İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

bende delirme noktasındayım...bizde 6 yaş yeni bitti...okulun bilince degil henüz...okuldan alma noktasına geldim...sınıfta defterini bile açmıyormuş...ögretmen en arka sıraya atmış oglumu...kaderine terk etmiş artık...onada gün dogdu oh kafasına göre arka sırada takılıyor...

evde ders yapmaz okulda yapmaz napıcaz bu cocuklarla bilmem...

müdür yrd. konuştum...ögretmeni degistirelim diye...tamam diyor ama en son çare bu olsun derdinde...ona göre dayak olmalıymış yani dayak egitimin bir parçası gibi normal görüyor...tòvbe yarabbim...şeytan diyor okullada ugraş ògretmenle de...ama oglum kötü eykilenir diye ugraşmak istemiyorum...yoksa canlarını fena sıkıcamda neyse...

canım benim aynı durum bende de var okulda dergiyi bana göndermiş öğretmeni bir tane harf yazmamış kelime cümleler söyle dursun
evde de zor yaptırıyoruz sırasını değiştirmesi konusunda öğretmeni ile konuştun mu

benim oğlumda dikkat sorunu var sanırım dr götürüyoruz bakalım sonuç ne çıkacak
öğretmeninden not kağıdı istedi öğretmeni

Babası daha otoriter midir acaba..Ben ilk zamanlarda istikrarlı yaptıramıyordum.Ağlayınca yada yapmak istemeyince dayanamıyordum. Babası devraldı ödev işini.Ondan biraz daha çekinirdi...Oda benden daha sabırlı
bir taraftan oyun gibi yaptırdı ödevleri yani dışarda bakınca oyun oynuyorlar sanırdım.(yazıları araba sürer gibi sesler çıkararak yazıyorlardı :KK70: ) sonrasında alıştı. Okulda ödüllendirilincede seviniyor artık..
Öğretmen 1 kağıt gönderiyor. 10 kez okusun diyor mesela..On kez okumak istemiyor..Artık ikna ediyorum. 1 kez kendin oku. 1 kez bana oku. 1 kez babana 1 kez abine 1 kezde bakıcı ablana tamam diyorum..Öyle öyle kandırıyoruz işte..Okuldan gelince okulda neler yaptıklarını neler öğrendiklerini anlattırıyorum..Değişik şeyler yaptıklarını öğrendiklerinde seviniyorum.Arkadaşlarının neler yaptıklarını soruyorum. Yani onunla yarım saat okul hakkında bir sohbetimiz oluyor geldiğinde.
Malesef arkadaşlar kızları olanlardan şikayetçi olan varmı bilmiyorum ama. Benim diğeride erkek olduğu için böyle birkanıya kapıldım ..Erkek çocukları evde ders yapma konusunda biraz sorunlular ...Büyük oğlumda derslerde çok başarılı ama evde ders yap ,ders yap demekten yoruluyorum artık...

baba hiç otoriter degil tam tersi otoriter olan benim...haliyle çırpınanda benim
...erkek cocukları biraz gevşekler gõzlemledigim...birkaç erkekte aynı sınıfta ama benim oglum durumu en kòtüsü içlerinde...şu bir gerçek ki kızlar daha çabuk algılıyo ve el becerileri çok daha gelişmiş...erkeklerden hep óndeler bir adım...

baba hiç otoriter degil tam tersi otoriter olan benim...haliyle çırpınanda benim
...erkek cocukları biraz gevşekler gõzlemledigim...birkaç erkekte aynı sınıfta ama benim oglum durumu en kòtüsü içlerinde...şu bir gerçek ki kızlar daha çabuk algılıyo ve el becerileri çok daha gelişmiş...erkeklerden hep óndeler bir adım...

SİZE SONUNA KADAR KATILIYORUM ARKADAŞIM

canım benim aynı durum bende de var okulda dergiyi bana göndermiş öğretmeni bir tane harf yazmamış kelime cümleler söyle dursun
evde de zor yaptırıyoruz sırasını değiştirmesi konusunda öğretmeni ile konuştun mu

canim benim ayni durumdayım inan..ne okuması biz daha yzmaya geçemedik okuması şòyle dursun...
psikologa gittik psikatriye gittik...sonuc ne biliryomusun? ritaline hemen başlasınmış...10 dk. içinde psikatri ilacı verdi geçti...bak sana aynısı dicekler...sakin verme ilacı sakın...ben başlatmadım...dikkat dagınıklıgı için ritalin veriyorlar..."ritalin cocukları" diye bir yazı okudum aman allahım korktum...ve buna benzemez daha ne yazılar...iyiki internet hayatımıza girdi okuyobiliyoruz bunları...

devlet egitim sistemini degiştirecegini al hapını gel diyor...eliyle uyuşturucu dagıtıyor...yaparkende yasal hakkini kullaniyor...bu cocuklarin suçu ne...yazik degil mi o kücücük bedenlerine...o organlarına....

