Cimri Kayınvalide ve eş sorunu

İnsanın evinde önceki günden kalan yemeği yemesiyle, çalıştığı iş yerinde kendisine önceki günden kalan artık yemeğin verilmesi aynı şey değil.

Siz atanmış öğretmendiniz yanlış hatırlamıyorsam. İş yerinizde size önceki günden kalan, artan yemek verildiğini sanmıyorum.

Sizin kıyaslamanız arada kendi buzluğunuza attığınız gıdalar üzerinden olabilir mi ?
Çocuklardan artan yemeği yediğimiz oluyordu önceden.

Bir de misafirliğe gittiğimde de buzluktan çıkarılmış olsa da beni hiç rahatsız etmiyor, hatta ev sahibi söylemezse ben anlamıyorum bile. İşçilere de bu şekilde verilse dünden yapıldığını anlayacaklarını sanmıyorum ben.

Bazı arkadaşlar gibi o buzluk kokusunu alacak kadar keskin bir damakları vardır orasını bilemiyorum elbette, ben kendi açımdan bana normal olan şeyi söylüyorum. Yoksa kendi yemediğim şeyi başkasına reva görmem kesinlikle (evdeki artık yemekleri kocamın ağzına tepmem hariç)

Şermin diyorum ya, bana taze geliyor diye. Evet iş yerimde buzluktan çıkarılan pideyi yerim ben. Kendi evimde de yapıyorum bana güzel geliyor. Pidenin orası burası kırpık olursa o zaman artık olur benim için, ama hiç dokunulmamış pideyi yemekten gocunmam ben.
İşyerinizde buzluktan çıkarıldığını görüyorsunuz ya da biliyorsunuz ama. Evden birinin getirmesiyle aynı değil. Ailemize, arkadaşımıza, kuzenimize komşumuza gidersek buzluktan çıkarıp götürebiliriz aynı şekilde onlar da bize getirebilir. Herkes herkesi tanıyor, yemek hazırlama saklama konusunda nasıl davrandığını biliyor. Çalışan işçiye kalmış yemek verilmez. Pide değil isterse havyarlı fine dining yemeği olsun, fark etmez. Etik değil, hoş değil, görgü kuralına uygun değil. Seçme hakkı versen bir kişi bile işverenin evinde dünden kalmış yemeği yemek istemez. Mecburlarmış gibi, alın size dünden pide yaptırmıştım bunu yiyin demek bana göre saygısızlık.
Ne koşulda saklandığı kaç günlük olduğu belli olmayan yemeği kimse yemesin lütfen. Pideci satsa alır mısınız dünden kalmış pideyi?

Günaydın arkadaşlar ,evim tadilatta kayinvalidemde kaliyorum dün annemler geldi koydeler biz merkezdeyiz gelirken de patatesimizden soganimiza bulgurumuza kadar 3 büyük çanta getirmişler ,her gittgmzde de eli dolu gelirz ,dün eşim pide yaptrdi annemlerle yendi içildi annemler gitti kalan pideleri poşetlere katıyoruz kaç tane çıktı falan diye sorsum ben içini kemdmz vermiştik kiymasini eşim sayıyı söyledi parayı da söyledi kaynanamın yanında 400 TL diye ben de her zaman gelmiyorlar geldiklerinde gittgmzde eli dolu geliyoz dedim kaynanamda aynen öyle dedi ,bı de ben pidenin artanini işçilerine yemek verecektim kaynanam poşete kattı derin dondurucuya götürdü kıymalı olanları bı kaç sefer dedim eşime kalan pideler işçilere de yeter dite bana inat mi yaptı bilmiyorum ,bugün kalkınca sinir oldum eşime keşke lafını yapacaksan patanin bı daha pide de yaptrma bişey de alma deseydim keşke ,ben de çalışıyorum hesabına bugün 400 TL attim dünkü pide parası aciklamali 😊siz olsamz caninz sıkılmaz mi ailenizin yedigunin parasını hesap yapsa annesinin yanında ,bı de 400 TL nin içinde annesine de 100 TL'lik fırın ekmeği almış aslında 300 pide annesinin yanında 400 diye lafını ediyo
İğrenç yani bi d eutanmadna ne yapmışlar snaki diye konuşacaklar bak gör. Benim ailemin maddi durumu iyi değil eşimin aileisninki iyi. Ama gel gör ki bebeğimiz oldu kardeşlerim bekar evlilik yolunda borç içinde eşimi beni gleip aldılar kocaman bir bebek alışverişine götürdüler. Ne almışlar sanki dendi. Babam annem ger gelişimde bebeğin bezine varana kada rkıyafetler neler neler aldılar. Neymiş babam bebeğe beşik almamışmış. Adam on beşik parası harcadı çocuga aynılar. Yeminle geçen kv gitmiş kim verdiyse eski püskü bi ceket beş altı yaş grubu. Diyo bunu aldım. Çocuk 3 aylık. Gelde delirme.

