İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Bizim okuldaki 8 öğretmenden 1 tanesi uçtu İ-N-O-R-M U bitirmiş.Tecrübeli olanlar ise hiç acele etmiyor.Sınıfın durumu önemli ama en kötü öğrenene göre gitmek mantıklı.Örneğin 45 kişilik sınıfın her zaman 15 kişisi öğretmene ihtiyaç duymaz.Kendi kendine öğrenebilir.Orta seviye 15 öğrenci öğretmene göre şekillenir.Alt grubun 10 kişisi desteğe ihtiyaç duyar ve hızlandıkça bocalamaya başlarlar.kalan 5 kişi ise sınıfın ortalamasını belirler.O beş kişi işte öğretmenin başarısıdır.7 kez 1. sınıf okuttum hep o beş kişi için çalıştım.Zaten diğerleri onlar öğreninceye kadar çoktan öğreniyorlar.Öğretilmeyen her harf öğretmene ikinci dönem yol, su , elektrik olarak geri döner.Onlarla tekrar tekrar çalışmak zorunda kalır veya bırakmaya çalışır.Her öğrenci okur.Otistik işitme engelli olan bir çok öğrenci okuyarak bitirdi sınıfı.Bu yüzden hız ölçü değildir.Sakın öğretmeni hızı ile değerlendirmeyin.Okuyamayan öğrenciler 2 ve 3. sınıfta en yaramaz öğrenciler haline dönüşeceklerdir.

Tiz'i reftar olanın payine damen dolaşır,erişir menzili maksuduna aheste giden.

kızıma göre oglumun algılaması ve hafızası kuvvetlı(ikizler) şuan 'a' dayız.e- a kızım karıştırıyor...rakamlarda sorun yok her ikisindede ..rakamlarda '0' dayız.yazıları ikisininde iyi ...oglumun ögretmeni hep aferim ve etiketle odullendiriyorr...ama kızımın ögretmeni son iki haftadır kesti sadece imza gibi bir şey çızıyor kızım için gecerlı degıl tüm ogrencilerine biraktı aferim ve etiketi... tabiki surekli odul olmaz bunun bilincindeyim ama çoçuklarda motuvasyonu saglayan bir olay bu ...keşke biraz zaman geçtikten sonra bıraksaydı..oglum o aferim yazısı yıldızı ve etiketi çok önem veriyor bu tabiki başarısınıda artırıyor ...kızım ögretmeni birazda sert ..çok otarıter ...

ARKADAŞLAR LÜTFEN BU ALANDA YOGUNLASALIM ...PAYLAŞIMLARDA EMİNİN BİR BİRİMİZE FAYDALI OLACAK SEYLER CIKACAKTIR.....örnegin bir arkadaşın bahsettigi tombala gibi oynadıkları oyun hafleri hafızada bırakmak için çok faydalı bir metod oldugunu düşünüyorum ...çocuk için sıkılmadan haflerı sızhnıne yerleştırır ..denicemmm

Harfleri 5 kez sert kartlara yazıp ters kapatın yerlerini buldurmaya çalışın yerlerini ezberlemeye çalışırken asıl hedef olan harfi öğrenecektir.Öğrenilecek materyalin bir alt seviyede olup hedefe ya gitmede basamak halinde olması gerekli.Bilgiyi hedefe ulaştırmada kullanan öğrenci etkili bir öğrenmeyi gerçekleştirir.Oyunlarda asıl hedef harf değil oyunu kazandırmada basamak olmalı.Kukla bu konuda çok işime yaramıştı.Basit el kuklaları var .İstanbul Eminönü'nde satılıyor.Onları her gece yatakta oynatın bugün okulda ne yaptıklarını bırakın kukla anlatsın.Oyunlarda da iki kuklaya yarışma yaptırabilirsiniz. Bu sene bazı veliler sıkıntılı geçirecek gibi görünüyor.Asıl sorunlar şubat ayından sonra çıkacak.23 Nisan kutlamaları ve 19 Mayıs düşünülürse pek vakit kalmayacak.Bunun yanı sıra sınıfta klima yoksa verim zaten düşüyor.

