Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

Canım sen Hisar ile Emsan'ı asla kıyaslama.
Armut ile elma gibiler, ikisi çok farklı.
Emsan da kötü marka değil, fakat bir Hisar değil!

Bunu belirttikten sonra, fiyat konusunda için rahat olsun.
Çünkü sen çelik tencere takımı (ki bunda sahanından, çaydanlığına, düdüklüsüne, teflon tencerelere kadar var?) + çkb takımı + tabak takımı diyorsun değil mi?
1990 TL verdin bunlara yani.
Ben senin almış olduğun aynı takımı aldım, çkb takımı + tencere takımı (herşey dahil düdüklüsüne kadar) 1750 TL idi benim aldığım zaman.
Özel bir indirim sayesinde (açıklamak istemediğim bir indirim) 1400 TL'ye aldım.
1990 TL ile 1750 TL satış fiyatı arasında 240 TL fark olduğuna göre, sen bone china takımlarını bu fiyata getirmiş oldun gibi düşün.
Bence gayet iyi fiyata almışsın, o anlamda için rahat olsun... :KK34:

Ben tencerelerimden çok memnunum, eminim sende memnun kalacaksındır. :KK34:

çok sağol cevabın için :KK16: benim 12 kişilik çkb,12 kişilik yemek tk,çelik tencere tk,teflon tebcere tk. düdüklü 6lt.,çaydanlık,3lü cezve,
6 çay kaşığı,tepsisi,6 bardak ve 6 çay tabağı hepsi 1990 tl 10 taksit kredi kartına canım :KK31: bi kaç kişide emsan eski marka iyi filan dedi ben ikilemde kaldım çok pahalımı aldım dedim :26:

Arkadaşlar 1 küçük boy çaydanlık birde büyük boy çaydanlık almak istiyorum siz iki çaydanlık modelinide aynımı aldınız yoksa farklı farklımı aldınız...

Eğer çaydanlıklarını çeyizin için alacaksan, büyük çaydanlık almana gerek yok düşüncesindeyim.
Şundan dolayı, eğer tencere takımı alıyorsan (tam takım) içinde gelecektir.
Eğer almıyorsan da o zaman tabii ki alman gerekir, misafir çok olduğunda hakikaten hayat kurtarıyor büyük çaydanlıklar.

Çaydanlıkları ne amaçla kullanacağına bağlı.
Ben küçük çaydanlığımı hergünlük, kahvaltılık ve biz bize olduğumuz zamanlarda kullanıyorum.
O yüzden diğer çaydanlıkla bir örnek almadım.
Büyük çaydanlığım tencere takımlarımda vardı, Hisar.
Küçük çaydanlığım ise sonradan aldım, Esse'den indirimden yararlanmıştım..

Eki Görüntüle 604007 büyük boy olarak bunu aldım korkmazdan, Eki Görüntüle 604009 küçük boy olarak da bunu aldım canım aynı model olması gerekmez bence

Benim küçük boy çaydanlığımda senin almış olduğun ile aşağı yukarı aynı.
Çok memnunum, sadece çok harlı ateşte kullanmamanı tavsiye ederim.
Ufak ocakta, orta ateşte yaktığın zaman kulpları ısınmıyor.
Daha büyük ocakta kullandığında kulpları ısınıyor.
Ben aldığımda da "çaydanlığı aşmayacak ateşte yaparsanız çayı, kulplar ısınmaz" denilmişti.
Ufak bir tavsiye... :KK34:

çok sağol cevabın için :KK16: benim 12 kişilik çkb,12 kişilik yemek tk,çelik tencere tk,teflon tebcere tk. düdüklü 6lt.,çaydanlık,3lü cezve,
6 çay kaşığı,tepsisi,6 bardak ve 6 çay tabağı hepsi 1990 tl 10 taksit kredi kartına canım :KK31: bi kaç kişide emsan eski marka iyi filan dedi ben ikilemde kaldım çok pahalımı aldım dedim :26:

Yok canım fiyat anlamında çok iyiye gelmiş senin aldıkların.
Tabak takımın bone china mı yoksa normal porselen mi?
Bone China tabak takımları da pahalı gayet, o yüzden merak ettim.

Emsan doğrudur, eski bir markadır, yerli üretimdir.
Fakat bir Jumbo ve Hisar kadar ona güvenemiyorum nedense.
Belki ürünlerini hiç kullanmadım ve etrafımda kullanan yoktu ondan olabilir... :106:

Benim küçük boy çaydanlığımda senin almış olduğun ile aşağı yukarı aynı.
Çok memnunum, sadece çok harlı ateşte kullanmamanı tavsiye ederim.
Ufak ocakta, orta ateşte yaktığın zaman kulpları ısınmıyor.
Daha büyük ocakta kullandığında kulpları ısınıyor.
Ben aldığımda da "çaydanlığı aşmayacak ateşte yaparsanız çayı, kulplar ısınmaz" denilmişti.
Ufak bir tavsiye... :KK34:

teşekkür ederim canım tavsiyen için :KK54:

Tupperware benim için olmazsa olmaz birşey. Bu tabii ki bana göre böyle...
Kimine göre diğer plastik ürünlerden farksız, kimine göre plastiğin daha pahalı versiyonu vs.
Olumlu ya da olumsuz fikirlere rağmen, ben tupperware ürünleri çok beğeniyorum ve evimde kullanıyorum.
Evimde olmazsa olmaz diyeceğim tupper ürünlerim şunlar:

