İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Bizimkilerde dün ilk e harflerini yaptılar ama sanırım bizim ilde sıkıntı var. Müfredata uymayan öğretmenlere soruşturma açmış müfettişler. Dün öğretmenle konuştum. Maalesef müfredata göre gitmem gerekiyor riske atamam kendimi dedi. Sizinkiler iyi gidiyor o zaman çünki ilk sesleri t ile bitirmiş olacaklar. Bizde henüz aşı yok ama sanırım yakında olur.

Seninde allah yardımcın olsun canım zormuş işin.

Hiç okul öncesine gitmediyse çok normal,daha küçücükler.gittiyse de ve böyle davranıyorsa kolay adepte olacaktır merak etmeyin.1 ay bitti bile okulların açılışı,çok yakında anne kalmana gerek yok dicektir.

Silgi kullanmasına izin vermeyin kesinlikle,yanlışını defterinde kalmalı daha düzgün yaptığında ikisini karşılaştırabilmeli.Zamanla alışacaktır endişe etmeyin.

slm kızlar benim oğluma 4 yaşında hiperaktivite tanısı konulmuştu risperdala başlamıştık 6 ay kullanıp endişelerimden bırakmıştım nitekim de iyi yapmışım diyorum çünkü kalp ritmini bozmuş kalbinde fazladan atım çıktı dolayısıyla kalp dr ilaç kullanmasını istememişti taki tetkikler iyi olursa 7,8 yaşında falan okul başarısı çok düşerse kullanırsınız demişti.şimdi ise kafam çok karışık oğlum okulda çok konuşuyomuş öğretmen bu durumdan rahatsız banada söyledi ve şuan yalnız oturuyor zaten çok hareketli bir çocuk hemen kendini belli ediyor okulun 2.haftasında ozaman bayan öğretmenimiz vardı oğlumun yanında sıra arkadaşı vardı çocuğa kalem batırmış,tebeşir silgisini yüzüne doğru tozutmuş alan anneside okula gelmiş oğlunun yanından alınmasını istemiş bende okula gitmiştim durumlar nedir diye çünkü hemen hemen çoğu şeyi anlatır oğlum bana o çocuğun babasıyla karşılaştık ve okulda birbirimize girdik adam bir sürü laf saydı bana adam gitti bende bir ağlama hadi bide rehber öğretmen gördü bide mecbur ona anlattım derdimi sonra çocuğu gözlem altına almış rehber öğretmen sınıfına falan gidip kontrol etmiş tekrar görüştüm ve bana şımarık olduğu için böyle davranıyor fakat zekasında problem yok,büyük bir çocuğu kendine sanırım örnek almış falan dedi evde kurallara uymasını sağlayın okuldada uyacaktır zamanla falan dedi bende tamam hocam dedim ama ne kendi öğretmenine nede rehber öğretmene dr gitmiştik 4 yaşında falan diye hiç bahsetmedim bu olayın ertesi günü öğretmenimiz değişti ve erkek öğretmen geldi ben yine bu dr olayını hiç bahsetmedim çünkü sınıfa bakıyorum tenefüslerde bütün çocuklar onun gibi hareketli hepsi koşuşturuyolar bende dedim zekasıda yerinde en iyisi hiç bahsetmeyeyim belki kurallarla düzelir oda anlar yakında okul kurallarını falan dedim ama şimdiki öğretmenimiz çok konuşmasından şikayetçi yalnız oturtuyor geçen bana oğlumun yanında çok konuşması devam ediyor hala en sonunda bitakım haklarını elinden alıcam mesela parmak kaldıramıycak,tahtaya çıkmayacak falan dedi valla çok hareketliliğinden bahsetmiyor demekki derste oturuyor yada herşeyi söylemiyor valla kızlar napıcam ya kafam karıştı acaba söylemelimiydim acaba yanlış mı yapıyorum akıl verin bana sanki söylersem etiketlenir gibi daha çok gözüne batmasın yada şimdiye kadar niye söylemediniz falan dermi valla çok karıştı kafam ödev falan verince yapıyor düz yazıyla görkem yazıyodu baktım öğretmen üzerini çiziyor sürekli bende el yazısıyla görkem yazmayı öğrettim onuda yazıyor zeka iyi ama şu konuşma ve hareketlilik napsam ya bi akıl lütfen. yazım uzun oldu kusura bakmayın çok dolmuşum..

