İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

evet olaya bakın ya inşallah zorluk olmaz moralim bozuldu yani okul sevinci yaşayacakken...

benim oğlum gecen yılda gidebilirdi ben tam yaşının içindeyken verdim acaba gecen yılmı oraya kayıt yaptılar ama ben gitmeden nasıl olur kayıt bakalım yarın belli olur artık.

benim oğlum gecen yılda gidebilirdi ben tam yaşının içindeyken verdim acaba gecen yılmı oraya kayıt yaptılar ama ben gitmeden nasıl olur kayıt bakalım yarın belli olur artık.

Geçen yıl e kayıt yoktuki.Allah allahh okula kayıt yapılırken görmemişlermi hiç.Artık her bilgiye online ulaşmak çok kolay nasıl anlamamışlar benimde başıma benzer bir olay geldi.sorunu çözüp kaydı yaptırana kadar epey uğraştım.Aslında okulun bu çocuk ikameti sebebiyle bizim okulumuza kayıtlı diye o okula bildirmesi yeterli ama uğraşmak istemiyorlar velileri uğraştırıyorlar bizde çok basit bir olayı çözmek için koşup duruyoruz stresi üzüntüsüde diğer yandan.Halledilir canım üzülme nasıl olsa kaydı yapılmış.Ama bu senin değil okulların kendi aralarında çözmesi gereken bir durum bence.

arkadaşlar sizin okullarda sınıf mevcudu kaç kişilik?

Bizim daha şubemiz öğretmenimiz bile belli değil kaç kişilk olduğunuda bilmiyorum.Hepsi okula başladığı gün belli olacakmış.Öğretmenlerimizin adları bile bilmiyoruz tayinler yeni gelenler varmış.Sır gibi saklıyorlar veliler bir öğretmen için ısrar etmesin yığılma kargaşa olmasın diye.Bakalım öğretmenimiz nasıl biri bayanmı ben bayan olsun istiyorum.Allah yardımcımız olsun yaşayıp görücez burada daha neler neler paylaşacağız zaman ilerledikçe.Umarım hep güzel ve mutlu şeyleri paylaşırız arkadaşlar.Çocuklarımız ve bizler hiç üzülmeyiz inşallah.

bizim öğretmenler belli olmuş ama ptesi açıklayacaklarmış. ılk hafta serbest kıyafetmiş sonra önlük giyeceklermiş. Bizim sınıflar maksimum 30 olacak gibi. En son kayıtlı 55 kişiydi, iki şube açılacaktı. Bakalım son durum pazartesi işte. Son iki gün. Esasında bugün çocuklarımızın son gerçek tatil günleri. yarından itibaren hsonu tatili moduna giriyorlar bakınca... Büyüdüler sıpacıklar.

mıllı egıtımın kayıt yaptıgı hersey faso fısoo benım komsumun kızı e kayıtın yapmıs oldugu adresının tutmus oldugu okula vermedı evının az ılerısındekı baska okula yazdırdı nufus mudurlugune gıdıp adres degısıklıgı yapınca semt degısıklıgı gosterıp ıstedıgın okula yazıdrıyormussun
mıllı egıtıme sorduk evet nufus mudurlugune gıdıp adres degısıklıgı yapınca yazıdrırsınız dedı eee pekı e kayıtın yanı mıllı egıtımın yapmıs oldugu olay boşşşşşş

peki adres değişikliğini yapıolarmıymış hemen bişi fln istemiolarmı zorluk çıkartmıolarmıymış?