Çocuklardan artan yemek o günün taze pişmiş yemeği ama zaten.

Devlet okulundaysanız zaten yemek hakkınız yok bildiğim kadarıyla. Çocuklardan artanı bile yememelisiniz normal şartlarda.

Ben özel kurumdayım, bana yemek vermek zorunda kurum. Ya da yemek ücreti ödemek zorunda. Ne çocuklardan artanı kabul ederim, ne önceki günden kalan yemeği. Ben çalışanım, emekçiyim ve sağlıklı ve kaliteli yemeğe ulaşmak benim hakkım. İki gün üstüste sebze yemeği çıkarsa bile gidip söylüyorum ben nerde bizim hayvansal proteinimiz diye.

İşyerinizde buzluktan çıkarıldığını görüyorsunuz ya da biliyorsunuz ama. Evden birinin getirmesiyle aynı değil. Ailemize, arkadaşımıza, kuzenimize komşumuza gidersek buzluktan çıkarıp götürebiliriz aynı şekilde onlar da bize getirebilir. Herkes herkesi tanıyor, yemek hazırlama saklama konusunda nasıl davrandığını biliyor. Çalışan işçiye kalmış yemek verilmez. Pide değil isterse havyarlı fine dining yemeği olsun, fark etmez. Etik değil, hoş değil, görgü kuralına uygun değil. Seçme hakkı versen bir kişi bile işverenin evinde dünden kalmış yemeği yemek istemez. Mecburlarmış gibi, alın size dünden pide yaptırmıştım bunu yiyin demek bana göre saygısızlık.
Ne koşulda saklandığı kaç günlük olduğu belli olmayan yemeği kimse yemesin lütfen. Pideci satsa alır mısınız dünden kalmış pideyi?
Pideci satsa almam ama dondurulmuş hamurişi ürünler aldığım olabiliyor. Bir de bence ayrım şurda. Ben o işçilerin pideyi yerken dünden yapıldığını anlayacaklarını çok sanmıyorum güzel saklanırsa. Bu yüzden saygısızlık olarak görmedim. "Bakın dünden yapmıştık size de getirdik" denmesi ayrı, direkt olarak işçilere o yemeğin servis edilmesi ayrı.

Dediğim gibi bana normal geldiği için işçi çalıştıracak olsam belki ben de bu şekilde yapabilirdim. Ama tadı fark edenler oluyormuş, kulağıma küpe olsun aynı gün taze olmasına özen gösteririm artık

Çocuklardan artan yemek o günün taze pişmiş yemeği ama zaten.
kimisine o da artık gibi gelebilir diye o örneği verdim
Devlet okulundaysanız zaten yemek hakkınız yok bildiğim kadarıyla. Çocuklardan artanı bile yememelisiniz normal şartlarda.
Biz bunu okula yetkili birisi geldiğinde sormuştuk, hatta bir amir değil birden fazlası artan yemeklerden yiyin arkadaşlar demişti. Biz yemediğimizde kantinci tavuklarına götürüyordu yemeği. Şu an hâlâ yiyen arkadaşlar var ama ben yemiyorum artık

İğrenç yani bi d eutanmadna ne yapmışlar snaki diye konuşacaklar bak gör. Benim ailemin maddi durumu iyi değil eşimin aileisninki iyi. Ama gel gör ki bebeğimiz oldu kardeşlerim bekar evlilik yolunda borç içinde eşimi beni gleip aldılar kocaman bir bebek alışverişine götürdüler. Ne almışlar sanki dendi. Babam annem ger gelişimde bebeğin bezine varana kada rkıyafetler neler neler aldılar. Neymiş babam bebeğe beşik almamışmış. Adam on beşik parası harcadı çocuga aynılar. Yeminle geçen kv gitmiş kim verdiyse eski püskü bi ceket beş altı yaş grubu. Diyo bunu aldım. Çocuk 3 aylık. Gelde delirme.
Hepsi aynı bu kayinvaludelerin kızlarına elleri açık gelinkere el kızı gözüyle bakıp cimrilik.uapiyolar çok ayip

