Çocuğa bakan anneye ödenen nafaka

Kadın velayeti almasa 7 den 70e herkes, bu platformda dahil, sen nasıl anasın der.
Kadının üzerindeki baskıya yazık...
Velayeti alacak, nafaka talep etmeyecek, çocuğa da güzel bakacak, hatta mümkünse hayatını adayacak.. baba ne olacak? İskele babası mı?

Burada bahsettigim nafaka çocuk için olan.
Kadına zaten verilene mutlaka kısıtlı bir süre getirilmeli. Evliliğe ve boşanma sebebine göre değişen...
Çocuğunu babaya bırakıp kendi çalışsa rezil ne biçim anne bu
Vicdansiz cani denir
Çocukta anneden kaçırılarak annen seni terk etti diye diye büyütülur
Olan her şekil kadına oluyor bu ülkede

+100000
Burada okudum 6 aylik bebeğe 150 lira aylik nafaka verilmiş hakim tarafindan çocuğun 1 haftalık bezine yeterse o para
Erkek yine korunmuş

Bakın bizim medya nasıl adami savunuyor kadina soz hakki bile yok
Dünya kadar nafaka bağlandığı halde alamayan tek kadının haberi yapiliyor mu
Ise bmv ile gidip eski karısına 300 lira nafaka baglatan adami gösteriyorlar mi

O kadina saldıran erkek müsvetteleri kendi pis zihinlerini satir aralarinda ortaya koymuş yine
Yok imam nikahi yok kadınları kullanin atın
Yani 10 sene bir kadindan faydalanayim çocuk yapayım kadın çalışmasın çocuğa baksın sonra keyfim baska biriyle olmak isteyince kadını kolundan tuttuğum gibi sokağa firlatayim

O haberdeki eski s açık acik ben kadından ayrıldım çocuğumada eski karımın nişanlısı baksın diyor kısaca

Gayet normal böyle olması. Baksanıza burada bile kadınların çoğu gurursuzlukla, yiyicilikle, edepsizlikle suçlamış. Kadınlar böyleyken erkeklerin böyle demesi çok normal. Allah yardımcımız olsun ne diyelim.

Vicdan tek taraflı değildir hanımefendi. biraz da akıl, mantık , dürüstlük ve adil olmak gerekir. Çaktırmadan vicdansız demeye çalışmışsınız ama olmamış. Hakaret edemezsiniz öyle bol keseden.

Ne güzel dünya değil mi? Erkekler sürünsün ölsün ama benim kocam öyle değil.

Herkes aynı benim kocisim farklı.

Bla bla bla ...
Herkes aynı benim kocişim farklı demedim. Kociş falan da demem ben. Öyle öven bir tarzım da yoktur. Size vicdansız da demedim. Başka bir üyeyle beni karıştırıp sonra da tartışma çıkarmaya çalışmayın. İyi akşamlar.

Gayet normal böyle olması. Baksanıza burada bile kadınların çoğu gurursuzlukla, yiyicilikle, edepsizlikle suçlamış. Kadınlar böyleyken erkeklerin böyle demesi çok normal. Allah yardımcımız olsun ne diyelim.
Zaten kadın kadının kurdu
Gecen instagramda çıkan haberlerde görmüştüm
bir futbolcu vardı karısını dövmüş kadının darp raporlari falan var tehdit küfür hakaret neyse (asena olayi değil farklı biri ismini hatirlayamadim )
Kadın boşanıyor tazminatta istemiş sanırım
Haberin altına yapilan yorumlarda kadına küfür hakaret eden hatta beddua edenlerin çoğunun cinsiyeti neydi bilin bakalim
O yüzden şaşırmıyorum

Son olarak kendi çocuğunuza parayla mi bakiyorsunuz
Baba nafaka baglamasa çocuğuna bakmayacak misin diyen kadınları
Asgari ücretle kira evle sabah saat sekizde gidip aksam en az altıda döndükleri işlerinden ailelerinin yardımı olmadan ve nafaka almadan çocuk bakmaya davet ediyorum

Asgari ücretle kira evle sabah saat sekizde gidip aksam en az altıda döndükleri işlerinden ailelerinin yardımı olmadan ve nafaka almadan çocuk bakmaya davet ediyorum

Erkekler ve 2. eşleri çok iyi organize olmuşlar, nafakayı kaldırmak için dernek kurmuşlar. Kadınlar da birbirinin ayağını kaydırmakla meşgul. Biz daha çoooook eziliriz bu kafayla.

