İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

ödevleriniz çokmuş canım yaa...bizim dünkü ödevimiz matematik kitabından 5 sayfa,hayat bilgisinden 4 sayfa vardı...ama sayfada 3 soru oluyor zaten onlarda basit işaretle geç...okuma olarak seri kitaplarımızın sonuncusu tekerlemeler kitabı 2 kez okunacaktı...bir de her gün extra kitap okumalarını istiyor,kitabın adını yazıp imzalayıp gönderiyoruz...

dün aradım öğretmenimizi okuma hızıyla ilgili,ben yarış yapmalarını istemiyorum,ama demek ki onlar kendi aralarında konuşuyorlar dedi...ee önceden bilipte giden çocukta havasını atıyor tabi haliyle...çocuk onlar, yarıştırmamak lazım zamanı gelince seviyeleri aynı olacak...

dünkü ödevimiz 15 sayfalık dergiyi bitirmekti

son 2 sayfasını yapamadık,yetişmedi

okuldada o kadar çok şey yazdırmışkii,kıyamadım oğluma

acele karar verme canım belkş okumayı öğrenince azaltır ödev vermeyi

sen çocuğunu erken yatır bence ödev yetiştircem diye zaten herşeyden mahrum kalıyolar uykusunu alsın bare çocuk

ben oğlum ödevini yazarken ağzına yediriyorum yemeğini meyvesini çoğu zaman ,molalarda yemek yerine oyunu tercih ediyo

bizim ogretmenimiz ödevleri iyice azalttı.bugun hiç ödevi yok sadece kıtap okuması var8.kıtaptayız çogunluk bıtırdı...

selam kızlar..bugün ikizlerden biride okumaya geçmiş..kurdale almış..sınıfın yarısı okumaya geçti....
'z'harfindeyiz.....

çok sağol canım yaaa baya bir canım sıkılmıştı internetten bende bayaa araştırıyorum ama böyle bir şeye hiç rast gelmedim iyiki bu konu açılmış yararlı paylaşımlarınız için sağolun birde benim oğlum baya bir heceleyerek okuyor normalmidir

Çok normal okullar açılalı daha 3 ay oldu.. her gün bol bol okuma yapsın.. birde harfleri birleştirmesin hece hece okusun daha hızlı gider.

Bir sorum daha var. Dakikada 25 kelime bu dönem için nasıl?

Çocuğum kötü mü iyi mi bilmiyorum. Bir de sınıfta okumayı bilen 4 çocuk var. Hele bir tanesi var ki inanın ki benim gibi okuyor.

Ailecek bunalımdayız:)

25 kelime gayet iyi bence...senin gibi okuyan çocuk önceden öğrenmiştir okumayı,yoksa mümkün değil...üzme kendini,bizimkiler de 2. dönem onlar kadar iyi okuyacaklar...

bu arada ben hergün 2 kitap okutuyorum biri elyazısı diğeri düz yazı...öğretmenimize sordum ablasından kalma düz yazı kitaplar var okutayım mı diye,daha iyi olur dedi çünkü el yazısıyla okumanın hızlanması zormuş...:13:

bizimkide heceliyo ama önce içinden heceliyo birleştirip sesli okuyo öğretmenleri öyle demiş

sesli olarak hecelemiyo

benimkide dakikada 20-25 okuyo ilk kez okuduğunu ben ona çaktırmadan dakika tutuyorum
benim oğlan okumayı pek sevmiyo zar zor okutuyorum
öğretmeni sonra ilgilenicem onunla dedi bütün sınıf okumaya geçsin harfler bitsin,okuma sevdirme çalışmaları yapıcakmış,sevdirmemi bıktırmamı artık orasını bilmiyorumm

bizim ogretmenimiz ödevleri iyice azalttı.bugun hiç ödevi yok sadece kıtap okuması var8.kıtaptayız çogunluk bıtırdı...

çok şanslısınızzzz

az ödev verincede çocuklar okumaya geçiyo

bizim öğretmen 1 ses veriyo ya o sesle ilgili ne kadar kelime varsa vermeye çalışıyo ,tbi sayfa sayfa fotokopi demek oluyo buda

bencede çok normal
okumayı önceden öğrenen çocuklar dakikada en az 60 kelime okuyo

bizimkilerinin hızlanmasına az zaman kaldı ,öenmli olan okuduğunu anlaması ona çok dikkat etmek lazım

