İlköğretim Yorum ve Soruları Çocuğu 1.Sınıfa giden Velilerin paylaşım alanı :)))

Ah canım allah kolaylıklar versin.Yeni evinde mutlulukla otur inşallah.

hayırlı uğurlu olsun inşallah öğlenci olmasınada ayrıca çok sevindim.Keşke bizde olabilsek.(

çocuğunuzun 09-15 saatleri arasında(yani tüm gün)okula gidecek olması büyük bir şans..keşke tüm okullarda bu sistem uygulanabilse..çünkü ikili öğretimde teneffüsler o kadar kısa ki;çocuklar bırakın oyun onamayı,tuvalete gidecek zamanı bile zor buluyorlarküçücük çocuklar 10'ar dakikalık aralarla tam 6 ders görüp çok yoruluyorlar
oysa sizin ki gibi tüm gün olan okullarda uzun teneffüsler ve öğle arasında çocuklar iyice dinlenip oynayabiliyorlar ve enerjilerini boşalttıkları için derse daha kolay adapte olabiliyorlar...

benimde oğlum bu sene 1, sınıfa başlayacak, 3 senedir okulöncesi eğitime gitti zaten, bizim okulda 9-15 arası bencede çocuklar için daha iyi oluyor sabah çok erken kalkmıyorlar, büyük oğlum aynı okulda 6, sınıfa başlayacak daha geçen seneden başladı 'ben onuralp le gitmem' diye oğlumda 'ne yani beni sen mi götüreceksin ben kendim giderim' diyor. bana biraz zor olacak ama napalım artık çocuklarımız için katlanacağız günde 4 kere okula gideceğim delikafadulden

Son düzenleme:
merhabalar bayanlar, benim de oğlum bu sene 1.snıfa başlayacak....ben oğlumun hem velisi hem de öğretmeni olacağım....heyecanım çok büyük.....şimdilik listede 24 öğrencim var....umarım sayı artmaz....

şimdiden meleklerinize başarılı bir öğretim yılı diliyorum....

seninkide cok farklı bi duygu canım gerçekten. başarılar anne olarak da egitimci olarakda.....

yanılıyorsun canım teneffüslerimiz uzun değil sizinkiyle aynı.Sadece öğlen 1 saat yemek molası var ondada zaten ya eve getirip yedirip geri götürücez yada biz okula gidip sınıflarda çocukları doyurucaz.yani oyun vakti yine yok.Üstelik 8.30 da okulda olacak çıkması 15.30 u buluyor eve gelmesi filan daha bi zaman alacak yani tam gün okulda olduğu için evde dersten başka bişey yapmaya zaman bulamayacak yarım gün mesela öğlenci olsa akşam dersini yapar sabah biraz uyumaya fırsatı olur rahatça kahvaltısını eder birazda oynamaya vakit kalır maalesef bizim böyle bir şansımız yok yani yarım gün olduğu için çok şanslısınız.

incili koye siz neden çocukları doyuruyorsunuz benim bildiğim öğretmen sınıfta bekler öğretmen beklemese bile dönüşümlü olarak hergün birkaç veli sınıfta bekleyebilir

ben eğitimci olarak söyledim canım...şu anda tüm gelişmiş dünya ülkelerinde eğitim tam gündür,bizim ülkemizde de tam gün olması için çalışmalar yapılıyor ama ne yazıkki yeterli sayıda derslik yok
ayrıca çocuğunuza neden gidip yemek yedireceğinizi anlayamadım:uhm:zaten 2. teneffüste beslenme saatleri var,öğlen arası için de sağlıklı bir beslenme çantası hazırlarsın,oturur yer çocuk...1.sınıf seviyesindeki bir çocuk kendi kendine yemek yemeyi becerebilmelidir çünkü...

incili koye siz neden çocukları doyuruyorsunuz benim bildiğim öğretmen sınıfta bekler öğretmen beklemese bile dönüşümlü olarak hergün birkaç veli sınıfta bekleyebilir

Öğretmenler bizimde dinlenmeye ihtiyacımız var diyerek çocuklarla ilgilenmiyor veliler gelsin yada çocuklarınızı evinize götürüp yedirip getirin dediler.Getir götür çocuğu çok yoracağı için biz gidip yedireceğiz.Tabi veliler arasında bir anlaşma bir uyum olana kadar böyle olmak zorunda ama ne zaman bu uyum sağlanır bilemem bende dönüşümlü olarak çocukların beslenmelerinde bulunmaktan yanayım.Bunu sağlamak için tüm velilere ulaşmaya çalışacağım.Her okul bir değil bizim okulda maalesef durum bu zaten mecburen göndereceğim bu okula malum e kayıt.

