Coronavirüs Türkiyede

Ben ağırdan almadım diğer insanları da düşünerek sadece gerektiği kadar aldım.
Üstelik maskeler zaten işe yaramıyor.
e bende 75 tane almadim zaten?
ilk mesajinizda maske takmiyorum hic bisey yapmiyorum bagisikligima hijyenime dikkat ediyorum diye parladiniz sonra kalktiniz vijdansiz falan diye parladiniz simdi diyorsunuz ki maske aldim ama yetecek kadar aldim.
kendinizle çelisiyorsunuz sanirim

neden anlamıyorsunuz basının yansıtmadığını?

siz istediğinize inanabilirsiniz benim açıklamalarım size bir fayda sağlamayacak. sizler virüsün yeni geldiğini düşünüp burada stres olabilirsiniz ben zaten olduğunu düşünüp gerekli tedbirimi aldım..

iyi günler

Gerekli tedbir dediğiniz nedir ? Eve mi kapatacaksiniz kendinizi, işe okula gitmeyecek misiniz ?

Ekmeğimizi Evde mi yapacaksınız. Dışarıdan hiç bir paketli ürün almayacak misiniz ?

Biten denilen tedbir zaten halk arasında epeydir daha da hassas bir durum aldı.

Haritada o kadar yer kırmızı yanımızda yöremizde, biz beyazdık. Zaten mantığım pek almamıstı bu durumu. Bana kalırsa vardı, yeni fark edildi.
Ellerimi sık sık yıkıyorum hemen ardından 80 derece limon kolonyası kullanıp el dezenfaktanı sürüyorum.

ilk zamanlar ben cok panik oluyordum aha geldi aha soyle oldu vah vah tuh tuh.
sonra baktim gercekten algi yapiyorlar
hatta bana sorarsaniz bu algilar tamamen ticari amacli bilincli bir sekilde yapildi.
cok yazik gercekten insanlarla saglik konusu uzerinden bile bu sekilde oynayabilen bir toplumuz.
1 ay once bir maske aldim 5 lisi 25 liraydi 1 hafta sonra kuzenim ayni maskeyi 200 liraya aldi.

O maskelere çoğumuzun ihtiyacı yok ama sağlık çalışanlarının çok ihtiyacı var. Hastalansak o insanlara mecburuz. Bu konuda herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Maske kullanmak yerine sık sık ellerinizi yıkayın ve antiseptiklerle temizleyin, ellerinizi ağzınıza burnunuza götürmeyin ve yanınızda öksüren biri olursa dirseğinizin içiyle ağzınızı burnunuzu kapatın.

O maskelere çoğumuzun ihtiyacı yok ama sağlık çalışanlarının çok ihtiyacı var. Hastalansak o insanlara mecburuz. Bu konuda herkesi sağduyulu olmaya davet ediyorum. Maske kullanmak yerine sık sık ellerinizi yıkayın ve antiseptiklerle temizleyin, ellerinizi ağzınıza burnunuza götürmeyin ve yanınızda öksüren biri olursa dirseğinizin içiyle ağzınızı burnunuzu kapatın.

Ya maskeye mecbur olanlar var kimse düşünmüyor, benim gibiler mesela toz-polen alerjisi sebebi ile sürekli kullanıyorum ama şu anda yok hiç bir yerde, şu basit olan maskelerden kullanıyorum, yazıktır yapmasalar düşünseler, şu an bahar başladı en çok ihtiyacımız olan zaman

Siz
kaos? pardon siz burada korkarken ben gayet rahatım :)) siz dibiniz de ki ülkeden bize gelmeyeceğini düşünecek kadar iyi!! niyetlisiniz demek ki.

hala basının gerekli açıklamaları yapmadığına inanmayan insanlar var demek ki ne diyelim herkes istediğine inansın.

babanız albay mı? nedense benim de buna inanasım gelmedi :)

basın istediğini gösteriyor istediğini göstermiyor anlamak istemediğiniz nokta bu :) lütfen beni alıntılamayın çünkü yorumlarınız saygı çerçevesi içerisinde değil.

iyi günler
Siz okuduğunuzu anlamıyorsunuz sanırım mesajda bize gelmez falan nerede?
Kafanızda kurup kurgunuza cevap veriyorsunuz
Burada bilenler var evet albay siz inansanız ne inanmasanız ne
İnandıklarınız belli zaten
Basın dosdoğruda demedim
Şehit sayımız doğruydu dedim
İdrak probleminizi çözünce dahil olun lütfen

Ya maskeye mecbur olanlar var kimse düşünmüyor, benim gibiler mesela toz-polen alerjisi sebebi ile sürekli kullanıyorum ama şu anda yok hiç bir yerde, şu basit olan maskelerden kullanıyorum, yazıktır yapmasalar düşünseler, şu an bahar başladı en çok ihtiyacımız olan zaman

Bir de cidden korona olup maske takan bir insan o maskeyi düzgünce eline yüzüne değdirmeden, tıbbi atık kutusuna atmayacak ve 2-3 saatte bir değiştirmeyecek. O maskeyi 1 gün boyunca kullanacak. E nolucak salgını daha da yayacak. Kimse doğru maske kullanımını bilmiyor bu ülkede. Alerjisi olan ya da grip olan bir insanın hasta olmayıp eve stoklayandan daha fazla ihtiyacı var ve hakları gasp ediliyor. Çok yazık.

