Çocuk Hastalıkları cocugumdaki kusmalar...

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

tontriko

Rabbim sana emanetiz...
Kayıtlı Üye
1 Nisan 2011
38.023
70.801

Merhaba kizlar,

Bi konu acmistim yukarda gordugunuz gibi, buraya alintiladim…

Bilmeyenler icin kisa bi ozet geceyim..oglum dogdugundan beri kusuyor…suan 3,5 yasinda ve hala devam ediyor..azicik oynasa ziplasa kusuyor..biraz birsey yese sonrasinda elinden gerisini aliyorumki fazla mi geliyorda kusuyor? Diye…gulse kusuyor..aglasa kusuyor…

Bu durumun psikolojik olabilecegini soylemisti doktoru en azindan ihtimaller arasinda arasinda psikolojik olabilecegini soylemisti ama..ben cocugumu gormuyor muyum? Cocuk istemeye istemeye kusuyor..istemiyor kusmayi..yutkuna yutkuna bi hal oluyor.

Bu sekilde bir cok yiyecekten tiksinmeye basladi..ne yedirecem diye benim helak olmayi gectim, cocugum pek birsey yemiyor..cocuk istahsiz diye geziniyoruz ortalikta ama asil mesele o degil..cocuk tiksindi kustugu icin..ne zaman tekrar birseylere alistirmaya baslasam yedirmeye baslasam bi hasta olur..oksurur burnu akar ve tekrar basa doneriz..tekrar kusmalari cogalir..bu cocugun direnci nerde? Cocuk soguktan hasta olmaz diyorlar ama..benim cocugum disari ciksa oksurmeye baslar…burnu akmaya baslar..tamam kabul usutup hasta olabilir cocuklar, buyuklerde..ama bu her disari cikarista olur mu sizce?? Bu cocugun direnci bu kadar mi kotu?

bu sira kusmalari cogaldi, cunku gene usutmus..burun akiyor oksurugu devam ediyor..dun aksam kusmus yatagina..normalde oksurdugunde kosarim hemen..ama oksurmeden kusmus..sonrasinda ise gene oksurmeden kusmus..bi ara kullandigimiz mide asiti onleyicilerden verdi gene doktor..ama onu iciyorda geri cikiyor aksamina simdi..helede simdi cok oksurdugu icin cok kusuyor. Inek sutu allerjisinden olurmus bu durum, oyle bir testte yapildi ama temiz cikti..cikmama sansi var mi bu yastaki cocukta (2 yas oncesi cocuklarda kesin sonuc cikmiyormus, bagisiklik sistemleri tam oturmadigi icin)

acaba her ihtimale karsi sut urunlerini vermesemde denesem mi?

artik ciddi ciddi psikolojimi etkiliyor bu durum..Allah rizasi icin bu konuda tecrubesi olanlar bana burda anlatsinlar..Allahim tum cocuklara sifa versin.

konumu burdan hemen kaldirmazlarsa modlar cok memnun olurum..biraz kalsin sonra tasiyabilirsininiz.

Surekli devam eden ama sizin farkedemediginiz bir geniz akintisi olabilir mi?Kulak burun bogazda bence sikinti var belki bir tikaniklik belki bir baska durum.Çünkü hemen öksürük ve burun akintisi oluyot demissiniz disari cikinca..kbb da bir hassasiyet var sanirim tabiki dr degilim sadece yazdiklarinizi okuyunca ve de cocugumda yasadigim bazi durumlar bana bunu düşündürdü.

Bir de bir yerde okumustum nörolojik sebepler de olabilirmis.Bence bi gosterin nörolojiye de..

Geniz etine baktırın

Sık burun akıntısı da yapar yerken nefes alması engellendiği için kusuyormuş da

Bir süre benim oğlum da kustu

Sıvı yedikçe daha çok kusardı küçükken

Sindirim sıkıntısı vardı midesi geç sindiriyordu çabuk kusuyordu hassasdı

Boğazına bir damla su kaçsa kusardı vs

Artık kusmuyor ama 2 yaşından sonra azaldı

Yemeklerini okulda tıkıştırmış geçen biraz kusmuş neden kustun dedim böyle dedi

Biraz daha büyüyünce idare etmeyi öğrenir

Canim benim oglum sut alerjisi. Sut ile ilgili birsey tuketse kusma oksuruk burun tikanikligi yasar. 2 hafta falan sut ve urunlerini vermeyin cocugunuzu gozlemleyin.