Allahım okumaya geçtiklerini görürüz dimi kızlar, ben bile sabırsızlanıyorum artık öyle bir yarış öyle bir rekabet varki sınıfta, çalışıyorum akşamın olmasını nasıl bekliyorum anlatamam acaba buğün ne oldu ne öğrendi böyleyiz yani, hala matematikte 20 ye kadar sayıp yazıyoruz 1-2 konu sonra 1 lik ve 10 luk saymalar var 100 e kadar basit toplamalar allah kolaylık versin hepimize

kızlar küçük bir kitaptan kastınız ne kaç sayfalık ve okuduğunu anlıyormu benimki çok çabuk unutuyor okuduğunu
ben hiç dakika tutmadım oğlana akşam gelince bir deneyeyimbakayım kafayı yemezsek iyi bu sene ana oğul

bizi bu sene sıkan çok ödevler oldu
yoksa Allaha şükür bi sıkıntımız olmadı ,çabuk kavradı bütün sesleri

biz setin verdiği küçük kitapların bile hepsini okuyamıyoruz bi seferde dedimya okumayla pek aramız yok ,değişik hikaye kitaplarımız var ablasından kalma onlar daha sıkıcı geliyo 1 sayfayı zorla okutuyouz
önceden benim oğluşum çarşıya çıkınca 3-5 kitap almadan gelmezdi

şimdi ona oku diycez diye kitaçının yanından bile geçmiyo

geçen gün eskiden aldığımız bir seriyi bulmuş anne bunları dolabın arkasına koyayımda seneye okurum diyo,bu sene için kitap okuma gibi bir niyetimiz yok yaniii,ona kalırsa

her akşam uyumadan önce kitap okurdum ona şimdi istemiyor ,üstüne kalır diye ,nasıl sevdircez bakaılım okumayı

okuduğunu anlaması için küçük metinler oluyo altında da sorular ,netten bulup ,yazıcıdan çıkarıp onları okutursan faydası olur ,başlangıç için metinler biraz kısa olsun

yada okuduğu metinlerle ilgili basit sorular sor faydası olur

canım bizim kitaplara ek olarak aldığımız bi set var onun her gruptaki sesleri kapsayan okuma kitapları var 16 sayfadan oluşuyor hangi harfi öğrendilerse o harfe ait sayfaları okuyorlar mesela ama sınıfta bir yarış olduğu için önce kim alacak ktabı diye öğretmeni beklemeden kitap bitirip kitap alıyor öğrenciler öğrenmedikleri harfleri velileri öğretiyor yani, sırası gelince harfin çocuklar tekrar yapmış oluyo okulda

benim oğlumda aynı anlattığınız gibi biraz okuma yaptırsam hemen sıkılıyor. oysaki ona okula başlamadan önce kitaplar alırdım okurdum çok hoşuna giderdi. bakalım zamanla oturacağını düşünüyorum. çocuklara ağır geliyorda olabilir. sonuçta oyun çocuğu bunlar daha

canım eskiden hobiydi eğlenceydi kitap, ama şimdi anne sıkı takipte, öğretmen sıkı takipte, okulda hep aynı şeyler, evde ödevler, çocuğun sırtında bi baskı var yani, o yüzden kitap eski eğlencesini kaybetmiştir, bence nacizhane tavsiyem ekstra kitap okutmak için çok baskı yapma, yaz tatilinde tekrar eğlence gibi hobi gibi lanse edersen merak salacaktır tekrar, zaten açıkcası okuma metinleri ya da öğretmenlerin verdiği kitaplar çocuklara cazip gelmiyo, ben bile nerden başladım nerde bitirdim kendimi kaybediyordum o kadar sıkıcıydı geçen sene oğlumu takip ederken eminim onu cezbetçek kitaplar bulursun yazın, o zaman severek okuyacaktır, kolay gelsin
:13::13:

aynı şekilde benimkine bende yatmadan bir hikaye okurdum artık sen bana okuycaksın diyorum neee diyor işine gelmiyor
bu arada 1.dakika tuttum 20 ile 40 arası kelime okuyor böyle söylüyorum çünkü daha kısa ve aşina olduğu kelimeleri çabuk okuyor ama uzun kelimelerde oldumu baktım işin seyri değişiyor ocak 20 karne tatili diyorlar çoğu gitti azı kaldı
ikinci dönem işimz daha zor galiba

Dün oğlum elinde hikaye kitabıyla geldi fakat kitaptaki yazılar gereksiz bir uzunluktaydı.öğretmenimizin kitap seçimini hiç beğenmedim.2 sayfa okuduk bıraktık.bugün ise hafta sonu ve ailece tembellik yapıyoruz birazdan gezmeye AVM ye gideceğiz.Akşama biraz daha kitabımızı okur yarında ödevlerimizi tamamlarız.Ben çocuğğumu çok sıkmadığımı düşünüyorum bunun 2. dönemi var o zaman tempoyu biraz daha arttırırız.oğlumda büyüdükçe onunla paralel ders yoğunluğu da büyüyecektir

kızlar bu arada yeni konu nasıl açıcam bulamadım yardımcı olurmusunuzşimdiden teşekkürler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…