Popüler Konu Cilt bakım rutinlerim

Bir site vardı skin... diye başlayan cilt bakım ürünlerinin içeriklerinin analizini yapan, unuttum aklıma gelmiyor bulamıyorum bilen var mı acaba

Yanlış anlamış olabilir misiniz acaba, serumlar yağ bazlı değil kremler yapabilir ama onlarında yapıp yapmadığını birkaç kullanımda anlarsınız zaten
Bazı serumlar yağ bazlı oluyor arkadaşım da gördüm inanamadım..ama adı aklıma gelmiyorum ürünün

Kızlar e vitamini de yağdır milia yapıyor mesela bende..serumların kremlerin içerisindeki oil yazan içerikler görürseniz araştırın hangisi gözenek tıkamıyor ve ya daha az tıkıyor

Kızlar e vitamini de yağdır milia yapıyor mesela bende..serumların kremlerin içerisindeki oil yazan içerikler görürseniz araştırın hangisi gözenek tıkamıyor ve ya daha az tıkıyor
Evet öyle bir de ürünleri çok bol sürmekte milia yada kapalı komedon tarzı şeylere neden olabiliyor

Aslında yaptığın normal ben hep yüksek olarak başladım sadece retinalde en düşükle başladım o bitince en yükseğine geçicek alıştı artık
Cildin kaldırıyorsa eğer c vit ne kadar yüksek olursa o kadar iyi tabii ki canım düşük yüzdelerden fayda almak daha zor, keşke benim cildim de kaldırabilseydi ☺️
Ah retinol ya çok istiyorum ama hamilelik düşündüğüm için başlayamıyorum maalesef ona
Monlain Bakuchoil almıştım alternatif olarak ama onda da ferulic asit varmış yine kullanamıyorum. Hamile kalırsam kullanamam ürün boşa gider diye. Hoş aylardır bebek olduğu falan da yok açıp kullansam mı diye düşünmüyor da değilim 😅

Comedo, tıkanmış gözenekler anlamına gelen teknik bir terimdir.

Tıkanmış gözenekler sivilcelere, siyah noktalara, beyaz noktalara vb. yol açabilir.

Komedojenik olmayan bir yağ veya ürün gözeneklerinizi tıkamaz ve bu nedenle daha güvenlidir.

Genellikle komedojenik olmayan yağlar, cildinizi nemli tutmaya ve cilt dokusunu iyileştirmeye yardımcı olan birden fazla vitamin, antioksidan ve esansiyel yağ asitleri içerir.
Komedojenik olmayan ölçek, bileşenine bağlı olarak bir ürünün gözenekleri tıkama olasılığını belirtir. Her yağa 0 ila 5 arasında bir komedojenik derece verilir. '0' derecesine sahip bir ürün en az olasıdır ve '5' derecesine sahip bir ürünün gözeneklerinizi tıkaması en muhtemeldir.

Daha düşük komedojenik derecelendirmeye (0 – 2) sahip bir yağın çoğu cilt tipinde kullanılması güvenlidir.

Öte yandan, daha yüksek komedojenik derecelendirmeye (4 – 5) sahip bir ürün, özellikle yağlı cilde sahip kişilerde gözenekleri tıkayabilir ve doğru kullanılmadığında sivilcelere ve sivilcelere neden olabilir.

