çok karışığım yardımlarınıza fikirlerinize ihtiyacım var :(

fb341

Guru
Kayıtlı Üye
18 Mart 2010
934
45
arkadaşlar buna benzer bir konu açmıştım ama sanırım içim çok rahat etmedi lütfen fikirlerinizi esirgemeyin okuyup geçmeyin...

Daha önce de bahsetmiştim ben 3 yıllık evliyim istanbuldan Karadenize küçük bir ilçeye gelin geldim. ne buraya ne de insanlara alışamadım çok sıkıntı çekiylorum bu anlamda.. Eşimin öz annesi yok kayınvalidem üvey ve doğal olarak bu da aile yapmızı ister istemez etkiliyor. Eşimin babası çok ilgili alakalı olmuyor olamıyor çocukları ve sorunlarıyla ilgili...
Eşim abisiyle ortak iş yapıyor dükkan kendimizin ama getirisi çok yüksek değil eşimin aldığı ancak yetiyor hatta yetmiyor diyebilrim. çünkü adalet yok ortaklık yok abisi bu adaleti sağlamıyor kendisinin harcaması belli değil sadece bizim harcamamız belli.. baba evlatlarını alıp bir düzen sağlamıyor ortaklıksa bir elmanın yarısı gibi olunmalı. eşimin abisiyle olan ilişkisi de ne dükkanda ne normal hayatta çok iyi değil ortak ekmek yiyoruz ya nasıl olsun ki başka para herşeyden tatlı ...
Bana gelecek olursak; bebeğimiz olmuyor tüp bebek yaptırmamız gerekli onu da zaten 2 defa istanbulda ailemin yanında yaptırdım.. Aile beni hiç bir şekilde sahiplenmedi arkamda durmadı... Sıkıntı eşimden kaynaklı fakat onu bile babası sorun bizim evladımızdadır(gerçi benim nazarımda hiç önemi yok herşey rabbimden bunu biliyorum ve eşimi çok seviyorum) biz de arkalarında olalım demedi.. benim ailem maddi manevi tüm süreçte yanımızda oldu onların gram faydaları olmadı görmezden geldiler evlatları ne sıkıntılar çekti kayınpeder evinde bilmediler..
Burada çok yalnızlık çekiyorum eşimden ve bir tane edindiğim arkaştan başka kimsem yok... Eltimle görüşmüyoruz. görümce desen onunla da sorunum yok ama eşi yüzünden mesafe koymak zorunda kaldım. Tek görüştüğümüz onlardı onlar da artık yok.. Kayınpeder desen hanımcığıyla yaşayıp gidiyor kimse umrunda değil...

Ben üniversite mezunuyum ama burada bir iş bulup çalışamıyorum yani istediğim gibi beni maddi manevi tatmin edecek bir iş malesef yok.. şuan zoraki bir yerde çalışıyorum 600 tl. ve sigorta yok.. burada hep böyle malesef...

Dolayısıyla arkadaşlar şuanda beni buraya bağlayan hiçbirşey yok.. ne bebek,ne iş, ne de ev.. burada evim de kira...

Demem o ki eşimle de konuştum 1-2 gün içinde istanbuldaki bağlantımı arıycam ve yine eski işime girmek istediğimi söyliycem. Eşime de bana da iş güvencesi verirse eşim bu defa ailesiyle konuşacak. O da ne olursa olsun burayı da yıkmamak gerekir sonuçta baba bu diyor...

Sizce ne olur durumumuz arkadaşlar buradakinden kötü mü olur? iyi mi olur?Benim ailem yanımda olacak evet güzel ama eşimde yaşadığı ortamı ve arkadaşlarını bırakcak.. Bu sefer de o benim yaşadıklarımı yaşayacak. Bu sefer de bu evliliğimize olumsuz yansır mı? Alışması çok zaman alır mı? Sonuçta İstanbul çık gez dolaş her yer senin :)

Şartları da şöyle diyeyim benim buradaki evimin kirası 400 tl.
Orada 600 tl ye ev bulurum... 1600 tl ben maaş alıcam belediyede (cumartesi pazar tatil ve giriş çıkış saatim belli)
eşimde orada işe girebilir maaşımız aynı da olabilir biraz az da olabilir onunki (üniversite mezunu değil malesef)

biz bu şartlarda orada tutunamaz mıyız? Maddi manevi sıkıntı yaşar mıyız buradaki durumumdan çk daha artıları mı olur?
yani sanırım benim şuna ihtiyacım var : hiç durma git yeni düzenini yeni hayatını kur

