çok önemli lütfen cevaplayın..

denef72

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2008
4.670
2
selam.ben 36 yaşındayım.3 kere büyük gebelikler kaybettim.5 aylık 7 aylık ve 8 aylık.nedenleri araştırıldı ama herşey normal çıktı.genetik araştırmalar yapıldı.hem eşime hem bana.genetikte normal çıktı degerlerimiz.bana tüp bebek önerirmisiniz..ve bebegimin yaşama şansı tüp bebekle ne kadardır.sonunda kucagıma bebegimi alabilirmiyim acaba...saygılarımla.umarım en kısa zamanda bana cevap verebilirsiniz..

Merhaba Defne72,

Senin durumunda öncelikle rahim ağzı ile ilgili bir araştırma yapılması gereklidir. Gerekirse rahim ağzına dikiş atılması gerekebilir. Bu gebelik sırasında basit bir muayne ile anlaşılabilir. Ama sorun ileri inceleme panelleri ile ortaya çıkarılabilecek nedenlerden dolayı da (bağışıklık sistemi problemleri gibi...) kaynaklanıyor olabilir. Tüm bunların günümüz tıbbında tedavisi vardır. Sorununuz tespit edildiği ve çözüldüğü zaman, hala gebelik oluşmuyorsa ve gerekirse yardımcı üreme teknikleri de kullanılarak bebeğinize kavuşma şansınız olabilir. Tüm bunlar için yeterli tecrübe ve güvenilirliğe sahip, bütünsel bir bakış açısı ile tedavinizi değerlendirebilecek bir tüp bebek merkezine başvurmanızla sağlanabilir.

Umarım sorularınıza cevaplandırabildim. Sağlıklı günler dilerim.

ben 8 yıllık evliyim iki kere boş gebelik geçirdim neler yapılması gerekiyo tekrarlarmı

ben 8 yıllık evliyim iki kere boş gebelik geçirdim neler yapılması gerekiyo tekrarlarmı

Merhaba,

Tedavinize başlamadan önce tedavi planınızı bütünsel bir bakış açısı ile ele alaınmalıdır. Gebe kalmayı planlamadan önce, genetik, pıhtılaşma ve bağışıklık sitemine yönelik mutlaka yapılması gereken testler bulunmaktadır. Rahim filmi ve hormon tetkiklerinize de bakılması gerekmektedir. Başarılı bir tüp bebek merkezine başvurmanız gerekmektedir.
Sağlıklı günler dilerim.

Merhaba Osman Bey;

ben 32 yaşındayım...2 kez mikro denedim...hiçbiri tutmadı...3.denememi yapacağım...doktorum ameliyatlık durumun yok diyor...2.tüp bebek denememde rahim içerisinde miyomlarımın olduğunu söyledi ama histeroskopi yapılmadan transferim oldu ve hamilelik olmadı...genetik teste de gerek yok dedi...2.tüp denemem yumurta toplandıktan sonra anesteziden uyandığım da ağrımdan deli oldum...doktorum endemetrıuma denk gelinmiş olabilr dedi...ilk denememde 32 yumurta 19 sağlam 11 döllendi tarnsfer 5.gününe 1 ebriyo...iki yıl aradan sonra ikinci denememde 19 yumurta 11 sağlam 7 döllendi 3.güne 2 orta kalite de ebriyo transfer edildi...sonuç hiç tutmadı...sizden ricam...benim durumum nedir...3.denemeye girmeden histeroskopi,laporoskopi,genetik tahlil,kromozom incelemesi yapılmalımı...doktorum ebriyo kalitesizliği var dedi...bunun da çaresininde pek plmadığını söyledi...yani ben sürekli deneme tahtası gibi her yıl tüp bebekmi yaptıracağım yani...

Merhaba GULYUZUM,

Öncelikle detaylı bir incelemeden geçmenizde yarar vardır; bağışıklık sisteminiz, kan pıhtılaşma faktörleri ve gen mutasyonlarına yönelik bir takım ileri tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Sorunuzda bahsettiğiniz miyomun yeri ve büyüklüğü önemlidir. Oluşan embriyonun iyi kalitede olmasında labaratuvar koşullarının önemi büyüktür.

