Çıkmalı mıyım? Yoksa kalıp devam etmeli mi? (İş konusu)

smuwiLa

Guru
Pro Üye
3 Ekim 2010
11.445
3.683
Merhaba;

İşyerindeki bazı sorunlarımdan, sıkıntılarımdan bahsetmek istiyorum. Öncelikle, çalışan arkadaşlar işle ilgili hatalarınız oluyor mu? Yani nasıl bir ortam ve yoğunlukta çalışıyorsunuz ve nasıl hatalar oluyor bunu merak ediyorum? Kendimi anlatayım ben yapı olarak sessiz, sakin bir insanım, buraya girdiğimde de herkesle özellikle birebir çalışacağım kişilerle problem yaşayıp huzursız olmayayım diye maalesef kendimi biraz da ezdirdim.

Çalışma şeklimi anlatmam gerekirse, küçük gibi görünen (dışarıdan) ama yapılan iş olarak yoğun, bi çok şeyin tek elde takip edildiği bir yerde çalışıyorum. Misal; patronumun oğlu küçük bir yer çalıştırıyor şube olarak bahsi geçiyor onun aldığı malzeme, yaptığı harcama, işyerinin gelen elektrik, su ft. hepsini ben hatırlatacağım, kaydedeceğim. Ki, asıl şirketinkiler ayrı tabii ki. Mesela bişey alıyor onun asıl kaydını asıl şirketin hesaplarında tutarken ft' nın kdv hariç rakamını şube diye açılan şirkete giriyoruz.

Bir kaç kira ödemesi var farklı günlerde yarısı elden yarısı bankadan ödeniyor, ayrı ayrı bir kaç yere kaydediliyor, banka hesapları excel de muhasebe kaydı şeklinde girdisi, çıktısı tutuluyor. Gelir, gider ft. ayrı işliyorum, fabrikadan onaysız gelmiş haydii gönder bekle gelsin işle, ba/bs- mutabakat bende, cari ödemeler bende ki bazı firmalar var ödemeleri banka yoluyla nakit yapılıyor onlar ayrı, araçların kaskosu, trafiği ayrı, patronumun annesinin evinin suyu, elektiriği, yazlığının sigortasına, evinin digitürk ft. kredi kartları ayrı. Hele ki patronun oğlunun istediği telefonları bağlaması ayrı işin varmış, yokmuş bakmaz, beklemez bırakacak, onun istediği şeyi yapacaksın ne de olsa patron sayılır..

Bir çek kaydını garanti olsun diye 4 ayrı tabloya kaydedip tutuyoruz cari kayıttan hariç, şirket bankalardan belli zamanlarda kredi kullanıyor ya çekler karşılığında ya da vadesi gelince nakit ödeme kaydıyla haliyle ordan sil buraya ekle oluyor.

Bilmem kaç sayfa dök 2 tanesini buraya tak 1 tanesini oraya, 1 tanesi muhasebeye, velhasıl kelam ayrıntı çok, yani teferruatı bol ki ben burada henüz 7 aylık elemanım, beni alırlarken bilgi birikimimi bilmelerine rağmen 1 ay da komple işi bırakmaya kalktı buraya muhasebe bölümüne 8 yılını vermiş olan bayan, hiç bir zaman yaptığım işi beğenmedi, görmedi, ufacık hatalarımı bile en başından beri abarta abarta herkesin duyacağı şekilde söyledi (bi irsaliye no' su misal) kendi unuttuğu bişeyi kesin '' bana hatırlat ''diye bana söylemiştir kesin, ama ben unutmuş olur da hatırlatmam güya düzeni kendi anlamama göre ben değiştirecektim ama maalesef ki, excel de mesela eskiden kendisi kaydı tutarken ne yazıyorsa (nakit çekim) değil çekilen! yani nasıl yazıyorsa aynen o şekilde yazmamı istiyor kendi alıştığı şekilde, hep bi şekilde müdahelede bulunuyor. Misal önemli şeyler oluyor silinirse iş kötü bir yere yedekleyelim dedim diye onlar özel bilgiler her yerde olmaz smuwilacıkk! bi şekilde tezim çürüyor.

Benimde hatalarım var elbette, dikkat problemi çekiyorum uzun zamandır, anlık unutmalarım da oluyor ama ben bunu işin teferruatlı olup bir anda üzerime yıkılmasından, verilen baskıdan da kaynaklandığını düşünmekteyim çünkü sürekli gerginim ve hatalarımın en başından beri abartılmasından, bana yaklaşım tarzından dolayı özgüven eksikliği yaşıyorum..

Burada mutsuz, bildiğiniz eziğim ya, daha ne diyebilirim ki? Ben bu şekilde olduğum sürece faydamda olmuyor işyerine, bana göre mantıklı olan çıkmak ama bir taraftan borç, işsizlik malumunuz eşim ise kalmam yönünde, daha çaba göstermem taraftarı yani herşeyi yut, görme demek istiyor. Farklı gözler olarak siz bu durumda yaşadıklarımı nasıl değerlendirirsiniz? Çıkmam mı mantıklı yoksa kalıp devam etmem mi?