Nolur yardım edin bana olumlu şeyler olabileceğine dair şeyler söyleyin buna ihtiyacım var... buradaki şartlarımı da söyledim oraya gidersem orada olabilecekleri de...

daha önceki konunuda okumustum ordada sıkıntıdasın zaten denemeden bilemezsin ailenin desen pek umrunda olacağını sanmıyorum işini gücünü ayarla küçük bide ev tut oturun eşin senin çektiğin sıkıntıları çekmez cünkü bayanlar daha duygusal oldukları için arkadaş arıyorlar pekale sende çok güzel bir arkadaş olabilirsin eşine bence dene bişey kaybetmezsin

Aslına şunu da söyleyeyim bugün eşim üniversite mezunu olmuş olsayda bir dakika bile düşünmezdik o da ben de...
Tamam işe girer gider gitmez de yarın bir gün belediye işi sonuçta bu işten çıkmamız gerekse ben her şekilde bulurum diye düşünüyorum da eşim ne yapar. Onun garantisi hiç yokmuş gibi geliyor bana ve bu beni düşündürüyor..

Olmadı kendi işiyle ilgili bir dükkan açıp oturabilir onunda işleyip işlemeyeceği meçhul tabi risk almadan görünmez ama elinde bir zanaatı var sonuçta böyle bir imkanı da olur.. bilmiyorum kafam çok karışık diyorum ya bir yandan da diyorum ki İstanbulda kimin işi garanti ki herkes ekmek yiyor öyle ya da böyle...

şuan burada ki tek ama tek avantaj işyerlerinin kendilerinin olması... sırf bunun için burada kalmaya değer mi işte asıl sorum bu????

Son düzenleme:
bence değmez çünkü mutlu değilsin kimin nerden ekmek yiyeceği belli değilki ama iş ayarlamadan gitmeyin özellikle eşine en azından bi kaç ay çalışır sonra kafasına uymazsa dükkan açar yada başka iş bakar kendine ama iş bulmadan gitmeyin sakın

yok canım iş bulmadan gidilir mi hiç? Diyorum ya ordaki bağlantımla konuşucam ikinizin de işi hazır gel derse giderim zaten ki o gel der sıkıntı yok... ben zaten kendi açımdan hiç korkmuyorum tekrar aynı yerime alır. eşimi de alır alır da işte.. keşke üniversite mezunu olsaydı ben ilerisi için korkuyorum.. o zamanı da o zaman düşünmek mi lazım bilmiyorum ki..

Diyorum ya insan garanti arıyor ama devlet memuru değiliz ki sonuçta... garantiyi kim kime verebilir ki... allahım bir kapı açar o zaman da ne bileyim.. ilk etapta işimiz hazır olacak ikimizin de öyle gidicez nasipse..
ben arıycam 1-2 güne ve cevap alıcam işte

eşim açısından da çok zor ona da çok üzülüyorum

istanbuldan beni kopartıp buraya kendi yanına kendi memleketine aldı ben mutsuzum mutlu olamıyorum ağlıyorum o da üzülüyor...
bebeğimiz olmadı ki onunla eğlenelim o bize umut olsun o da üstüne tuz biber oldu ona da ayrı üzülüyor sonuçta.. ben hep desteğim bu konuda ona.. İşe de sokamıyor beni iş imkanı yok öyle de üzülüyor..

yani benim açımdan çok uygun bir ortam sağlayamadı burada... yuvamızda mutluyuz ama bu sebeplerden dolayı da huzursusuz.. o ailesiyle mutlu değil sonuçta bağları kuvvettli değil. ve buradaki aldığıyla borçlarımızı da kapatamıyoruz.. orada sırt sırta verirsek ben de çalışacağım için daha iyi oluruz diye düşünüyorum...

rabbim rızkımızı verir de yüzümüze güler huzurumuz olur inşallah... verdiğimiz karardan dolayı utandırmaz inşallahhhh
hayırlıysa olsun ne diyim çok zor...
ben burada ağlıyorum anacım da orada ağlıyor niye uzağa verdim seni dinlemeseydim keşke gözünü yaşına bakmasaydım aklım sende sahipsizsin oralarda diyor... iş bulamamama ayrı üzülüyor... bebeğim olmayışına ayrı üzülüyor...

