İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

ev
Yok kendi başınıza kelime yazmayın ama ögretmenin verdiği okuma kitabı, alıştırma cümleleri yokmu.
" . Ela Lale Elele " gibi bir sürü cümle yazdılar..O cümleleri kelimeleri ezberledik biz bir taraftan..
evet var tamam cok sagolun denicem insallah basaririz

Canım yılmayın...İlk başlarda bende endişeliydim. Söktü gibi benimki nerdeyse..Ama babamızda bende çok uğraşıyoruz..Kücük bir tahta aldık.Tahta kalemi falan. Oraya yazdırıyorum bazen oyun gibi...Ama cümleleri mutlaka ezber yaptırır gibi okutun. Gördükçe tanır hale gelecektir ..

hayir 6bucuk yasinda napiyim sizce sinifini mi deyistirsem bastanmi baslasam arkadaslari t harfinde ben yaninda olmazsam hic yazmiyo bisey oku diyorum havaya bakiyo deliricem artik sizce ne yapmaliyim

canım aynı durum bende de var oğlum ders yapmak istemiyr öğretmeni 10 defa okunacak dediği metin çalışmalarını bir kez benim zorumla okuyor öyle kalıyor yaz desem yoruldum uykum geldi diyor
devamlı güzel sözlerle sık sık molalarla yaptırmaya çalışıyoruz

birde cd aldım defne çınar seti okumayı öğreniyorum ordaki harf çalışmalarını yapıyoruz
morpa kampüsede üyeyiz, pcden ders yapmak hoşuna gidiyor

Canım malesef 1. sınıfta öğretmenden çok bize iş düşüyor. Bir yerde öğretmenin yönlendirmesi ile cocuğa okumayı biz öğretiyoruz. İlk oğlumdanda tecrübeliiym aslında bu konuda..Merak etme okumayı öğrenmeyen çocuk yoktur. Bol bol pratik yaptır.O kelimeleri ezberlesin mutlaka gördükce tanır hale gelsin..

ezber yapması iyimi benimki ezbere okuyor çoğunu hatta çok yakın yazılışı olanları bu yüzden sallıyor arkadaşım

harfleri tanımadan derken bu e harfi bu l harfi diye biliyor ama sadece birleşiminimi yapamıyor. Yoksa harfleride görüncede tanımıyormu

Eren tecrübeli bir anne olarak yazdıklarınız beni mutlu etti ben bugüne kadar açıkçası çok umutsuzdum
bugün öğretmeni ile görüştüm olumlu şeyler söyledi mutlu oldum

Eren biz alet yazdıracağız hecelip seslerin vurgusunu yaptırarak ezbere yazdırmaya çalışıyoruz doğru yapıyoruz dimi

ezber yapması iyimi benimki ezbere okuyor çoğunu hatta çok yakın yazılışı olanları bu yüzden sallıyor arkadaşım
Hahhhaa :)) çok sevimli benimkide yapıyor bunu bazen başını tuttturdumu kalanını atıyor..Eğitimci değilim arkadaşım buyüzden paylaşımlarım sadece deneyimlerimden ibaret.. Biz kelimeleri de ezberledik. Okuma kitabınız varmı hani hikaye kitabı gibi..Orayı takılmadan okuduk ilk zamanlar. okuduk derken ezberledi tabiki çocuk ..Sonra o cümlelerdeki kelimeleri kullanarak yeni cümleler kelimeler yaptık..

Eren biz alet yazdıracağız hecelip seslerin vurgusunu yaptırarak ezbere yazdırmaya çalışıyoruz doğru yapıyoruz dimi
Bizde o şekilde yapıyoruz önceleri bakarak yazıyorduk. Şimdi artık biz söylüyoruz o yazıyor. Önce kelimeyi söylüyorum kendisi yazabiliyor ise yazıyor. yazamıyor ise hece hece söylüyoruz. Çok çok zorlanırsa harf harf söylüyoruz cok nadir