Güvenilir ve başarılı bir tüp bebek merkezine başvurmanızı tavsiye ederim,

Saygılar

merhaba osman bey

ben doğum kontrol hapına bağlı derin ven trombozu geçirdim şu an tedavim bitti hiçbir ilaç kullanmıyorum genetik tahliller sonucu protorombin geni heterezigot olduğum ortaya çıktı daha önce hiç düşüğüm yok yakın zamanda bebek düşünüyorum yanlız daha önce yapmam gereken kullanmam gereken ilaç varmı gebelik önce kadın doğum doktoruna gitmem gerekiyorumu

Merhaba SMMM06,

Gebelik öncesi mutlaka bir jinekoloğa gidip detaylı tetkik ve muayeneler yaptırmanız faydalı olacaktır. Doktorunuzun durum değerlendirmesi sonucunu bizimle paylaşabilirsiniz.

Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

mrblar doktor bey bende 3 senelik evli bir bayanım bu üçsenede 5 düşüğüm oldu bunlardan ilki bir aylıkken düştü kendiliğinden ikincisi boş gebelik oldu ve kürtakj oldum bunlardan sonra tekrar hamile kaldım ama 2 haftalık ken düştü diğerleride sonra bende pıhtılaşma sorunu olduğu meydana çıktı ve ben tekrar hamile kaldım gayet güzel giden bi gebelikti günlük iğnelerimi ve coraspin kullandım ama yolk keseside oluştu bu sefer fakat doktorum bebek oluşmadı kalp atışları yok die hemen kürtaj yapmak istedi bende benim hesabıma göre erken olduğunu düşündüğüm için çünkü ben polikistik over hastasıyım aynı zamandada bekledim 10 gündaha ama tabi bu aradada doktoruma çok güvendiğim için umutlanmadım olucağına dair daha sonra tabi benim iğnelerimde bitti bu arada ve kürtaj olmadan 4 gün önce iğne kullanamadım ve kürtaja gittiğimde bu bebek gelişmiş ama kalp atışları durmuş dendi çok üzüldüm ikide kaldım kendi doktorum nasıl böyle birhata yapardiye düşünüyorum hep şimdi mart ayında kromozom tahlilimiz var ama ben hemen hamile kalmak istiyorum aslında ama beklemek le beklememek arasında gidip geliyorum sizce neyapmalıyım ve doktorumun bu durumda sizce nekadar hata payı var şimdiden teşekkürler

Merhaba İzmitligül,

Öncelikle üç sene içerisinde yaşadığınız beş düşüğün yüksek bir sayı olduğunu belirtmek isterim. Bu noktada spontan (kendiliğinden) gebe kalmanızı beklememiz mantıklı olmayacaktır. Her seferinde aynı sonuçla karşılaşmanız sizi hem fizyolojik hem de psikolojik açıdan yıpratacaktır.

Bu nedenle daha önce de çok kez belirttiğim gibi çoklu bir bakış açısıyla tıbbi durumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu doğrultuda yaşadığınız çok sayıdaki düşüğün nedenlerini öğrenmemize yardımcı olacak genetik, bağışıklık ve pıhtılaşma ile ilgili faktörlere bakılmalıdır. Bu verilerden yola çıkarak hazırlayacak tedavi programınızda oluşacak embriyonun genetik açılardan incelenmesi de gerekecektir.

Yaşadığınız düşüklerin sayısı çoğalmadan, tedavinizin her aşamasını bu çok yönlü bakış açısıyla planlayıp uygulayan, başarılı bir tüp bebek merkezine başvurmanızı öneririm.

Sağlıklı günler dilerim.

merhaba hocam, ben pco hastasıyım 6 farklı hastanede farklı hekimler tarafından 6 kez klomen kullandırıldım 2 kez aşılama yapıldı 2. aşılamada gebelik oluştu 09/11/2008 de bebeğimi 25 haftalıkken erken doğum sonucu 3 gün yaşadı kaybettim doğum sezeryan ile gerçekleştirildi şimdi yeniden bebek planlıyoruz dr.um erken doğumla ilgili herhangi bir araştırmaya gerek olmadığını yeniden bebek düşünebileceğimizi söyledi doğumdan sonra hiç regl olmadım farlutal kullanıp regl olduğumda hormon ve smear testim yapılacak daha sonraki regl dönemimde ganol-f ve preglyn kullandırılıp aşılama işlemim gerçekleşek sezeryandan dolayı yeniden erken doğum riskim artar mı? gebelik oluştuktan sonra nasıl bir yol izlemem gerekir bilgilendirirseniz sevinirim

Merhaba nursaygın,

Daha önceki tedavinizle ilgili başarısızlıkların nedenlerinin araştırılması ilk aşamada odaklanılması gereken nokta olacaktır. Eşinizin Kruger kriterlerine ugun sperm tahlili,sizin rahim filminize bakılması gerekecektir.

