İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Bizimde elat lar bitti dün i ile başlamışlar inorm lara bazı sınıflar bizden daha ilerde
geçen yıla bakarak çok yavaş gidiyolar ama ben hiç şikayetçi değilim böyle bile çok sıkılıyolar
öğretmeniniz size evde çalışmak için kitap seti aldırdı mı ?

e,l,a,t bitti
i,n,o,r,m bitti
uuuuuu dayız
ama okumakta zorlanıyoruz tabiki hızlı değilmi sizce

sizinki çok hızlıymış gerçekten biz inormlara bu hafta geçtik,çocuklar zorlanıyorsa ki bu durumda normal öğretmenle görüşün normalden hızlı gittiği konusunda bakalım ne diyecek?

bize okul açıldığında berkay yayınlarının setini aldırmıştı içinde evde okumak için olan dergilerde var haftasonu bol bol okuma yaptık zaten

merhabalar benim kızımda 2006 ağustos doğumlu 1. sınıfa başladık hepimiz için güzel bir yıl geçiririz inşallah
kızım ezberliyor t,l, yanlarına a e i gelince okuyamıyor varmı bunu öğretmenin bir yolu çok zordayız

bizde e,a,l,L,A,E bitti.çok şükür harflerle oluşturdukları kelimeleri tanıyıp seri okuyorlar.şimdi t harfine geçtik.ödev yapmalarında sorun yok istekli ama arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde sıkıntı yasıyoruz hala:s istemedende olsa zarar vere biliyor..kosarkken düsürdügü başkalarınan saçlarını cekme huyları devam ediyor:sbirde derste konuşuyormuş:s inş.düzelir bu durum :S

merhaba cnm,bende o konudan muzdaribim çocuk t ye tıh dediği için yanına a gelince tıh a tıh a diye okuyor manasız bişey çıkıyor ama şimdi artık tıh a yani ta diyor.onların okulda öğrenme stilleri farklı biz o konuda çok bişey yapamıyoruz.Kalıp olarak ezberliyorlar artık heceleme yapmıyorlar ama ben oğluma hecelemeyi öğrettim o sayede daha kolay okuyor.talat ı gördüğünde 1 dk.anne düşüneyim diyor harflere bakmadan biraz düşününce buluyor,tamamen ezber yani.mesela şimdi aletle diye okuyacaksa heceletiyorum a-let-le diye öyle kolay okuyo.let, lat,lal,tat bunları ezberlediler tabi onun için birleştirmesi kolay oluyo.

Aynı sorun benim oğlumda da oluyor.Babası bol bol yazma alıştırması yaptırıyor.
Yazmakta zorlanıyor ama okuması daha güzel.
Böyle güzel okuyunca yazması da kolay olmalı diye düşünüyordum.
Ama anladım ki herkeste aynı sorun.

Bu arada a,e,i,l,t 'yi görmüştük.Dün n sesine geçmişler.Dün okuldan
gelir gelmez bana "anne" yazmayı öğrendim dedi.
Çok sevindim yazarmısın dedim."nane" yazdı.
Akşam okuttum sayfaları takılmadan çok güzel okudu.
Ama iş yazmaya gelince takılıyor.

e,l,a,t bitti
i,n,o,r,m bitti
uuuuuu dayız
ama okumakta zorlanıyoruz tabiki hızlı değilmi sizce

Evet biraz hızlı.Kardeşlerimin çocukları da 1.sınıfa gidiyor.
Onlarla karşılaştırıyorum ben.Biriyle hemen hemen aynı gidiyoruz.
Diğeri lale,ela'deyiz dedi akşam.
Yani biraz daha gerilerden geliyorlar.

harfleri nasıl öğretiyorsunuz öncelikle bunu bilmeliyiz.Ses şeklinde mi yoksa yanına e harfi getirerek mi?Eğer e harfi getirerek bunu yapıyorsanız hemen bırakın.Ses yöntemi ile yapıyorsanız öğretim cd'si kullanın.Görsel olarak da yapamıyorsa en başa dönerek L harfinden başlayın ,onu öğrenmeden diğer harfe geçmeyin.Öncelikle önden açık heceleri öğretin.''el,at,al vb.'' Bu yöntem işe yarıyorsa kapalı hecelere geçin fakat açık heceleri tekrar etmeyi unutmayın.Kapalı heceler için bir hafta ayırın ''la,le,li,ta,te vb.'' Bu bir haftalık öğrenme süreci de işe yaramıyorsa kodlama yöntemini deneyin.
KODLAMA YÖNTEMİ
La öğretilecek ise en çok kullandığı la ile başlayan bir isim bulun.Örneğin Lavabo kelimesini alarak La hecesini kırmızıya boyayın.Okurken La hecesinde takıldığında Lavabo sesi çıkarın o da hatırlar.Ta hecesi için başka bir kodlama bulun ama kodlamaları sakın değiştirmeyin.Okuma yaparken mutlaka resim çizin.Görsel zekası daha iyi olabilir.Okuma faaliyeti ülkemizde o kadar basite indirgenmiştir ki ilkokul öğretmenlerine basit bir iş yaptıkları gözü ile yapılır.İngilterede okuyamayan öğrenci sayısı 1. sınıf için % 10 .Bunu da disleksi öğretmenleri sayesinde bu oranda tutuyorlar.Bu hatırlama sorunlarını kodlama yöntemi de çözmediyse mutlaka Rehberlik Servisine başvurun.

