Coronavirüs Türkiyede

Sizin mesajlarinizi okudum, size yonelik degildi yazdiklarim. Ilk sayfalarda bir yorum gormustum, ondan dolayı yazdim. Bu cildirircasina alisveris olayi bence de abarti. Bu kadari olmamali tabi. Demek istedigim, burada korkularini paylasan insanlara bile tepki gosterircesine yorum yapanlara. Korkmamak elde olsa herkes onu secerdi sanirim.
Anliyorum , korku cok dogal bir duygu boylesine bir salgin karsisinda ama metanetli kalmak ve kisisel onlemleri almak lazim , bazi mesajlar da panigi ve kaosu koruklercesine yapiliyor , ben de onlara yonelik yazmistim acikcasi ☺️
Bu tarz durumlarda toplumsal kaos cok daha zararli

ben şehit sayısına ne 33 demişim ne 34 ama haberlerde söylenen 36. bölge de yaralıları taşıyanların söylediği 100 üstü..
tsk kimin emri altında? bazen çok şaşırıyorum yazılanlara gerçekten.
burası bir platform ben düşüncelerimi söylüyorum birisi çıkıp 36 kişi derken gözümde at gözlüğü ile her dediğine tamam doğru diyemem. türlü türlü yerlerden araştırmalar yapıyorum kendi basınımızı asla takip etmeyip doğruluğundan şüphe ediyorum.
siz daha vanda ki karantinaya alınanlardan habersizsiniz, bahsetmek istediğim bu zaten sağlık bakanlığı size her şeyi açıklamıyor.
Sizi bakan yapsınlar
Malum daha hakimsiniz
TSK bilgileri gayet doğru idi
Ama böyle daha fazla şöyle böyle diyenler yüzünden canı orada olan biz aileler mahvolduk
Bari bu durum için aynı şeyi yapmayın

Çoktan başladılar
5M bir migrosda makarna ,tuvalet kağıdı , kolanya, sabun tükenmiş
Bütün gece sanal market siparişlerini hazırladılar
Üstüne gidip bulamayandanda azar işitiyorlar
Halbuki durumun sebebi kendileri gibi olan insanlar
İste bahsetmeye calistigim buydu , bu korku imparatorluğu cok daha buyuk zarar

Anliyorum , korku cok dogal bir duygu boylesine bir salgin karsisinda ama metanetli kalmak ve kisisel onlemleri almak lazim , bazi mesajlar da panigi ve kaosu koruklercesine yapiliyor , ben de onlara yonelik yazmistim acikcasi ☺
Bu tarz durumlarda toplumsal kaos cok daha zararli
Biz Turk milleti olarak, tabiri yerindeyse, gaza gelmeyi seven bir milletiz ve isimize hangisi gelirse ona inanmayi tercih ediyoruz. Su anda yine boyle bir durumun icine girdik. Kim ne soylerse soylesin o alisverisler yapilacak. Umarim en az zararla atlatiriz bu durumu.

O panik başlamış bile bence
OTurduğum sitenin altında şok ve bim var karşımda da a101 millet çıldırmış gibi alış veriş yapıyor, kolonya karaborsa hiç bir markette yok
Poff ne diyim allah yardimciniz olsun
Benim annemle babam riskli grupta , ben gecen hafta demistim onlara cikin iki haftalik market alisverisi yapin sonra da disari cikmayin diye
Tahmin etmistim aciklandiktan sonra boyle seyler yasanacagini

Sizi bakan yapsınlar
Malum daha hakimsiniz
Ama böyle daha fazla şöyle böyle diyenler yüzünden canı orada olan biz aileler mahvolduk

bakan yapsalardı yapılan baskılardan dolayı bende size 36 sayısını verirdim emin olabilirsiniz. sizler gündemi sadece haberlerden takip edin lütfen :)

İste bahsetmeye calistigim buydu , bu korku imparatorluğu cok daha buyuk zarar
Teyzem Migros'ta müdür yardımcısı ve insanların hakaretlerinden sabah sinirden ağlamış artık
Siz yağmalarsanız kadın ne yapsın yani
Allah bizi cahil insanlardan korusun
Corona ya kendi önlemlerimizi alabiliyoruz en azından

Biz Turk milleti olarak, tabiri yerindeyse, gaza gelmeyi seven bir milletiz ve isimize hangisi gelirse ona inanmayi tercih ediyoruz. Su anda yine boyle bir durumun icine girdik. Kim ne soylerse soylesin o alisverisler yapilacak. Umarim en az zararla atlatiriz bu durumu.
İnsallah , ama sonunda zarar yine ulkemin guzel insanina olacak , cunku fiyatlar artacak bu sefer alim gucu dusuk insanlar makarna bile alamaz hale gelecek , bambaska bir kriz yasanacak, bunlari ongorememek de cok kotu 😔

Evet riskli gruptasiniz , ekstra dikkat etmeniz lazim , bir kac haftalik alisverisi zaten genelimiz yapiyor bu sorun degil ama yurtdisinda insanlar odalarini garajlarinj erzakla dolduracak kadar cok stok yapiyor , bu hic normal degil
Zaten karantina suresi bile 14 gun yani iki haftalik malzeme alinsa bile yeter , ama insanlar o kadar panikledi ki resmen market yagmalamaya gitti is pek cok ulkede
yok yahu okadar stok yapmadim tabiki kuru bakliyatimi aldim kizimin mamasi bezi vs vs bugun kapimi kapatsam 1 ay gider.
insanlar birbirini kirsin demiyorum tabi ama bir onlemde alinmali yarin italya gibi wuhan gibi buyuk bir karantina olsa ne yapacagiz evde duvarmi kemirecegiz.
örnek alip önlem almak onemli. ama garaja kadar gida doldurmak abarti olsada insanlarin nasil bir durum icinde kaldiklarinin bir ornegi aslinda en azindan aman yeaaa nolacakmis diyecek kadar da rahat olunmamali bence.