Kapaklı Bardaklar: Genellikle içlerine Türk Kahvesi, Kahve Kreması, Zencefil, Kakao vb. şeyleri saklıyorum. Hava almasını engellediği için gayet iyi saklanıyor.
Eki Görüntüle 581669
Süper Rondo:
Sayesinde soğanları gözlerim yanmadan doğruyorum ve aynı zamanda köfte veya dolma harcı gibi şeyleri içerisinde karıştırabiliyorum.
Eki Görüntüle 581670

Sürahi: Gayet memnunum, farklı modelleri de var bu en bilinenlerinden sanırım.
Eki Görüntüle 581671
Çift Süzgeç: Bundan da gayet memnunum.
Eki Görüntüle 581672
Antartika Set:
İyiki almışım dediğim ürünlerden, içerisinde etleri saklayabiliyorum, köfte yapıp buzluğa acil durumlar için atabiliyorum.
Aynı zamanda yemekleri dolapta saklamak içinde saklama kabı olarak kullanabiliyorum.
Eki Görüntüle 581673

Peri Set: Herkese tavsiye ederim. Özellikle Teflon tencerelerde ve çelik tencerelerine de çizik anlamında değer verenler için birebir.
Yemeklerini bunlarla yapıyorum ve bunlar ile servis ediyorum...
Eki Görüntüle 581674

Su Serisi:
Bakliyatları, erişteleri saklamak için birebir. Bende 2 set var sanıyorum...
Eki Görüntüle 581675

Duru yağlık: Bende 3 adet var.
Zeytinyağı, Çiçek yağı ve fındık yağı için.
Eki Görüntüle 581676
Bıçak Bileyici:
Çelik herhangi bir bıçağı bileyebilirsiniz.
Eki Görüntüle 581690

Maksi Kiler, kesinlikle tavsiye edebileceğim bir ürün.
Soğan ve patates için 2 adet var bende, uzun süre saklamaya ve kokularını önlemeye yardımcı.
Lavabomun altında mutfakta duruyorlar. Gayet kullanışlılar ve çok yer kaplamıyorlar.
Eki Görüntüle 581691
Daha sıralayabileceğim "olmazsa olmaz" bir çok ürün var.
Şimdilik bunları paylaşıyorum...

Tupperware doğru kullanıldığında ve gerçekten ihtiyaca yönelik ürünler alındığında kullanışlılar.
Kullanıp memnun kalmadığım, iade-takas ettiğim bir çok ürün de mevcut.
İhtiyacınıza yönelik ve gerçekten kullanabileceğinize inandığınız ürünleri almanızı tavsiye ederim.
Gereksiz hiç birşeyi almayın, sonra size "fazlalık" olarak dönecektir...
:KK34:

merhaba ,ürünlerin üzerinde bulunan ücgen işaretinin icinde 5 yazmasına dikkat edin olur mu?
other ya da başka bir şey yazıyorsa bildirirseniz cok sevinirim.zira benzer durumları gözlerimle görmüştüm.
mesajıma dönüş yaparsanız ayrıntıları da acıklayabilirim....

merhaba ,ürünlerin üzerinde bulunan ücgen işaretinin icinde 5 yazmasına dikkat edin olur mu?
other ya da başka bir şey yazıyorsa bildirirseniz cok sevinirim.zira benzer durumları gözlerimle görmüştüm.
mesajıma dönüş yaparsanız ayrıntıları da acıklayabilirim....

Ayrıntıları açıklarsan sevinirim, böylelikle bu sayfayı takip eden, çeyiz alışverişi yapan arkadaşlarımız da faydalanır.
Eve gittiğim zaman mutlaka kontrol edeceğim söylediğinizi... :KK34:

Ayrıntıları açıklarsan sevinirim, böylelikle bu sayfayı takip eden, çeyiz alışverişi yapan arkadaşlarımız da faydalanır.
Eve gittiğim zaman mutlaka kontrol edeceğim söylediğinizi... :KK34:

hassasiyet ve geri dönüş icin teşekkürler...

ben evimde bu ürünleri kullanmıyorum ama kullananlara da saygı duyuyorum yalnız bilmemiz gerekenlerin de altını cizmek istiyorum.

plastikler bir takım kategorilere ayrılmışlardır. bunu da üzerlerindeki ücgen işaretinin icerisine yazdıkları sayılarla ya da işaretlerle belirtirler.
1,2,3,4,5,6,7 ye kadar numaralandırılmış bu maddeler değişik ürün gruplarında kullanılır.

mesela pet şişelerde bu değer 1 dir ve tek kullanımlık olduğunu gösterir. tekrar tekrar kullanıldıklarında cok zararlı oluverip cıkarlar.

aramamız gereken rakam 5 tir . eger ücgen icinde 5 yazıyorsa gönül rahatlığıyla kullanabiliriz. ama 7 ya da yazıyla karşılığı olan other yazıyorsa o ürünü kesinlikle tupper bile olsa kullanmamız cok tehlikelidir. bazan da ücgen ici boş bırakılır bu da cok cok tehlikelidir.genellikle pazarlarda ve 1 milyoncularda satılan türlerdendir.