Merhaba hanımlar,

Bugün internette okuduğum bir haber üzerine bu konuyu açmaya karar verdim. İçim içime sığmıyor çünkü. Geleceğimiz hakkında çok endişeliyim. Evlenmekten ve anne olmaktan korkuyorum resmen. Konu uzun oldu kusura bakmayın.

Belki sizde denk gelmişsinizdir. Bir adam, nafaka arttırım davasına nişanlısıyla gelen kadını ifşa etmiş. Ekşi sözlükte çıktı, haber sitelerinde bile çıktı. Burada link vermek istemiyorum ama google da aratırsanız bulursunuz. Olay şu, kadınla adam boşanıyor, adam başkasıyla evleniyor. Kadın evlenmemiş fakat o da başkasıyla nişanlı. Kadın nafaka arttırım talebinde bulunmuş ve davaya nişanlısıyla birlikte gelmiş. Mahkemede de maddi yetersizlik yüzünden nişanlımla evlenemiyoruz tarzında bir şey söylemiş. Buraya kadar bende sosyal medyadakiler gibi kadın pişkinmiş diye düşünürken boşandığı adamın röportajını okudum ve çocuklarının olduğunu hayretler içerisinde öğrendim. Çocuk annede kalıyormuş.

Velayet annede ise anneye de maddi açıdan biraz olsun destek olmanın ne gibi bir zararı var ki?

Şimdi hanımlar, biriyle evlendik çocuğumuz oldu anlaşamadık ayrıldık diyelim. Çocuk kadın da kalıyorsa erkek çocuğa nafaka ödüyor burada bir sıkıntı yok. Ama kadına ödenen nafaka neden sorun oluyor ?

-Çocuk hastalandığında, ateşlendiğinde başında annesi var,
-Sabah erkenden uyanıp kahvaltı hazırlayan okuluna bırakan annesi,
-Ödevleriyle dersleriyle ilgilenen annesi,
-Veli toplantılarına giden annesi,
-Çocukla alakalı tüm sorumluluğu alan annesi,
-Erkek yeniden yuva kurmak istediğinde hiç zorlanmadan bekar kız bulup evleniyor ama belki anne tekrardan evlenip yuva kurmak istediğinde önüne bir sürü engel çıkıyor ki çocukla alakalı sorunlarda oluyor hepimiz şahidiz. Toplumsal ön yargılardan bahsetmiyorum bile.

Baba sadece hafta sonu gelip çocuğu McDonalds'a, sinemaya götürüyor. Belki bu haberdeki baba onu bile yapmıyordur. Madem nafaka ödemek zoruna gidiyor o zaman alsın çocuğunu yanına kendi baksın? Ama işine gelmez muhtemelen. Zaten 2. eşi de istemez.

Parçalanmış ailelerde annenin hakkı bu kadar çokken neden anneye de nafaka ödemek çok görülüyor? Neredeyse babasız çocuk büyütüyor kadınlar, çocuk haricinde kadına ödenen 3 kuruş nafakada nasıl gözü kalır bir erkeğin?

Ne yani, boşandıktan sonra çocuklar annede kalsın, baba tekrar evlensin hayatını yaşasın. Anne de çocukların servis parasına bile yetmeyen nafakayla geçinmeye çalışsın, hem kendisi çalışsın, hem çocuklarla tek başına uğraşsın, bütün yük omuzlarında hayat mücadelesiyle saçlarını ağartsın, Bu mudur yani? Annenin de çocuk kadar nafaka almaya hakkı yok mu?

Çocuk kimde kalıyorsa çocuk haricinde ödenen nafakadan ayrı o ebeveyne de nafaka ödenmeli. Velayeti alan ebeveynin çektiği sıkıntı, stres, tek başına çocuk büyütmek bunlar kolay şeyler değil.

