İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

cevap vermen beni mutlu etti tatlım...egitimci olman bana o gòzle yorum yapmana sevindim...saol varol...

sıkıntımız halen devam ediyor...bugün veli toplantısı vardı...sınıfta 5 cocukda sıkıntı oldugunu dile getirdi hocamız...en kótü durumda olan benim oglum....

sorunlu dedigi cocuklar ( bunu bugùn farkettim) senenin son cocukları...yani eylùl, ekim, aralık dogumlular...onlardan 9, 10 , 12 ay bùyùkler var düşünün...

sanırım okuldan alıcam...seneye góndericem...devlet bana bunu yap diyor...adaletsizlik var...

Başlamışken böyle bir şey yapılmalı mı bilmiyorum, ben de erken gönderilen çocukların 4. sınıfta soyut kavramlarda daha çok sorun yaşadıklarını gördüm ( tamamen doğal ve soyut işlemlere geçmemiş olmalarından kaynaklı). Ancak şu durumda çocukta zaten "başarısızım" algısı yerleşmiştir, okuldan alınması acaba daha kötü yapar mı?

Adaletsizlik mutlaka var ama öğretmenlerde de ilgisizlik var bu da bir gerçek. En arka sıraya atmak mı kaldı artık? Ne yapıyor mesela ek çalışma olarak? Boş boş okula gidip geliyor mu?

Başlamışken böyle bir şey yapılmalı mı bilmiyorum, ben de erken gönderilen çocukların 4. sınıfta soyut kavramlarda daha çok sorun yaşadıklarını gördüm ( tamamen doğal ve soyut işlemlere geçmemiş olmalarından kaynaklı). Ancak şu durumda çocukta zaten "başarısızım" algısı yerleşmiştir, okuldan alınması acaba daha kötü yapar mı?

Adaletsizlik mutlaka var ama öğretmenlerde de ilgisizlik var bu da bir gerçek. En arka sıraya atmak mı kaldı artık? Ne yapıyor mesela ek çalışma olarak? Boş boş okula gidip geliyor mu?

aynen şuan tek yaptıgımız sadece okula gelip gitmek boş boş...bu durum beni cok ùzüyor ve yıpratıyor inanın...evde üstüne düşmeme ragmen yaptıramıyorum birşey...kelimelere geçti sınıf...bizim oglan da tık yok...birde oglum el yazısından dolayı kafası karışıyor...harfleri paso daire çizerek yaptıgını düşünüyor...bóyle yaptiginı sòyledigim için aklınıza zekayla ilgili soru gelebilir...zekada bir sıkıntımız yok şükür...

aynen şuan tek yaptıgımız sadece okula gelip gitmek boş boş...bu durum beni cok ùzüyor ve yıpratıyor inanın...evde üstüne düşmeme ragmen yaptıramıyorum birşey...kelimelere geçti sınıf...bizim oglan da tık yok...birde oglum el yazısından dolayı kafası karışıyor...harfleri paso daire çizerek yaptıgını düşünüyor...bóyle yaptiginı sòyledigim için aklınıza zekayla ilgili soru gelebilir...zekada bir sıkıntımız yok şükür...
Erkek çocukları mekaniktir, yazma-çizme-okuma pek onlara göre değildir.
Ayrıca yaşı ufak olduğu için oyunlaştırmanızı öneririm. Kendinizi de yıpratmayın çocuğunuzu da.
Sesleri biliyor birleştiremiyor mu? Sesleri tanımıyor mu?