ben daha önce arkadaşımın cocuğu icin kullandığı tupper marka suluğun other yazısı icerdiğini görünce sok olmuş ve bu konuya özen göstermeye başlamıştım.

verdiğim bilgiler ister dikkate alınır istenirse de alınmaz. sonuc olarak bu bilgiler bana ait değil. şuan icin kaynak gösteremiyorum ama netten araştırıldığında yüzlerce kaynakla karşılaşılabilir.

son olarak; evlerimizde kullandığımız damacanalarımızında bpa lı 7 numaralı tehlike olduğunu da bildirmek istiyorum.

cok mu felaket tellalı oldum bilmiyorum ama tupper temsilcileri beni topa tutarlarsa şaşırmam hani...

ama tek bir dogru vardır maalesef ,, kabul etsekte etmesekte..

Vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler, fakat kaynak verilmeden belirtilen bilgilerden pek hoşlanmıyorum.
Tupper temsilcisi değilim, o yüzden ister arkadaşlar alır isterse almaz onların tercihi.
Herkes kendi aldığı ürünü araştırıp, ona göre almakta özgürdür nasılsa.

Keşke kaynak belirtebilseydin, çok daha sağlıklı bir bilgi olurdu.. :KK34:

Felaket tellallığı değil, hepimizin bilinçli olması gereken konular bunlar.
Fakat ben sana en basit birşeyi söyleyeceğim, tupper vs. gibi plastikleri geçtim.
En basitinden makarnanın bile bulunduğu poşet ne kadar sağlıklı?
Buz dolabı poşetleri, alüminyum folyo (eve sokulmaması gerekir halbuki), strech film, bazen fındık fıstık gibi kuru gidaların bulunduğu plastik kaplar, her ürünün ambalajları, o ambalajlarda kalma süreleri??
Bu listeyi inanılmaz derecede uzatabilir, hayatımızı kaos haline getirebiliriz.

Bazen olduğu gibi bırakmakta fayda var.
Ama cam en sağlıklısıdır! Bu su götürmez bir gerçek.
Nitekim, o cam kapların bile kapakları plastik! :KK53:

Yazmış olduğun konuyu araştırıyorum, net bilgilerle buraya konuyu açacağım...
Hiç birşey askıda kalsın istemem. Tekrar bilgiler için teşekkürler...

Son düzenleme:
Vermiş olduğun bilgiler için teşekkürler, fakat kaynak verilmeden belirtilen bilgilerden pek hoşlanmıyorum.
Tupper temsilcisi değilim, o yüzden ister arkadaşlar alır isterse almaz onların tercihi.
Herkes kendi aldığı ürünü araştırıp, ona göre almakta özgürdür nasılsa.

Keşke kaynak belirtebilseydin, çok daha sağlıklı bir bilgi olurdu.. :KK34:

Felaket tellallığı değil, hepimizin bilinçli olması gereken konular bunlar.
Fakat ben sana en basit birşeyi söyleyeceğim, tupper vs. gibi plastikleri geçtim.
En basitinden makarnanın bile bulunduğu poşet ne kadar sağlıklı?
Buz dolabı poşetleri, alüminyum folyo (eve sokulmaması gerekir halbuki), strech film, bazen fındık fıstık bulunan plastik kaplar??
Bu listeyi inanılmaz derecede uzatabilir, hayatımızı kaos haline getirebiliriz.

Bazen olduğu gibi bırakmakta fayda var.
Ama cam en sağlıklısıdır! Bu su götürmez bir gerçek.
Nitekim, o cam kapların bile kapakları plastik! :KK53:

su an icin telefondan bağlandığım icin kaynaklara ulaşıp kaynak belirtemedim. aklımda kalanları paylaştım sadece.ama isteyen herkes azıcık araştırmayla bu bilgilere ulaşabilir. yine de daha sonra vaktim oldukca paylaşırım.

evimde kullandığım malzemelerin coğu cam,gercek porselen ve celik...ama illaki plastiğe ihtiyac duyuyorum işte o zaman da 5 rakamı kurtarıcı oluyor.
yoksa nefes aldığımız hava bile ağır metallerle doluyken zararın neresinden dönsek kardır demeliyiz.

aslında cevremizde cok fazla sağlıklı ürün ve ambalaj var sadece biraz araştırıp, uzman görüşlere kulak vermeliyiz.

herkes kapısının önünü süpürse her yer tertemiz olur sözünü sıklıkla duyduğum bir cevrem oldu.

sigara icen coğu kişinin uzun yıllar yaşıyor olması sigaranın zarar vermediği anlamına gelmiyor.

kısacası saglığımızdan sorumluyuz dolayısıyla elimizden gelen dikkati göstermek zorundayız.kimyasallar etrafımızı cepecevre sararken bile alternetif cok fazla ürün var ve de cok yakınımızda aslında.

her neyse amacım konuyu dağıtmak değil kesinlikle, tesadüfen mesaj takipte gördüm konuyu ilgimi cekti.nacizane fikirlerimi belirtmek istedim..

sağlık ve sevgiyle....

Herkese Merhaba,

Plastik şudur, tupper budur, onun o sorunu bunun busu vardır diyerek konuşmak yerine.
Lütfen aşağıdaki bilgilere dikkat ediniz.