orada birbirmize yar oluruz o bensiz ben de onsuz kalmam değil mi arkadaşlar

Son düzenleme:
bence durma orda beklemeyin kp in başını ondan size hayır gelmez bence tabi kendimden biliyorum "annesi olmayanın babası da olmazmış" derler. istisnalar vardır tabi.
eşim iş bulamazsa diye kaygılanıyosun da asgari ücretle her yerde iş var sende alırsın aza kanaat etki çoğu bulasın
rızkı veren Allah, bir kapıyı kapatır başkasını açar inşallah
sırtını daya Rabbime ondan sonrasını düşünme
bizde eşimin ailesinden uzağız iyikide uzağız yoksa senin gibi sorunlar yaşardım bende.
azıcık aşım kaygısız başım

nerde huzurluysanız orda olun. bak bizimde bütün planlarımız eşimin memleketinde olmaktı. ben okulu bitirince oraya gidecektim. iş bulacaktım ve orda yaşayacaktık. ama bir gün öyle bir teklif aldı ki kalktı benim memleketime geldi. yetmedi ailemle 1 yıl beraber yaşadı. onun da ailesiyle bağları çok kuvvetli değildi. ha öyle iş teklifi aldı diye de ahım şahım bir maaşı yoktu. hatta maaşı bile yoktu. işin durumuna göre patronuyla paylaşıyorlardı.

ben okulu bitirdim ve bir işe başladım özel sektörde. evlendik 5 yıl sonra eşimin memleketine gitme düşüncesiyle. ama işler değişti buralı olduk. babamın evine taşındık kiracı çıkınca. şimdi eşime bir dükkan açtık. bende özel sektörde asgari ücretle çalışıyorum. eşim de mutlu ben de.

haklısın.. yarın o iş olmadı bozuldu dediğin gibi ya kendine dükkan açar ya da kendi işiyle alakalı teknik eleman olarak birinin yanında yine iş bulur inşallah... allahım hayırlısını versin hakkımızda

hımm ne güzel ya allahım mutluluğunuzu arttırsın ekmeğinizi helalinden bol eylesin inşallah...
bu da benim için olumlu güzel örnekti :)

biraz cesaret almaya yüreklenmeye ihtiyacım var nolur paylaşımda bulunun benim için çok önemli buradan çıkan fikirler.... olumlu yönlendirmeler... kolay değil bir düzen bozup yeni bir düzen kurmaya hazırlanıcam

Anladığım kadarıyla sizin istanbula gelmeniz esinin ailesini pek kızdırmaz yada üzmez zaten üvey kaynanan..benim kaynanamda üvey ordan bliyorum..Bence kesinlikle gelin canım hem ailende arkanda olurmus..Ben olsam eger esinde istiyosa ayarlayın istanbulda iş ve gelin..istanbulda 500 tlyede ev var..Maddi artılarınız tabikide olurr,sıkıntı yasamazsınız bence..

Bence doğru karar almak üzeresiniz.
Sadece kendi işi diye o mutsuzluğu sürdürmeye değmez.
Üstelik adalet de yok diyorsunuz. Bu durumda eşinizin ailesi ile de ilişkileriniz
kötü etkileniyordur bu durumdan.
Ayrıca sizin işiniz ve maaşınız bana iyi geldi.
Ve siz mutlu olacaksınız eşiniz de bu durumda mutlu olur.
Mutlu bir kadın evliliğine,eşine pozitif enerji verir diye düşünüyorum.
Sizin çevreniz,akrabalarınız derken zamanla yeni çevre edinir.
Hiç düşünmeyin bence.

canım ne güzel yazmışsın işte borçlarınızı da ödeyemiyormuşsunuz
doğduğun yer değil doyduğun yer demişler..
hakkınızda hayrlısı olsun inşaAllah
annen de burdaymış hem sizin yanınızda her daim bence de hiç durmayın istişare yapın eşinle çıkın gelin önce küçük ev tutarsınız uygun fiyata borçlarınızı ödeyene kadar sonra geçerseniz dilediğiniz gibi bi eve
eşin işe girdi mi zaten kendine çevre ednir kafanı takma sen bu tür ufak şeylere

büyük sehire alismis birinin kücük bir yerde yasamasi zaten oldukca zor bir durum
kaldiki unv mezunusunuz ve aldiginiz maasa bakin
bence en iyi karar vermissiniz
Istanbula gitmelisiniz

cevaplarınız için teşekkür ederim arkadaşlar. bir allahın kulu da çıkıp gitme dememiş herkes beni gönderiyor
hayırlısı ne diyelim ben de burada bir ömür geçeceğini hayal edemiyorum. Eşim çok düşünceli ailesine kararını söylemesi var tabi kolay değil kendi bile tereddütlü şuan.
bana tek demiş olduğu şey sen istanbuldaki bağlantınla konuş bakalım ne diyor? Eğer tamam diyorsa o zaman oturup konuşuruz seninle diyor.. adam çıkın gelin derse bakalım karar kısmında daha mı net olur acaba?
tam kararlılığını göremiyorum belki şuan net bişey olmadığındandır

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…