ögretmenimiz hakikaten çok ilginç...tam da adamına çattık koca okulda...Atatürk ü anlatmış geçenlerde...oglum şöyle diyor...anne Atatürk Allah' ın hizmetkarıymış...Allah onu dünyayı kurtarsın diye görevlendirmiş...

bu devam etti konuyu anlayın diye sadece başını anlatıyorum...

ya Atatürk ü anlatmak için neden Allah la konuya giriyon..ben bu adama ne diyeyim şimdi...ben cocuguma dini bir bilgi vermedim...kafasını niye karıştırıyon şimdi...

o ilaçlar evet dikkati topladıgı söyleniyor evet dogrudur fakat yan etkileri o kadar çok ki...

şimdi rehber ógretmenle górüşücem ògretmeni degiştirmek istiyorum...

kafamda deli sorular...bir aklım okuldan al diyor bir aklim ògretmeni degiştir...offf bu yıl biter mi...geçer mi bu dertler.

canim benim ayni durumdayım inan..ne okuması biz daha yzmaya geçemedik okuması şòyle dursun...
psikologa gittik psikatriye gittik...sonuc ne biliryomusun? ritaline hemen başlasınmış...10 dk. içinde psikatri ilacı verdi geçti...bak sana aynısı dicekler...sakin verme ilacı sakın...ben başlatmadım...dikkat dagınıklıgı için ritalin veriyorlar..."ritalin cocukları" diye bir yazı okudum aman allahım korktum...ve buna benzemez daha ne yazılar...iyiki internet hayatımıza girdi okuyobiliyoruz bunları...

devlet egitim sistemini degiştirecegini al hapını gel diyor...eliyle uyuşturucu dagıtıyor...yaparkende yasal hakkini kullaniyor...bu cocuklarin suçu ne...yazik degil mi o kücücük bedenlerine...o organlarına....

Canım idealist öğretmen pek kalmamış çocukların farklı olabileceğini seviyelerinin aynı olamayacağını düşünmek işlerine gelmiyor, hemen RAM'a gidilsin çocuk pskiyatristine gidilsin istiyorlar.
ben Cerrahpaşaya götürüyorum bakalım ne çıkacak sonuç
öğrenmede zorluk var bunu biliyorum ilaç konusunda bende senin gibi düşünüyorum

o ilaçlar evet dikkati topladıgı söyleniyor evet dogrudur fakat yan etkileri o kadar çok ki...

şimdi rehber ógretmenle górüşücem ògretmeni degiştirmek istiyorum...

kafamda deli sorular...bir aklım okuldan al diyor bir aklim ògretmeni degiştir...offf bu yıl biter mi...geçer mi bu dertler.

siz devlet okulundamısınız ben özele verdim rahat ederiz gerek biz gerek çocuk diye
yine bir nebze rahatız özelde olduğumuz için devlette olsak ne olurdu inan bilemiyorum arkadaşım
inan birinci sınıfa başladığından beri benimde psikolajim etkilendi çocuk nedeni ile

siz hangi harftesiniz

Canım idealist öğretmen pek kalmamış çocukların farklı olabileceğini seviyelerinin aynı olamayacağını düşünmek işlerine gelmiyor, hemen RAM'a gidilsin çocuk pskiyatristine gidilsin istiyorlar.
ben Cerrahpaşaya götürüyorum bakalım ne çıkacak sonuç
öğrenmede zorluk var bunu biliyorum ilaç konusunda bende senin gibi düşünüyorum

psikologumuz ( òzele gittik) bize dediki...egitim sistemimiz dünyada kullanılan sistemlerin çok çok gerisinde...hatta klasik bir sistem bile degil...senin cocugun yurt dışında olsa kendine bir yer edinir ama burda bu sistemle şanSı cok cok zor...dikkati cok daginik ve psikatriden ilacı başlatın dedi...şok şok şok oldum...

ya be psikolog arkadaş! madem birlik olun..sizlerinde baglı oldugunuz bir kurum vardır... gerekli iyileştirmelerde bulunun çabalayın...farkındalıgınızı konuşturun!!!

devlete fikirler sunun!ne bileyim yapin bulun bir çaresini işte...oh ne gùzel düzen verin cocuklara ilacı kurtulun.......çok sinirliyim arkadaşlar cok....