Erken doğum yaşayan hastalarda rahim filmi son derece önemlidir. Ayrıca çiftlerin genetik özelliklerinin de incelenmesi gerekecektir. Tüm bunlara bakılarak bir değerlendirme yapılmasında fayda görüyorum.

Sağlıklı günler dilerim.

iyi günler hocam benimde uzun bir sorunum ve hikayem var.
ilk evliliğimde bir tane mechul düşüğüm var testte gebelik silikde olsa çıktı ama 1 hafta sonra kanamayla düştü.sonrasında 4 sene gebelik olmadı toplam 8 senelik evliliğimde. hertürlü testler tedaviler yapıldı ve korunmadığımız halde gebelik olmadı. zaten geçinemedik ayrıldık. sonra yeniden evlendim ve gebe kalamıyorum die korunmadım hamile kalmışım adet kanamam bitti sonradan lekelenmeler oldu öyle öğrendim hamile olduğumu sonra kanamalar devam etti 3 aylıkkn kesildi ama ben uzun yol fln gitim çalıştım 4 aylıkken kanama başladı tekrar ve kesenin sağ altından başlayan kanamayla erken doğum oldu. kaybettim bebeği. 4 ay donra 2 haftalık gebe oldumu öğrendim yine lekelenmeyle oda hcg değerim düşmesiyle düştü bebek. aradan şuan 1 sene geçti kilo aldım yüksek tansiyon başladı ve gebelik olmadı. doktorum 2 ay önce diyete soktu promilut n başladık adetim düzene girdi 10 kilo verdim ve 3ay kullancaktım ilacı bu ay kullanmadım eşim korunmayınca gebelik şüphesi oldu. sinirlenince üzülünce yükseliyor tansiyon ilacım var yükselince içiyorum. size sorum genetik testi, pıhtılaşma, toksoplazma, hormonlar kolestrol şeker fln herşey bakıldınormal. kanallar açık. şimdi buay gebe kalma şansım yüksek. ve ben düşmesinden korkuyorum. şuan 1,76 boyum 106 kilom. tansiyon 14-9 oluyor yükselince enson 15-10 oldu. hala diyeti devam ediyor. tavsiyeniz nedir bana tekrar düşebilirmi bebeğim toplam 3 düşüğüm var. tansiyon için ne örerirsiniz. şimdiden teşekkürler biraz uzun oldu.

merhaba doktor bey.ben 36yaşındayım.10yaşında bir kızım var.ikinci çocuğumuz olsun istedik ve hamile kaldım 3.ayımda.ama 7haftalıkken 8haftalığa yakında hatta.bebeğimi kaybettim.kalp atımı durmuştu.doktorum radyololoji doktorunun odasında gene baktı ve onada danıştı.o doktor son regli tarihimi sordu ve gelişimide olmamışki bebğin dedi.şok oldum.çünkü doktorum bunu hiç fark etmemişti.bu olabilirmi?k.doğumcununda bunu fark etmesi gerekmezmi?
apartopar kürtaja aldılar.3,5ay korunduk.gene hamile kalmak istiyorum ve ekim10dan beri deniyoruz gebe kalamadım.bu normalmi?nekadar beklemeliyim?regli düzenim kürtajdan beri bozuldu.buda normal diyolar ama endişeleniyorum?düzene girermi?
teşekkür edrim şimdiden.

Merhaba Gül 78,

Oldukça sıkıntılı bir dönem geçirmişsiniz, tümü için geçmiş olsun diliyorum. Öncelikle size önerim, yaptırdığınız söylediğiniz tüm tetkikleri de yazabilirseniz ya da bir şekilde bana ulaştırabilirseniz daha sağlıklı yardımcı olabilirim diye düşünüyorum. Bu tetkiklere ve sonuçlarına bakarak, ilk önce eksik bir inceleme kalmış mı bunu değerlendirmek, ardından da sonuçlarına bakarak bütüncül bir yorum yapmak gereklidir.