Belki bu gecici bir surectir veya duzeltebilirsin durumu. Bir yandan baska bir is ara bakalim daha iyi sartlar sunan bir yer var mi...

Geçici midir bilmiyorum? Sürekli eleştiri, beğenmeme yani gerçekten bilmiyorum çabam da görünmüyor ki, bi görünse..

maasınız nekadar tatmın ediyorsa kalın bence sürec gecici. ama sizi tatmin etmiyorsa bi yandan baska yer arastırmaya baslayın. gittigniz yer bundan farklı olmayacak ama maas tatmin ediyosa mdediğim gibi hiç kıpırdamayın

Az parayla çok iş mantığındalar sanırım..
Çalışırken bir yandan da iş ara

Aynen öyle, çay da demliyorum, tuvalette yıkıyorum sorsanız patronum ağa gibi, oğlu ondan ağadır. Bey aşağı bey yukarı açıkçası kurumsallığın sadece hitapla olduğunu zanneden kişiler..

Geçici midir bilmiyorum? Sürekli eleştiri, beğenmeme yani gerçekten bilmiyorum çabam da görünmüyor ki, bi görünse..
Bu elestiriler bir tek sana mi canim, eger oyleyse sorun var demektir. Bu senin kendine guvenini zedeliyorsa baska bir is bulabilirsin kendine, ne is yapiyorsun bilmiyorum muhasebedesin sanirim baska yerlerde bir suru ihtiyac vardir.

bence her işin size yüklenmesine üzülmeyin. bunun iyi yönü de vardır. belli bir süre sonra bütün işler sizden sorulmaya başlanacak. o nasıldı bu nasıldı diye vazgeçilmez olmanın güzelliği de başka bence.

Ah bi de dayanbilsem, inanın her gün bişey çıkıyor bana yükleniliyor bi şekilde.. :KK43:
senı cok ıyı anlıyorum ıkı dk otursan sankı butun gun bos oturmus muamelesı de yapıyolardır aynı sekılde bende 1 sene calıstım yemek yapıyordum oglenlerı dusun , bırde gorgusuzlerdıkı sorma ıs buldum kactım hemen bende

maasınız nekadar tatmın ediyorsa kalın bence sürec gecici. ama sizi tatmin etmiyorsa bi yandan baska yer arastırmaya baslayın. gittigniz yer bundan farklı olmayacak ama maas tatmin ediyosa mdediğim gibi hiç kıpırdamayın

Maaşı hiç önemli değil artık, 1.600 alıyordum 150 lira yola gidiyor, evime uzak, kış aylarında 6' da çıkıp 1 saat dolmuş beklediğim oluyor tıka basa dolu olduğu için ulaşımı sıkıntılı bir yer açıkçası bunları düşününce az olsun, kafam rahat olsun, evime yakın olsun diyorum ama..o_O

Maaşı hiç önemli değil artık, 1.600 alıyordum 150 lira yola gidiyor, evime uzak, kış aylarında 6' da çıkıp 1 saat dolmuş beklediğim oluyor tıka basa dolu olduğu için ulaşımı sıkıntılı bir yer açıkçası bunları düşününce az olsun, kafam rahat olsun, evime yakın olsun diyorum ama..o_O
o halde arastırın bence baska yer dediğim gibi gittiğiniz yer bundan farklı olmaz ama rahat edersiniz hiç olmazsa. size tavsiyeem bi dalı tutmadan oburunu bırakmayın ama

Bu elestiriler bir tek sana mi canim, eger oyleyse sorun var demektir. Bu senin kendine guvenini zedeliyorsa baska bir is bulabilirsin kendine, ne is yapiyorsun bilmiyorum muhasebedesin sanirim baska yerlerde bir suru ihtiyac vardir.

Zaten sekreter, o bayan bir de ben varım evet bana o bayan zaten 8 senesini vermiş artık uzmanlaşmış..

o halde arastırın bence baska yer dediğim gibi gittiğiniz yer bundan farklı olmaz ama rahat edersiniz hiç olmazsa. size tavsiyeem bi dalı tutmadan oburunu bırakmayın ama

Aslında işi anladım kavradım ama müdahele çok, misal eft o yapar bana çıktıları atar bunları bankalara işle der, hesaplara o bakar, yatırlcak parayı o söyler kartlar ödenirken küsür yuvarlanır ben angarya işlerini yapıyor gibiyim talimatı hazırlar imzalatırım iş biter. Açıkçası işin angaryası çok, sıkıntım bu ve düzeni de bu kadın kurunca uymak zorundasın bir çek kaydını 4 ayrı tabloya işliyorum..

Dün müdür geldi listeden çeki silmeyi unutmuştum kredi kullandık, listeyi de çeklerle karşılaştımadan bankaya mail atınca o kadın attı tabii bağırmaya başladı sinirlendi ama nasıl bağırdı müdür de arkadaşımın dayısı 10 senedir tanırım, patronum ondan hesap sorduğu için bana bağırdı tabii, kimse benim arkamı toplamak zorunda değilmiş, en ufak bir hatanda kendine iş bak dedi yanımdakileri de şahit tuttu, sizler şahitsiniz diyerek, kendi kız kardeşi ve bu kadın işte bi de ruh halim berbat haliyle..

X