Burası bir çeyiz topiği aslında, Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda saklama denetimleri yeri değil.
Ama yine de bilgileri paylaşmak istiyorum ki, hep aynı soru ve sorunlar ile karşılaşmaktan sıkıldım.
Lütfen topiğin içeriği haricinde gereksiz bilgi paylaşımı yapmayalım.
Eğer bilgilendirmek istiyorsanız herkesi, kendinize ait bir topik açmanızı rica ederim.
Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkürler...

PLASTİKTE KULLANILAN BPA NEDİR?
$plastics_recycling1.jpg
Bispfenol-A olarak bilinen maddenin kısaltımış simgesidir. Polikarbon plastiklerde ve konserve kutuları ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalajlarının iç kısmında kaplama malzemesi olarak kullanılır. Kullanıldığı plastik geri dönüşümlü plastiktir. BPA temas ettiği gıdaya geçer ve bu geçme işi sıcaklık ile artar.

BPA`nın Kullanıldığı Yerler
Plastikte 3 ve 7 ile numaralandırılmış ürünlerde bulunur. Aşağıdaki tabloda bu plastikleri daha ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
BPA nın en tehlikeli kullanım alanlarından birisi biberonlar ve alıştırma bardaklarıdır. Eğer bebeğinizin sütünü biberonda ısıtıyor ve ısıtma işini mikrodalgada yapıyorsanız bu madde kolaylıkla süte geçer. BPA günlük hayatımızda daha çok su şişelerinde, saklama kaplarında, damacanalarda, bardaklarda karşımıza çıkar. Su içtiğimiz pet şişeleri tekrar tekrar kullanmamalı ve çizilmiş olanlarını atmalıyız. Saklama kaplarında ise mikrodalgada kullanılanlarını tercih etmeliyiz.Yine de mikrodalgada plastik ürünleri kullanmak doğru değildir. Streç plastikler de ısıtma esnasında kullanılmamalı ve gıdaya değmemelidir. Özellikle bu plastik kapların bulaşık makinesinde yüksek ısı ile yıkanmaları ile birlikte içeriğindeki zehirli maddeler dışa daha hızlı çıkabiliyor ve bulaşık makinesinden alıp temiz diye içerisine koyduğunuz yiyeceklere kimyasallar daha hızlı bulaşıyor.
Sağlığımız açısında en güzeli cam eşya kullanımıdır. Biberonların cam olanlarını almalı ve emzik kısmınında plastiğine dikkat etmeliyiz.

BPA nın Sağlığa Zararları
Harvard Üniversitesi School of Public Health araştırmacılarının yaptığı araştırmada pet şişede içilen meşrubatla vucuda alınan BPA nın idrardaki oranı %69 olarak tesbit edilmiştir. İceceğin sıcak olması bu oranı daha çok artırmıştır. Bu kimyasalın vücutta yüksek seviyelerde bulunması, kalp hastalıkları, diyabet ve karaciğerde enzim bozukluklarına neden olduğu ortaya konulmuştur.
BPA vucutta östrojen hormonu gibi davranır ki cenin, bebek ve çocuklar üzerinde nörolojik ve davranış bozukluklarına sebep olur. Bu kimyasalın prostat ve meme bezleriyle, kızlarda erken ergenlik gibi olumsuz etkilerinin olabileceğini gösterdiği belirtilmiştir. Sperm üretiminde de düşüşe sebebiyet verir.
Son araştırmalara göre BPA vucutta bilim adamlarının tahmininden daha fazla kalmaktadır bu da dogal olarak tahribatı artırır.
BPA, Kanada, Amerika, Danimarka gibi bazı gelişmiş ülkelerde yasaklandı. Özellikle biberonlarda tamamen yasaklanıyor. Buna dikkat eden önde gelen üreticiler bu maddeyi en azından biberonlarda kullanmıyor.

Plastik Etiketleri Ne demek?
$recyclesymbols-sm1.jpg

(1) PETE : Polyethylene Terephtalate Etyhlene, yumuşak içecekler, su, meyve suyu, deterjan, temizleyici ve fındık ezmesi kaplarında kullanılır.

(2) HDPE : Yüksek yoğunluklu polyethylene, şeffaf plastik süt ve su kapları, çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri ve bazı plastik torbalarda kullanılır.

(3) PVC veya V: Polyvinil Chloride, alimünyum folyo, bazı şişeler, pişirme yağı ve fındık ezmesi kapları, deterjan ve cam temizleme şişelerinde kullanılır.

(4) LDPE :
Düşük yoğunluklu polietilen, manav saklama çantalarında, çoğu plastik streç filmlerde ve bazı şişelerde kullanılır.

(5) PP: Polipropilen; çorba, şurup ve yoğurt kaplarında pipetlerde ve biberonlarda kullanılır.

(6) POLISTIREN; plastik mantar yiyecek tepsilerinde, yumurta kartonlarında, tek kullanımlık bardak ve tabaklarda, taşınabilir saklama kaplarında ve şeffaf olmayan plastik çatal bıçak takımlarında kullanılır.

(7) DİĞER: Genelde Polikarbonat, çoğu plastik bebek biberonunda, 19 litrelik su damacanalarında, “spor” su mataralarında, şeffaf plastik suluklarda ve bazı plastik çatal, bıçak takımlarında kullanılır. Yeni biyolojik bazlı bazı plastikler de “7″ ile etiketlenebilir.

