonra bari :KK70:

İnternete şöyle bir bakın :) kolonya vs için konuşuyorum kolonya veya el dezenfektanı almaya kalkın el dezenfektanı için mesela 10 siteye bakın 1 tane dahi bulamayacaksınız :)
Diyelim ki bugün virüs bulaştı o kargodan gelene kadarrrr 3 aydır vardı bugüne kadar almadıysam demek ki umursamiyorum ben sıvı sabun vs kolonya hep alırım evime

Rabbim yardımcımız olsun misafirlik etmeyin kabul de etmeyin anlayış şart... Tokalaşmayı kesin asla biz öyle millet değiliz demeyin candan kıymetli değil tüm dünya yaşıyor bunu herkes anlayışlı olur heralde. Alkol alın etil bulursanız tabi sağı solu telefon çanta sürekli silin. Ben izban metro binerken eldiven kullanmaya karar verdim tuttuğumuz herşeyden geçebilmek ihtimali çok yüksek olduğundan.
Alkol demissiniz umarim yanlis anlayip 2 bira alan olmaz. Cunkubira gibi alkol orani dusuk ickilerin viruse karsi hicbir etkisi yok.

Arkadaslar meraktan soruyorum bu ara dışarıda yapilan yiyecekler hakkinda ne düşünüyorsunuz? Bir de diyelim ki taşıyıcı birinin sigara dumanını ufkemesi ayni etkiyi yaratir mi?

Surekli maske takmayın, el yikayin, dezenfekte edin deniyor. Bu konuda bir açıklama gormedim.

Maskelerin bir koruyuculuğu yok ki şuan piyasada sahteleri türedi yani iki türlüde işe yaramıyor gerçekten dikkat edildiğinde yayılacak bir virüs değil ama bizim Türk kültürü çok değişik o yüzden emin değilim yayma potansiyeli çok yüksek. Zaten başımıza ne geliyorsa plansızlık ve bilgisizlikten geliyor. Onca zaman oturup bugün paniklemek bana çok komik geliyor
Ya evet persembenin gelisi carsambadan belliydi ama biz bugunleri bekledik. Plansizlik ve panik olacak sanirim en buyuk etken. Allah korktugumuza ugratmasin

Diyelim ki bugün virüs bulaştı o kargodan gelene kadarrrr 3 aydır vardı bugüne kadar almadıysam demek ki umursamiyorum ben sıvı sabun vs kolonya hep alırım evime
Valla bizde hop oturup hop kalkmıyoruz ama bile bile de lades demiyorum, önlem alan insanlara da uzaylı gözü ile bakmıyorum.. Gayet normal davranış olarak geliyor bana .. insanlar hamile, bebekleri var, anneleri babaları var sevdikleri var.. ne demişler sen önlemini al gerisini Allaha bırak, herşeyin hayırlısı :)

Ben de aksam cikmayi dusunuyordum hemen cikip bakasim var marketlere ne yapmislar diye evde makarna pirinc bile yok benim ette alinacakti 🤣🤣 insallah yolmamişlardir heryeri
İstanbul'dayım dışarı çıktım bugün marketlerde ekstra bir yoğunluk görmedim ben. El dezenfektanı, kolonya da aldım, bitmemişti 😅

Arkadaslar meraktan soruyorum bu ara dışarıda yapilan yiyecekler hakkinda ne düşünüyorsunuz? Bir de diyelim ki taşıyıcı birinin sigara dumanını ufkemesi ayni etkiyi yaratir mi?

Surekli maske takmayın, el yikayin, dezenfekte edin deniyor. Bu konuda bir açıklama gormedim.
Dışarıdaki yemekleri tüketmeyin, evde kendiniz yapın daha sağlıklı ve hijyenik olur, sigara dumanından bir şey olacağını sanmam, nefesi tıkar rahatsız eder ama hastalık bulaşmasına neden olmaz bence, daha ziyade vücut salgılarından bulaşıyor, bir de yakın temastan, insanlarla 1 metreden az bir mesafede olmamalısınız.

X