Çocuğum için şartları zorlamalı mıyım?

vintagelin

Yeni Üye
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
24 Ağustos 2024
18
39
34
İyi geceler hanımlar gece gece dertleşmek istediğim bir konu var inşallah sizlerinde fikirleriyle kafamda oturtmak istiyorum
Bir kızım var 5 yaşında. Geçen yıl özel kreşe gitti sınıfında 6 7 öğrenci vardı ortamı temiz güvenli ve tam gün gidiyordu sabah 9 akşam 4 şeklinde. Biz geçen yıl ev aldık onun kredisini ödüyoruz okul bizi zorlamayacak bir ücretteydi ama şimdi iki katı oldu (3.5 binden 8 bine çıktı)
Bizde bizi zorlar diye çocuğu devletin anasınıfına başlattık. Neden bilmiyorum bu okul içime sinmiyor. O kadar kalabalık ki henüz öğretmeniyle yüzyüze gelip konuşamadık bile. Sınıf 19 kişilik. Kızım yemeklerde inanılmaz seçici bir çocuk herşeyi yemiyor öğretmen bir liste verdi birgün patates birgün poğaça vs kızım bunları asla yemez. Diğer okulunda kahvaltısı ve öğle yemeği çok çeşitli ve iyiydi. Eşime diğer okula geri geçirelim diyorum seneye de ilkokula devlet okuluna gitmeyecek mi bu çocuk diyor. Kendimi kızıma karşı suçlu gibi hissediyorum. Bana bir akıl verir misiniz sizce burda devam mı etmeli yoksa tüm şartları zorlayıp yine eski düzene mi geçmeli. Nolur kızmayın yanlış anlamayın sadece neden içim ısınmadı bu okula bilmiyorum üzülüyorum

Özel her zaman daha konforludur da ondan, siz o konfora rahata az öğrenci olmasına alışmışsınız da ondan bide kim ister ki özel okul şartlarından sonra devlette o kadar öğrencinin içinde olmasını, mesela şöyle düşün devlet hastanesi aşırı kalabalık doktor yüzünüze bakmıyor ordan oraya sürükleniyorsunuz sonra özel hastaneye gidince rahat az insan işlerinizi kolay ve çabuk hallediyorsunuz bir daha devlet hastanesine gitmem ben ne rahat diyoruz örnek veriyorum yani okulda aynen öyle şartlar iyi öğrenci var yemekler güzel ve bol özel ilgi var daha ne olsun kendinizi kötü hissetmeyin herkes ister yani bunu yanlış anlaşılacak bir şey yokki bence verin özele çocuğunuz rahat etsin ben olsam şartları zorlardım

İyi geceler hanımlar gece gece dertleşmek istediğim bir konu var inşallah sizlerinde fikirleriyle kafamda oturtmak istiyorum
Bir kızım var 5 yaşında. Geçen yıl özel kreşe gitti sınıfında 6 7 öğrenci vardı ortamı temiz güvenli ve tam gün gidiyordu sabah 9 akşam 4 şeklinde. Biz geçen yıl ev aldık onun kredisini ödüyoruz okul bizi zorlamayacak bir ücretteydi ama şimdi iki katı oldu (3.5 binden 8 bine çıktı)
Bizde bizi zorlar diye çocuğu devletin anasınıfına başlattık. Neden bilmiyorum bu okul içime sinmiyor. O kadar kalabalık ki henüz öğretmeniyle yüzyüze gelip konuşamadık bile. Sınıf 19 kişilik. Kızım yemeklerde inanılmaz seçici bir çocuk herşeyi yemiyor öğretmen bir liste verdi birgün patates birgün poğaça vs kızım bunları asla yemez. Diğer okulunda kahvaltısı ve öğle yemeği çok çeşitli ve iyiydi. Eşime diğer okula geri geçirelim diyorum seneye de ilkokula devlet okuluna gitmeyecek mi bu çocuk diyor. Kendimi kızıma karşı suçlu gibi hissediyorum. Bana bir akıl verir misiniz sizce burda devam mı etmeli yoksa tüm şartları zorlayıp yine eski düzene mi geçmeli. Nolur kızmayın yanlış anlamayın sadece neden içim ısınmadı bu okula bilmiyorum üzülüyorum
Konfor alanını çocuğun sürdüremeyecek iseniz tekrar alıp devlete verilecek ise bence gerek yok. Uyum sağlasın. Ama yok ben tüm eğitim hayatı boyunca özele gönderirim diyorsanız alın özele verin

Seneye aynı okulda 1.sınıfa başlayacaksa devlet okulunda olmasında fayda var. Hem okuluna alışmış olur, hem de seneye birlikte olacağı arkadaşlar edinmiş olur. Öğretmenin verdiği beslenme listesine tamamen uymak zorunda mısınız? Çocuğunuzun yemediği şeylerde esneklik gösterilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Onu yemez bunu yemez demeyin değişimi sizde göreceksiniz birbirilerinden görüp yerler kendi kızımdan biliyorum.Ozele devam etmeyecekse bence devlette kalsın çünkü birinci sinifda bı anda sudan çıkmis balığa döner yoksa

19 kalabalık bir mevcut değil ki, okulların ilk 5 yıl vergi istisnası falan var ama 7 kişilik öğrenci ile özel okul kar edemez ki? 7*8=56 öğretmene asgari ücret verse işverene maliyeti 23 bin, ocakta zam gelecek, bunun kirası, faturası, diğer çalışanları vs.
Büyük oğlumun ana okulunda sınıfı 34 kişiydi, öğretmeni mükemmel bir öğretmendi, başka yere gitti, yoksa küçük oğlumu da ona gönderirdim.

Özele devam ettirmeyecekseniz devlet okulu daha iyi çünkü,seneye oradaki arkadaşlarınin bir kaciyla ilkokula baslayacak buda sizin için avantaj olur.Yoksa ilkokulda kimseyi tanımayacak ve alıştığı rahatida bulamayacak daha çok sıkıntıya dusersiniz

Siz çalışıyorsanız ve çocuğun tüm gün okulda kalması gerekiyorsa şartları zorlarsınız ama diğer türlü gereksiz bir masraf olur. Yemek seçmeyen çocuk çok nadirdir ve çocuklar genelde birbirinden etkilenir bu konuda. Sınıf mevcudu da fazla kalabalık değil bence.

İlkokulu devlette okuyacaksa bir şekilde alismaniz lazım, kalabalık siniflara.

Açıkçası ikinci bir bebek planımız şuan için yok bir iki seneye ev kredim de biterse tabiki ilerleyen eğitim hayatında da özel okula gitmesini isterim ama şuan için ilerleyen yıllarda durum ne olabilir bilmiyorum seneye de burada olursak yine aynı okula gidecek ve şuanki sınıfındaki arkadaşları olacak aslında bunu da düşünüyorum ama herşey karmakarışık şuan kafamda eşim eski okuluna gitmesi konusuna yanaşmıyor alışır diyor çocuk zaten mutlu ben şartlardan mutlu değilim

Yemek için okul değiştirilmez. Yanına yemek koyabilirsin çocuğun. Okullarda çıkan toplu yemekler ister devlet ister özel öyle kaliteli değildir. Çeşitte değişilik vardır sadece.

Calisiyor musunuz?. Calismiyorsaniz hemen asgari ucret bile olsa bir ise girin. Cocuga her zaman konfor saglanmali.

Yani sınıf mevcudu da az, ücret de az kreşi kalabalık miydi doger sınıflar falan, ne bileyim 8 bin ile öğretmen maaşlarıni falan nasıl ödüyorlar

X