Çocugumun dikkati çok dağınık

Tybetrk

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2020
28
8
29
6 yaşındaki oğlum 1. Sınıfa başladı ve dikkati çok dağınık ders yaparken sürekli birseylerle uğraşıyor konuşuyor orayı karalıyor burayı karalıyor bu sürekli ömir boyu böyle mi devam eder yada ne yapmalıyım ben öğretmeniyle konuştum ders başarısı sınıf oranına göre %85 civarında dedi aslında fazla zeki ama çok dikkatsiz 😓 lütfen yardımcı olurmusınuz bana tavsiye ve fikirlerinize ihtiyacım var😓

6 yaşındaki oğlum 1. Sınıfa başladı ve dikkati çok dağınık ders yaparken sürekli birseylerle uğraşıyor konuşuyor orayı karalıyor burayı karalıyor bu sürekli ömir boyu böyle mi devam eder yada ne yapmalıyım ben öğretmeniyle konuştum ders başarısı sınıf oranına göre %85 civarında dedi aslında fazla zeki ama çok dikkatsiz 😓 lütfen yardımcı olurmusınuz bana tavsiye ve fikirlerinize ihtiyacım var😓

Bulunduğunuz yerde yakınınızda bir kütüphaneye gidin, sen veya babası otursun onunla ayrı ayrı kitap okuyun, etkinlik yapın. Kütüphane diye konuşamaz, mecbur yavaş yavaş uyum sağlar alışkanlık kazanır.

İlaç, vitamin ile bu iş çözülmez. Napacak hayatı boyunca emekli olana kadar her iş için takviyeler ilaçlar mı kullansın. Alışkanlık kazanması gerekiyor.

Bulunduğunuz yerde yakınınızda bir kütüphaneye gidin, sen veya babası otursun onunla ayrı ayrı kitap okuyun, etkinlik yapın. Kütüphane diye konuşamaz, mecbur yavaş yavaş uyum sağlar alışkanlık kazanır.

İlaç, vitamin ile bu iş çözülmez. Napacak hayatı boyunca emekli olana kadar her iş için takviyeler ilaçlar mı kullansın. Alışkanlık kazanması gerekiyor

Yakin arkadasimin oglu 2.sinifta suan. 1.siniftan beri ogretmeni ayni sikayetle arkadasimla gorusuyor. Gecen yil pedegoga yonlendirdi ve gittiler. Sorun yok cocukta deyip gonderdiler ve okula devam etti. Bu sene biraz daha dikkat daginikliginon dozu artmisti. Yasadiginiz ayni sey mi bilemiyorum ama oglumuz okulda da sinifta da yazi yazmak istemiyordu arkadaslarindan geri kaliyordu. Ders anlatilirken baska seylerle ilgileniyordu. Ogretmen tekrar pedegoga yonlendirdi. Bu sefer gelisim geriligi ve zeka geriligi tanisi konuldu. Pedegog haftada 2 gun gorus istedi. Eger cozum olmazsa ilaca baslanmasi gerektigini soyledi. Cok uzulduk. Gecen sene gittigi pedegog dogru bir teshis koysaydi baya yol katediceklerdi bir yil boyunca fakat zaman kaybi sebebiyle sorun ilerlemis. Umarim boyle bir sikintiniz yoktur. Sadece dikkat daginikligi sebebiyle uzaklasiyordur dersten. Onerim ogretmeni de gerek goruyorsa sizin de bir destek almaniz. Bu tarz sorunlar ne kadar erken farkedilirse okadar iyi. Baska bir onerim yok malesf biz anaokuluyuz daha o yollardan gecmedik 😊

Yakin arkadasimin oglu 2.sinifta suan. 1.siniftan beri ogretmeni ayni sikayetle arkadasimla gorusuyor. Gecen yil pedegoga yonlendirdi ve gittiler. Sorun yok cocukta deyip gonderdiler ve okula devam etti. Bu sene biraz daha dikkat daginikliginon dozu artmisti. Yasadiginiz ayni sey mi bilemiyorum ama oglumuz okulda da sinifta da yazi yazmak istemiyordu arkadaslarindan geri kaliyordu. Ders anlatilirken baska seylerle ilgileniyordu. Ogretmen tekrar pedegoga yonlendirdi. Bu sefer gelisim geriligi ve zeka geriligi tanisi konuldu. Pedegog haftada 2 gun gorus istedi. Eger cozum olmazsa ilaca baslanmasi gerektigini soyledi. Cok uzulduk. Gecen sene gittigi pedegog dogru bir teshis koysaydi baya yol katediceklerdi bir yil boyunca fakat zaman kaybi sebebiyle sorun ilerlemis. Umarim boyle bir sikintiniz yoktur. Sadece dikkat daginikligi sebebiyle uzaklasiyordur dersten. Onerim ogretmeni de gerek goruyorsa sizin de bir destek almaniz. Bu tarz sorunlar ne kadar erken farkedilirse okadar iyi. Baska bir onerim yok malesf biz anaokuluyuz daha o yollardan gecmedik 😊
Yok okulda sınıfta bir sorunumuz yok çok şükür evdede hemen yapıyor ama çalışmaya gelince sıra orada yok akıllıda gerçekten bi gerilim olsa anlardım ama yaşıtlarına göre fazla bile bilgili gibi ama işine gelmiyor çalışmak galiba

Doğru ama kütüphane yok küçük bir beldede yaşıyoruz bide sehir değiştirdik bilemedim baya sıkıntı yapıyorum kndime

cogu cocukta var bu sorunlar. bence bir doktora götürün, belki ilac tedavisi ile daha iyi yol alirsiniz.
cogu insanda dehb var aslinda ama cocukken aleler ilgilenmedigi için , buyuyunce de psikologa gitmek huyumuz olmadigi icin kimse bilmiyor. tanidigim pek cok yakinima 30undan sonra gittigi psikolog tarafindan yetiskin dehb (dikkat eksikligi ve hiperaktivite bozuklugu) teshisi kondu. insanlar sadece asiri hareketli insan dehb zannediyor ama zihni dağınık cogu kiside var bu problem. ne kadar erken bilinirse ona gore yol alinirsa bence o kadar iyi

Bir yaş daha büyük okula gitmesi lazımdı bence. 6 yaş çok erken değil mi

Merhaba , masa başında oturma süresini arttırmaya yardımcı dikkat geliştirme setleri kitapları var Dr. Osman Abalı’nın. Bunlar kolay egzersizler gibi görünmekle birlikte düzenli yapıldığında çocuğun dikkate süresini uzatıyor, masada oturma süresini arttırıyor. Bir de şunu söylemek istiyorum henüz birinci sınıfın başı ve geleceğe dair hep böyle mi olacak gibi çıkarımlar yapmak için çok erken. Şuan aslında hala bir oryantasyon sürecindeler. Kendinizi üzmeyin adım adım ilerleyin🌸

X