benim teyzemin gelini kızını geçen sene anasınıfa vermedi, kendini savunamaz diye 2003 ekim doğumlu benim oğlumla aynı yaşta. bu sene anasınıfına verecekti e-okuldan 1. sınıfa kaydını yapmışlar, değiştirmiyorlar da o da şimdi kara kara düşünüyor, anasınıfına vermeye kıyamadı şimdi 1 . sınıftan başlayacak, halbu ki anasınıfı kendini savunmayı öğreneceği bir yer, ben oğlumu 3,5 yaşında verdim çok memnunum şimdi,

bugün okula gittim ekayıtta belli olan öğrencileri liste yapıp asmışlar 1 listede 36 çocuk var 7 liste toplam 252 çocuk 5 şube 40 kişilik sınıflar ufacık bahçekafamçokkarıştı şimdi bu çocukların bazıları 3er 3er oturacak demek ki öğretmeni bizdende saklıyorlar

peki adres değişikliğini yapıolarmıymış hemen bişi fln istemiolarmı zorluk çıkartmıolarmıymış?

doğrusu ben okuluna göre tapu, kira sözleşmesi, son beş aylık ada kayıtlı elektrik, su faturası isteyen okullar duydum birinci ağızdan (şehir efsanesi değil yani). O yüzden adres aldırmak da çok işe yarayacak bir yöntem değil. Okulun popüler olmasına, okul bölgesinin kalabalık olmasına vs'ye göre değişiyor durumlar. Küçük yerlerde çok sorun yaşanmasa da talibi çok olan okullar ciddi önlemler alıyorlar nakil ihtimaline karşılık

arkadaşlar şöyle bir alternatifim var ablam sınıf öğretmeni okulu annemlere çok yakın bana biraz uzak 60 kişilik mevcut 3 şube her sınfta 20 öğrenci olacak kızımı annemlerde misafir olarak gösterip kaydını orayamı aldırsam dedesi sbah gelip alır akşamda babası iş çıkışı alıp getirir kızım için zor olurmu bunu düşünüyorum 1 2.si ablam bu sene birleri okutacak öğretmenleri çok verimli bulmuyor buda kafama takıldı siz olsanız ne yapardınız

tamam canım saol..

Ayyy hakkaten bak içim fena oldu şimdi yaa.

Benim bir arkadaşımda adres değişikliği gösterdi birde telefon aldı üstüne faturasını götürdü kayıtta kaydını yaptılar hiçbir zorluk çıkarmadılar hemde bizim burda herkesin çocuğunu göndermek istediği bir okul bu.Özel okul gibi sınıflar 25 kişilik ve güzel bir bina ve iyi bir okul imajı var.Ben cesaret edemedim bana bekle dedi ben sorun olur diye düşündüm.O kayıt içinde hiç acele etmedi.Okulların açılmasına az bir zaman kala bazı okullarda yoğunluk bazılarında tam tersi durum olacağı için kaydı oraya düşmeyen e kayıtta görünmeyen yerlerdende çocuk alacak okulların bir çoğu bence.Ama artık önümüze bakalım çocuklarımızın başarılı olması için elimizden geleni yapmak bize düşüyor.

üff ya bugün iki okul arasında mekik dokudum adeta öbür okula gittim benim oğlumu yas oluyo diye gecen sene sistem kayıt etmiş ler bi şubeye sonrada kaydı silindi diyolar dedim şimdiki okul da hala baska yerde kaydı var yazıyor napıcaz dedim kıyafet alındı kayıt oldu sonuç pazartesi gidicem nakil gibi olucak bi baksanısa daha önceden ben e kayıtta yazan okula kayıt yaptırdım o gün görünmedi öbür okul şimdi görünüyoor

kayıt yaptığım okula gidecek ben herseyi almışım halledin dedim iki okul müdürü konuşcak aralarında olmadı nakil gibi yapıcaklarkafamçokkarıştı

TERLıKÇıĞıM
cevap yazdım ama özelin mesaj kabul etmiyor canım...