Erkek çocukları mekaniktir, yazma-çizme-okuma pek onlara göre değildir.
Ayrıca yaşı ufak olduğu için oyunlaştırmanızı öneririm. Kendinizi de yıpratmayın çocuğunuzu da.
Sesleri biliyor birleştiremiyor mu? Sesleri tanımıyor mu?

seslerde sesliler kolayına geliyor...sadec bu a, bu e falan diyerek tanıyor...tepi tepi olup olan bu....sesleri henüz birleştiremiyor malesef...sınıfın cok cok gerisindeyiz anlıyacagın...

evet erkek cocukları kızlara göre cok farklı oluyor...kızlar 1-0 okuma yazmada öndeler hep...el becerileri cok cok iyi...

seslerde sesliler kolayına geliyor...sadec bu a, bu e falan diyerek tanıyor...tepi tepi olup olan bu....sesleri henüz birleştiremiyor malesef...sınıfın cok cok gerisindeyiz anlıyacagın...

evet erkek cocukları kızlara göre cok farklı oluyor...kızlar 1-0 okuma yazmada öndeler hep...el becerileri cok cok iyi...
Bence öğretmeni biraz zorlayın, hiç bir çocuk en arka sıraya atılıp boş boş gidip gelemez.
Kasları gelişmediyse boyama yaptırsın, oyun hamuruyla oynatsın, sınıfta görev versin. Çocuğun başarılı olduğu noktaları bulsun, sevdirsin. En azından bir şeylere hevesli olsun.
Çok geride sayılmazsınız. 2. grup sonrasında kendi kendine gidiyor zaten , olayı kavradıkları için okumaya geçmiş oluyorlar.

koalina bende soru sormak istiyorum oglumda dikkat sorunu var dr gidiyoruz
rapor verilmedi tani konulmadi
sorum su oglum harfleri taniyor dikte ile söylediklerimi yaziyor zorlandigida oluyo
okumada hala birlestirme yapamiyo bilemedigini ben ilk ses veya heceyı okuyorum arkasini %80 basari ile getiriyo
oglumun ezberi cok iyidir bu acaba bilicli okuma mi bilemiyorum ögretmeni birlestirme yapamadigindan gec okur diyor ne yapmaliyim okumasi icin

koalina bende soru sormak istiyorum oglumda dikkat sorunu var dr gidiyoruz
rapor verilmedi tani konulmadi
sorum su oglum harfleri taniyor dikte ile söylediklerimi yaziyor zorlandigida oluyo
okumada hala birlestirme yapamiyo bilemedigini ben ilk ses veya heceyı okuyorum arkasini %80 basari ile getiriyo
oglumun ezberi cok iyidir bu acaba bilicli okuma mi bilemiyorum ögretmeni birlestirme yapamadigindan gec okur diyor ne yapmaliyim okumasi icin
Henüz birleştirme mantığını kavrayamamış olabilir normaldir.
Bazı öğretmenler kelimeleri görsellerle destekleyip ezberleterek gidiyorlar mesela, onlar bile okumaya geçiyor. 3. grubun sonunda çocukların %80'i birleştirme mantığını kavramış oluyor yani henüz zamanı var

Merhaba arkadaslar bende birinci sinif ogrencisi annesiyim ve cok strest oldum hergun hergun odev stresi yasam kalitemi dusurdu artik ayni zamanda fen bilgisi ogretmeniyim araniza katilmak problemlerimi paylasip tecrubelerinizden yararlanmak isterim

Ogluma bi sureden sonra bagirmak onunla kavga etmek cok uzuyor beni siz nasil hallediyorsunuz uzun okumalari biz yetistiremiyoruz okumalari her sayfayi onar defa okumak hergun hikaye kitabi okumsk ve okunanlari yazmak cok zor

Ogluma bi sureden sonra bagirmak onunla kavga etmek cok uzuyor beni siz nasil hallediyorsunuz uzun okumalari biz yetistiremiyoruz okumalari her sayfayi onar defa okumak hergun hikaye kitabi okumsk ve okunanlari yazmak cok zor
Canım bizim de 10 defa okumalar oluyor ben zorlamıyorum önce 5 biraz dinlendikten sonra 5 okuyoruz inatlaşmaya hiç girmiyorum yoksa iş çıkmaza giriyor ağlamalar Başlıyor

Canım ben 10 ise illa 10 a tamamlamak için uğraşmıyorum artık..Çünkü aynı şeyi okumaktan sıkılıyor. İyi okuduğuna kanaat ettiğimde 10 olsun diye uğraşmıyorum Onun yerine başka şeyler okutuyorum. etrafımda gördüğüm onun okuyabileceği şeyleri okutuyorum. tabelalar ..yiyeceklerin üstündeki yazılar. vs .Yada okuma kitabından sayfalar gibi..