Slm cnm,benim şahsi fikrim öğretmenden birşey saklanmaması yönünde çünkü onlar artık bizden çıkıp dış dünyaya açılıyolar ve öğretmende hayatlarındaki en önemli etken mesela öğretmenim böyle yap dedi dedikleri zaman onun dışına çıkmıyor çocuklar ve artık bizden çok öğretmenle beraberler dolayısıyla öğretmeninde çocuğu tanımasında fayda var çünkü ona göre davranacak.bence bilse bu kadar üstüne gitmez hatta söyledikleri için üzülebilirde tahtaya kaldırma konusunda falan.çünkü bazı çocuklar özel ilgi istiyo bu bütün okullaarda bütün sınıflarda böyle.arkadaşımın oğluda çok hareketli oturamıyo çocuk derste öğretmen gözlemlemiş dr.a götürdünüzmü diye sormuş arkadaşımda götürdüğünü dr.un normal yaramazlığından kaynaklandığını söylemiş o zaman bunu bir spora yazdırın hemen enerjisini atsın demiş şimdide baskete yazdırdı çocuğu.yani bunlar normal şeyler her çocuk bir olmuyor ama öğretmenden hiçbirşey saklanmaması gerektiğini düşünüyorum ben onu koruyacak olan yine öğretmen çünkü.

ogretmenden saklamayin bence en azindan hareketlerinin simariklik degil teshisi konmus bir hastaliktan kaynaklandigni bilerek davranir. Ogretmenle is birligi icinde olmaniz cocugunuz icin daha iyi olacaktir diye dusunuyorum. Doktor okul basarisinin dusmesi derken zeka ile ilgili bir problemi kastetmemis bence dikkat eksikligi gibi unsurlardan kaynakli bir dususten bahsetmis.

Öğretmenden saklamakla hata yapmışsınız bence. Ayrıca neden mimlensin ki hiperaktif olması neticede bir rahatsızlık ve önlem alınarak geçebilecek bir durum. Bu durumu saklayarak hem çocuğunuzun hem öğretmenin işini zorlaştırmışsınız. Bu durum bilinnseydi öğretmen de ona göre davranır gerekirse ek aktiviteler yaptırabilirdi. Bir an önce konuşup öğretmenle oturup bundan sonra nasıl bir yol izleyeceğinizi enine boyuna konuşmalısınız.

aynen senin durumundayım canm bende..benimkide 7 yaşında bu şene 1'e başladı ögretmenden degılde arkadaşlarının annesinden sikayet geliyorr çoçuklarını düsürüyormuç vuruyormuş die..bizde 2 senedir dr ye gidiyoruz risperdal kulanıyoruz..ilacı alınca biraz duruluyor..bu sefer konturole gittigimde böyle çoçuklara (hiperaktif) dikkat bozuklugu ola bilir dedi ...bunu tesbit etmek için bana sorular sordu oglumun davranışlarıyla ilgili..ve elime iki sayfalık anket gibi bir sey verdi bunu ögretmeni doldurması gerekiyor die...simdi onu vermeye çekiniyorum...aynen sende oldugu gibi dikkat çeker mimlenir ogretmenın gözünde die:SS napcam bilmıyorum..2 kasımda randovo var giderken bena verdigi kagıtları doldurtup ögretmene dr.ye vermem gerek ...:S benimkindede hiç bir zeka bozuklugu yok surekli yıldız aferim etitet alıyor ..aktif bir ögrenci evdede okuldan helince hemen ödevini yapıyorr ..artı elinde kitap defter toplama islemini ogrettim ona ıkı haneli toklama bile yapıyorr...ne varrkii çok hareketli :s kendisine ve vaskasına zarar verecek hareketleri yapıyor zıplıyor yuksekten hopluyor kardesini yıtıyor.. sinirlenince kapaları çarpıyor..bir sey istediginde illaki o olacak yoksa kendini paralıyor :SS çok zor çoçuk buyutmek çokkkk:S
seni çok iyi anlıyorumm aynı dert senin yazını okuyunca eşime okutturdum ..saklamak bence cocuk için daha kotu...ögretmeni ona göre davranın özel ilgi gösterir ..hem onlar sadece egitim göretimle ilgili degil o yastakı cocugun psikolojısından de anlıyorlar ona göre davranırlar diyor..banada soylenıyorrr neden bu kadar dert edıyorsun kendine izah et ver kagıtları doldursun..ona ogretmenın bu durum gözüne batarr mimlenir dioyorum ..çoçugumunnn ezikk durumda olmasınıda istemiyorummm napcamıda bilmiyorummm :Ss