Son düzenleme:
kızıma göre oglumun algılaması ve hafızası kuvvetlı(ikizler) şuan 'a' dayız.e- a kızım karıştırıyor...rakamlarda sorun yok her ikisindede ..rakamlarda '0' dayız.yazıları ikisininde iyi ...oglumun ögretmeni hep aferim ve etiketle odullendiriyorr...ama kızımın ögretmeni son iki haftadır kesti sadece imza gibi bir şey çızıyor kızım için gecerlı degıl tüm ogrencilerine biraktı aferim ve etiketi... tabiki surekli odul olmaz bunun bilincindeyim ama çoçuklarda motuvasyonu saglayan bir olay bu ...keşke biraz zaman geçtikten sonra bıraksaydı..oglum o aferim yazısı yıldızı ve etiketi çok önem veriyor bu tabiki başarısınıda artırıyor ...kızım ögretmeni birazda sert ..çok otarıter ...

ARKADAŞLAR LÜTFEN BU ALANDA YOGUNLASALIM ...PAYLAŞIMLARDA EMİNİN BİR BİRİMİZE FAYDALI OLACAK SEYLER CIKACAKTIR.....örnegin bir arkadaşın bahsettigi tombala gibi oynadıkları oyun hafleri hafızada bırakmak için çok faydalı bir metod oldugunu düşünüyorum ...çocuk için sıkılmadan haflerı sızhnıne yerleştırır ..denicemmm

ben yazmıştım onu cnm,mutlaka deneyin çok faydası oluyo,biz tel,alet lere geçtik.Cuma günü deneme yapmış öğretmen hepsine kağıt dağıtıp öğrendikleri kelimeleri ezbere yazdırmış üç yıldız bi aferin almış benimki kağıdına.öğretmenlerin verdiği fikirler güzel sıkılmadan öğrenmeye yönelik bide zaten çocuklar öğretmenlerinin laflarından çıkmıyor:KK1::KK1:öğretmenim öyle dedi diyor başka bişey demiyor.

öğretmenimizin tayin ihtimali varmış çok üzüldüm inşallah öyle bişey olmaz çocuklar çok sevdi ve alıştı öğretmenlerine

öğretmenimizin tayin ihtimali varmış çok üzüldüm inşallah öyle bişey olmaz çocuklar çok sevdi ve alıştı öğretmenlerine

öğretmen tayinleri hazirana kadar yok il içi sıralar işletilmeyecek ama kadrolu değilse başka kadrolu olmayan öğretmen de 1'e verilmemeli içiniz rahat olsun özür grubu bile haziranda olacak

bugun karne verdiler...kızımın ki hepsi çok iyi...oglumunki dinleme becerisi iyi,toplum kurallarına tanıma uyma becerisi iyi vermiş ögretmeni...zaten böyle bir sey beklıyorduk sınıfta çok konuşmasından arkadaşlarıyıyla olan iliskilerinde istemedende olsa zarer veriyor...allahtan geliştirilmeli yi işaretlememiş ogretmeni ..hiperaktıf oglum ...bir kaç defa arkadaslarının annesi yanıma gelip vuruyor konusurmusunuz dediler:S konuşsam ne fayda çok hareketli oldugundan zarer vere biliyor cevresindekilere:S bu arada 'L' harfıne geçtik sayılarda !10' dayız... bizden şimdilik bu kadar...

ben yazmıştım onu cnm,mutlaka deneyin çok faydası oluyo,biz tel,alet lere geçtik.Cuma günü deneme yapmış öğretmen hepsine kağıt dağıtıp öğrendikleri kelimeleri ezbere yazdırmış üç yıldız bi aferin almış benimki kağıdına.öğretmenlerin verdiği fikirler güzel sıkılmadan öğrenmeye yönelik bide zaten çocuklar öğretmenlerinin laflarından çıkmıyor:KK1::KK1:öğretmenim öyle dedi diyor başka bişey demiyor.

uyguluyoruz cnm ..faydasını görüyoruz..tşkler paylaştıgın için .:)) biz deha 'L' harfındeyızz çokmu geride kaldık ne..
karne verdilermi haribu...durumlar nasıl ?

oğlum 2007 haziran doğumlu.Okula verirken çok düşündük ama zaman ilerledikçe boşa strese girdiğimizi gördük.Okulumuzda 2-3-4.sınıfları sabahçı yaptılar bizim minik 1.sınıflarımızı ise öğleci.Böylece büyük sınıfların arasında ne yapacaklar kaygısından kurtulduk.Öğleden sonra okul tamamen onların, sakin.