ben de Erenn Erenn e katılıyorum. zaten mevcut harflerle kurulan cümleler saçma geliyor çocuklara. Oğlum da okuma bildiği için biz genelde gelen metinleri en fazla iki kez okuyoruz ama onun dışında kitap da okuruz. Mesela Tali'nin 2. setini aldım. başlangıçta sadece ilk ve son sayfayı o okuyordu aradaki sayfaları ben okuyordum. 2-3 kitap sonra bi sayfa o bi sayfa ben şekline çevirdik. okuduğu şeyler daha ilgi çekici olduğu için çocuk sıkılmıyor. eğer okumada fazla problemi yoksa çok ısrarcı olmayın derim. bi de mesela okuldan gelinde 2 defa okusun 1-2 saat oyun oynasın biraz yazsın vs. sonra 2 defa daha okusun. bi kere de 2den fazla okumak istemiyorlar çünkü.

ben de Erenn Erenn e katılıyorum. zaten mevcut harflerle kurulan cümleler saçma geliyor çocuklara. Oğlum da okuma bildiği için biz genelde gelen metinleri en fazla iki kez okuyoruz ama onun dışında kitap da okuruz. Mesela Tali'nin 2. setini aldım. başlangıçta sadece ilk ve son sayfayı o okuyordu aradaki sayfaları ben okuyordum. 2-3 kitap sonra bi sayfa o bi sayfa ben şekline çevirdik. okuduğu şeyler daha ilgi çekici olduğu için çocuk sıkılmıyor. eğer okumada fazla problemi yoksa çok ısrarcı olmayın derim. bi de mesela okuldan gelinde 2 defa okusun 1-2 saat oyun oynasın biraz yazsın vs. sonra 2 defa daha okusun. bi kere de 2den fazla okumak istemiyorlar çünkü.
canım talinin setleri el yazısı ile değil sanırım,yanlış mı biliyorum.
o şekilde mi okutuluyor?

canım talinin setleri el yazısı ile değil sanırım,yanlış mı biliyorum.
o şekilde mi okutuluyor?
doğru söylüyorsun canım. Tali seti düz yazı bu seti okul önermedi zaten. benim oğlum okumayı bildiği için ben aldım. Oğlum düz yazıyı da rahat okuyor ben de okuması gelişsin diye almıştım. Bütün harfleri bilmeyen çocukların el yazısı da olsa tek başına kitap okuması zor. yeni sistemde öğrendikleri harfleri kitap alfabesi olarak da veriyor öğretmenimiz. mesela bir okuma metni varsa hem el yazısı hem de kitap alfabesi ile yazılı. biz ilk okuma geliştirmeye kaşif dora kitabıyla başladık. şimdiki metinler gibi her cümlede 2-3 kelime resimle ifade edilmiş, yeni öğrenen çocuklar için o tarz hikaye kitapları daha ilgi çekici olabilir.

doğru söylüyorsun canım. Tali seti düz yazı bu seti okul önermedi zaten. benim oğlum okumayı bildiği için ben aldım. Oğlum düz yazıyı da rahat okuyor ben de okuması gelişsin diye almıştım. Bütün harfleri bilmeyen çocukların el yazısı da olsa tek başına kitap okuması zor. yeni sistemde öğrendikleri harfleri kitap alfabesi olarak da veriyor öğretmenimiz. mesela bir okuma metni varsa hem el yazısı hem de kitap alfabesi ile yazılı. biz ilk okuma geliştirmeye kaşif dora kitabıyla başladık. şimdiki metinler gibi her cümlede 2-3 kelime resimle ifade edilmiş, yeni öğrenen çocuklar için o tarz hikaye kitapları daha ilgi çekici olabilir.
canım benim oğlum küçük ama burayı sürekli takip ediyorum.
talinin kitaplarını senin yazından sonra sipariş verdim.hoşuma gitti.
benim oğlum 4 yaşına girecek daha girmedi ama harflerin hepsini biliyor.
sen okula gitmeden önce oğluna okumayı öğrettin mi canım?
bende 1.sınıfta çocukların çok zorlandığını,sürekli ders çalışmaktan sıkıldıklarını duyduğum için,
öğretmeye karar verdim hazır harfleri biliyorken.
birde iş bankasının yayınlarındada el yazısı ile güzel hikaye kitapları var.