Sosyal medya da haberde bahsi geçen kadına inanılmaz bir saldırı var. Utanmadan bir de erkekler evlenmeyin, nikah yapan erkek salaktır, nikahsız yaşayın, imam nikahı yapın vs şeyler yazmışlar. Kadın cinayetlerini bile bu nafakaya bağlamışlar, adam kadını öldürse haklıdır diyenler var.

Şimdi bir de yasa çıkaracaklarmış sanırım kadına verilen nafakayı kaldırmak için. Dernek kurmuşlar, hükümete baskı yapıyorlarmış. Bunları dile getirince feminist, erkek düşmanı falan oluyorsun. Geleceğimizden, bu ülkede evlenmekten korkuyorum hanımlar.

Ben bile bu kadar dolduysam bekar anneleri düşünemiyorum bile. Okuduğunuz için teşekkürler.

DÜZENLEME: Hakkımızı savunduk diye gurursuzuz demek? Valla diyecek bir şey bulamıyorum. Bizim kadınımıza her şey müstehak. Bundan sonra çocuğuna bile nafaka alamayan kadın görürsem bile hiç üzülmem herhalde.
Sonuna kadar size katılıyorum benbosuna kadin kadinin dusmanidir demiyorum illaki eleştirecekler diye haksizligi kabulleniyorlar..

Erkekler ve 2. eşleri çok iyi organize olmuşlar, nafakayı kaldırmak için dernek kurmuşlar. Kadınlar da birbirinin ayağını kaydırmakla meşgul. Biz daha çoooook eziliriz bu kafayla.
Bir de o derneğin facebook sayfasını inceleseniz, kabus gibi! Başlarında da tam bir ataerkil hizmetkârı kadın! Çok merak ediyorum geceleri rahat uyuyor mu bu kadın???

Cocuk sadece kadinin degildir para olmasa nasil bakilacak.baba evlilik sorumluluğunu yerine getiremiyorsa bosanma noktasina getiriyorsa bakmak karşılamak zorunda..

Konu sahibi istirak nafakasindan bahsetmiyor. Istirak nafakasi kesilmez. Konu sahibi buna ek olarak ömür boyu kadına bakıcı parası bağlanmasını talep etmiş. :)
Omur boyu dulluk damgasi vurmasini biliyorlar kadinin ayakta durmasi icinmi destek olamiyorlar o adam yuzunden kadin bosandi cocugunu tek basina buyutuyor bir zahmet destek olsun

Ama varsayımlar üzerinden gidiyoruz.
Sonuçta nafaka miktarları belli.
Makul ve mantıklı degil.

E erkek milletinin de bir çoğu o parayı kadını cezalandırmak için vermemeyi seçiyor.
Hatta işten çıkan, asgari ücret üzerinden sigorta yaptırtan
(ki zaten çalışan büyük bir kesime aldığı maaştan degil asgari ücretten sigorta yatırılıyor maalesef)
Kendi işi ise iş yapamıyor gösteren
(Ki vergi kaçırmak için bunu da yapıyorlar zaten)
Bunları mahkeme tek tek belirlemiyor ki.
Belirlemesi nasıl mümkün onu da bilmiyorum.

kadın çoğu zaman mağdurken, kadına nafaka diye verilen 300-400 liranın burada bu kadar konuşulmasına hiç anlam veremedim. Çevrenizde 1000+ nafaka alan kaç çocuklu kadın tanıyorsunuz?

Çevremde 1000 tl üstü nafaka alan kadın yok. Ben nafakalar yüksek demedim. Hayat standartlarına uygun olmalı dedim.
Tabi ki Türkiye’de ki nafakalar çok komik. Bu durumun düzeltilmesi gerekir.
Konu kadına nafaka bağlanıp bağlanmaması. Günümüz Türkiye’sinde babasının maaşın almak için boşanıp hala evliliğini devam ettirenler var. O yüzden suistimale yatkın olan bu konunun ancak çocuk için bağlanacak adam gibi bir nafakayla ,çözüleceğine inanıyorum.