şu bir gercek ki 2000 den sonra dogan cocuklar cok cok farkli....sen devlet olarak bilgisayar hizinda olan cocuklara telgraf sisteminde egitim verirsen bizler ve cocuklarimiz asla suçlu olmaz ama degil mi?

anneveoglusu devlet okuluna gidiyor oglum...babası olmazsa seneye ózel okula başlatalim diyor....bilmiyorum bilemiyorum...kafam cok karışık....

psikologumuz ( òzele gittik) bize dediki...egitim sistemimiz dünyada kullanılan sistemlerin çok çok gerisinde...hatta klasik bir sistem bile degil...senin cocugun yurt dışında olsa kendine bir yer edinir ama burda bu sistemle şanSı cok cok zor...dikkati cok daginik ve psikatriden ilacı başlatın dedi...şok şok şok oldum...

ya be psikolog arkadaş! madem birlik olun..sizlerinde baglı oldugunuz bir kurum vardır... gerekli iyileştirmelerde bulunun çabalayın...farkındalıgınızı konuşturun!!!

devlete fikirler sunun!ne bileyim yapin bulun bir çaresini işte...oh ne gùzel düzen verin cocuklara ilacı kurtulun.......çok sinirliyim arkadaşlar cok....

şu bir gercek ki 2000 den sonra dogan cocuklar cok cok farkli....sen devlet olarak bilgisayar hizinda olan cocuklara telgraf sisteminde egitim verirsen bizler ve cocuklarimiz asla suçlu olmaz ama degil mi?

tespitlerinize katılıyorum arkadaşım eğitim sistemi sorunsuz çocuklar için var
biraz kendince sorunları olan çocuğun bu eğitim sisteminde kendini göstermesi o kadar zorki
çocuklarımızda biz velilerde çocuk psikiyatrlarının ve RAMların eline bırakılıyoruz çocuklarımız rapora bağlanarak kaynaştırma öğrencisi olması isteniyor
Benim ailemde 2 sınıf öğretmeni var kızkardeşim ve eşi ikisinde ne çocuklar var anlatıyorlar asla bu yaklaşımda bulunmuyorlar çok ağır çocuklar için bu girişimlerde bulunuyoruz diyorlar. bizim gibi çocukları ders aralarında öğle tatillerinde sınıfta alıp ilgileniyor ikiside allah onlardan razı olsun öğretmen budur.

Eğitim sistemi malesef çok sık değişiyor sınava dayalı değerlendirme esas alınıyor sınavda başarılı ise ne ala yoksa çocukta iş yok gözü ile bakılıyor. bu mantık değişmeli ama nerde

Çocuklara merhamet göstermeyen işi iş olsun diye yapan eğitimciler var malesef, dersi veririm alan alır almayan kalır mantiğindalar....

anneveoglusu devlet okuluna gidiyor oglum...babası olmazsa seneye ózel okula başlatalim diyor....bilmiyorum bilemiyorum...kafam cok karışık....

özel bir nebze daha iyi arkadaşım ben bu sorunları devlette yaşasa idik inan daha çok zorlanırdım diye düşünüyorum, dr götürüyoruz bahsettim ilk günden teşhis koymadı dr olması gerekende bu idi
bir sonraki randevuya kadar bize test verdi onu yapın ve öğretmenden bilgi notu istedi. ikinci randevuda da teşhis konulsa ne kadar isabetli olacak bilemiyorum.
Ama ben okulla bu süreci paylaştım çocuk ne kadar alıyorsa siz verin dedim. Birde ben illa çocuğumun kasımda aralıkta okumayı söksün diye bir hırsım yok dedim. Hazirana kadar yolu var dedim
İmkanlarınız elveriyorsa araştırın ve düşünün derim.

tespitlerinize katılıyorum arkadaşım eğitim sistemi sorunsuz çocuklar için var
biraz kendince sorunları olan çocuğun bu eğitim sisteminde kendini göstermesi o kadar zorki
çocuklarımızda biz velilerde çocuk psikiyatrlarının ve RAMların eline bırakılıyoruz çocuklarımız rapora bağlanarak kaynaştırma öğrencisi olması isteniyor
Benim ailemde 2 sınıf öğretmeni var kızkardeşim ve eşi ikisinde ne çocuklar var anlatıyorlar asla bu yaklaşımda bulunmuyorlar çok ağır çocuklar için bu girişimlerde bulunuyoruz diyorlar. bizim gibi çocukları ders aralarında öğle tatillerinde sınıfta alıp ilgileniyor ikiside allah onlardan razı olsun öğretmen budur.