PVC: Toksik PlastikPolivinil Klorid, BPA’yı ihtiva eden ve vinil veya PVC olarak da bilinen plastik, hem çevre için hem de insan sağlığı için riskler içerir. PVC aynı zamanda en az geri dönüşümü olabilen plastiktir.
Vinil Klorid’le çalışanlar yüksek karaciğer kanseri riski taşırlar.
Vinil Klorid üretimi genelde düşük gelirli kişilerin oturduğu bir çevre etrafındaki fabrikaların yakınlarında hava ve su kirliliği yaratır.

PVC kullanılabilmek için eklemelere ve düzenlemelere ihtiyaç vardır. Örnek olarak, daha sert olması için kurşun eklenir, esneklik vermesi için akışkanlaştırıclar eklenir. Bu toksik eklemeler de daha çok kirlilik ve insan sağlığına zarar oranını artırır.

PVC üretiminden çıkan hava emisyonlarındaki dioxin ve PVC ürünlerinin doğada çözünmesi sonucu yeşil alanlara yerleşir ve yediğimiz et ve günlük ürünlerimize hatta insan dokularına karışır. Dioxin bilinen bir kanserojendir. Az dereceli maruz kalmalar düşük doğum ağırlıkları, çocuklarda öğrenme ve davranış bozuklukları, bağışıklık sisteminde bozukluklara ve vücuttaki hormon bozukluklarına neden olur.

Herkese Merhaba,

Plastik şudur, tupper budur, onun o sorunu bunun busu vardır diyerek konuşmak yerine.
Lütfen aşağıdaki bilgilere dikkat ediniz.

Burası bir çeyiz topiği aslında, Sağlık Bakanlığına bağlı Gıda saklama denetimleri yeri değil.
Ama yine de bilgileri paylaşmak istiyorum ki, hep aynı soru ve sorunlar ile karşılaşmaktan sıkıldım.
Lütfen topiğin içeriği haricinde gereksiz bilgi paylaşımı yapmayalım.
Eğer bilgilendirmek istiyorsanız herkesi, kendinize ait bir topik açmanızı rica ederim.
Hassasiyetiniz ve anlayışınız için teşekkürler...

PLASTİKTE KULLANILAN BPA NEDİR?
Eki Görüntüle 604210
Bispfenol-A olarak bilinen maddenin kısaltımış simgesidir. Polikarbon plastiklerde ve konserve kutuları ve meyve suyu kutuları gibi gıda ambalajlarının iç kısmında kaplama malzemesi olarak kullanılır. Kullanıldığı plastik geri dönüşümlü plastiktir. BPA temas ettiği gıdaya geçer ve bu geçme işi sıcaklık ile artar.

BPA`nın Kullanıldığı Yerler
Plastikte 3 ve 7 ile numaralandırılmış ürünlerde bulunur. Aşağıdaki tabloda bu plastikleri daha ayrıntılı olarak inceleyebilirsiniz.
BPA nın en tehlikeli kullanım alanlarından birisi biberonlar ve alıştırma bardaklarıdır. Eğer bebeğinizin sütünü biberonda ısıtıyor ve ısıtma işini mikrodalgada yapıyorsanız bu madde kolaylıkla süte geçer. BPA günlük hayatımızda daha çok su şişelerinde, saklama kaplarında, damacanalarda, bardaklarda karşımıza çıkar. Su içtiğimiz pet şişeleri tekrar tekrar kullanmamalı ve çizilmiş olanlarını atmalıyız. Saklama kaplarında ise mikrodalgada kullanılanlarını tercih etmeliyiz.Yine de mikrodalgada plastik ürünleri kullanmak doğru değildir. Streç plastikler de ısıtma esnasında kullanılmamalı ve gıdaya değmemelidir. Özellikle bu plastik kapların bulaşık makinesinde yüksek ısı ile yıkanmaları ile birlikte içeriğindeki zehirli maddeler dışa daha hızlı çıkabiliyor ve bulaşık makinesinden alıp temiz diye içerisine koyduğunuz yiyeceklere kimyasallar daha hızlı bulaşıyor.
Sağlığımız açısında en güzeli cam eşya kullanımıdır. Biberonların cam olanlarını almalı ve emzik kısmınında plastiğine dikkat etmeliyiz.

BPA nın Sağlığa Zararları
Harvard Üniversitesi School of Public Health araştırmacılarının yaptığı araştırmada pet şişede içilen meşrubatla vucuda alınan BPA nın idrardaki oranı %69 olarak tesbit edilmiştir. İceceğin sıcak olması bu oranı daha çok artırmıştır. Bu kimyasalın vücutta yüksek seviyelerde bulunması, kalp hastalıkları, diyabet ve karaciğerde enzim bozukluklarına neden olduğu ortaya konulmuştur.
BPA vucutta östrojen hormonu gibi davranır ki cenin, bebek ve çocuklar üzerinde nörolojik ve davranış bozukluklarına sebep olur. Bu kimyasalın prostat ve meme bezleriyle, kızlarda erken ergenlik gibi olumsuz etkilerinin olabileceğini gösterdiği belirtilmiştir. Sperm üretiminde de düşüşe sebebiyet verir.
Son araştırmalara göre BPA vucutta bilim adamlarının tahmininden daha fazla kalmaktadır bu da dogal olarak tahribatı artırır.
BPA, Kanada, Amerika, Danimarka gibi bazı gelişmiş ülkelerde yasaklandı. Özellikle biberonlarda tamamen yasaklanıyor. Buna dikkat eden önde gelen üreticiler bu maddeyi en azından biberonlarda kullanmıyor.