Herkes aynı benim kocişim farklı demedim. Kociş falan da demem ben. Öyle öven bir tarzım da yoktur. Size vicdansız da demedim. Başka bir üyeyle beni karıştırıp sonra da tartışma çıkarmaya çalışmayın. İyi akşamlar.

Valla ikinci mesajınızdaki hakaretlerinizi görmeden ilk mesajımda sizi karıştırdığımı anlayıp pardon demistim. Sonrasında ikinci mesajda hakaret ederek polemiğe çeviren siz oldunuz. En iyisi göz ardı etmek. size de tavsiye ederim. Iyi aksamlar

İşte kimsenin anlayamadığı nokta şu bence. O olayda kadın kendini çok yanlış ifade etmiş. Adam 500 lira nafaka verse kadının çocuğa harcaması aylık 1000 TL nin üzerinde mi? Üzerindeyse kadın adamdan daha fazla çocuk için para harcıyor demektir. Bu durumda da kadının maddi sıkıntı yaşaması çok normal değil mi?
Tamam işte, mahkeme diyecek ki; çocuk okula gidiyor taksidi şu kadar, aylık giyim, sağlık, kırtasiye, gıda, sosyal etkinlik ücreti şu kadar. Baba da şu kadarını ödeyecek diyecek. Komik nafaka yerine adam gibi nafaka verecek.

Erkekler her türlü birbirini kolluyor zaten
adam karısını aldatsada dovsede türlu pislik yapsada adamin arkasinda duruyorlar

Biz kadinlar ise burada boşanmış kadına çocuğun tüm maddi manevi ihtiyaçlarını sen karşıla
sadece sen bak
eski kocanin ve yeni karısının hayatına çocuğunla beraber gölge etme sus otur yerinde diyoruz

Başka konuda da bosanamayan tek başına cocuk bakmak zor gecinemem diyen kadına da gurursuz musun niye bosanmiyorsun diyoruz

Valla ikinci mesajınızdaki hakaretlerinizi görmeden ilk mesajımda sizi karıştırdığımı anlayıp pardon demistim. Sonrasında ikinci mesajda hakaret ederek polemiğe çeviren siz oldunuz. En iyisi göz ardı etmek. size de tavsiye ederim. Iyi aksamlar
Ben de ilk mesajınızdaki hakaretlere istinaden yazdım. Zira ilk mesajınızda bana saldıran sizsiniz. Doğru, göz ardı etmek gerek. İyi akşamlar.

Tamam işte, mahkeme diyecek ki; çocuk okula gidiyor taksidi şu kadar, aylık giyim, sağlık, kırtasiye, gıda, sosyal etkinlik ücreti şu kadar. Baba da şu kadarını ödeyecek diyecek. Komik nafaka yerine adam gibi nafaka verecek.

:)) babanın cebinden çıkan paranın adı değişsin Benim için hiiiç problem değil.
Zaten kadına+çocuğa 500-1000 lira arasında toplamda ödedikleri.
Anne de çocuğun masrafları, geçim telaşı varken o parayı saçına başına, pedikürüne, cilt bakımına harcamıyordur degil mi?
He zaten kadın böyle bir kadınsa, çocuğun ihtiyaçlarını göz ardı edip, yaşamını öyle sürdürüyorsa, adam da zahmet olacak aöa o çocuktan baba olarak sorumlu, bırakmasın böyle bir anneye.

Bu konuda yasal duzenleme var .
Erkek ,bosanmadan sonra eski esi yoksulluk icinde kalacaksa, karsi tarafin talebi uzerine hakim belli bir miktar tayin eder..ayni sekilde kucuk cocuklar varsa onlarin egitim ,bakim vb.ihtiyaclari icin nafakaya hukmedilir.
Nafaka,adamin gelirinde bir artis oldugunda belli sartlar altjnda arttirilir.
Ve kadin evlendiginde nafaka kesilir.. nafakaya hukmedilmesinde artik bir gerekce olmadigi dusunuldugunden dolayi.
Nafakanin kesilmemesi icin bilerek evlenmeyen,(yani durumun kendi lehinden cikmasini onlemek maksadiyla) evlenmeyen ancak baskasiyla birlikte ortak hayatini surdurdugu anlasilan kadinin nafakasi kesilir.

X