Her çocuk bir değilki canım benim kızım da kendisi yer ama yemek diyince kaçacak delik arıyor.Ben gidip yedirmezsem akşama kadar aç duracak buna içim elvermez.Günlerce aç kalsa açım diyecek bir çocuk değil.Ayrıca eğitimin tam gün olmasının ne gibi bir artısı var bunu anlayamıyorum biz gelişmiş ülkelerin herşeyini yapmaya çalışıyoruz ama alt yapımız varmı uygulayabilirmiyiz diye bakmıyoruz. Benim bildiğim gelişmiş ülkelerde okullarda yemekhane var etüt var burda her okulda bu yok ama tam gün yapıyor meb avrupaya uyalım diye.Ayrıca burda bir arkadaş vardı isviçrede yaşıyormuş o yazmıştı belki bana katılır.(en gelişmiş ülkelerden biri diye düşünüyorum)1.sınıflar haftada bir gün tam gün ders yapıyorlarmış diğer zamanları çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi için faydalı aktivitelere katılma zorunluluğu varmış mesela yüzme gibi.Bizde çocukların evde rahatça oyun oynamaya bile vakitleri kalmıyor.Siz eğitimcilerde elinizdeki müfredata yetişmeye çalışıyorsunuz.Ödevlerde çok oluyor.Bu sistemin olumsuzluğuyla ilgili kesin konuşmamın sebebi yeğenimden dolayı olumsuzlukları birebir yaşıyor olmamızdır.Okulu yarım gün olan yakınlarımın çocuklarıda var arada kıyaslama yapabiliyorum ve kesinlikle yarım gün olmalı diyorum bu benim tercihim kişiye göre değişebilir.Ayrıca biz avrupa ülkesi değiliz okulu tam gün yapmaklada gelişmiş ülke olunmuyor maalesef.

bence çok berbat bir uygulama bence bu bir tek öğretmenler için ii bir yöntem öğrenciler için değil....

hayırlı geceler hanımlar
hepinizi tebrik ederim umarım mezuniyetlerinide görürüz hayırlısı ile:Saruboceq:

benimde prensesim bu sene okula başlayacak her ihtiyacını geçtiğimiz hafta tamamladık kırtasiye ihtiyaçları hariç.
bende sizler gibi gururlu heyecanlı ve mutluyum rabbim hepimizin yardımcısı olsun inş.
benimde tek endişem wc ve beslenme saatleri umarım kolay bir şekilde atlatırız.
gerçi biz çocuk diyoruz ama onlar gerçekten mucize gibi herşeyi anında kapıyorlar su akar yolunu bulurmuş yaşayarak tecrübe edeceğiz.
bu topici açan arkadaşımıda tebrik ederim çok güzel bir paylaşım ortamı olmuş ayrıca baya faydalı olacağınada eminim.

Tam günün tek iyi yanı sabah çocukların çok erken kalkmaması ve de okuldan çok erken ya da çok geç çıkmaması... Bunun dışında bir eğitimci olarak ben yararlı görmüyorum.Çocuklara öğle yemeğini yedikten sonraki üç saat bir rehavet çöküyor, yemeyenler de çok oluyor. Onlar da eve ne zaman gideceğiz derdinde. Konsantre olamıyor. Bence sabah 9da okul başlasa. 3.ders ilköğretim birlere beslenme saati olsa. 12de bir saat ara verilmeden saat 3te okul bitse öğrencilere daha yararlı olur. Çünkü sabah çok erken saatte ve öğleden sonra 2.30dan sonra çocuktan hiç verim alamıyoruz.

merhabalar,
arkadaşlar siz böyle diyorsunuzda özel okula gidenler napsın, sabah 8,30 da ders başlıyor akşam 16,30 a kadar bu çocukların canı can değil mi? ne oyuna vakitleri kalıyor nede evde zaman geçirmeye evi sadece otel gibi kullanıyorlar benim büyük oğlum 3. sınıfa kadar özel okula gitti çok yorgun bir şekilde eve geliyordu. akşam zaten erken yatmak zorunda, şimdi 6. sınıfa başlayacak 4. sınıftan beri 9-15 okula gidiyor annelere biraz zor oluyor ama oğlum için memnunum, küçüğümde 1 e başlayacak aynı okula