Plastik Etiketleri Ne demek?
Eki Görüntüle 604209

(1) PETE : Polyethylene Terephtalate Etyhlene, yumuşak içecekler, su, meyve suyu, deterjan, temizleyici ve fındık ezmesi kaplarında kullanılır.

(2) HDPE : Yüksek yoğunluklu polyethylene, şeffaf plastik süt ve su kapları, çamaşır suyu, deterjan ve şampuan şişeleri ve bazı plastik torbalarda kullanılır.

(3) PVC veya V: Polyvinil Chloride, alimünyum folyo, bazı şişeler, pişirme yağı ve fındık ezmesi kapları, deterjan ve cam temizleme şişelerinde kullanılır.

(4) LDPE :
Düşük yoğunluklu polietilen, manav saklama çantalarında, çoğu plastik streç filmlerde ve bazı şişelerde kullanılır.

(5) PP: Polipropilen; çorba, şurup ve yoğurt kaplarında pipetlerde ve biberonlarda kullanılır.

(6) POLISTIREN; plastik mantar yiyecek tepsilerinde, yumurta kartonlarında, tek kullanımlık bardak ve tabaklarda, taşınabilir saklama kaplarında ve şeffaf olmayan plastik çatal bıçak takımlarında kullanılır.

(7) DİĞER: Genelde Polikarbonat, çoğu plastik bebek biberonunda, 19 litrelik su damacanalarında, “spor” su mataralarında, şeffaf plastik suluklarda ve bazı plastik çatal, bıçak takımlarında kullanılır. Yeni biyolojik bazlı bazı plastikler de “7″ ile etiketlenebilir.

PVC: Toksik PlastikPolivinil Klorid, BPA’yı ihtiva eden ve vinil veya PVC olarak da bilinen plastik, hem çevre için hem de insan sağlığı için riskler içerir. PVC aynı zamanda en az geri dönüşümü olabilen plastiktir.
Vinil Klorid’le çalışanlar yüksek karaciğer kanseri riski taşırlar.
Vinil Klorid üretimi genelde düşük gelirli kişilerin oturduğu bir çevre etrafındaki fabrikaların yakınlarında hava ve su kirliliği yaratır.

PVC kullanılabilmek için eklemelere ve düzenlemelere ihtiyaç vardır. Örnek olarak, daha sert olması için kurşun eklenir, esneklik vermesi için akışkanlaştırıclar eklenir. Bu toksik eklemeler de daha çok kirlilik ve insan sağlığına zarar oranını artırır.

PVC üretiminden çıkan hava emisyonlarındaki dioxin ve PVC ürünlerinin doğada çözünmesi sonucu yeşil alanlara yerleşir ve yediğimiz et ve günlük ürünlerimize hatta insan dokularına karışır. Dioxin bilinen bir kanserojendir. Az dereceli maruz kalmalar düşük doğum ağırlıkları, çocuklarda öğrenme ve davranış bozuklukları, bağışıklık sisteminde bozukluklara ve vücuttaki hormon bozukluklarına neden olur.

tamam kusura bakma konunu meşgul ettim.bu da bana ders olsun.ne kadar iyi niyetli de olsam bildiklerimi başkalarıyla paylaşmıyım bundan sonra.

su an icin telefondan bağlandığım icin kaynaklara ulaşıp kaynak belirtemedim. aklımda kalanları paylaştım sadece.ama isteyen herkes azıcık araştırmayla bu bilgilere ulaşabilir. yine de daha sonra vaktim oldukca paylaşırım.

evimde kullandığım malzemelerin coğu cam,gercek porselen ve celik...ama illaki plastiğe ihtiyac duyuyorum işte o zaman da 5 rakamı kurtarıcı oluyor.
yoksa nefes aldığımız hava bile ağır metallerle doluyken zararın neresinden dönsek kardır demeliyiz.

aslında cevremizde cok fazla sağlıklı ürün ve ambalaj var sadece biraz araştırıp, uzman görüşlere kulak vermeliyiz.

herkes kapısının önünü süpürse her yer tertemiz olur sözünü sıklıkla duyduğum bir cevrem oldu.

sigara icen coğu kişinin uzun yıllar yaşıyor olması sigaranın zarar vermediği anlamına gelmiyor.

kısacası saglığımızdan sorumluyuz dolayısıyla elimizden gelen dikkati göstermek zorundayız.kimyasallar etrafımızı cepecevre sararken bile alternetif cok fazla ürün var ve de cok yakınımızda aslında.

her neyse amacım konuyu dağıtmak değil kesinlikle, tesadüfen mesaj takipte gördüm konuyu ilgimi cekti.nacizane fikirlerimi belirtmek istedim..

sağlık ve sevgiyle....