Benim ufaklik da 26 aylik. Yeni yeni azaldı yemek yiyebiliyor diyeyim maşallah. Bazı bebeklerin midesi hassas oluyor evet. Refluyle alakası yok reflude kusma olmuyor. Doğduğu geceden beri kusuyor ara ara. Ekmek yese boğazına değdiği anda kusuyordu yutmaya çalışmıyordu. Grip olmasın diye gozunun içine bakıyorum çünkü oksurdukce gece gündüz kusmadik yer kalmıyor. İki gundur grip ve bugun kustu gene. Doktor bisey demedi midesi hassas yapısı bu bi de çiğnemeyi bilmiyordu sanırım onun da etkisi var.

Tek ayırt etmeniz gereken nokta fiskirtarak mi kusuyor öyle normal mi çıkıyor. Eğer fiskirtiyyorsa pylor spazmı olabilir. Bir cerraha gosterin. Mide ultrasonuyla teşhis konulur. Geçmiş olsun.

Benım oğlum 7 yaşında hala devam ediyor. Refllüsü var. Sürekli ilaç kullanıyoruz. Çocuk gastrolojisine götürdünüz mü?

Hangi sehirde yasiyosunuz bilmiyorum ama bi fakulte hastanesine cocuk poliklinigine gidin derim orda sizi hangi bolume goturmeniz gerekiyosa yonlendirirler muhtemelen bana reflü gibi geldi buyuk oglumun sinifinda bi cocuk vardi reflu icin diyeti vardi annesi evden koyardi okulda cikan bir cok yemegi yiyemezdi butun gece kusuyor derdi cok dikkat ederdi o geldi aklima gecmis olsun ayrica

Benim kardeşimle aramda 14 yaş var. Şimdi 28im dolayısıyla çok net hatırlıyorum. 3 aylıkken ilk defa hortum gibi kusmaya başladı. 3 yaşına kadar pütürlü yemek yiyemedi. Ağzına pütür gelse kusuyodu. Azıcık fazla hareket etse salıncağa binse gülse ağlasa kusuyodu. Meyve yediremiyoduk. Doktoru bazı çocuklar böyle olur diyip geçiştirmişti o yaşa kadar. Doktor değiştirdik. Yeni doktor böyle şey olmaz diyip detaylı araştırılması için üniversite hastanesine sevk verdi. Gider gitmez önce ultrason sonra da endoskopi yapılacaktı ki çat ultrasonda böbreklerinde toplam 12 tane taş çıktı. Boşu boşuna 3 yaşına kadar kusturtmuşuz çocuğu. İlaçlarını kullandı döktü geçti bitti. Sonra da çok güzel kilo aldı. Siz de bi eğitim araştırmaya falan gitseniz detaylı bakılır belki.. Gerçekten çocuktan çok anneyi yıpratan berbat bir süreç. İnşallah geçer..

Geçmiş olsun, reflü, mide gevşekliği vb rahatsızlıklar olabilir diye bakıldı mı acaba?
Bir tanıdığın oğlunun mide kasları doğuştan gelişmemişti, sürekli kusuyordu, doktor zamanla düzelir demişti.

Bunun pek çok nedeni olabilir. Bence iyi bir hastanede iyi bir doktora göstert, tüm tetkikleri yapılsın ve kesin teşhis koyulsun. Arzu edersen sana iyi bir doktor önerebilirim.

canim kulak iltihabi oldu bir kac kez, o yuzden kulaklarina tüp taktirdik..hani bi kez daha kulak iltihabi olmus ve kendiliginden akmis sivi..

geniz etne bakildi, normalmis..oyle dedi doktoru…tekrar arayip sorayim en iyisi…

Bir de bir yerde okumustum nörolojik sebepler de olabilirmis.Bence bi gosterin nörolojiye de..
bunu ben doktorumuza sordum ve boyle birsey yok dedi..hani neye gore dedi hic bilmiyorum. gittikcede doktorlara olan guvenim iyice yerle bir oluyor sayelerinde..

