Kekler - Pastalar Citir citir bademli galette (resimli)

Sympathique

Guru
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2007
8.389
52
bu tarif fransiz yemek kursumdan bi tariftir

hamuru milfoy hamuru gibi, biraz zahmetli bi galetta

hamur icin:
500 gr un
2 kasik seker
1 su bardagi su

200 gr tereyag

kremasi icin :
125 gr toz badem
75 gr seker
2 yumurta
1/4 litre ilik sut
az portakal rendesi

uzeri icin :
1 yumurta sarisi
1 tatli kasigi sut

ilk once hamur icin un ve seekeri karistip ,icine yavas yavas suyu katiyoruz ,sert hamur olcak sekilde yoguruyoruz bunu dolapta 30 dk dinlendiriyoruz, uzerini ortup
o dinlenirken kremamizi hazirliyoruz ilk once kucuk bi tencereye toz bademi ,sekeri koyup karistiriyoruz, icine 2 yumurta , portakal rendesi ve ilik sutu yavas yavas katarak karistirip
hafif ateste karistirarak koyulasmasini sagliyoruz , koyulasinca bu kremayi sogumaya birakiyoruz
dinlenen hamuru ilk once uzunlamasina ac ,actiktan sonra icine oda sicakligindaki dogranmis margarini , hamurun ortasina koy, paket seklinde katla ters cevir 2 dk dinlendirdikten sonra, , tersi altta kalicak sekilde yine uzunlamasina ac ve yine katla dolapta 15 dk dinlendir
yine bunu uzunlamasina ac ,paket yap ,tekrar uzunlamasina ac ,paket yap ve tekrar dinlendir, bu islemi 3 kez uyguluyoruz, her seferinde iki kez aciyoruz , ve en son 3e katlayip, bunu ikiye boluyoruz
bir tepsiye yagli kagidi serip uzerini margarinle yagliyoruz ve unluyoruz , kagit yoksa tepsiyi yagla unla
bu ikiye boldugumuz hamurun birini tepsiye gore ac, tepsiyi uzerine koy ona gore kes, ve tepsinin icine yerlestir , ve soguttugumuz kremayi ortasina dok kenarlarina tasmayacak sekilde , ve dger hamuruda yine ayni tepsiye gore ac ve kes ,kremanin uzerine kapat hamurla , kenarlarini duzelt, sonra catalla kenarlarini kapatarak iz yap , uzerinede bicakla cicek sekli yap , en son yumurta sarisi ve sutu karistir uzerine sur
isitilmis firinda 30-40 dk beklet alti ve uzeri kizarana kadar pisir
ben kenarlarindan kalan hamurlarla , recelli ve ,cikolatali yelpaze yaptim sizlerde yapabilirsiniz
(simdi resimle tek tek godtercem yapilis seklini)
AFIYET OLSUN

Son düzenleme:
Fotografı haney?kaydirigubbakcemile
Guzel bırseye benzıyor galetaya bayılırım..Badem sevmıyorum ama cok fazla:1ninca:Baska bısılı olur mu kı ne fındıklı fıstıklı falan veya kajulu..kaju hastasıyımdelikafadulden
Paylasım ıcın tesekkurler kardesım:asigim: a.s.
:enbuyukkk:

canim ya iki sattir ugrasiyorum imageshack de sorun var heralde duzelince yuklicem
tabiki olur fistikli ,findikli, hindistan cevizi ,iste bunlarin tozlari
kaju ne gii bilmiyom ,biraz cahilimde :)
ha bu arada silikonlu ceylisimizide koymusun :)

Canım cok guzel gorunuyorlarhihoyyyt
Ozellıkle yelpaze seklınde olanlara bıttım:1shok: şakkıdı
Mılfoyu bız hıc evde yapmadık hep hazır alıyordu annemler de..delikafadulden Burada yok mılfoy ona benzer bırsey var ıtalyan marka o da cok yaglı ve acımsı..Evde yapmayı hıc denemedım bakalım yapabılecek mıyımgamyoncuiremsugamyoncuiremsu
Tekrar ellerıne saglık ya ben de galeta dıye okuyunce cubuk seklınde olanlar aklıma geldı-tatlicadiarzu-
Hımmm evet teyzesi DjeyLina da aramızda sılıkon dudaklılar cetesı:tomato:

begenmene sevindimŞeniz
bu milfoy hamuru aynisi bi gor boyle kat kat ,beceremicek bisey yok borek acmicaksinya, uzunlamasina ac yag koy katla tekrar uzuna ac dinlerdir tekrar yap cok kolay hic bisey bilmeyen bile yapar ama ugrastirici cunku cok dinlendiriyosun aralarda ,bi dene bakalim eminim guzel olur, senin elinden bisey kurtulmazdelikafadulden
oyyy ben yerim o dudaklarinicokacimcoook suna bak yesinler diye nasilda uzatiyonaniknaniknaniknanik

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…