Coronavirüs Türkiyede

İste bunu kimse yapmasa , herkes normal hayatina devam etse , en fazla bir aylik stok yapsa bunlarin hicbiri yasanmayacak
Aynen öyle . Ama herkes yapınca sen de yapıyorsun çünkü bu sefer sen açıkta kalıyorsun.
Tek başına , ‘ay ben abartmayayım’ diyemiyorsun. Herkes kendini düşünüyor haliyle 😔 allah korusun ne diyeyim . Ben annem ve evladım için korkuyorum . Bebeğim henüz çok küçük, annem ise bağışıklığı çok çok zayıf bir insan .
Tansiyon -şeker -kalp pili taşıyor herşey var :KK43:
Astım hastası ... allah korusun . Sıkı sıkı tembihledim . :KK43:

Hiç kızamıyorum. Bu hale getiren tamamen TV ve sosyal medya. Sağduyulu olmaya davet eden haberler yerine yalan yanlış haberler üretiliyor; 2-3 aydır "Yengem Abuzittin Hastanesi'nde kapı önünde bekliyürmüş korona gelmiş o hastaneye herkes karantinadaymış bunu yayın" tarzı Whatsapp saçmalıklarıyla uğraşılıyor. Ben koronadan değil bu tarz saçmalıklar yüzünden ülkenin iyice kaosa sürüklenmesinden korkuyorum. Umarım bir an evvel biter şu durum.
banada ayni mesajlar 2 haftadir geliyo hatta daha dun aksam ankaranin cok onemli bir hastanesi icin geldi ölu cokmus falan diyor birde artik gercekten sinirlerndim yahu hastaligi sakladilar diyelim oluleri napti bu adamlar tuvalete atip sifon cekmediler ya ustunee dedim en son.
hic dusunmuyorlar karsidaki insan belki panik atak belki baska bir rahatsizligi var ve kotu etkileniyor vs. anca car car herkesinde kuzeni soyluyo memlekette herkesin kuzeni dr hemsire oldu birden

İste bunu kimse yapmasa , herkes normal hayatina devam etse , en fazla bir aylik stok yapsa bunlarin hicbiri yasanmayacak

Ya zaten hemen herkesin evinde en az iki hafta yetecek kadar gıda maddesi vardır, zaten yedeklemeye alışmış bir milletiz, nedir anlamıyorum yani kıtlık mı çıkacak herkes çıldırmış gibi

Evet riskli gruptasiniz , ekstra dikkat etmeniz lazim , bir kac haftalik alisverisi zaten genelimiz yapiyor bu sorun degil ama yurtdisinda insanlar odalarini garajlarinj erzakla dolduracak kadar cok stok yapiyor , bu hic normal degil
Zaten karantina suresi bile 14 gun yani iki haftalik malzeme alinsa bile yeter , ama insanlar o kadar panikledi ki resmen market yagmalamaya gitti is pek cok ulkede

Bende böyle iki üç hafta yetecek gıda almıştım, ama burda panik başlamadan önce. Cünkü virüs den çok, insanların panik etmesi korkutuyor beni. Ben büyük insan gruplarına da girmeyi sevmiyorum bu yüzden. Almanyada genel olarak acil durumlara karşı öyle iki haftalık stoklama bulundurmayi öneriyorlar bir kac senedir.
Birde böyle birşey var: Eşim doktor olduğu icin bulaşabilir. Tabi önlem alıyorlar, ama yinede. Bir cok doktor ve hemşire hastalanmış zaten salgın sürecinde 🙄

size abarti gelen seyleri suan butun dunyada bu virusle ugrasan toplumlar yapiyor.
almanyada italyada marketlerde millet birbirine giriyor.
siz yapmayin bu kendi tercihiniz baskalarinin tercihinede saygi duymaniz lazim.
Sizin gibiler yüzünden insanlar maske ve dezanfektan bulamıyor. Bunların herkese yetecek kadar olması varsayılıyor değil mi? Herkesin 75 tane alıp evde stok etmesi başkalarının erişimini engelliyor. Bencillik virüsten daha tehlikeli.