Bunun en yakın örneği Hindistan cevizi yağıdır. Hindistan cevizi yağı, komedojeniktir, yani gözeneklerinizi tıkayabilir ancak bu onun tamamen kötü olduğu anlamına gelmez, daha çok cildinizde bir süre bekletildikten sonra cildinizden arındırılması gerektiği anlamına gelir.
KOMEDOJENİK OLMAYAN YAĞLARIN FAYDALARI
Cilt gözeneklerini tıkamadıkları için komedojenik olmayan yağlar hemen hemen tüm cilt tiplerinde kullanılabilir. Cilde yağ uygulamanın ana faydası, sivilceleri artırmadan yoğun nemlendirmedir. Kuru veya yağlı farklı cilt tipleri için yağlar vardır.
Yaşlanma belirtilerini önlemek için üzüm çekirdeği yağı, ayçiçek yağı, hint yağı gibi komedojenik olmayan yağlar kullanılır.
Düşük dereceli (0 – 2) komedojenik olmayan yağların çoğu sivilceye meyilli ciltler için faydalıdır. Bu yağlar, hassas yüzünüz, tüm vücut veya kafa derisi için bile mükemmel masaj yağıdır.
Tatlı badem yağı gibi yağlar, kuru dudaklar için dudak balsamında aktif bileşen olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.
Komedojenik olmayan yağlar, dirsek ve diz çevresindeki çatlamış cildi azaltmada da faydalıdır.
Çok amaçlı komedojenik olmayan yağlar (Kuşburnu yağı, Jojoba yağı, Baobab yağı vb.) ayrıca temizleyici ve hatta makyaj temizleyici olarak da kullanılabilir.
ÜZÜM ÇEKİRDEĞİ YAĞI
Komedojenik Ölçek Derecelendirmesi: 1

Üzüm çekirdeği yağı C ve E vitamini, antioksidanlar[ 1 ] ve linoleik asit bakımından yüksektir, bu da onu cildiniz için inanılmaz kılar. Ayrıca akneye meyilli ciltler için ideal olan anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. C vitamini açısından zengin olan bu yağ, hiperpigmentasyon tedavisi için iyidir.

Ayrıca akne ile savaşmak, nemlendirmek, cildi eşitlemek ve yaşlanma belirtileriyle savaşmak için de faydalıdır.

2016 yılında yapılan bir araştırma, üzüm çekirdeği yağının yara iyileştirici özelliklere de sahip olduğunu gösteriyor ve bu da yara bakımında kullanılmasını faydalı kılıyor.

TATLI BADEM YAĞI
TATLI BADEM YAĞI
Komedojenik Ölçek Değerlendirmesi: 2

Bu hafif kokulu ve hafif yağ, zengin bir E vitamini ve A kaynağıdır. Aynı zamanda yüksek düzeyde yağ asitleri içerir. Badem yağı, kuru ciltli insanlar için mükemmel bir nemlendiricidir. Bu yağın komedojenik derecesi 2'dir.

2018'de yapılan bir araştırma , tatlı badem yağı içeren nemlendiricilerin şiddetli el dermatitini tedavi etmek için mükemmel bir seçenek olduğunu ortaya koydu.
KUŞBURNU TOHUMU YAĞI
Komedojenik Ölçek Derecelendirmesi: 1

Bu komedojenik olmayan yağ, güçlü bir antioksidan, C vitamini, A, E, K ve linoleik asit gibi esansiyel yağ asitleri kaynağıdır. Bu yağ süper hafiftir ve emilmesi kolaydır. İltihabı tedavi etmek faydalıdır ve cildinizin yumuşak ve nemli kalmasına yardımcı olur.

Yüksek C vitamini içeriği kuşburnu tohumu yağının cildi aydınlatmasına ve eşitlemesine yardımcı olur. İnce çizgilerin ve kırışıklıkların tedavisi için de uygundur. Bu yağ, komedojenik ölçekte bir derecelendirilmiştir. Kuşburnu tohumu yağı da tıbbi amaçlar için kullanılır

AYÇİÇEĞİ YAĞI
AYÇİÇEĞİ YAĞI
Komedojenik Ölçek Derecelendirmesi: 0

Hafif ve ince bir dokuya sahip olmasının yanı sıra, ayçiçeği tohumu yağı komedojenik ölçekte 0 olarak derecelendirilmiştir.

Bu nedenle, cilt bakım rutininiz için taşıyıcı yağ olarak veya tek başına ayçiçek yağını seçebilirsiniz.