Bir de bana aileler arası kısasa kısas olması,santim hesapları çok çiğ geliyor. Eşim ailesiyle görüşmüyor,benim annem var sadece,anneme elimden gelenin fazlasını götürürüm,ihtiyacı olmadığı halde yemeklerini bile ben yaparım,tek tek düşünürüm her şeyini. Şimdi eşimin annesine yapmıyoruz diye eşim ne yapsın,küssün mü tavır mı yapsın? Ya da annem oğluma para verir,hediyeler alır misal,eşimin annesi daha tanımıyor bile oğlumu. Napayım,olay mı çıkarayım? Her aile farklıdır,her insan farklıdır. Sizin aileniz gelirken eli kolu dolu diye eş aileniz de aynı cömertlikte olacak diye bir kural yok. Kendi ailenizi nasıl koşulsuz kabul ediyorsanız eşiniz de kendi ailesini koşulsuz kabul eder. Buna müdahale şansınız yoktur. Aileniz size gelirken eli boş gelse demek ki bir tabak yemek koymayacaksınız önlerine,her şeyi karşılıklı yapıyorsunuz gibi bir intiba uyandırdınız bende.

Eşinizin 400 lira demesinde ne var ki? Ne tuttu 400 lira,bu kadar cümle. Elini dizlerine vura vura gittiiiiii 400 liram kaynana boğazına gittiiiiii diye ağlamadıysa neyine alındınız bu kadar.? Geçen birine lahmacun yaptırıp gittim,1500 lira ödedim dedim eşime ,oha o ne öyle dedi 😂güldük geçtik. Hayat pahalı,fiyat algımız kalmadı resmen,bunda büyütecek ne var?

Bir de soru soran arkadaşlara hoşt demek falan. Nasıl bir kabalık,nasıl bir rezalet. İnanılmaz geldi. Şimdi siz böyle iken sizin anlattıklarınıza ihtimal veresi gelmiyor insanın kusura bakmayın. Önce ağzınızı bir güzelce temizleyin ondan sonra dert paylaşın.

hep böyle ters misinizdir?
eşiniz belki gayri ihtiyari söyledi
cimrilikten de söylediyse ben olsam parayı da atmazdım iyice içinr oturdun diye
aileniz de bir daha hiçbişey getirmesin.. sıkı sıkı tembihleyin
Karşımdaki insan ainirlendirmek için tuhaf şeyler yazdı uzatmamak için öyle yazdım attım erkekliginden adaylığından utansın diye

Günaydın arkadaşlar ,evim tadilatta kayinvalidemde kaliyorum dün annemler geldi koydeler biz merkezdeyiz gelirken de patatesimizden soganimiza bulgurumuza kadar 3 büyük çanta getirmişler ,her gittgmzde de eli dolu gelirz ,dün eşim pide yaptrdi annemlerle yendi içildi annemler gitti kalan pideleri poşetlere katıyoruz kaç tane çıktı falan diye sorsum ben içini kemdmz vermiştik kiymasini eşim sayıyı söyledi parayı da söyledi kaynanamın yanında 400 TL diye ben de her zaman gelmiyorlar geldiklerinde gittgmzde eli dolu geliyoz dedim kaynanamda aynen öyle dedi ,bı de ben pidenin artanini işçilerine yemek verecektim kaynanam poşete kattı derin dondurucuya götürdü kıymalı olanları bı kaç sefer dedim eşime kalan pideler işçilere de yeter dite bana inat mi yaptı bilmiyorum ,bugün kalkınca sinir oldum eşime keşke lafını yapacaksan patanin bı daha pide de yaptrma bişey de alma deseydim keşke ,ben de çalışıyorum hesabına bugün 400 TL attim dünkü pide parası aciklamali 😊siz olsamz caninz sıkılmaz mi ailenizin yedigunin parasını hesap yapsa annesinin yanında ,bı de 400 TL nin içinde annesine de 100 TL'lik fırın ekmeği almış aslında 300 pide annesinin yanında 400 diye lafını ediyo

Evlenmeseydiniz cimri biriyle. Bir günde böyle olmamıştır heralde 🤦🏻‍♀️

Bir de bana aileler arası kısasa kısan olması,santim hesapları çok çiğ geliyor. Eşim ailesiyle görüşmüyor,benim annem var sadece,anneme elimden gelenin fazlasını götürürüm,ihtiyacı olmadığı halde yemeklerini bile ben yaparım,tek tek düşünürüm her şeyini. Şimdi eşimin annesine yapmıyoruz diye eşim ne yapsın,küssün mü tavır mı yapsın? Ya da annem oğluma para verir,hediyeler alır misal,eşimin annesi daha tanımıyor bile oğlumu. Napayım,olay mı çıkarayım? Her aile farklıdır,her insan farklıdır. Sizin aileniz gelirken eli kolu dolu diye eş aileniz de aynı cömertlikte olacak diye bir kural yok. Kendi ailenizi nasıl koşulsuz kabul ediyorsanız eşiniz de kendi ailesini koşulsuz kabul eder. Buna müdahale şansınız yoktur. Aileniz size gelirken eli boş gelse demek ki bir tabak yemek koymayacaksınız önlerine,her şeyi karşılıklı yapıyorsunuz gibi bir intiba uyandırdınız bende.