Bilgi için teşekkür ederim.
Yanlış anlama, sadece mantığımı dinlediğim zaman rahatsızlık duyuyorum o kadar.
Vermiş olduğun bilgiler doğru, fakat vermiş olduğun bilgilerin bulunduğu topik yanlış.
Koskoca topiğin içinde nevresim takımından, çaydanlıklara, tencere takımlarından tabak takımlarına bilgi mevcut.
Fakat bir kolonluk Tupperware bilgisi rahatsızlık vermiş bunu anlamıyorum.

Yine de teşekkürler. :KK42:

Bilgi için teşekkür ederim.
Yanlış anlama, sadece mantığımı dinlediğim zaman rahatsızlık duyuyorum o kadar.
Vermiş olduğun bilgiler doğru, fakat vermiş olduğun bilgilerin bulunduğu topik yanlış.
Koskoca topiğin içinde nevresim takımından, çaydanlıklara, tencere takımlarından tabak takımlarına bilgi mevcut.
Fakat bir kolonluk Tupperware bilgisi rahatsızlık vermiş bunu anlamıyorum.

Yine de teşekkürler. :KK42:

rica ederim. tesadüf işte konuyu direkt o sayfadan actım. yoksa arayıp tarayıp o sayfayı bulmadım.

bana birileri bilmediğim birşeyi söylediğinde cok memnun oluyorum.ama emin ol bu son mesajım olacak buraya.
mesaj alındı yerine gitti işlendi....

Tupperware ürünlerinin yapay kalp kapakçığı ve göz lenslerinde kullanılan maddelerden yapıldığını ve kanserojen maddeler içermediğini duymuştum. Gerçekten iddia ettikleri gibi sağlıklı mı? Bilim adamlarının bu konuda yayınladığı bir makale yada araştırması mevcut mu?

Plastik kapların besinlere sızıntı yaptığı öteden beri duyduğum bir meseledir. Biraz araştırdım. Gerçekten de bazı plastik türlerinin besinlere sızıntı yaptığı ve insan vücudunda kanserojen veya hormon bozucu etkilerinin olduğunu okudum. Popular Science dergisinde yayınlanmış "How Safe Is Tupperware?" makalesinde, polikarbonat, polietilen, polistiren (strafor köpük) ve PVC'den yapılmış plastiklerin içinde saklı besinlere sızıntı yapabildiği belirtilmiş. Amerikan Plastik Endüstrisi Derneği SPI tüm farklı plastik türleri için özel kodlama sembolleri tanımlamış. Bu sembollere göre besin taşımada zararlı plastik türleri: polikarbonat (No 7, Other), polietilen (No 1, PETE), polistiren (No 6, PS) ve PVC (No 3, PVC veya V).

Müşterilerin baskısı ve Amerika'daki pek çok eyaletin çevre yasalarından dolayı, Tupperware ve diğer birçok üretici, ABD'de tüm plastik kapların alt tarafında, plastiğin türünü açıklayan kodu bulunduruyorlar. Ancak ben şimdi, bizim evdeki Tupperware ürünlerinin altına baktığımda bu kodları göremedim. Öyle görünüyor ki, firma bu konuda Türkiye'ye özen göstermemiş.
National Geographic Derneği tarafından işletilen The Green Guide adlı dergide, en güvenli besin saklama plastiklerinin yüksek yoğunluklu polietilen (No 2, HDPE), düşük yoğunluklu polietilen (No 4, LDPE) ve polipropilen (No 5, PP) olduğu belirtilmiş. Amerika'da satılan Tupperware ürünlerinin çoğunluğu bu maddelerden yapılıyormuş. Ancak eski bazı Tupperware ürünleri (TupperCare bebek şişesi, Pizza Keep, Table Collection) zararlı polikarbonattan yapılmışlar. Ayrıca hala ABD'de satışta olan Rock 'N Serve mikrodalga serisi, Meals-in-Minutes mikro kabı, "Elegant" servis serisi zararlı polikarbonattan yapılmış. Tupperware Türkiye'nin kataloğuna baktım; ancak bu isimlerin karşılığı olan ürünlerin hangileri olduğunu bulamadım. Farklı isimler kullanılmış, Türkiye'deki katalogda.

Bu durumda en sağlam yol bana şöyle gözüküyor:

1. Türkiye'deki Tupperware üzerine baskı kurup, plastik kodlarının kataloglarda ve ürünlerin üzerlerinde basılmasını sağlamak.
  2. Cam kaplar kullanmak.

Son düzenleme:
Arkadaşlar bu küçük parça olup maliyeti bir hayli fazla olan mutfak eşyaları hakkında neler düşünüyorsunuz? nelere daha çok ihtiyaç var? ben küçük parçalara başlayacağım artık ıvır zıvır almak istemiyorum kullanacağım kadar olsun ama işimi görsün istiyorum. tepsiler,kek kalıpları,çay bardakları,günlük su bardağı,meşrubat bardağı çerezlikler gb :KK50::KK50: vs aklıma fazla bişey gelmiyor.

Arkadaşlar bu küçük parça olup maliyeti bir hayli fazla olan mutfak eşyaları hakkında neler düşünüyorsunuz? nelere daha çok ihtiyaç var? ben küçük parçalara başlayacağım artık ıvır zıvır almak istemiyorum kullanacağım kadar olsun ama işimi görsün istiyorum. tepsiler,kek kalıpları,çay bardakları,günlük su bardağı,meşrubat bardağı çerezlikler gb :KK50::KK50: vs aklıma fazla bişey gelmiyor.