Eğitim sistemi malesef çok sık değişiyor sınava dayalı değerlendirme esas alınıyor sınavda başarılı ise ne ala yoksa çocukta iş yok gözü ile bakılıyor. bu mantık değişmeli ama nerde

Çocuklara merhamet göstermeyen işi iş olsun diye yapan eğitimciler var malesef, dersi veririm alan alır almayan kalır mantiğindalar....

yani özele göndersem aynısını yaşarmıyım ? belki cocuk ve biz daha az örseleniriz bu bir gercek...ilgi alaka daha yogundur mutlaka...bu sene òzel okul biraz bizi aşar...seneye belki olabilir ama...

cocugumun kafasında şu algı oluştu bu zamana kadar...ògretmenim durumum kótù diye bana kızmıyor yapmasamda anlayışlı diyor ve ógretmen gercekten sıranın en sonuna attı yalnız başına orda òylece oturuyor...defterini dahi açmıyormuş...

ógretmen ugraşmak istemiyor...hocam dedim psikolog ve psikiyatrist cocugun mutlaka en ònde oturmasını sóylediler dedim...ôzellikle dikkati dagınık cocukların gòz ònünde olmalı en òne alabilirmisiniz dedim...tamam dedi...fakat lafta kaldı almadı...şimdi takışsam yeridir yani...oglumu ónemsemiyor al okuldan diyor...ama seneyede bu aynı olur diyor...amacı onla ugraşmamak óyle bir ògrenciyi kabul edemiyor...inat çok inat senin bu oglun diyor..

evet inatlık hat safhada biliyorum...yap dedigin şeyi yapmaz...bende zorlanıyorum...yılların egitimcisiyim demeyi biliyorsun...nerde kaldı senin egitimciligin?

sakin cocugu bende egitirim...inanın òyle bir cocugu okul birincisi bile yaparım...ben ki ilgili alakalı hassas bir anneyim...

öğretmeniniz inat diyormuş yaa aynısını benim oğlan içinde diyor

Merhaba arkadaşlar...
Sürekli internette araştırma yapmaktan, çocuğumu bu döngüden nasıl kurtaracağımı düşünmekten bitap haldeyim.
Oğlum Şubat'ta 6 yaşını dolduracak. Daha önce özel bir kreşe ve aynı yerin anaokuluna gidiyordu.
Son derece sakin, asla etrafına zarar vermeyen, saygılı bir çocuktu. Hatta okulun müdiresi ve öğretmeni
oğlum için gözbebepimiz derlerdi. İlkokul başlaması için yapılan testlerde okula başlamasında bir sakınca
olmadığı ve okul için uygun olduğu çıktı. Uzun araştırmalar neticesinde özelden vageçerek bir devlet okuluna yazdırdık. Öğretmeni bize o okulda uzun yıllardır çalışan bir aile dostumuz tavsiye etti. Öğretmeni seçmek için de para ödedik. Ve netice oğlum okula başladı.

Ben herşey yolunda zannederken (Çalıştığım için sık sık gidemedim hep telefonla görüşüyoruz öğretmenle) bir gün öğretmenimiz oğlumun okulda çok sorunlu olduğunu, arkadaşlarına vurduğunu:KK57:
öğretmeni dinlemediğini, arkadaşlarından onunla ilgili sürekli şikayet geldiğini söyledi. Babası ve ben inanamadık. Onunla konuştuk, anlattık. Bir daha yapmayacağını söyledi. Sınıfın en küçük 3 çocuğundan bir bu arada. Ama ne kadar konuşursak konuşalım değişmiyor. Oğlum bambaşka bir çocuk oldu. Eski okulunu aradım inanın onlarda ''bu anlttığınız kim ?''diyor. Örneğin para mevhumu olmayan bir çocuk şimdi harçlığını beğenmiyor. Çocuğum çok hırpalandı. Ebeveynleri ayrı, öğretmeni ayrı durmadan çocuğua diretifler yağdırıyoruz. Öğretmeni akademik anlamda sorun yok hatta çok iyi diyor.
Artık almayı bile düşünüyorum ancak okulunuda seviyor.
Ne yapacağımızı bilemez durumdayız. Var mı biz gibi olan yada bir önerisi olan.:KK61:

öğretmeniniz inat diyormuş yaa aynısını benim oğlan içinde diyor

Bizim öğretmende beni umursamıyor, çalışmaları yapmıyor, kurallara uymuyor diyor. Sürekli şikayet , bıktım artık.Öğretmen de birkaç kez oğlumun kolunu sıkmış. Ben de bu yaramazlıkla seni dövmediğine şükret dedim. Dövmesini asla kabul etmem ama oğluma yüz vermek de sitemiyorum. Çok zor işlermş bunlar. Çok pişmanım bu sene verdiğim için :KK43:

yani özele göndersem aynısını yaşarmıyım ? belki cocuk ve biz daha az örseleniriz bu bir gercek...ilgi alaka daha yogundur mutlaka...bu sene òzel okul biraz bizi aşar...seneye belki olabilir ama...

cocugumun kafasında şu algı oluştu bu zamana kadar...ògretmenim durumum kótù diye bana kızmıyor yapmasamda anlayışlı diyor ve ógretmen gercekten sıranın en sonuna attı yalnız başına orda òylece oturuyor...defterini dahi açmıyormuş...

ógretmen ugraşmak istemiyor...hocam dedim psikolog ve psikiyatrist cocugun mutlaka en ònde oturmasını sóylediler dedim...ôzellikle dikkati dagınık cocukların gòz ònünde olmalı en òne alabilirmisiniz dedim...tamam dedi...fakat lafta kaldı almadı...şimdi takışsam yeridir yani...oglumu ónemsemiyor al okuldan diyor...ama seneyede bu aynı olur diyor...amacı onla ugraşmamak óyle bir ògrenciyi kabul edemiyor...inat çok inat senin bu oglun diyor..

evet inatlık hat safhada biliyorum...yap dedigin şeyi yapmaz...bende zorlanıyorum...yılların egitimcisiyim demeyi biliyorsun...nerde kaldı senin egitimciligin?

sakin cocugu bende egitirim...inanın òyle bir cocugu okul birincisi bile yaparım...ben ki ilgili alakalı hassas bir anneyim...
Benim sınıfımda okuma yazma bilmeyen 4 öğrenci vardı. Bu sene aldım sınıfı, 3 tanesi öğrendi bir tanesiyle ilgileniyorum da 1. sınıftalar neredeler diye bakmak için girmiştim. tesadüfen gördüm ve çok üzüldüm çocuğunuza, daha 2 ay olmuş ve hemen vazgeçmiş öğretmen. Şu anki eğitim sistemimizde sınıfta kalma bu yüzden yok, çocukların hepsi birbirinden farklı ve aynı sürede öğrenemeyebiliyorlar. Tabi ne kadar güzel bir sistemimiz var tartışılır ancak henüz çok erkenken lütfen çocuğunuza bir çözüm bulun. Sınıfı yakalaması ve bir düzen oluşturması için çok geç kalınmamış

Benim sınıfımda okuma yazma bilmeyen 4 öğrenci vardı. Bu sene aldım sınıfı, 3 tanesi öğrendi bir tanesiyle ilgileniyorum da 1. sınıftalar neredeler diye bakmak için girmiştim. tesadüfen gördüm ve çok üzüldüm çocuğunuza, daha 2 ay olmuş ve hemen vazgeçmiş öğretmen. Şu anki eğitim sistemimizde sınıfta kalma bu yüzden yok, çocukların hepsi birbirinden farklı ve aynı sürede öğrenemeyebiliyorlar. Tabi ne kadar güzel bir sistemimiz var tartışılır ancak henüz çok erkenken lütfen çocuğunuza bir çözüm bulun. Sınıfı yakalaması ve bir düzen oluşturması için çok geç kalınmamış

cevap vermen beni mutlu etti tatlım...egitimci olman bana o gòzle yorum yapmana sevindim...saol varol...

sıkıntımız halen devam ediyor...bugün veli toplantısı vardı...sınıfta 5 cocukda sıkıntı oldugunu dile getirdi hocamız...en kótü durumda olan benim oglum....

sorunlu dedigi cocuklar ( bunu bugùn farkettim) senenin son cocukları...yani eylùl, ekim, aralık dogumlular...onlardan 9, 10 , 12 ay bùyùkler var düşünün...

sanırım okuldan alıcam...seneye góndericem...devlet bana bunu yap diyor...adaletsizlik var...

X