arkadaşım benim 2 kızım bir oğlum var ve hepsi 4,5 yaş civarında okumaya başladı. öğretmek için ekstra bi çabam olmadı ben onlara okurken onlar da harfleri tanıdı. çok şükür öyle iddia edildiği gibi bi zorlukla karşılaşmadım birinci sınıflarında da. el yazısı öğrenmeye çalışırken oyalandılar. sıkıldım falan demedi üçü de. Tali serisi benim de hoşuma gitti. bendeki 2. set. bi de benim oğlum "Alper" serisini çok sevmişti küçükken o da aklında bulunsun. evde bi sürü hayvanlı hikayeler var el yazılı ablalarından kalma ama oğlum erkek karakterli hikayeleri daha çok seviyor sanırım. okuma yazma öğreteyim diye zorlamadım ama sordukça harflerin adını söyledim. sık sık son harfinden isim bulmaca, hayvan bulmaca falan oynardık. sesleri o sayede tanıdılar.

merhabalar.
benim oğlum da 1. sınıfta.
dikkat eksikliği ve hiperaktivite şikayetlerinizi okuyunca çocuk psikolojisinde prof.yankı yazganın söyledikleri aklıma geldi.
bu konuda kitabı da var.
netten programlarını ya da makalelerine ulaşabilirsiniz.
dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye tüm psikoloklardan çok farklı yaklaşıyor ve tanımlıyor.
anlattıkları bu sorunları çözmede yardımcı olarak geldi bana.

ilaçla bastırılıp,çözümsüz bir durum gibi düşünülmesine ben de karşıyım.

yaşından küçük okula giden çocuklar da genel de bir problem oluyor.
zihni hazır olsa da psikolojisi hazır olmayabiliyor.
ayrıca sınıf karma olunca büyüklerin tavırlarını örnek alabiliyor ya da onlara eziliyorlar.

benim oğlum normal gitti ama sınıfta oldukça hareketli.
anasınıfı öğretmeni sınıfın ağır abisi derdi geçen yıl.
bu yıl bir enerji,bir aykırılık.....
seneye toparlarlar inşaALLAH.

yani özele göndersem aynısını yaşarmıyım ? belki cocuk ve biz daha az örseleniriz bu bir gercek...ilgi alaka daha yogundur mutlaka...bu sene òzel okul biraz bizi aşar...seneye belki olabilir ama...

cocugumun kafasında şu algı oluştu bu zamana kadar...ògretmenim durumum kótù diye bana kızmıyor yapmasamda anlayışlı diyor ve ógretmen gercekten sıranın en sonuna attı yalnız başına orda òylece oturuyor...defterini dahi açmıyormuş...

ógretmen ugraşmak istemiyor...hocam dedim psikolog ve psikiyatrist cocugun mutlaka en ònde oturmasını sóylediler dedim...ôzellikle dikkati dagınık cocukların gòz ònünde olmalı en òne alabilirmisiniz dedim...tamam dedi...fakat lafta kaldı almadı...şimdi takışsam yeridir yani...oglumu ónemsemiyor al okuldan diyor...ama seneyede bu aynı olur diyor...amacı onla ugraşmamak óyle bir ògrenciyi kabul edemiyor...inat çok inat senin bu oglun diyor..

evet inatlık hat safhada biliyorum...yap dedigin şeyi yapmaz...bende zorlanıyorum...yılların egitimcisiyim demeyi biliyorsun...nerde kaldı senin egitimciligin?

sakin cocugu bende egitirim...inanın òyle bir cocugu okul birincisi bile yaparım...ben ki ilgili alakalı hassas bir anneyim...