Son düzenleme:

Ama özel okullarda beslenmelerini kontrollü bir şekilde yapıyorlar zaten yemekhaneleri oluyor yani çocuk eve yemek için gelmek zorunda kalmıyor.Yada bizim yanlarına koymak durumunda olduğumuz poğaça,tost gibi şeylerle öğün geçirmiyorlar.Ayrıca etüt var zaten ödevlerini bitirmiş olarak eve geliyorlar.Keşke devlet okullarıda öyle olsa.9-15 uygulamasındada eğer istenirse etüt var ek ücret ödeyerek etütte kalabiliyor o zaman onlarda 16-17 gibi geliyorlar.Ama duyduğum kadarıyla bu yıl devlet okullarında etüt kalkacakmış çünkü etüt öğrencinin öğretmen gözetiminde ödevini yapması gereken zaman ama maalesef öğrenci ödevlerini yapmıyor bazı derslerle ilgili biraz alıştırma ve problem yapıyor eve yine ödevle geliyor.Ülkemizde herşeyi yapmaya çatıdan başladığımız için temel oluşmadan yıkımlar başlıyor bunun sıkıntısınıda bizler en önemliside eğitimle ilgili konularda evlatlarımız çekiyor.

hanımlar kızlarım öğlenci olacaklar çok sevindim bunazemuszemuszemuszemuszemuszemus
küçücük çocuklar nasıl sabah erkenden kalkıp okula gitsinler
hemen ilk yıldan okuldan soğurlar diye korkuyodum ama korktuğum başıma gelmedi çok şükür:Saruboceq:
inşallah cuma günü kayıt işlerini halledicem

çok doğru söylemişsin canım keşke bizdede imkan olsada özel okula yollasak...

haklısın ama bu kadar küçük çocukların anne kontrolunde olması daha iyi ben oğlumun saat 5 te eve sırılsıklam ayaklarla geldiğini biliyorum, yemektede ne yediği, ne kadar yediği şüpheli, etütte olsa öğretmen eve ders veriyordu, çalışan anneler için düzenlenmiş çıkış saatleri şu andaki okul 10 dakikalık mesafede oğlum eve geliyor ama gelmese zaten orada oynayarak yorulacak hiç olmazsa karnı doyuyor ne yediğini görüyorum,

:1no2:
Ayaklarının ıslanmasının saatle pek ilgisi olduğunu sanmıyorum kışın gündüzde çıksa akşamda çıksa okuldan olabilecek bişey bu.Hepimizin başınada gelecek malum erkek çocuklarıda biraz daha hareketli oluyor.Senin evin 10 dk lık mesafedeymiş ne güzel ama benim değil yürüyerek hergün yemeğe gelmesi mümkün değil gelse bile 5-10 dk da yiyip gitmesi lazım onca yolu ona yürütmem kıyamam.Şu an servise vermem de mümkün değil .Ya yanına beslenme koyacağım yada ben götüreceğim böyle oluncada okula sulu bir yemek götürme şansımız maalesef yok.eve gelebilse çorbasını yemeğini meyvesini yer gider ama bizimkiler poğaça börek tost gibi kuru şeyler yiyecekler hem zaten her istediğimiz şeyide koyamayacağız yanına alan var alamayan var diye okuldan liste verilecek ona göre hareket edicez.Hele birde benim kızım gibi iştahsızsa her koyduğum dokunulmadan geri gelecek buda 9 dan 15 e kadar aç duracak anlamına geliyor.Sen şanlısın evin yakınmış okula ama ben çok endişeliyim bu konuda tüm gün aç ve sabah erken kalkacak okula gidecek bu küçücük bedenler nasıl dayanacak dersi nasıl anlayacak bilemiyorum.:1no2:

Çok sevindim canım gözün aydın darısı başımıza ben hala bir umutla belki öğlenci olurlar diye bekliyorum ve dua ediyorum.Zaten amaç çocukların erkenden kalkamaması ve büyük öğrencilrin onların ezmesine engel olmak.Ama bizim çocuklarımız (9-15)nedense bu sistemden ayrı tutulmakta ısrar ediliyor.Bizimkilerin canı can değil sanırım.:sinifsinif:

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…