Eğer, eksiksiz tüm tetkikler istenmiş, sonuçlar da doğru yorumlanmış ise, yaşadıklarınızın altında yatan nedenin çözümü için size PGD ve mikroenjeksiyon uygulanması gündeme gelebilir. Ancak, bu kararın doğru verilebilmesi için, yukarıda bahsettiğim gibi, tetkiklerin görülmesi, varsa eksiklerin giderilmesi, doğru yorumlanması, bunların yanı sıra bir miktar kilo verme, hipertansiyonun kontrol altına alınması da gerekmektedir.

Özellikle hipertansiyonun kontrol altına alınması, gebeliğin olması durumunda hem sizin hem de bebeğin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Bu açıdan da bir kardiyolog tarafından izlenmenizi öneririm.

Sağlıklı günler ve doğru tedavilerle buluşmanız dileği ile…

merhaba..
ben şu anda 35 haftalık hamileyim.hamileliğimin başından beri coraspin ve innohep 0.45 kullanıyorum günde bir kere.
coraspinin bebeğin kapanması gereken kalp damarcıklarından bir kaçını kapatmadığını duydum..
bu anlamda doğru mu bu Osman Bey.
bide iğneleri ne zaman bırakmam gerekir.
bende herhangi bir pıhtılaşma yok.
doktorum geçen 4 aylık bir kaybım olduğu için önlem olsun diye başlattı beni iğnelere..

hocam öncelikle sorumu cevapladığınız için teşekkür ederim aşılamalara başlamadan önce rahim filmim çekilmişti ayrıca eşimin kruger kriterlerine uygun olarak spermiogramı farklı hastanelerde 3 kez tekrarlandı ancak herhangi bir sorun saptanmadı yalnızca eşiminin hızlı hareketli sperm sayısı düşük bununda önemli olmadığı aşılamada sperm yıkama işlemi sonucunda bunun sorun olmayacağı belirtildi acaba bir genetik uzmanına görünmelimiyiz erken doğumla ilgili olarak aşılama tedavisinden önce histeroskopi gerekirmi benim için ayrıca kromozom testi yaptırmamıza gerek varmı? saygılarımla

Merhaba funda72,

Söylediğiniz gibi ultrasonografik incelemelerde farkedimesini bekleriz, ancak gebeliğin erken dönemlerinde hiç de istenmeyen bir karışıklık yaşanmış olma talihsiziliğini maalesef yaşamışsınız. Size çok geçmiş olsun dileklerimi iletmek istiyorum. Kürtaj sonrası yaşadığınız adet düzensizliklerinin süresi eğer 3 ayı geçti ise, o zaman sizin hormonlarınızı ve rahim yapınızın (HSG) değerlendirilmesini öneririm.

Aynı zamanda ekim ayından bu yana gebeliğin istenmesine rağmen oluşmamasını açıklayacak tetkiklerden biri olan Kruger kriterlerine göre tecrübeli bir tüp bebek merkezinde yapılacak ve sayı-hareket-morfolojik yönden incelenecek bir sperm analizini de mutlaka yaptırınız.

Size sağlıklı günler geçirmenizi, doğru ve etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

Merhaba Saruboceq,

Her iki ilacı da bırakmanız gerektiğini düşünüyoruz. Sizi takip eden doktorunuzla da sürekli temas halinde olmanızda fayda var. Umarım sağlıklı bir gebeliğin sonunda sağlıklı bir doğumla bebepğinize kavuşursunuz.

Size sağlıklı günler geçirmenizi, doğru ve etkin tedavilerle buluşmanızı dilerim.

merhabe hocam
malesef ben 4 dusuk yasadım hocam 4 ununde kalp atıslarını alamadık 6 haftalıkken ya dusuyolar ya da aldırmak zorunda kalıyorum yapılan tum tektıklerde bı problemın olmadıgı soylendı hostereskopı hormon tahlıllerı ve genetık testler de bı problem yok benım sorum esımın spermlerını de test ettırmemız gerekırmı veya bundan sonra nasıl bır yol ızlemelyız yardımcı olusanız sevınırım ıyı calısmalar dılerım

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…