İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

dün p harfini öğrendik, belki bugün yenisi gelir.
matematikte 10 luk birlik kavramı, 10 ar ve 5 er ritmik sayma birde geriye doğru sayma yaptılar, toplama yaptılar ama eldeli toplamalara girmediler, şimdi çıkartma konusundalar. metematik kitabındaki sıraya göre normal gidiyorlar gibi geldi bana çünkü bu dönem 1.matematik kitabını bitirmeleri gerekiyor.
okumamız bildik heceleri hızlı yeni öğrendiklerinde de bazen sesle birleştirmeleri de var ama genelde yeni gelenlerde var bu durum...

Son düzenleme:
Selam kızlar. Biz daha matematik filan işlemiyoruz valla. Hala ses öğreniyorlar. Bugün "h" görmüşler.
Okumayı öğrenenler de bütün sınıfa pasta ısmarlıyormuş. Haftaya sıra bizde. Ule 34 çocuğa kaç kilo pasta yeter?:18:

Oğluşum zaten 10'ar 10'ar 5'er 5'er, 2'şer 2'şer ileri ve geri saymayı biliyor ama biz niye şimdiye kadar hiç matematik görmedik:26:

bizde pazartesi h yi görcez oğlu okulun başından beri iyi okuyup yazıyor
yalnız bizim öğretmenimiz fazla ödedv vermiyor ve matematik üzerinde fazla durmuyor
bende şaşırdım vallahi bölgede harflerde en hızlı giden okul biziz öğretmenimiz fazla ödev vermek istemiyor çocukları sıkmamak için belki de kendini sıkmak istemiyor bilmiyorum ama çevremdekiler çok sıkı ders yapıyorlar bende endişeleniyorum doğal olarak
acaba bizimkiler eksikmi kalıyorlar diye

biz bugün"ö" bitirdik..
pazartesi "b" görcekler..
oğlum okuyabiliyoo..
öğretmen hecelemeden bile okuyabiliyo dedi okumaya geçmiş dedi..
annee öğretmen beni tahtaya kaldırıp okutmuyoo... diye yakınan oğlum var..
öğretmenle konuştumm böyle böyle dedim tahtaya çıkmak istiyomuşş öğretmende okuyamayanların üstünde durdum tamam onu okutucam dedi..
3 gün üst üste okutmuşş benim oğlum muradına erdii..
hem el yazısı hem düz yazı okuyoo şükürler olsun bu güne..
2şer 5şer 10ar sayabiliyo..
1-100 e kadar deftere yazcaz..
karışık sayıları bulucaz ve "b" harfi etkinlikleride ödevimiz..

Son düzenleme:
bukadar isteksiz cocuk olurmu yaaabi heves olsun bir istek olsın siz heceleyın yazayım siz okuyun ben baska seylerle ugrasayımmmmmmmm offfffffffffff

selam kızlar benim kıızmda kitap okumaya başladı artık bu gün üçüncü kitabı bitirdik hergün öğretmenide bir kitap veriyor ama benim kızımda setlerdeki kitapları sıkıcı buluyor bende altı yedi sayfalık masal kitaplarından aldım o daha çok hoşuna gitti sınıftakiler z harfine geçtiler aslında erkenden okuma öğrenmekte dezavantaj öğretmen >z>göstermiş sınıfta çok sıkıcı geldiğini söylüyor matematik bu yüzden daha çok hoşuna gidiyor onluk birlik ayırmışlar bu gün esasında çokta hızlı gidiyorlarmış gibi geliyor bana daha sömestra gelmeden okuma yazma öğrendiler allah hepsininde yardımcısı olsun

biz de ü harfini pazartesi gördük salı günü ü harfinden dikte yazılısı : ) yada alıyor not olrak
dün yerli malı haftası kutladık bizde dağıtımda yardımcı olduk
haftada 2 harf ve 2 yazıllı bizim içinde iyi oluyor ne derece biliyor olması
matematikte onları birleri ayırıp toplama işlemi yapyorlar hızla devam ediyor serüven

yaa kızlar bu onluk larına ayırma kavramını nasıl öğrendimi çocuklarınız yada nasıl öğrettiniz bizim ki tam anlayamadı ama öğretmen bütün sınıf aynı diyor nası löğrendiler yardımcı olurmusunuz

bizim alfabe geçen hafta bitti..dün ve bugün hızlı okuma kitabına geçtiler...deftere dikte edilecek şiir vardı bugün...eskiye göre daha rahat yazıyor,yanlışları daha az çıkıyor bugün ilk kez okuma hızı ölçtük,balık isimli bir metinde...ilk okuyuşunda 38 kelime okudu..sonra metni 7-8 kez daha okudu ve dk da 51 kelimeyle bitirdik...ama şimdi araştırdım da parçayı ilk okuyuşları sayılıyormuş...ben de 51 yazdım kitaba,çünkü öncesini kabul etmiyor...hırs yapmış,sınıfta önceden okuyan 2 çocuk var onlar 1 dk da metni bitiriyorlarmış,bende bitiricem diye ağlıyor....zor ikna ettim de az önce yattı çok şükür..

kızlar iyi güzel de biz matematikte daha 100 e kadar 1er 5er 10 ar ritmik sayma yapıyoruz,geride miyiz acaba?:26:

çok zor bu 1. sınıf çokkkkk

selam bizde yarın'z'harfine geçeceğiz..
ama benim ikizlerden biri geçen hafta okumayı sökmüştü,biride evde okuyor,öğretmene bir türlü okuyamıyor...neyapacağım bilmiyorum..sınıfta okuyanların sayısı 20 oldu...