kızlar dün öğretmenle konuştum yanıma giderken kalp dr nun yazmış olduğu şikayeti:hiperaktif ritalin kullanması uygun değildir diye üzerinde kalp ekosu ile birlikte yazılı kağıdınıda götürdüm.Hocam dedim aslında daha önceden size söylemem gerekiyordu ama şimdi söyleyebildim oğlumu 3.5 yaşında pskiyatriye götürdüm hiperaktif olduğunu söylediler risperdal ilaca başlattılar 6 ay kullandım endişelerimden ve elhamlı bir anne olduğum için ilaca devam etmedim ve iyikide bırakmışım çocuğun kalbinde sorun oluşturmuş dedim.bu ay kalp dr una tekrar gideceğim eğer okulda derslerle ilgili bir problem yaşarsanız 7-8 yaşında kalp durumuna göre bakıp ufak dozda ilaca başlatabiliriz dedi dedim ama önce size sormak istedim oğlumla ilgili sıkıntınız varmı ilaclık bir durum gözlemledinizmi dedim sınıf öğretmenimiz direk hayır ilaçlık bir durumu yok dikkat dağınıklığı gözlemlemedim evet çok hareketli ama neticede çocuk bu ben onunla sınıfta göz teması kurabiliyorum dedi,bir şey verdiğim zaman birkaç kere yanına gidipte oğlum bunu yap sonra tekrar yanına gidipte oğlum daha yapmadınmı gibi onu sürekli uyarsaydım,göz teması kuramasaydım işte ozaman derdim yardım alalım diye ama böyle bir sorunumuz yok,yeri geliyor ben ona ceza verip arkaya oturtuyorum,bazen bağırıyorumda ama bunlar bizim sınıfımızzın içinde bir oyun bunları yapmam gerek zate şuan için uyum programı içerisindeyiz öğrenme zamanına geçtiğimizde baktıkki geri kalıyor problem yaşıyoruz ozaman düşünürüz yardım almayı evde kurallara uyma konusunda hergün konuşun zaman içerisinde okulda da kurallara uyacaktır bunlar çocuk zamanla oturcak herşey belki buna belki bidahaki sene dedi. yani baş edebiliyormuş oh ya konuştum dünya varmış dedim birazda olsa içim rahatladı.Bide şu veliler anlasa ozaman herşey çok daha iyi olucak bugün bitanesi gene laf etmiş çocukları kudurtuyo sınıfta diye kendi çocuğunun yaramazlığını benim oğluma mal ediyomuş anlamıyorum bu insanları ya onlar daha küçücükler kendileri nasıl büyüdü acaba çok merak ediyorum doğrusu..

sınıfımda 2 kişi var ve ilaç kullanıyorlar başarıları % 80 artıyor şehir efsanesi bunu söyleyenlerin çoğu bilgisi az olanlar kimseyi işinize karıştırmayın birinin annesi hemşire İQ su 135 çocuğunuzu düşünün ilaç alınca kavga ettikleri ile bile anlaşıyorlar

bizim bugün 2.toplantımız oldu,sınıfın geneli iyi düzeyde olduğu için öğretmenimiz müfredatı deldiğini söyledi.Çocuklar boyamadan nokta üzerinden geçmeden bıktılar dedi,baya baya ela top al falan yazıyolar artık.Büyük L lere geçtik.Lale leri yazıyolar.sanırım sömestr tatiline kadar söktürecek okumayı aslında sene sonuna yaymam lazımdı ama hızlı okuyabilmeleri için erkene çekicem dedi kapasiteleri iyi diye.çünkü tam sene sonuna doğru okurlarsa araya tatil girecek ve unutacaklar dedi.Bencede bu konuda haklı sınıfta zaten 2 öğrenci varmış küçük olan ama onlarda çok azimliymiş hepsinin tek tek yazılarını gösterdi akıllı tahtadan küçüklerinkide dahil hepsinin çok güzeldi.bende bir an önce okumayı sökmelerini istiyorum bol bol kitap okutmak için hiç değilse tv den uzaklaşır biraz.Kasımda ara karnemiz olacakmış ama not olmıcakmış yıldız olacakmış sömestr tatilindeki karnede not olacakmış.Bizde gelişmeler böyle sizlerde nasıl hanımlar