Bir de soru soran arkadaşlara hoşt demek falan. Nasıl bir kabalık,nasıl bir rezalet. İnanılmaz geldi. Şimdi siz böyle iken sizin anlattıklarınıza ihtimal veresi gelmiyor insanın kusura bakmayın. Önce ağzınızı bir güzelce temizleyin ondan sonra dert paylaşın.
Karşıdaki bana pissttt yazmış başta ne yazsaydım ben kendilgiimdeden yazmadım burdaki bazı kişiler de bı acayip

Bizimde var aslında 2 evimizbirinde oturiyoruz birinden kira alıyoruz ,bekarken eşim abisiyle biaey değişmiş 3.ev var onun kirasını alamıyoruz o evden benim.haberim yoktu aynen eşimle ayda bir kavga eşim anneci biraz malesef annesine biaey demiyor
Kız sen üçüncü evin kirasını da istiyormuşsun ya. Allah gözünü doyursun bacım. Yalan söylerken eski konularda ne yazdım ben diye bir düşünün bari.

Karşıdaki bana pissttt yazmış başta ne yazsaydım ben kendilgiimdeden yazmadım burdaki bazı kişiler de bı acayip
Pişt ile hoşt? Aynı şey mi?
Kadın belki on kere sordu söylemediniz,güzelce anlatsanız olmaz mıydı? Aşırı kabasınız,köpek mi kovuyorsunuz hoşt diye

Hepsi aynı bu kayinvaludelerin kızlarına elleri açık gelinkere el kızı gözüyle bakıp cimrilik.uapiyolar çok ayip
Benim kv kendi kızlarınıda ayırıyo. Kavga ediyo. Ama geçen görümcem bebek için elelrind efazladan kalmış reklam ürünü vardı kullan at bişey hepsini bana verince delirdi. Diyoki bundan niye bana ayırmadın bebek önlüğünü naocan sen yani. Sonra diyoki benek görmeye gittiğim kişilere götürcem. Yahu elaleme bu götürülür mü töbe 😂 bana yapılmasın bana verilmesin istiyo. Sizinkide emin aynı düşürüyo yapmasınlarki yaptılar olmasın. Alamadıklarında yapmadıklarındada ilk kendileri kudurur.

Pideci satsa almam ama dondurulmuş hamurişi ürünler aldığım olabiliyor. Bir de bence ayrım şurda. Ben o işçilerin pideyi yerken dünden yapıldığını anlayacaklarını çok sanmıyorum güzel saklanırsa. Bu yüzden saygısızlık olarak görmedim. "Bakın dündbacim en yapmıştık size de getirdik" denmesi ayrı, direkt olarak işçilere o yemeğin servis edilmesi ayrı.

Dediğim gibi bana normal geldiği için işçi çalıştıracak olsam belki ben de bu şekilde yapabilirdim. Ama tadı fark edenler oluyormuş, kulağıma küpe olsun aynı gün taze olmasına özen gösteririm artı

Bir de misafirliğe gittiğimde de buzluktan çıkarılmış olsa da beni hiç rahatsız etmiyor, hatta ev sahibi söylemezse ben anlamıyorum bile. İşçilere de bu şekilde verilse dünden yapıldığını anlayacaklarını sanmıyorum ben.

Bazı arkadaşlar gibi o buzluk kokusunu alacak kadar keskin bir damakları vardır orasını bilemiyorum elbette, ben kendi açımdan bana normal olan şeyi söylüyorum. Yoksa kendi yemediğim şeyi başkasına reva görmem kesinlikle (evdeki artık yemekleri kocamın ağzına tepmem hariç)
Aynen ben de hiç anlamam buzluktan çıkan pide vs hamurisini işçiler de anlamaz ki kutulu onlar için yaptırıldı ,ben de aynı şekilde kendi yemedigimi veya yarım kenarı alınmış pideleri iscilere vereck değilim

X