Her meyvenin olgunlaşma seviyesi farklı olduğu gibi her öğrencinin de okuma ve öğrenme hızı farklıdır.Her çocuk okur.Zeka geriliği olan öğrenciler bile okur.Önemli olan öğrenilen bir harfi pekiştirerek gitmektir.L harfini gerçekten öğrenmeden geçiyorsanız diğer öğrenilen harflerin kısa vadede pek önemi kalmayacaktır.Dikte en önemli kontrol yoludur.Eğer öğrenci harfleri kendi yazabiliyor ise diğer harfe geçilebilir.
bu konuda farklı yayın evlerinin cd ile öğretim programları bulunmaktadır.Bunları ilk seviyede kullanabilirsiniz.15 ile 20 harf öğrendikten sonra hala sorunlar çıkıyor , harfleri atlıyor, d-b'yi karıştırıyor ise disleksi konusunda yoğunlaşmanızı öneririm.

ÖNEMLİ UYARI :
d-b c-ç 3-büyük e u-ü sürekli karıştırıyor ek sik yazıyor ise disgrafi kosunda ya da disleksi konusunda araştırma yapınız.Bunları sayılarda da tekrarlıyor ise discalculia konusunda araştırma yapınız.Genellikle bu yayınlar İngilizce olarak yer almakta.O kadar gerideyiz ki bu konuda çocuklarımızı boş yere zorluyoruz.
Türkiye'de program o kadar hızlı ki 1. sınıfta okuma konusunun çözülmesi gerekiyor.Hatta okuma parçaları bile veriliyor.

Size aslında yardımcı olacak bir kitap ve program çalışması yapıyorum ama aralık ayı gibi çıkacak.Umarım öğretmen ve velilere yardımcı olabilir.

2012 yılı (itibariyle diyeceğim çünkü her 5 senede değiştirildiği için) baz alınarak tüme varım yöntemi uygulanıyor.
1- Ses verilir.
2- hece yapılır
3-Kelime yapılır
4-Cümleye geçilir.

Bu sistemde heceleme vardır.Dikkat ederseniz heceleri kitaplarında renkli göreceksiniz.Heceletmek okumasının temeli kabul edilir.Heceleri farklı renklerde kullanarak ayırmanıza gerek kalmaz.Çizgi veya alttan halka yaparak ayırıyorsunuzdur.Bu da öğrencinin göz atlama refleksini yvaşlatır.Bunun yerine renk yöntemini kullanın hızlı okuması için de mutlaka 25 cm bırakarak okutun.Göz sıçramalarını sağlamak için ilerde bir kaç dosya eklemeye çalışırım.

yok canım bizimki t ye ve l ya ses seklinde söylüyor ama yanına a e i geldiğinde okuyamıyor hafta sonu sadece ta te ti la le li çalıştık ama genede olmuyor ne yapacağımı şaşırdım kaldım inşallah kısa sürede toparlanır

çok teşekkürler çok güzel açıklamalarda bulunmuşsunuz kızımda kapalı hecelerde sorun var açıkları çok güzel okuyor al,el,il,at,et,it ama ünsüzle başlayanları hiç okuyamıyor bana güzel bir materyal tavsiye edermisiniz? gerçekten çok muzdaribim
birde dediğiniz kodlama yöntemini deneyelim inşallah başarılı oluruz

bizim sınıfta 10 a kadar olan sayılarda çıkarma işlemini yapamıyanlar ve heceliyemiyenler varmış.öğretmen geçen gün 20 den geriye vede 1 den 50 ye kadar rahat saymaları gerekiyo ama yapamıyanlar var demiş onun içinde ben okula erken gelmeye razıyım onlarla biraz daha farklı ilgilenicem demiş böyle hareket etmesi çok hoşuma gitti.Ders fazla vermiyo okuma üzerine yoğunlaşıyo eve her akşam bi sayfa hece gönderiyo onları okuyoruz,n ye geçmişler maşallah şimdilik oğlumda iyi gidiyor heceliyerek güzel okuyo,benimki okul öncesine 3 sene gidip master yaptığı yaptığı için çıkarmalarda ileri geri saymalarda takılmıyoruz

ogretmeni burosür dagıtmış bugun girdim baktım siteye bizim için çok faydalı olacak hem ögretmenleride derste çoçuklara buradan faydalanıyormış...Morpa Kampüs
kolay kullanım tıkla...deneme üyelik tıkla....üyelik bilgileri var ....birde ISBN numarası istiyor:5645321 yazıyorsun ...açılıyor
gezin derim arkadaşlar bugun oglumla bayagı takıldık eylenırken ogreniyor..

canım esım askerı personel ıstıfa edecek antalyada ısyerı satın aldık orda olucagız mecburen oglumun okulu degısecek ogretmenımızden cok ama cok memnunum oglumun arkadasları degısecek ona uzuluyorum oglum cok sevınıyor antalyaya tasınacagımız ıcın ordakı okulunu gosterdım cok sevındı ogretmenıne bıle demıs hadı tasınalım artık dıyor ama bılemıyorum

Demekki senin oğlunda değişikliklere kolay adepte olabilen bir çocuk benim oğlum gibi.Oğlumda her ortama uyar.Hakkınızda hayırlı olsun merak etmeyin çabuk alışacaktır yeni okuluna ve arkadaşlarına burdada 3,5 aydır gitti allahtan daha uzun bir süre olsaydı çok daha fazla zorlanırdı.2. veya 3.sınıfta değiştirenler var onlara göre şanslısınız...

canım ya sagol ınsallah dedıgın gıbı olur antalyadakı ogretmenı aradı konustu oglumla bende devamlı telefonla ırtıbat halındeyım ogrencılerıne yenı bır arkadasınız gelecek dıye konusmus gelıncede pasta keserız yabancılamaz hıc dıyor ınsallah oyle olur

kızlar ççuçuklarının durumları nasıl...nerelerde zorlanıyorlar...ögretmenleri dikte yaptıgında nasıl sonuçlar geliyor?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…