Her türlü önlemi alın. Gereksiz falan diyenleri de dinlemeyin. Paniklemiyorum ve sakinim. Ben de riskdurumundayım. Kronik hastalıklarım var astımım var. Annem de 66 yaşında. Onun için de telaşlanıyorum. Elimde değil. Annem o benim.
Önceki yorumuma bozulanlar olmuş ama inanmıyorum Türkiye’de uzun süredir vakalar olduğunu düşünüyorum. Biyoloji okuduğum için virüslerin sistemini biliyorum. Çoktan yayılmış olması daha mantıklı. Bizim medyamız sorunlu. Herşeyi duyurmuyor. Bir de söylemesi gereken şeyler dışında çok ağız kalabalığı yapıyor. İyice panik yaratıyorlar. Gündem oluşturuyorlar. Böylelikle konu bulmuş oluyorlar. Halbuki halkı boş bilgilerle panikletmedense gerçekleri söylemeleri daha doğru olur.
bağışıklığınız kuvvetliyse , gençseniz zaten korkacak bişey yok.
zaten olan yaşlı ve kronik hastalara oluyor hep.( diğer virüslerde de böyledir durum )
Hiç kimseye bişey olmaz umarım.
buarada dünyada Türkiye’de böyle salgınlar zaten hep var. Onlardan da ölenler oluyor. Yeni değil. Menenjit salgınları mesela. Domuz gribi vb. Çok virüs salgını var.
onlar için telaşlanmıyoruz. Öyle düşünün. Aslında onlara bir yenisi daha eklendi. Sadece çok gürültülü bir şekilde haber veriliyor. İnsanlar da korkuyor.
ama tekrar ediyorum. Vakalar bu kadar olmamaz. Türkiye’nin gireni çıkanı çok. aşırı kalabalık şehirler var. Evde farkında olmadN grip geçiriyorum sanıp atlatan bile kaç kişi olmuştur.
o yüzden dikkatli olun diyorum.
sıcak hava virüsleri yok etme ihtimali var. ( her virüs her sıcaklıkta yaşayamaz. ) o yüzden havAlar ısınıncaya kadar dikkat edeceğiz. Sonra uzmanlara bakılırsa virüs ortadan kalkacak. Kışa geri döner mi o da ayrı bir konu.

Sizi bakan yapsınlar
Malum daha hakimsiniz
nedense bu 100den fazla sehit tasiyan gorevlilerin hic birinin kimligi bilinmiyor. ciksin aciklasin. ben buyum gorevimde bu. 100 taneden fazla sehit tasidim diye. isim yok, ne is yaptigi belirsiz ama 100den fazla sehit var. devlet 33üde saklasin o zaman 33 az mi sanki. 20 derdi niye 33 desin. beyin büyuk nimet

Teyzem Migros'ta müdür yardımcısı ve insanların hakaretlerinden sabah sinirden ağlamış artık
Siz yağmalarsanız kadın ne yapsın yani
Allah bizi cahil insanlardan korusun
Corona ya kendi önlemlerimizi alabiliyoruz en azından
Tey allam niye hakaret ediyorlarmis

Su abartmayın mesajlarindan gina geldi artik. Insanlar kendilerince onlem almaya calisiyor, bir yerlerden duyduklarini, okuduklarini paylasiyor, belki birine bir faydam olur diye dusunuyor ama abartiyor oluyorlar. Herkesin akli var, beyni var. Inanmiyorsa inanmasin ama abartilmayacak bir durum degil bu bence. Tabi ki sogukkanli olmaliyiz ama korkmamak elde degil. Herkes kendinden once ya yasli ana babasini ya da kucuk çocuklarıni dusunuyor. Endise icindeki insanlara boyle dalga gecer gibi amma abarttiniz falan demek hic bir cozum üretmiyor. Sonucta insanlar sokaklara dusup feryat figan aglamiyorlar. Marketleri yagmalamak elbetteki abarti ama burada korkularini paylasan insanlari da ayni kefeye koyup kendini uzman gibi gosterenler abartti bence.
Kusura bakmayın ama kesin olmayan bilgiler yarardan fazla zarar sağlıypr burada bile görüyoruz....
İnsanlar hasta açıklansın istiyor(insanoğlu işte)

etik değerleri yok sayıyorlar
Kimse önlem alınmasın demiyor ama birbirimizi paniğe getırmeyelim diyor...
Panik ölümleri engellemiyor maalesef

Astoria Astoria size bi' sorum olacak aslinda bilenler de cvplarsa sevinirim

Oglum 13 yaşında ve açık kalp ameliyatı oldu kullandigi bir ilaç yok şuan
Simdi riskli grup arasinda mi oluyor ?
Dr unu arayıp sormaya da çekindim aslinda pinpirikli anne gibi olmamak icin :/

Tedbirli olmanızda yarar var bence ama doktoruna da danışabilirsiniz. Pimpirikli anne diye nitelendirilecek bir durum değil bu.

İnsallah , ama sonunda zarar yine ulkemin guzel insanina olacak , cunku fiyatlar artacak bu sefer alim gucu dusuk insanlar makarna bile alamaz hale gelecek , bambaska bir kriz yasanacak, bunlari ongorememek de cok kotu 😔
Bu kemerler daha ne kadar sikilacak bilmiyorum. Firsatcilarin eline kaldik bile. Her seyin fiyati yukselmeye basladi. Yazik bu milletin haline. Virusten olmasa da acliktan ya da baska hastaliklardan olecegiz bu gidisle.

X