Bu yağ ayrıca E vitamini, beta-karoten ve yağ asitleri açısından da zengindir.
JOJOBA YAĞI
Komedojenik Ölçek Değerlendirmesi: 2

Bu komedojenik olmayan yağ, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahiptir, yaraların, güneş yanıklarının vb. iyileşmesine yardımcı olur. Zengin bir E vitamini kaynağı olmak da yara izlerinin azalmasına yardımcı olabilir. Jojoba yağının komedojenik derecesi 2'dir.

KENEVİR TOHUMU YAĞI
KENEVİR TOHUMU YAĞI
Komedojenik Ölçek Derecelendirmesi: 0
Bu komedojenik olmayan yağ, A, C ve E gibi vitaminler ve linolenik asit gibi çeşitli esansiyel yağ asitleri ile yüklenir.

Kenevir tohumu yağının komedojenik derecesi 0'dır, bu da onu gözenekleri tıkamadan cildi nemlendirmek için mükemmel kılar.

Bu yağ aynı zamanda atopik dermatit semptomlarını da azaltabilir

Cildin kaldırıyorsa eğer c vit ne kadar yüksek olursa o kadar iyi tabii ki canım düşük yüzdelerden fayda almak daha zor, keşke benim cildim de kaldırabilseydi ☺️
Ah retinol ya çok istiyorum ama hamilelik düşündüğüm için başlayamıyorum maalesef ona
Monlain Bakuchoil almıştım alternatif olarak ama onda da ferulic asit varmış yine kullanamıyorum. Hamile kalırsam kullanamam ürün boşa gider diye. Hoş aylardır bebek olduğu falan da yok açıp kullansam mı diye düşünmüyor da değilim
Bildiğim kadarıyla bahsettiğiniz o üründe Ferulic Asit yok hamilelerin kullanıma uygun bir ürün

Monlain Bakuchoil almıştım alternatif olarak ama onda da ferulic asit varmış yine kullanamıyorum. Hamile kalırsam kullanamam ürün boşa gider diye. Hoş aylardır bebek olduğu falan da yok açıp kullansam mı diye düşünmüyor da değilim 😅
İnşallah tez zamanda hamile kalırsın canım..şimdi başla derim güzel haberini alırız (bebiş)sonra kendi kendime sinir olurum başlatmasaydın keşke diye

Sabit Yağlar Komedojenik Değer
Tatlı Badem Yağı 2
Kayısı Çekirdeği Yağı 2
Argan Yağı 0
Avokado Yağı 2
Hint Yağı 1
Kakao Yağı 4
Hindistan Cevizi Yağı 4
Mısır Yağı 3
Pamuk Yağı 3
Çuha Çiçeği Yağı 2
Üzüm Çekirdeği Yağı 2
Fındık Yağı 2
Kenevir Yağı 0
Zeytin yağı 2
Yer Fıstığı Yağı 2
Aspir Yağı 0
Susam Yağı 2
Shea Yağı 0
Soya Yağı 4-5
Ayçiçek Yağı 0
Tamanu Yağı 2
Buğday Özü Yağı 5
Mumlar
Balmumu 2
Kandelila Mumu 1
Karnauba Mumu 1
Jojoba Yağı 2
E Vitamini 2

İnşallah tez zamanda hamile kalırsın canım..şimdi başla derim güzel haberini alırız (bebiş)sonra kendi kendime sinir olurum başlatmasaydın keşke diye
İnşallah canım Ağustos ayından beri istiyoruz ama henüz olmadı ☺️ hakkımızda hayırlısı artık hemen olmayacak gibi görünüyor ben de akışına bıraktım olursa olur kafasındayım dediğin gibi açıp kullanacağım olmadı zaten hamilelik işini beklersem sonra emzirme dönemi falan derken skt geçecek her türlü çöpe gidecek ürün en azından kullandığım kadar kullanırım 😅

X