öylee heycanlıyız ki eşimle oturuyoruz okul yatıyoruz okul kalkıyoruz okul...
allahım inşallah oğluşum ömür boyu okul hayatında hayatının her alanında başarılı olur

Merhaba.Ben 13 yıllık sınıf öğretmeniyim.Yazdıklarınızı en başından en son sayfaya kadar ilgiyle okudum.Bazı yazılara da geröçekten üzüldüm.Ancak burada olabildiği kadar size yardımcı olmak istiyorum.Öncelikle sabahçı öğlenci durumu ile ilgili karışıklık var gördüğüm kadarıyla.Tüm Türkiye de bu konuda3 farklı sistemm uygulanıyor.Kalabalık olmayan oullarda tam gün yani tekli öğretim 9-15 sistemi.Kalabalık okullarda ikili öğretim,sabahçı öülenci sistemi.Bazı okullar ikili eğitimi şu şekilde uyguluyor 1den 4. sınıfa kadar olanlar sürekli öğlenci,5 ten 8 .sınıfa kadar olanlar sürekli sabahçı.Bu okulun seçimine bağlıdır.Diğeri de eskiden olduğu gibi bir yıl sabahçı olan gelecek yıl öğlenci olur.Bizde bu sistem uygulanıyor.Diğer sistemi üç yıl uyguladık fakat kimse beğenmedi.4 yıl üstüste öğlenci olmak adaletli olmuyor.Bu yüzden bir yıl öğlenci bir yıl sabahçı sistemine geri döndük ortak kararlar.
Öncelikle 1. sınıf annelerinin çocuklara yaklaşımı çok önemli.Aşırı koruyucu olursanız çocuğunuz başarılı olamaz.Kendine güveni gelişemez.Sürekli sizden destek bekler.Aşırı ilgisiz anneler için de bu geçerli.Tabii burada bu grup anne olmadığını biliyorum.Bazı anneler çocuğunu okula gönderiyor.Aylarca defter kalem bile koymuyorlar çantalarına.Meslek hayatım boyunca nelere şaht oldum anlatsam sayfalar yetmez.Çocuk kalemsiz geliyor her gün,en sonunda sordum "oğlum niye kalem silgi getirmiyorsun ?" diye.Dedi ki. "annem koymuyo nasıl olsa öğretmenin verir iste ondan,ben alamam diyor." dedi Bunun gibi neler var.Önemli olan ikisinin ortasını yani dengeyi sağlamak.Çocuğunuzla ilgilenirken onuhn yerine herşeyi siz yapmayın.Okula başlarken okulda kuralların olduğunu,bu kurallara uyması gerektiğini uygun şekilde anlatın.Çocuk evde anneden birebir ilgi görüyor ancak bu ilgiyi okulda 30 kişi ile paylaşmak zorunda. Çocuğunuza mutlaka sorumluluk verin.Sorumluluk aldıkça kişilik gelişimi de sağlıklı olur.Kesinlikle programlı bir çalışma uygulayın evde.Dinlenme saati,oyun saati,ödev saati bunları belirleyin.Ödevleri çok geç saatlere bırakmayın.1. sınıfta çok çabuk yoruluop çabuk sıkılacaklardır.Buyüzden ödev yaparken sattlerce bitirmeleri için uğraşmayın.Ödevlere başlayıp,kısa aralar verin.Dinlenmelerine zaman ayırın.Ödevlerden sıkıldıklarında en önemli şey sizin göstereceğiniz sabırdır.Bağırmaya ,baskı yapmaya başlarsanız daha baştan kaybetmesine neden olursunuz.Okuldan,ödevden nefret etmeye başlar .Bu yaşta el kaslarının gelişimini henüz tamamlanmadığını ve çok çabuk yorulacaklarını unutmayın.Kesinlikle arkadaşlarınınızı çocukları ile kıyaslamayın.her çocuğun gelişimi farklıdır.yapabildikleri ile onu övün.Yapamadıklarını ön plana çıkarmayın.Beş sıra yazdığında 4 ünü çok yanlışbirini doğru yazdı diyelim.Doğru olanı takdir edin.
