Çok sevdiğiniz arkadaşınız mutsuzsa siz ne yapardınız?

reckless9

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
22 Mart 2015
92
47
Selamlar. Yakın arkadaşınız bir yakınını kaybetmek üzere, doğal olarak çok üzgün. Ne yapardınız, nasıl yanında olurdunuz?
Kendim için soruyorum bunu çünkü bir süredir bir yakınım ölümle pençeleşiyor ve evdeki herkes yas halinde fakat yakın arkadaşlarım iki mesaj atıp bir daha ne sordu, ne aradı. Kötü gün dostu böyle zamanlarda belli olurmuş diyip bir de onları düşünüyorum. Yaptıkları normal mi, ben mi fazla abartıyorum?

Herzaman arkadaşlarımın zor günlerinde her anlarında yanlarında oldum, ev toplama alışveriş, pişir taşır , kağıt işleri gibi,
Ve hep dedim bir gün benim başıma birşey gelse kimse yanımda olmaz bile !
Evet 3 yıl evvel Kans. Olduğumu öğrendim ve en samimi olduğum arkadaşlarım bir mesaj dahi yazmadı!
Demekki kural böyle… bende anlamadım olayı

Ne yapabilirlerki. Sonucta siz de birsey yapamıyorsunuz. Yaniniza gelebilirler ama insan ne kadar uzulse de kendi yakini gibi uzülemez. Ne yapabilir bir ihtiyac varmı diye sorabilir arada bir yardim lazim mi diyebilir. Jastanın maddi ihtiyaci varsa mesela ev gida gideri kucuk cocugu varsa vs. Ona yardim olabilir sizde o durum yok sanirım. Kotü niyetlerinden oldugunu sanmiuorum yani kendinizi üzmeyin

Onlar iyi dost degil. Iyi dost yine ara sira arayip sorar. Yardima ihtiyac varsa teklif eder. Ama babam öldügünde arkadas zannettiklerimden kimse yoktu.aslinda arkadasim yokmus bilemedim

İnşallah geçmiştir, geçmediyse de ennn kısa zamanda şifanıza kavuşun inşallah
Sanırım bu kadar düşünceli olmamak gerekiyor. Artık düşünceli insan o kadar az kaldı ki ulu orta yerde anlatsak bizi garipserler

En azından insan bir telefon bekliyor sanırım, dertler azalmasa da paylaştıkça rahatlıyo insan. Belki de siz haklısınız kötü niyetli değillerdir ama düşünceli olmak gerekmez mi normal bir durum değil sonuçta

Onlar iyi dost degil. Iyi dost yine ara sira arayip sorar. Yardima ihtiyac varsa teklif eder. Ama babam öldügünde arkadas zannettiklerimden kimse yoktu.aslinda arkadasim yokmus bilemedim
Ne çok böyle durumda insan varmış siz yazdıkça fark ettim... Allah babanızın mekanını cennet eylesin.

Sİzi çok iyi anlıyorum. Nispet olsun diye diye demiyorum yanlış anlamayın o konu da şükür şanslıyım. Dostlarım hep aradı hem hastalıkta hem sağlık ta. Hamileyim ev taşıdım başka şehirde ki arkadaşım bile aradı destek olmak için. Elimden bişey gelmiyor moral vereyim diye arıyorum dedi.
Benim de kv ve görümce ler bir kez arayıp Bi ihtiyacın varmı gelip bir bardak ta biz kaldıralım demediler. İçime çok oturdu. Ablalarım annem babam abim çok koşturdular ama eşimin ailesinden tek bir kişi alo demedi.ona çok üzülüyorum.içten içe dertleniyor. Geçen aramış anası kardeşine iş ayarla demiş köpürdüm resmen. Bişey demedim ama İnşaAllh kendisi farkındadır.

Aileler yardımcı olmayınca insana daha çok dokunuyor galiba. Bi de hiç bişey olmamış gibi kendi işleri düşünce arayıp sormalarını hiç anlamıyorum

Kötü niyetten olduğunu sanmıyorum zaten zor bi süreçten geçiyor belki kendilerine kalmaya ihtiyaçları var diyip rahatsız etmek istemiyorlardır

Yakın arkadaşınız değillermiş. Arayıp destek olmak çok mu zor ,niye bu insanlar empati yapamıyor! Bu konuda çok doluyum o yüzden normal bulmuyorum bulamıyorum destek olmayanları.
Yakınınıza geçmiş olsun Allah şifa versin.

Allah razı olsun amin... Teşekkür ederim yorumunuz için de.

Bu durumun iki kıyısında da bulundum diyebilirim, ama şöyle hissettiğim de çok oldu. Sizin durumunuzda olan arkadaşlarıma sürekli nasılsın, durumlar diye sormak da bence yıpratıcı. Yani bazı durumlarda onların sormadan da anlatmasını isterim açıkçası. Çünkü arkadaş olarak zaten yapabileceğim bir şey yokken belki kafasını dağıttığı bir anda ee hasta nasıl oldu demek de ne bileyim. Ha hiç arayıp sormuyorsa silerdim ben de muhtemelen. Acil şifalar dilerim.

Teşekkür ederim Allah razı olsun

Ben böyle durumlarda surekli arar sorarım hatta fazla bunaltıyor muyum diye kendimi sorgularım ama aklım hep arkadaşım da kalır. Bir şey yapamadığım icinde çok derinden hissederim acısını.
Ama sanirim herkes bir değil kimisi böyle zamanlarda teselli veremiyor, kendinden kaçıyor. Bir arkadaş grubumda bu sebeple yakin arkadaşım diğer yakin arkadaşıma alınmıştı. Ve beni de örnek gösterince biraz ortam gerilmişti. O arkadaş soyle demisti ben teselli veremiyorum, acı olan seyler karşısında ne diyeceğimi bilemiyorum o yuzden de soramıyorum.
Belki böyle bir şeydir sizin arkadaşlarınızdaki de.
Ama bence ne olursa olsun, arkadaşımın acısı varken mutlaka arar sorarım diğer türlü rahat edemem. Bir gun ariyorsam diğer gün mesaj atarim dua ediyorum aklımdasın diye vs.
Benim dostluk anlayışım böyle. Herkesinki farkli tek doğru var da diyemiyoruz.
Bende şu an hamileyim mesela o teselli veremiyorum diyen arkadaş yine çok fazla bana da sormuyor. Birçok arkadaşım arayıp sordu ama o hala aramadı. Demekki normali bu onun diye düşündüm.
Boyle durumlarda ya karşımızdakini olduğu gibi kabul edicez ya da bana uymuyor diyerek mesafeli olacağız.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…