bizim
Eren tecrübeli bir anne olarak yazdıklarınız beni mutlu etti ben bugüne kadar açıkçası çok umutsuzdum
bugün öğretmeni ile görüştüm olumlu şeyler söyledi mutlu oldum
bizim ogretmende surekli beni gordukce cok kotu cok kotu diyor iyice karamsarlasiyorum artik ogretmeni gormek istemiyorum bence ogretmende var sorun karsisina alip konusmuyo daha oglum ogretmeninin adini bilmiyo sabir ya rabbim:-(

bizim bizim ogretmende surekli beni gordukce cok kotu cok kotu diyor iyice karamsarlasiyorum artik ogretmeni gormek istemiyorum bence ogretmende var sorun karsisina alip konusmuyo daha oglum ogretmeninin adini bilmiyo sabir ya rabbim:-(
Sınıf kaç kişilik acaba..Ben öğretmeni 1 kez yanlızca toplantıda gördüm açıkcası zamanım yok konuşmaya..Dediğim gibi ilk çocuğumdan deneyimlendim.Eve gönderdiği yönergelere görede kendim çalıştırıyorum.Bizimkide ilk zamanlar ödevi ağlayarak yaptı ders başında uyudu.Yeni şeyler gördükçe heveslendi. Öğretmen okuyunca hediyeler veriyor. Küçük stikırları anlına yapıştırıyor falan bunlarda teşvik ediyor. Sizde varmı böyle şeyler aacaba

yok hic gormedim bide soyledim benim cocugum hediyeyi cok sever bazen odullendirin dediginiz gibi stiker falan verin dedim belki heveslenir yok nerde tek yazdigi defterinde derste hicbisey yapmiyor zavalli canim oglumda aferin yazdi sanmis bana
Sınıf kaç kişilik acaba..Ben öğretmeni 1 kez yanlızca toplantıda gördüm açıkcası zamanım yok konuşmaya..Dediğim gibi ilk çocuğumdan deneyimlendim.Eve gönderdiği yönergelere görede kendim çalıştırıyorum.Bizimkide ilk zamanlar ödevi ağlayarak yaptı ders başında uyudu.Yeni şeyler gördükçe heveslendi. Öğretmen okuyunca hediyeler veriyor. Küçük stikırları anlına yapıştırıyor falan bunlarda teşvik ediyor. Sizde varmı böyle şeyler aacaba

arkadaşım naçizane tavsiyem evde oğlunun dikkatini çekebilecek Tv, bilgisayar, tablet, cep telefonu vs. ne varsa bir müddet yok et. Normalda bi anlama problemi olsa şimdiye kadar çoktan farkederdin sanırım. Derslere ilgisini verebilmesi için ödüllendirme sistemini uyguluyor musun? mesela okuyabildiği her kelime için ufak bi ödül (çıkartma, şeker, sakız vs.) bir iki gün sonra beş kelime okursan şu, sonra on kelime okursan bu falan diye limiti arttırabilirsin. Maalesef bazı çocuklar doğuştan rüşvetçi oluyor :) benim oğlumda tuvalet alışkanlığı kazansın diye bi dönem hiç abartmıyorum günde 2-3 hediye alıyordum :)

hayir 6bucuk yasinda napiyim sizce sinifini mi deyistirsem bastanmi baslasam arkadaslari t harfinde ben yaninda olmazsam hic yazmiyo bisey oku diyorum havaya bakiyo deliricem artik sizce ne yapmaliyim

bende delirme noktasındayım...bizde 6 yaş yeni bitti...okulun bilince degil henüz...okuldan alma noktasına geldim...sınıfta defterini bile açmıyormuş...ögretmen en arka sıraya atmış oglumu...kaderine terk etmiş artık...onada gün dogdu oh kafasına göre arka sırada takılıyor...

evde ders yapmaz okulda yapmaz napıcaz bu cocuklarla bilmem...

müdür yrd. konuştum...ögretmeni degistirelim diye...tamam diyor ama en son çare bu olsun derdinde...ona göre dayak olmalıymış yani dayak egitimin bir parçası gibi normal görüyor...tòvbe yarabbim...şeytan diyor okullada ugraş ògretmenle de...ama oglum kötü eykilenir diye ugraşmak istemiyorum...yoksa canlarını fena sıkıcamda neyse...

