İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

selamlar..
okuma yazmada sorun yok hatta öğretmedn hecelemeden okuyabiliyo felan dedi..
ama matematik konusunda çok ağır napcamı şaşırmış vaziyetteyim..
parmaklarıyla hesap yapmak istemiyoo kafasından düşünüp yapmaya çalışıyooyada parmaklarını hayal edip topluyo çıkarıyoo zorlanıyoo yanlış yapıyoo..
özellikle ikili rakamlarda..
12+8=
15- 8=
gibi tekli rahkamlarda pek sorun yok ama bu gibi işlemlerde zorlanıyoo matematiği hep çok iyi olsun diye dua ettim çünki matematik benim için çok önemli siz nasıl bi yok izliyosunuz yardımcı olun..:44:

merhabalar ben kızıma öğretirken büyük olan rakamı at cebe diyorum onun üzerine say bakalım diyerek öğrettim ki çok hoşuna gitti toplamaları bu şekilde yaptıyorum bendemeden attım cebime sayıyorum diyor endişe etme bence 6 yaşındaki çoçuklara çok yükleniyoruz aman okumayı söksün aman matematik iyi olsun ikinci dönem çok daha zor

bende baktım e okula notlar yazıyor türkçe 85:18:kötümüüü yaa:44: hepsi 5 ama zaten 1.sınıfta hepsi 5olur.Allaha şükür kitapları bitirdik.ögretmenimiz at ve bebek vermiş birde kalem traş. cuma tatildi 2tane hikaye getirmiş birini sevmedi orta sayfası kopuktu ben bunu okumam dedi. digerini okudu heceleyerek. okuma bayramı var kıyafet aldık grip olduk:2ek bır sümüklü oglanda ateşli allahım saglık versin yavrulara

ben 1,2,3. sınıf okutuyorum. birleştirilmiş sınıf yani köy öğretmeniyim:)
sınıfımdaki 1. sınıflardan eldeli toplamayı çok iyi yapan da var , eldesiz toplamada çok zorlanan da. okumada heceleyerek okuyan da var hiç hecelemeden okuyan da.
burada hızlı okuyor, yavaş yapıyor yapıyor diye telaş etmeyin. en önemli şey çocukların okuduklarını anlamaları. ben bunun için sürekli yarım sayfa metin ve altında basit sorulardan oluşan çalışma kağıtları veriyorum. okuma-anlama düzeyleri geliştiğinde 2. dönem testlerde de, ders kitaplarında da çok rahat edeceğimi düşünüyorum. sesleri bitireli 3 hafta oldu, okumaya geçemeyen yok ama bakalım kimler ara tatilde sesleri unutup gelecek:)

bizde dün nihayet okula gidebildik,sınıfta hala okula gelemeyen hasta çocuklar var.harfleri bitirdik fotokopi ve matematikte örüntü kavramıyla devam ediyoruz.hala hasta gibiyiz burnumuz akıyor düzelemedik ama çok şükür ateşimiz yok.yarı yıl tatilinde ne yapmalıyızki aceba çocuklar sıkılmadan hem unutmasınlar hem tatil yapsınlar?öğretmen arkadaşlardan fikir bekliyorum..

Arkadaşlar, seslerimiz bitti okulda öğretmenleriniz hızlı okuma çalışması olarak neler yaptırıyorlar? Ek kitap aldırttılar mı? Yada önerdikleri kitaplar var mı? Paylaşırsanız çok sevinirim

Arkadaşlar, seslerimiz bitti okulda öğretmenleriniz hızlı okuma çalışması olarak neler yaptırıyorlar? Ek kitap aldırttılar mı? Yada önerdikleri kitaplar var mı? Paylaşırsanız çok sevinirim

2 harf kaldı bizim..ama benim kızlar 1 ay oldu okumaya geçeli,öğretmenimiz haftada 1 okutacak..1 dakikada 40 kelime okuyana (düz yazı)beyaz kurdale verecek...ama sınıfta en fazla 28 okuyan var...ek kitap 2. dönem alacağız...şimdilik tatil kitabı alacağız..onuda öğretmen getirtecek...