selam. benim oğlan 10 gündür okuyor yani elmamız kızardı.
yarın son harfe j ye geçecekler.
matematikte çift sayıları toplamayı yapmışlar ama eldeleri değil.
Allah hepimize sabir versin

bizim öğretmen tüm harfleri bitireli neredeyse 1 ay olacak. 3 haftadır da okuma yarışları yapıyor. her gün en az 6 - 8 sayfa; hafta sonları 30 - 35 sayfa ödev geliyor. son 2 haftadır da her gün minik bir kitapla eve geliyor. akşam onu okuyor, sonra da hikaye haritası çıkarıyor. hafta sonları da 3-4 kitap oluyor.

çok ciddi şekilde bunaldık artık. acaba okulunu mu değiştirsem diye düşünmeye başladım. bu kadar fazla yüklenilmesi iyi midir arkadaşlar?nolur biri bir akıl versin?
okul zaten sabahtan başlıyor saat 15:30'da bitiyor. ödev yetiştiricez mahvoluyoruz. okuma yarışlarında 1 dakikada 20 -22 kelime civarlarında okuyor diye çocuğum resmen bunalıma girdi. sınıfta 30 kelimenin üzerinde okuyanlar varmış.

bir kaç haftaya kadar 2.sınıfın derslerine, 2.dönem de 3.sınıfın derslerine başlarız bu gidişle!

1. sınıf çocuğu için çok ağır değil mi ya, 35 sayfa ödev mi olur allah aşkına... o zaman seneye hepten bittiniz şimdi 35 geliyosa seneye 70 gelir artık. bence okuma yarışlarıda hiç iyi bişey değil, çocukları demoralize etmek, psikolojilerini bozmak için birbir yani okuma yarışları
1-2-3 de neden sınav yok, yani yarıştırma yok aslında mevzuata göre, çocukların ruh sağlığı düşünüldüğü için, keşke öğretmenler en azından 1. sınıfta buna uysa

biz daha onluk birliklere geçmedik ama bende zorlanıcağımızı düşünerek araştırdım netten çok güzel sunular buldum ,onluk birlik evi yaptık akşam kartondan ,hiç duymadığı kelimeler çocukların birden anlamalarını beklemek hata olur

arama motoruna onluk birlik evi diye yaz yapılışı ,nasıl anlatılıcağını bulursun canım,kolay gelsin

bizden beterleri varmış diycem ama
bizede hafta içi 2 dergi veriyo 30 sayfa yapıyo bide yanında fotokopi,okumalar

vallahi ben yüklenemiyorum çocuğuma çok ödev verdiğinde öğretmenimizi arıyorum ,yapamadığımız ödevleri söylüyorum ,oda tamam ne kadarını yapabilirse diyo ,her seferinde arıyorum vallahi bu ne böyle insaf yani

bizim daha harfler bitmedi okuma yarışı yapmıyoruz inşallah yapmayızda

matematikten bizden geriyiz galiba 1 den 100 e kadar sayıları verdi bir gün o kadar

tecrübeli anne bizi yalnız bırakmadığın için teşekkürlerr

Biz dün Ş harfini öğrendik daha matematik hiç yapmıyoruz sadece 20 ye kadar sayıları yazdık okadar, çok mu geriyiz napsam sayıları ben saydıramı koysam off kafam karıştı

Oğlum bu gün ''g'' harfine geçtiklerini söyledi. Akşamları bir sayfa yazı, ve bir hikaye kitabı oluyor. Okuyup anlatıyor. biz de imzalıyoruz. Ben de yarıştırmaya karşıyım. Oğlumun okulunda günde 2 saatte ingilizce var. Ödev olmuyor. Zaten 08.30 - 17.15 arası okulda, daha fazla ders ve okul konuşarı olmasını istemiyoruz.

biz yarın z sesine geçiyoruz ağır ama emin adımlarla ilerlediğimizi düşünüyoruz. harfleri bitirip koşturanlara hayret ediyorum nedir bu acele bu çocuklar daha küçük bu kadar yüklenmeye gerek yok 2. dönem zaten kitap okumalardı 5N1K idi yeterince uğraşacaklar biraz oyuna biraz televizyona biraz sohbete hafta sonları gezmeye vakit yoksa ben o çocuğa vah ki ne vah derim

bir iki kere ödevlerden birazını yapmadan gitti okula. yaklaşık 15 gün boyunca (vallahi abartmıyorum) "ödevlerini de hiç bir zaman tam yapmıyor, hep eksik ya da hiç yapılmamış oluyor" diye şikayet edip durdu. Ödev yapmayan çocuk imajını silmek için kendimizi paraladık.

Ben ciddi ciddi okuldan almayı düşünüyorum seneye.
Güya çok iddialı öğretmenmiş. Bu mudur yani iddialı olmak?Çocukların haşatını çıkarıyorlar. Fransa'da mesela çocuklara ödev bile vermiyorlar. sadece okuma yapıyorlar. çocuk okuldan gelince oyun oynamaya, değişik etkinlikler yapmaya zaman buluyor.

Bir de bizim çocuklara bakın. Geçtim artık oyunu filan, uyumaya bile zaman bulamaz olduk. Her zaman 9'da yatan çocuk artık 11'de yatıyor.

siz siz olun, "iddialı öğretmen"den uzak durun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…