bende delirme noktasındayım...bizde 6 yaş yeni bitti...okulun bilince degil henüz...okuldan alma noktasına geldim...sınıfta defterini bile açmıyormuş...ögretmen en arka sıraya atmış oglumu...kaderine terk etmiş artık...onada gün dogdu oh kafasına göre arka sırada takılıyor...

evde ders yapmaz okulda yapmaz napıcaz bu cocuklarla bilmem...

müdür yrd. konuştum...ögretmeni degistirelim diye...tamam diyor ama en son çare bu olsun derdinde...ona göre dayak olmalıymış yani dayak egitimin bir parçası gibi normal görüyor...tòvbe yarabbim...şeytan diyor okullada ugraş ògretmenle de...ama oglum kötü eykilenir diye ugraşmak istemiyorum...yoksa canlarını fena sıkıcamda neyse...

Babası daha otoriter midir acaba..Ben ilk zamanlarda istikrarlı yaptıramıyordum.Ağlayınca yada yapmak istemeyince dayanamıyordum. Babası devraldı ödev işini.Ondan biraz daha çekinirdi...Oda benden daha sabırlı
bir taraftan oyun gibi yaptırdı ödevleri yani dışarda bakınca oyun oynuyorlar sanırdım.(yazıları araba sürer gibi sesler çıkararak yazıyorlardı :KK70: ) sonrasında alıştı. Okulda ödüllendirilincede seviniyor artık..
Öğretmen 1 kağıt gönderiyor. 10 kez okusun diyor mesela..On kez okumak istemiyor..Artık ikna ediyorum. 1 kez kendin oku. 1 kez bana oku. 1 kez babana 1 kez abine 1 kezde bakıcı ablana tamam diyorum..Öyle öyle kandırıyoruz işte..Okuldan gelince okulda neler yaptıklarını neler öğrendiklerini anlattırıyorum..Değişik şeyler yaptıklarını öğrendiklerinde seviniyorum.Arkadaşlarının neler yaptıklarını soruyorum. Yani onunla yarım saat okul hakkında bir sohbetimiz oluyor geldiğinde.
Malesef arkadaşlar kızları olanlardan şikayetçi olan varmı bilmiyorum ama. Benim diğeride erkek olduğu için böyle birkanıya kapıldım ..Erkek çocukları evde ders yapma konusunda biraz sorunlular ...Büyük oğlumda derslerde çok başarılı ama evde ders yap ,ders yap demekten yoruluyorum artık...

bizim bizim ogretmende surekli beni gordukce cok kotu cok kotu diyor iyice karamsarlasiyorum artik ogretmeni gormek istemiyorum bence ogretmende var sorun karsisina alip konusmuyo daha oglum ogretmeninin adini bilmiyo sabir ya rabbim:-(

canım bizim öğretmende öyle devamlı oğlum hakkında olumsuz konuşuyor dün size bunları yazdım
bu sabah yine şikayet vardı benim oğlan öğleden sonraki derslerde offf yoruldum yeter artık demiş gitmiş öğretmenler odasındaki sandalyede yatmaya :KK43:

Seni öyle iyi anlıyorum kiii canım bende inan öğretmenini görmek istemiyorum

Hahhhaa :)) çok sevimli benimkide yapıyor bunu bazen başını tuttturdumu kalanını atıyor..Eğitimci değilim arkadaşım buyüzden paylaşımlarım sadece deneyimlerimden ibaret.. Biz kelimeleri de ezberledik. Okuma kitabınız varmı hani hikaye kitabı gibi..Orayı takılmadan okuduk ilk zamanlar. okuduk derken ezberledi tabiki çocuk ..Sonra o cümlelerdeki kelimeleri kullanarak yeni cümleler kelimeler yaptık..

maşallah maşallah biz cümle kurmalara başlamadık daha ama n harfi oturmadı belli benimkinde

X