saol cnm bend egenelde bak 8 yumurtan var 5 tane daha aldın..
7 sakızın var 3 tane arkadaşına verdin gibi öğretmeye çalışıyorum..
abaküsü doğru bulmuyorum alışmasın ona..
öğretmen parmak hesabı yapsınlar diyoo..
çıkarma işleminide gerşye doğru sayarak öğretmiş..
parmaklarla geriye sayıyolar benimki parmaklarını açıp yapmıyoo bu işlemleri kafasından parmaklarını sayıyomuşş..
allahımmm bunların akıllarına inmek ne mümkün..
bugün ayları ezberledi mevsimleri ve günleri biliyordu ayları ezberletmemiştim öğretmen öğretin dedi 10 dk ezberledi..

bizim harfler biteli 1 ayı geçti, kızım bitmeden okumaya geçmişti zaten, harfler bittiğinden beri de hergün eve hikaye kitabı ile geliyor 16-24 sayfalık kitaplar 1 saatte okuyoruz zaten yemekle yatma arasındaki süre de bu okul tam gün olunca bize hiç zaman kalmıyor. okuma hızı biraz yavaş sanırım, dakikada 20-30 kelime okuyor ama dakika tuttuğumdan haberi yok laylaylom okuyorken böyle yani.. bazen de hızlıca okuyuveriyor şaşıyorum, keşke süre tutsaydım diyorum:)
matematikden toplama çıkarma yapıyorlar, deftere basit toplama çıkarma problemleri yazıp çözüyorlar.
bakalım tatilde ne olacak, umarım ödeve boğulmayız, evde hala okumaya fırsat bulamadığımız 2 tane ilk okuma setimiz ve bir sürü elyazısı kitabımız var..

canım açıklamalı yazarmısındediğin sunuları bulamadım

ay biz dakka tutamıyoruz ya okurken başka bır şeye takılıyor yada dakika tutugumu fark edınce heyecanlanıyor hiç okuyamıyor:44:

canım açıklamalı yazarmısındediğin sunuları bulamadım

eğitimhane adlı bir siteye üye olursan eğer orada arama motoruna okumayı hızlandırıcı sunular yaz karşına bir çok dosya çıkar onları aç ve çocuğuna izlet her gün biraz çalıştırsan emin ol çok faydasını göreceksin

benim oğlan şu an dakikada 38 okuyor bence bu gayet yeterli artık zamanla daha da hızlanacaktır eğer bana çektiyse sınıfın en hızlı okuyanı olur ben öyleydim çünkü

ben miniklerim için bir siteden aldığım ve çok hoşuma giden "her güne bir ödev" etkinliğini dağıtacağım.
tatilde boş bırakmak 1. sınıflara iyi gelmiyor.
çocuk oyuna, çizgi filme alışıyor, okula geldiğinde ise toparlanması zaman alıyor.

tatil için ödevleri olmayan öğrencilere yaptırabilecekleriniz(kendi işlediklerime göre yazıyorum):

*Her gün 10 tane cümle ile dikte çalışması. bu çalışmalarla noktalama işaretleri ve yazım kurallarının pekiştirilmesi.
*Ritmik saymalar(ileri ve geri 1'er, 2'şer, 5'er ve 10'ar) ile ilgili alıştırmalar yaptırılması ve pekiştirilmesi.
*Her gün 10 tane toplama yaptırılması(çıkarmaya geçmedim henüz).
*Her gün okuma-anlama ve dinleme -anlama yaptırılması.(ben anlama çalışmalarına sesler bitmemişken cümleler ile başlamıştım.Örnek olarak:
"Ali ile Lale büyük bahçede top oynadı."
-Ali kiminle oynadı?
-Ali ile Lale nerede oynadılar?
-Ali ile Lale ne oynadılar?
gibi. Siz de her gün bir paragraflık bir metinle başlayarak okuduğunu anlama çalışmalarını geliştirebilirsiniz.Ayrıca dinlediğini anlama da çok önemlidir. çocuğunuza kısa bir hikaye anlatın ve bununla ilgili sorular sorun.)

*Günlük veya hikaye defteri/şiir defteri tutturma. Günlüğü zaten biliyorsunuz ama ben hikaye defterinden yanayım. Çocuğun yaratıcılığı ve cümle kurma becerisi gelişiyor. Çocuk daha önce hikaye tamamlama etkinliği yapmadıysa zorlanabilir. Konuyu belirleyerek siz yardımcı olun ve uzun olmamasına özen gösterin.