Merhaba;
Sorununuz ilgimi çekti.
1. sınıf öğretmeniyim.
Yardımcı olmak istedim.

Öncelikle şunu söylemeliyim.
Her çocuk (özel bir sorunu yoksa, kas gelişimi yeterliyse ve dediğiniz gibi hassas, ilgili bir anneye sahipse) mutlaka okur yazar olur.
En geç haziranda okur.. Mutlaka okur ama.

Çocuğunuz 2009 doğumlu mu?

Bu dönem çocuğu oyun çocuğudur.

El yazısı gidip, üstünden geri dönme gibi zor kıvrımlara sahip ve yorucu haliyle sıkıcı oluyor.
Çocuğunuz harfleri yazabiliyor mu? Hangi harfleri yazmakta güçlük çekiyor.

Size harf yazımlarıyla ilgili oyunlu öğretim konusunda yardımcı olmak isterim. Muhtemelen a yazamıyordur?

Hatta mümkünse bana defterinden yazı fotosunu çekip atarsanız çok daha yardımcı olurum..

Üzülmeyin ve ümidinizi kaybetmeyin..

Merhaba;
Sorununuz ilgimi çekti.
1. sınıf öğretmeniyim.
Yardımcı olmak istedim.

Öncelikle şunu söylemeliyim.
Her çocuk (özel bir sorunu yoksa, kas gelişimi yeterliyse ve dediğiniz gibi hassas, ilgili bir anneye sahipse) mutlaka okur yazar olur.
En geç haziranda okur.. Mutlaka okur ama.

Çocuğunuz 2009 doğumlu mu?

Bu dönem çocuğu oyun çocuğudur.

El yazısı gidip, üstünden geri dönme gibi zor kıvrımlara sahip ve yorucu haliyle sıkıcı oluyor.
Çocuğunuz harfleri yazabiliyor mu? Hangi harfleri yazmakta güçlük çekiyor.

Size harf yazımlarıyla ilgili oyunlu öğretim konusunda yardımcı olmak isterim. Muhtemelen a yazamıyordur?

Hatta mümkünse bana defterinden yazı fotosunu çekip atarsanız çok daha yardımcı olurum..

Üzülmeyin ve ümidinizi kaybetmeyin..

Cevap verdiginiz derdime ortak oldugunuz için teşekkür ederim.

Oğlum 2008 eylül dogumludur. Okulla ilgili son durumumuz oglumun kalem tutamaması konusunda rehber ögretmen, sınıf ögretmeni ve müdùrümüzle hem fikiriz. ve tabikide okul kurallarına uymaması yani tam olarak olgunlaşmamamış olması...

Sonuç itibariyle bir çocuk gelişimcisinden rapor alıp okula sunacagız. Okulu 1 yıl sonraya öteleyecegiz. Umarım bu 1yıl ona çok şey katar.

Fotograf çekip koyabilmek isterdim inanın nasıl yapıldıgını bilmiyorum. Ama az çok fikir sahibi olmanız açısından yazısı berbat diyemiyorum bile bakın yazısı yok, defterdeki çizgileri bile kavrayamadı. küçük yapacagı şekli bile dev gibi yada minnacık yapıyor. Harflerden sadece "e" harfini biliyor ve yapabiliyor. El yazısı ona karmaşık geliyor. e harfi haricinde hiç bir harfi yapamıyor. Zekayla ilgili bir sıkıntımız yok bizde ona şaşırıyoruz şaka gibi...

Bir de okulu kreş gibi algılıyor... 3 yıl kreşe gitti. Herşeyi oyun sanıyor. Bu da bir sıkıntı...

Sevgili ögretmenim, rapor alarak iyi mi yapıyorum bilmiyorum ama 1 yılın çabucak geçmesini çok ama çok istiyorum inanın, oglumun okuma yazma sökmesini cani gönülden arzuluyorum.

Şunu anladım ki burda ögretmenin pekte bir suçu yok aslında...belli bir müfredat var ve ona uymak zorundalar. Bende oglumu okul ve benim aramda daha fazla pres yapmak istemiyorum. Zaman herşeyin çaresi biliyorum ve ona inanıyorum. Sevgilerimle.