bende bu hafta a sesini verdim,12 haftalık uyum programını uyguluyorum,sınıfımda 2007 liler 15 tane ve çok yavaş algılıyorlar,ömürleri boyuncada malesef hep geriden gelecekler,diğer zümrelerim l harfini verip,ele,le,el ele,elle yi yazdılar,sınıfım 45 kişi,4 hafta sonra harflere başlayacağım nasipse,mevla görelim neyler neylerse güzel eyler..

mrb anneler benım oglumda 2007 mart 22 dogumlu 1. sınıfa verdım ozel okula gıdıyor sınıfta 9 kısıler ve hepsı 2007 ogretmenı onlara gore gıdıyor daha cızgı calısmaları yapıyorlar ıcım rahat o yuzden ksıı sayısı az ve hepsının 2007 lı olması zaten 2 senede anaokuluna gıttı sımdılık ıyı gıdıyor

özel okulda sıkıntı olmaz zaten bu konuda,dediğiniz gibi aynı yaştakiler bir arada ve sınıf mevcutları az.öğretmenler de onlara göre hareket edecek doğal olarak ama devlet okullarında kim kime dum duma.Sene sonuna doğru hepsi aşmış olacak zorlukları ama küçükler inşallah hayatlarını etkileyecek zorluklarla karşılaşmazlar

bizim öğretmenmi fazla hızlı acaba 5 harf öğrendiler e.l.a.t.i
bunlarla ilgili bisürü değişik kelime yazıp okumaya çalışıyorlar kimini ezberlemiş şak diye okuyor kimini atıyor :)))

kızlar öğretmenler günü yaklaşıyor bizim sınıfta para toplamaya başladık hepimiz birlikte tek hediye alalım dedik erkek öğretmen, veliler fikir ayrılığına düştüler kimisi altın alalım diyolar kimisi gömlek,kravat takım alalım diyolar,bide evde resim yaptırcaz çocuklara dosyalayıp vericez.:44: topladığımız miktar 550 tl 1 kişi katılmıcakmış kendi bilir tabi sizce erkek öğretmen için ne alınabilir fikirlerinizi paylaşırmısınız..:44:

Son düzenleme:
bizim öğretmenmi fazla hızlı acaba 5 harf öğrendiler e.l.a.t.i
bunlarla ilgili bisürü değişik kelime yazıp okumaya çalışıyorlar kimini ezberlemiş şak diye okuyor kimini atıyor :)))

yok hızlı değil merak etmeyin bizde öyle gidiyoruz,akşam at,et leri yazdık bizde l leri zaten çoktan öğrendiler,ela laleler geride kaldı ata lara başladılar.Ama sınıfın durumuna göre öğretmenler insiyatifini kullanıyolar bence buda çok normal.

iyi bari çünkü öğrenemiyormuş gibi geliyor bana.
dünde "n" leri öğrenmişler

iyi bari çünkü öğrenemiyormuş gibi geliyor bana.
dünde "n" leri öğrenmişler

biraz karıştırıyolar ama olacak o kadar,bize öğretmenimiz öğrendikleri harfleri küçük kağıtlara yazın katlayın torbanın içine atın tombala çeker gibi oyunla çalışın dedi öyle yapıyoruz çokda faydalı oluyo ele ile elle yi karıştırıyodu çok bu sayade aştık.hemde istekli oluyolar oyunla olunca

en önemli harfler a ve e bence bunların mükemmel yapılabiliyor olması lazım.Kırılma noktası ise le'de geliyor.Eğer öğrenci sondan kapalı heceleri yanlış okuyor veya sık karıştırıyor ise zorlanacağına işaret ediyor demektir.Bakanlık aynı yaştaki çocukları almakla hem bizi hem de velileri zor duruma düşürdü.Arada 2 yaş fark var bazı sınıflarda.Akıllı tahta yoksa zaten yaşı küçük olanlar için okul tam bir işkence.Düşünün 8. sınıfın dersleri de 40 dakika,1. sınıfın dersleri de 40 dakika buna anlam veremiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…