Sizin gibiler yüzünden insanlar maske ve dezanfektan bulamıyor. Bunların herkese yetecek kadar olması varsayılıyor değil mi? Herkesin 75 tane alıp evde stok etmesi başkalarının erişimini engelliyor. Bencillik virüsten daha tehlikeli.
ne alaka bizim gibiler 75 tane falan 75 i nerden okudunuz anlamadim?
paketinde 5 tane olan bir maskeden 2 tane bjrer kilolukta iki tane dezenfektan aldim bahsettiginiz sizin gibiler kismina ben uymuyorum maalesef.
sizde aman gelmez belki diye dusunup agirdan almak yerine tedbir amacli evinizde bulundurabilirdiniz.
bir deprem cantam var onun icinde bile aylar aylar once aldigim maskem ve dezenfektanim sabunum mevcut benim.
siz tedbirsizseniz suc benim degil.

Herkese yetecek kadar önceden de yoktu. Simdi durum tabi ki daha vahim. Çin en son maskeli gemileri (faydası olan maskeker cinde üretiliyor çoğunlukla, normal maskelerin faydası yok) geri döndürdü, kendilerinin ihtiyacı olduğu için. Almanyada desenfekteleri felan hastanelerden bile calanlar oldu🙄 şimdi bir yere kilitliyorlar

Aynen öyle . Ama herkes yapınca sen de yapıyorsun çünkü bu sefer sen açıkta kalıyorsun.
Tek başına , ‘ay ben abartmayayım’ diyemiyorsun. Herkes kendini düşünüyor haliyle 😔 allah korusun ne diyeyim . Ben annem ve evladım için korkuyorum . Bebeğim henüz çok küçük, annem ise bağışıklığı çok çok zayıf bir insan .
Tansiyon -şeker -kalp pili taşıyor herşey var :KK43:
Astım hastası ... allah korusun . Sıkı sıkı tembihledim . :KK43:
Evet riskli gruptalar, disari cikmasinlar kuzum , siz de bol bol el yikayin

iran iralya cin ki amerikaya boyun egdi tam sen daha buyuksun dedi bunu herkes biliyor
İyide bu ülkeler arasında tedbir almayan irandır herhalde. Çin neredeyse dünya ile ilişkisini kesti ve ekonomik olarakta ciddi bir şekilde etkilendi, çünkü salgının çıkış noktası bu ülke. İtalya dış dünya ile yine tamamen ilişkisini kesti, ve bildiğim kadarıyla ekonomik olarakta bundan sonra belki etkisi olur.

Ülkemizde zaten ekonomi kötü, virüs daha ne yapabilir?

Bütün dünya da panik var. Sadece Türkiye’de değil. Oraların medyası , sosyal medyası da coşmuş durumda.
Benimle aynı kronik hastalığı geçiren insanlarla sosyal medyada grubumuz var. Sürekli yeni virüsten bahsediyorlar. Çoğu Amerikalı. Çok korkuyorlar. İçim şişti hatta. Şu konu bitene kadar çok fazla bakmıyorum o guruba. Ve evet Türkiye’de herzaman salgınlarda tespit sorunu oldu. Sayı herzaman yanlış verildi. Ne kadar güveniyorsunuz. Tv denilen uyduruk yayınlara. Yok 1,5 kişide varmış. Tüm dünya kırılıyor. Tüm komşu ülkelerde var. Biz de daha bugün yarım kişide tespit edildi. Sinirimden gülüyorum. Ben inanmadım. Hem de hiç.
Uzun süredir var. Çok kişi de var. Mantıklı olanı bu.
bilmemkimin halasın komşusunda varmış panik yaratıyorlar “yok yalanmış bilmemneymiş diye dalga geçilmemeli. “Yok evhamlı teyzeler” diye dalga geçmeyin. Belirti görünen insanların hastaneye başvurması kadar doğal bişey yok. Bunların birçoğu başka virüs çıkar zaten. Bu da doğal. İnsanların aldığı önlemlerle dalga geçmeyin.
toplumsal panik olması normal. Korku oluşması da normal. Kolonya, peçete alınması da normal. Stok yapılması da normal.
Virüs salgınları hafife alınacak şeyler değil. Sadece virüs çok korkulacak kadar yaygın değil. Medya gereksiz şişiriyor Biryandan. Yani medyanın öyle tuhaf bir etkisi var ki
Birilerinin konuyu hafife almasına , birilerinin de aşırı paniklemesene sebep oluyor.