Cevap verdiginiz derdime ortak oldugunuz için teşekkür ederim.

Oğlum 2008 eylül dogumludur. Okulla ilgili son durumumuz oglumun kalem tutamaması konusunda rehber ögretmen, sınıf ögretmeni ve müdùrümüzle hem fikiriz. ve tabikide okul kurallarına uymaması yani tam olarak olgunlaşmamamış olması...

Sonuç itibariyle bir çocuk gelişimcisinden rapor alıp okula sunacagız. Okulu 1 yıl sonraya öteleyecegiz. Umarım bu 1yıl ona çok şey katar.

Fotograf çekip koyabilmek isterdim inanın nasıl yapıldıgını bilmiyorum. Ama az çok fikir sahibi olmanız açısından yazısı berbat diyemiyorum bile bakın yazısı yok, defterdeki çizgileri bile kavrayamadı. küçük yapacagı şekli bile dev gibi yada minnacık yapıyor. Harflerden sadece "e" harfini biliyor ve yapabiliyor. El yazısı ona karmaşık geliyor. e harfi haricinde hiç bir harfi yapamıyor. Zekayla ilgili bir sıkıntımız yok bizde ona şaşırıyoruz şaka gibi...

Bir de okulu kreş gibi algılıyor... 3 yıl kreşe gitti. Herşeyi oyun sanıyor. Bu da bir sıkıntı...

Sevgili ögretmenim, rapor alarak iyi mi yapıyorum bilmiyorum ama 1 yılın çabucak geçmesini çok ama çok istiyorum inanın, oglumun okuma yazma sökmesini cani gönülden arzuluyorum.

Şunu anladım ki burda ögretmenin pekte bir suçu yok aslında...belli bir müfredat var ve ona uymak zorundalar. Bende oglumu okul ve benim aramda daha fazla pres yapmak istemiyorum. Zaman herşeyin çaresi biliyorum ve ona inanıyorum. Sevgilerimle.

İyi bir veli olduğunuz anlayışınızdan ve ifade tarzınından belli.

Evet öğretmenin de yapabilecekleri sınırlı kalabalık bir sınıfta malesef.
İşlenmesi gereken müfredat, uyulması gereken plan var.
Ama siz bire bir ilgi ile çocuğunuzun gelişmesine faydalı olabilirsiniz.

Olamıyorsanız da yıpranmamak adına bir yıl ertelemeniz faydalı olur..

Çocuğun yaşı uygun evet.
Ama kasları uygun değilse yazamıyor olabilir. Ama e yapıyor demişsiniz bu bile bir umut aslında.

Öncelikle satır için şu bilgiyi vereyim.
upload_2014-11-19_22-37-45.png

Üç satırımız var..

Seslere geçtiğimizde küçük harfler için ikinci sıra yani orta sıra ( ev bölümü), büyük harfler için ilk iki sırayı kullanacağız yani çatıya çıkacağız..

Üçüncü sıraya sadece y,g gibi kuyruklu harflerde yazacağız.

En altta köpek var oraya inersek ısırır diyebilirsiniz başlangıçta..

Daha sonra y harfine gelince kuyruğu için inerken, köpeğimiz susamış, ona su verip geri çıkacağız diyeceğiz
smiley.gif

Her şeyi oyun olarak gören bir çocuğa ancak oyunla öğretebilirsiniz.
Bu şekilde görmeden nasıl anlatabilirim bilmiyorum ama yardımcı olmaya çalışacağım.

upload_2014-11-19_22-32-11.png
a harfi için anlatıyorum mesela.

Resimde gördüğünüz ok şeklinde yazılacak. Ama biz bunu çocuğa oyunla veriyoruz.
Komşumuz yukarda :) Komşuya gidiyorum, vazgeçtim geri dönüyorum. Havaya zıplayıp iniyorum. Diye diye yazacaksınız..
Komşuya gidiyorum, çantamı unuttum geri dönüyorum havaya zıplayıp iniyorum..

Bu şekilde denediniz mi?

X