Yazarken çok zorlanırsa el kaslarını geliştirmek için bol bol oyun hamuru oynatın.Makasla kağıt kestirin.Fasulye ,mercimek vb şeyleri küçük kaplara aktartın.Kumla oynatın.Boş kağıtlara karalama yaptırın.Ancak kesinlikle harf vb şeyler yaptırmayın.El yazısı yazacakları için boş kağıtlara kuş yuvası dediğimiz yuvarlak karalamaları yaptırın.
Ben velilerin 5 tenefüs boyunca haftalarca okulun bahçesinde oturduğunu görüyorum.ılk günler dışında okulda beklemeniz doğru değil.Çocuğunuz kendi ayakları üzerinde durmayı öğrenmeli.ınanın ki okulda herşeyi o kadar çabuk öğreniyor lar ki ( tuvalet,kantin,beslenme vb.) yeter ki siz onlara bunları öğrenmeleri için fırsat verin.Herşeyi bir başkası tarafından yapılna çocuk,ilerki süreçlerde kedni başına hiç birşey yapamaz.Kişiliği sağlıksız gelişir,asosyal , bağımlı bir birey olur. Benim oğlum 1. sınıfa başladığında(kendi okulumda değildi) taksiyle onu okuluna götürdüm,taksiyi beklettim,oğlumu okulun bahçesine soktum,sınıfının sırasını buldum,sıraya bıraktım ,öptüm,iyi dersler deyip çıktım.Akşam da servisle eve geldi.
Çocuğunuzun özel durumlarını,aile sorunlarınızı mutlaka öğretmenine anlatın.
Ayrıca bazı arkadaşlar demiş ki bize bir sürü şey aldıracaklar.Bu beni çok üzdü.Devlet sers kitaplarını veriyor.Kullanıyoruz ancak her yıl bu kitaplarla ilgili o kadar çok olumsuz eleştiri yazılıp gönderiliyor ki ancak bişey değişmiyor.Kaynak kitaplar mutlaka gerekli demiyorum ancak çok büyük faydası var.Okullar tek başına yeterli değil mi? Evet yeteli mutlaka ama öyle bir sınav sistemi var ki,6. sınıftabn itibren 3 yıl SBS,sonra ÖSs .Bu yüzden 6. sınıfta benim oğlum dersaneye başladı.Haatta geçen yıl 5 de bbile gitti.Bu bakımdan kaynak kitap kullanımı çok çeşitlilik,farklı tipte soruları çözebilme,ders kitaplarındaki açıkları kapatma anlamında önemlidir.Bunun dışında zaten alınan bir şey yok.Defter,boya vb.Bunları zaten biz çocukken de kullanıyorduk.Biz okual gelen kitapçılarla kıran kırana pazarlık yyapıyoruz indirim yapsınlar diye.Yoksa kitabın adını yazıp ,şunu alın diyebiliriz.Bir kitabı geçen yıl kırtasiyeden 20 liraya almıştı bir arkadaş.Aynı kaynak kitabı biz geçen yıl kitapçıdan kavga dövüş 12500 e indirttik.Sınıf öyle aldı.Amaç velilere yük olmamak.Ne kadar indirim yaptırabilirsek o kadar iyi.Ayrıca kitapçıyla yaptığımız pazarlıkta 3 tane fakir öğrenciye de ücretsiz kitap vereceksin diyoruz.Ben kendi adıma ,veliyi ve öğrenciyi düşünmesem verir kitabın adını giidin alın derim.Ama ben de veliyim,ülkenin ekonomik durumu belli.Bu yüzden günlerce uğrşıyoruz kitapçılarla indirim yaptırabilmek için.Maalesef dışardan bakınca ,çok farklı yorumlar geliyor.Çok üzülüyorum.Bir çok öğrencinin beslenmesini,defterini,boyasını vb .hep kendimi alıyorum senelerdir.ınanın öğretmenler sizi yeri geldiğinde sizden daha çok düşünüyor.ıstisnalar vardır mutlaka her alanda olduğu gibi ama,yanlış anlaşılmalar bizleri çok üzüyor.
Oldukça uzun bir yazı oldu.Hepinize üstün moral gücü,yavrularımıza da başarılı,mutlu eğitim hayatı diliyorum.Her konuda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım.Sevgiler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…