banada ayni mesajlar 2 haftadir geliyo hatta daha dun aksam ankaranin cok onemli bir hastanesi icin geldi ölu cokmus falan diyor birde artik gercekten sinirlerndim yahu hastaligi sakladilar diyelim oluleri napti bu adamlar tuvalete atip sifon cekmediler ya ustunee dedim en son.
hic dusunmuyorlar karsidaki insan belki panik atak belki baska bir rahatsizligi var ve kotu etkileniyor vs. anca car car herkesinde kuzeni soyluyo memlekette herkesin kuzeni dr hemsire oldu birden

Öyle bir salgını hiç kimse saklayamaz, nasıl saklayacaksınız? Doktor görmese hemşire görür o görmese güvenlik görevlisi görür. Herkesin sosyal medya hesabı var. Ama bu tarz Whatsapp mesajları algı dezenformasyonlarıdır, dikkat edin. Bana Whatsapptan gelen hiçbir şeye inanmıyorum. Hastanede alanda bulunan uzman hekimleri takip ediyorum. O uydurdukları hastanelerden biri nişanlımın çalıştığı hastane, hiçbir şey de yoktu.

Ya bi siz biliyorsunuz
Aydın insan güvenilir kaynaklara bi siz ulaşıyorsunuz
Babam albay ve emin olun sizden çok daha net bilgi alabiliyoruz
Şükür yarattığınız kaos haber alana kadar etkiliyor
İnsanların canı gidecek hiçbir yerde yazmayacak paylaşmayacak öylemi?
Dışının dıdısı bile hemen yayıyor
34 değil 100 ama tüm sülalesi komşusu bilmemesi o kadar bilinçli ki
Devletimiz çok yaşa deyip susuyorlar

kaos? pardon siz burada korkarken ben gayet rahatım :)) siz dibiniz de ki ülkeden bize gelmeyeceğini düşünecek kadar iyi!! niyetlisiniz demek ki.

hala basının gerekli açıklamaları yapmadığına inanmayan insanlar var demek ki ne diyelim herkes istediğine inansın.

babanız albay mı? nedense benim de buna inanasım gelmedi :)

basın istediğini gösteriyor istediğini göstermiyor anlamak istemediğiniz nokta bu :) lütfen beni alıntılamayın çünkü yorumlarınız saygı çerçevesi içerisinde değil.

iyi günler

ne alaka bizim gibiler 75 tane falan 75 i nerden okudunuz anlamadim?
paketinde 5 tane olan bir maskeden 2 tane bjrer kilolukta iki tane dezenfektan aldim bahsettiginiz sizin gibiler kismina ben uymuyorum maalesef.
sizde aman gelmez belki diye dusunup agirdan almak yerine tedbir amacli evinizde bulundurabilirdiniz.
bir deprem cantam var onun icinde bile aylar aylar once aldigim maskem ve dezenfektanim sabunum mevcut benim.
siz tedbirsizseniz suc benim degil.
Ben ağırdan almadım diğer insanları da düşünerek sadece gerektiği kadar aldım.
Üstelik maskeler zaten işe yaramıyor.

Öyle bir salgını hiç kimse saklayamaz, nasıl saklayacaksınız? Doktor görmese hemşire görür o görmese güvenlik görevlisi görür. Herkesin sosyal medya hesabı var. Ama bu tarz Whatsapp mesajları algı dezenformasyonlarıdır, dikkat edin. Bana Whatsapptan gelen hiçbir şeye inanmıyorum. Hastanede alanda bulunan uzman hekimleri takip ediyorum.
ilk zamanlar ben cok panik oluyordum aha geldi aha soyle oldu vah vah tuh tuh.
sonra baktim gercekten algi yapiyorlar
hatta bana sorarsaniz bu algilar tamamen ticari amacli bilincli bir sekilde yapildi.
cok yazik gercekten insanlarla saglik konusu uzerinden bile bu sekilde oynayabilen bir toplumuz.
1 ay once bir maske aldim 5 lisi 25 liraydi 1 hafta sonra kuzenim ayni maskeyi 200 liraya aldi.

ülkenin basınına ve bakanına güvenmeyeceksek 3-5k takipçisi olan fenomenlere mi güvenelim.
tamam siz tedbirinizi aldıysanız korkmayın.

ya o zaman bana şunu açıklar mısınız? neden ımf korona virüsü ile ilgili ülkelere yardımda bulunacağını açıkladığı zaman bizim ülkemiz virüs var dedi :)))

durun ben cevap vereyim virüs daha yeni geldi bizim ülkeye değil mi?

X