Gerekli tedbir dediğiniz nedir ? Eve mi kapatacaksiniz kendinizi, işe okula gitmeyecek misiniz ?

Ekmeğimizi Evde mi yapacaksınız. Dışarıdan hiç bir paketli ürün almayacak misiniz ?

Klasik virüs tedbirleri
Elinizi yıkayın.
toplu taşıma gibi yerlerden indikten sonra elinizi dezenfekte edin. ( kolonya ya da sterilizör ile )
Maske de önemli ama bizim halk pek alışkın değil. Japonya falan bu konularda iyi. Maske takarlar hep. Ufacık grip salgınında bile. Ben de bu konuda sıkıntı yaşıyorum. Kanser hastaları bile maske takarken çekiniyorlar. Millet tip tip bakıyor.
avm gibi ( büyük şehirlerde özellikle ) yerlerde dikkatli olun.
insanlarla temasa girmeyin. El sıkışma öpüşme gibi. ( bu da bizim ülke de zor. Hemen alınırlar. ).
yani klasik virüs listesi.
evden çıkmama gibi durum yok zaten şimdilik.Zaten mümkün de değil. Ama alınacak önlemler var.

Keşke sağlık ocakları ücretsiz korunaklı maske verse her hafta iki tane.
Asya ülkelerinde takip ettiğim insanlar var.
Doğum yılı 1-2 olanlar pazartesi 3_4olanlar salı seklinde herkes sırayla maskesini alıyor.
Boyle böyle insanlar maske takar. Yoksa Türkiye'de milletin büyük kısmı ayı kırmizi et yemeden bitiriyor. Bir de karaborsadan maske mi alacak ailesine?
Kesinlikle devletin bu konuda bir adim atmasi gerekli insanlarimiz hem cok bilincsiz hem de maddi acidan maskelere para vereceklerini sanmiyorum. Dezanfektani şusu busu butun ailesini koruyacak kadarini nasil edinecek çogu insan. Kaldi ki isguzarlara da firsat vermemeli devlet. N11'de bazi saticilar dezanfektanlara aninda bindirim yapmis. Ayiptir da demiyorlar firsatcilar.

Hayırrr sınavım var

İşte bu şekilde herkes kendini düşünüyor.

Burada da bir iş arkadaşım geçen hafta dedi li italyaya uçuşlar kapatılmasa şu an uçaktaydım, vizem vs her şeyim hazırdı.
Brnde Kapatılmasa bile orada salgın var dedim.

Olsun yine de giderdim dedi. Böyle keyfi tatil için gezen benciller de hastalığın yayılmasını kolaylaştırdı

Sizin gibiler yüzünden insanlar maske ve dezanfektan bulamıyor. Bunların herkese yetecek kadar olması varsayılıyor değil mi? Herkesin 75 tane alıp evde stok etmesi başkalarının erişimini engelliyor. Bencillik virüsten daha tehlikeli.
Ay inanır mısınız bugün 2 rossman,2 gratis ve 1 watsons girdim bir tane bile limon kolonyası kalmamıs. Allahtan tanıdık eczacım vardı da ona doldurttum

yoo bu dedikleriniz benim için geçerli şeyler değil.. evimde ki yiyecekler beni 1 hafta bile idare etmez depolama yapmıyorum.

bu virüs irana geldikten sonra bize gelmemesi kaçınılmazdı ben dezenfektanımı ve maskemi aldım, sürekli dezenfektan kullanıyorum ellerimi sürekli yıkıyorum. avm ye gitmiyorum, konser bileti almıştım gitmedim, tatil planları yapmıştık iptal ettik.

ben burada derdimi anlatamıyorum, konu açılmış insanlar şuan zaten bir stres altında ama gereksiz bir stres yahu zaten vardı bu virüs. insanlar kendi psikolojilerini kendileri bozuyor hastalıklarda psikolojinin etkisini biliyor olmalısınız. hastalık geldi vah tüh demek neye yarar? bilmem kaç tane ülkeye ulaşan virüs bize mi gelmeyecek? hemde yanımızda ki ülkede varken?

Bir de cidden korona olup maske takan bir insan o maskeyi düzgünce eline yüzüne değdirmeden, tıbbi atık kutusuna atmayacak ve 2-3 saatte bir değiştirmeyecek. O maskeyi 1 gün boyunca kullanacak. E nolucak salgını daha da yayacak. Kimse doğru maske kullanımını bilmiyor bu ülkede. Alerjisi olan ya da grip olan bir insanın hasta olmayıp eve stoklayandan daha fazla ihtiyacı var ve hakları gasp ediliyor. Çok yazık.

Ne 1 günü? Maskeler artık 200 lira. 200 lirayı maskeye veren adam onu en az 1 ay kullanır :KK43:

X