Bizimkiler N yi de öğrendiler, dün karnesinin hepsi çok iyi geldi maşallah.

sınıf düzeyine göre öğretmen belirler ama normal şartlarda t de olunması gerekiyor

talatlardayız bu hafta bence olması gerektiği gibi gidiyor çok hızlı gidiyorlarmış gibi gelmiyor bana çünkü hala akşamları ev ödevimiz lale ela el ele elle,at et.Bayağı öğrendiler artık bunları ama öğretmen iyice yer etmesi için sanırım her akşam bunların okunuşunu ve yazılışını ödev olarak veriyo.

Arkadaşlar çocukların hecelemeyi ve okumayı iyice pekiştirmeleri için önerebileceğiniz videolu bir internet sitesi var mı?

bizde karne aldık kızımda hepsi çokiyi maşallah.öğretmenımız memnun ama çok konuşuyomuş bizimkisi evdede öyle konuşmayı sever oda hal olur ınşallah zamanla...bende öğrendiği harf ve kelımeyı yazdım tombala oynadık beraber baya etkılı oldu biz ela lale bunlara gectık cumle kuruyoruz öğrendıklerıyle çalışıyoz işte sıkılsada benım prenses yapıyoruz beraber...okudukça havalara ucuyorum valla :):nazar::KK16:

bizde karne aldık kızımda hepsi çokiyi maşallah.öğretmenımız memnun ama çok konuşuyomuş bizimkisi evdede öyle konuşmayı sever oda hal olur ınşallah zamanla...bende öğrendiği harf ve kelımeyı yazdım tombala oynadık beraber baya etkılı oldu biz ela lale bunlara gectık cumle kuruyoruz öğrendıklerıyle çalışıyoz işte sıkılsada benım prenses yapıyoruz beraber...okudukça havalara ucuyorum valla :):nazar::KK16:

bizde akşam lat larda takıldık.talatı okuyo sadece lat ekini okuyamıyo la yı biliyo okuyo fakat t birleştirip lat diye okuyamıyo ama let i okuyo,bayağı bi cebelleştik akşam.haftasonu bu konu üstünde durmamız gerekecek bayağı.Öğretmenler günü hediyelerinizi bugün vereceksiniz değilmi?bende yarın arayıp kutlucam öğretmenimizi,onlar bizim için çok değerli iyiki varlar tüm öğretmenlerin öğretmenler gününü kutluyorum buradan,bana bir harf öğretenin bin yıl kölesi olurum:KK42::KK42::KK42:

bende öncelıkle tum öğretmenlerın öğretmenler gununu kutluyorum..
biz öğretmenıızın öğretmenler gununu dun kutladık hem kuçuk bır hedıye aldık hemde kızım öğretmenı için çok güzel bir şiir ezberledı resımde yaptı çok mutlu oldu öğretmenımız..onlar herşeyı hak edıyo....
benımde en buyuk korkum t harfi daha başlamadık bakalım neolcak...hayırlısı...

bende öncelıkle tum öğretmenlerın öğretmenler gununu kutluyorum..
biz öğretmenıızın öğretmenler gununu dun kutladık hem kuçuk bır hedıye aldık hemde kızım öğretmenı için çok güzel bir şiir ezberledı resımde yaptı çok mutlu oldu öğretmenımız..onlar herşeyı hak edıyo....
benımde en buyuk korkum t harfi daha başlamadık bakalım neolcak...hayırlısı...

valla talatlardayız ama çocuklara sesleri öğretmeleri işleri daha zorlaştırıyor bence,t ye tıh dedikleri için t nin yanına a gelince çocuk onu tıh a diye okuyo ta olarak birleştiremiyo nasıl olcak anlamadım valla,önce o sesi söylüyo birleştirmeye gelince zorlanıyoruz:44:

e,l,a,t bitti
i,n,o,r,m bitti
uuuuuu dayız
ama okumakta zorlanıyoruz tabiki hızlı değilmi sizce

X