Reflusu vardir belki ?

canim reflu icin ilac kullandik bir zaman, tamamen asla gecmedi kusmasi ama azaldi gibiydi..bilemiyorum..simdi tekrar dayadi ilaci..kullaniyoruz bir kac gundur...ama bir varsayim uzerine...bir cok cocukta reflu olmasi cocugumdada oldugu anlamina gelmezki..bir cok kan tahlili kaka idrar tahlili yaptirdik ama birse yok..hani bi yandan seviniyorumda diger bi yandan bise bulunsunda ins. tedaviye baslansin istiyorum..Rabbim dermansiz dert vermesin yavrularimiza.

baktilar kulaklarina tup taktirdigimizda canim, hani narkozu almisken onada bakmis oldular..ve normalmis..

Sindirim sıkıntısı olabilirmis, mide kapakciginda sıkıntı olabilirmis..ama bunlar varsayim..
cunku mide filmi cektirmek istemistik yaklasik 1,5 yil once ve o zaman herseyden korkmustu ve icmesi gereken ilacida icmedi ve arastirma yapilamadi maalesef..tekrar denemek istiyorum ama gene korkarsa icmezse arastirma yapilamaz.

aynen seninde dedigin gibi..su kacsa kusar yemek kacsa kusar hoplasa kusar kossa kusar..gulse kusar aglasa kusar, hasta oldugunda kusar..yemek yesdikten sonra oylesine kusar..

Canim benim oglum sut alerjisi. Sut ile ilgili birsey tuketse kusma oksuruk burun tikanikligi yasar. 2 hafta falan sut ve urunlerini vermeyin cocugunuzu gozlemleyin.
canim sut alerjisi varmi diye test yaptirdik sukur temiz cikti..vermeyeyim dedim sut, ama bu seferde kardesine sut icirdigim icin o da istiyor ve iciyor..kisaca benim sutu yasak etmem 1 gun suremedi maalesef..ama sut ictigi bazi gunler kusmuyor..ya da soyle soyleyim sut icmedigi zamanlarda kusuyor..

canim daha once bi arkadasa dedigim gibi;

mide filmi cektirmek istemistik yaklasik 1,5 yil once ve o zaman herseyden korkmustu ve icmesi gereken ilacida icmedi ve arastirma yapilamadi maalesef..tekrar denemek istiyorum ama gene korkarsa icmezse arastirma yapilamaz..bana gore fiskirarak evet...cocugum ne eziyetler cekiyor kusarken ): Rabbim tum yavrulara sifa versin, onu oyle gorunce aglayasim geliyor bazen..hatta bu sekilde yemekten tiksindigi icin inanin gunlerce birsey yemedigi zamanlar oluyor ve ben agliyorum..Allahim sifa versin cocuklarimiza acilarini gostermesin.

cok zor insan ne zaman gecer bu durum diye dusunuyor gercekten..sebebi tam belli degil beni uzen sebeplerden biride bu maalesef...

benim oglumda yaklasik 3-4 aylikken basladi kusmaya..ilk mama verdikten sonra kusmustu hatirliyorum sonrada surekli devam etti bu durum...o kadar tanidik geldiki anlattiklarin inan..doktor degistirmeyi bende dusunuyorum suan sizlerin anlattiklari yuzunden..ya anlamiyorum bu kadar zor mu bunun sebebini bulmak? neden boyle zor anlamiyorum...

bu benim doktora diyordumki cocugun uykusuda duzensiz gece cok uyaniyor, cocugu aglat bi kac gun dedi..ee dedim cocugu aglatamiyorum aglayinca kusuyor..onuda agzinda geveliyor…cok sagol..ultrason tekrar yaptirmak istiyorum bakalim ins. olur.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…