Son düzenleme:

bizim öğretmenimiz döktürür gene ödev konusunda

bende netten çok şey indiriyorum ama yapmaya vakit kalmıyo

bizim tatilde ne yapsak gibi deerdimiz yok öğretmenimiz sağolsun hiç boş bırakmıyo bizi

geçen gün başka bi okulda öğretmne arkadaşla konuştum

şimdi sıkılıyosunuz ama ileride çok faydasını görüceksiniz diyo ,öğretmenin hırslı olmasıda çok iyiymiş

bilemedim bende ağaç yaşken eğilir tamamda çocuk oyun oynamak istiyor
mesela o gün oyun oynamamış olsun tuhaf tuhaf haraketler yapıyo ,bambaşka biri oluyo

dün internetten oğlumun notlarına baktım. Hepsi 5 ama notlar hep 85-90 düşük neye göre verdi bu notları bilmiyorum.
Oğlum zaten okumayı biliyordu tamam yazısı iyi değil ama bütün çocukların aynı . Müzik 85 ne yani al şu enstrumanı çal dedide çocuk çalamadımı ,resim 85 ne bekliyorsun yağlı boya tablo yapmalarınımı acayip canım sıkıldı.
Bide başarılı diye arka sıraya oturtmuş bumu başarı .Dün eşimde telefonla aramış önemlimi diyormuş önemli değilmi bence önemli yani. 85 den yüksek not vermedim diyormuş
Ben doğduğundan beri oğluma kitap okuyorum önemli olmazmı.

Son düzenleme:

üzüldüm canım, kesinlikle çok haklısın, çocuklar okul hayatlarının ilk karnesini full mutlulukla hatırlamalı idi, resim, müzik bunlar yetenekle alakalı şeyler, hayal dünyasıyla alakalı şeyler, ufacık çocukların hayal dünyasıyla öğretmenin hayal dünyası tam uymak zorunda değil
en azından bu derslere 100 verse güzel olurdu, diğer mat, türkçe, hayat bilgisini bilemicem
biz böyle deyince de öğretmenler, eskiden çocuklara kızılırdı ne bu notlar diye şimdi aileler öğretmene kızıyor niye bu notları verdin diye diyorlar
ne alakası var bunlar daha 1. sınıf, psikolojik olarak öğretim hayatlarının temellerinin atıldığı yer, okulu severse şimdi sevcek, özgüveni olur olmaz bu sınıfta temeli atılcak öğrenimle alakalı

Son düzenleme:
notlara bende baktm internetten ama henüz girilmemişti bende ödevlerin çok olacağını düşünüyorum açıkçası boş bırakmayacaklardır çocukları.ama sıkılmasınlar dozunda olsun bizde azıcık beynimizi dinlendirelim onlarda oyunlarına dönebilsinler. dün matematik dergisi vermiş öğretmen çıkartma işlemindeler.ama defterde henüz toplama çıkartma yok.örüntü yapmışlar bide onluk birlik.bizim evde yapmamızı istiyor galiba henüz çözemedim ve bu konu çok canımı sıkıyor.evde kesme şekerleri masaya serip öğretmeye çalışıyorum.geçen dergide sayı doğrusu vardı çocuk bakakaldı görmediği için,mecbur anlattım,zor oluyor bu şekilde yanlış birşey öğretmekten korkuyorum

neyi anlamadı canım onluk birliği mi, 10 tane kürdanı paket lastiği ile bağla iki tane yap bundan en azından, bu toplu olanları sayamamıza gerek yok zaten onluk, diğer tek kürdanlarda birlik olsun, hatta 10 tane saydırıp kendisinin lastiklemesini söyle sor bu ne oldu diye, artık saymamıza gerek var mı diye, yanınada iki kürdan koy kaç kürdan oldu şimdi diye, hatta bunları bi kağıdın üstünde yapsın lastikli kürdanların altına 10 yazsın mesela, birlik olanların altınada kaç tane olduğunu, sonra rakamların arasına artı koyup toplattır. çocukların anlama şekilleri farklı oluyor sen bilirsin çocuğunun dilini
1. sınıf örüntüde çok kolay, bi elma bi mandalina şekilde meyve dizdirebilrisin mesela, hatta 3 meyve kullan şimdi sırada hangi meyve gelmeli diye sor
kaynak kitabınız varmı bilmiyorum ama aslında kaynak dergi ya da kitaplarda çok güzel anlatılıyo bunlar

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…