Anladığım kadarı ile avadanlıkları almaya başlayacaksın.
Avadanlıklar tek tek o kadar maliyetli görünmese de, hepsi toplandığında büyük bir maliyet oluşturuyorlar.
Öncelikle nelere ihtiyacın var onları tespit etmelisin.
Ben sana ufak bir liste çıkartıyorum, bu listeye ekleme veya çıkartma yapabilirsin.

- Rende
- Nihale (2 ad)
- Ekmek kesme tahtası (2 adet biri ufak, diğeri ortaboy olarak almanda fayda var)
- Komposto seti (paşabahçenin çok güzel ve uygun komposto setleri var, muhakkak ihtiyacını görür)
- Kase takımı (6 adet kase)
- 6 ad çay bardağı + 6 ad. çay tabağı + 6 ad. çay kaşığı (günlük kullanımın için yeterli olur)
- 2 ad. Sürahi + 12 adet günlük su bardakları (şatafatlı birşey olmasını istemiyorsan, seçenek çok bu alanda)
- 3 adet farklı boyda kaydırmaz tepsi senin işini görecektir. Örneğin 1 ufak dikdörtgen, 1 kare, 1 yuvarlak geniş gibi.. (çeyizinde gümüş vs. tepsin yoksa, bir tanesini gümüş alabilirsin)
- Ne kadar sıklık ile kek yapıyorsun bilemiyorum, o yüzden kek kalıpları senin tercih ve ihtiyacına kalmış birşey, bende 3 çeşit kek kalıbı var mesela.
- Borcam tepsin yoksa 1 yuvarlak, 1 dikdörtgen olanlardan muhakkak edin. Mutfakta çok işini görecektir.
- Eğer yoksa borcam tencere şeklinde olanından da 1 ad. tavsiye ederim, zeytinyağlı yemekleri saklamak için ideal.
- Servis için gerekli olabilecek cam dikdörtgen veya yuvarlak servis tabakları alabilirsin (geniş olanlarından)
- Servis maşalarından ihtiyacın olacaktır, ben evlendikten sonra çok aradım, zor buldum, fakat şimdi heryerde bulabilirsin. 3 ad. kadar onlardan alırsan işini görür.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar, sormak istediklerin olursa her daim sorabilirsin... :KK34:

Biraz önce bahsetmiş olduğum avadanlık ürünler ve bazı sonradan aklıma gelenlerin fotoğraflarını ekliyorum.
Hem sizin için de fikir oluşması açısından (eksiklerinizi listeleyebilirsiniz) hem de bahsettiğim ürünleri gözünüzde canlandırabilirsiniz.:KK34:
Buraya resmini eklemediğim daha bir çok ürün var: hassas tartı, makarna süzgeci, sebze süzgeci, çay süzgeci vs...

$ZUCEV-PORSELEN-12-PRC-KAHVE-TAKIMI-YENI-SEZON__68923620_0.jpg $HISAR-VIYANA-TUZLUK-BIBERLIK-YAGLIK-SIRKELIK__52090146_0.jpg $gelincik%20haziran9.jpg $FO,1391,13,tefal-hardal-yuvarlak-kek-kalibi-28-cm.jpg $FB,8804,82,kutahya-ruya-18-parca-mavili-kahve-fincan-takimi-ru18kt960573814-fincan-takimlari-kut.jpg $FB,770,89,silikon-servis-kasigi-1302-softbowl-urunleri-softbowl.jpg $ereyhan_pasta_servis_seti-800x800.jpg $Dlgc-2794.jpg Eki Görüntüle 604292 Eki Görüntüle 604301 $PASABAHCE-7-PARCA-SU-TAKIMI-P95192__60998574_1.jpg $ZUCEV-PORSELEN-12-PRC-KAHVE-TAKIMI-KARE-MODEL__65258072_0.jpg $untitled.png $thumb_3755_product_big.jpg $silit-cok-amacli-makarna-servis-_9127_1-360x270.jpg $sekerlik_7461988151.jpg $Resim.jpg $qwa03621_tuzluk_karabiberlik_sirkelik_yaglik.jpg $quarts_330.jpg Eki Görüntüle 604303 $cache_500_1__i_1732346_AHG.jpg Eki Görüntüle 604290 $69200965520_fu2lh.jpg $204312.jpg $25738_b1_pv.jpg $3744_zenker_teflon.jpg $240.jpg $20-parca-galata-cay-takimi_2441__900x676_1.jpg $07c47e6da3bea5a90fd520de1cc0e4b7.jpg Eki Görüntüle 604271 $04-147559-300x250.jpg $53276744000149_0_304x424.jpg $634561415783352188_tuzluk_biberlik_kategori.jpg $borcam-2li-oval-tepsi-p159033.jpg $Bmehtapkekkalibitirtilli-cm02.jpg $Blimon-sikacagi.jpg $Barzum-ar708-nora-plastik-uclu-5-67651.jpg $Balaca-masal-alc109-5-parca-servi80061.jpg $b_model6_logolu_butik_cay_takimi_setleri.jpg $B124015k.jpg $634920308540318294.jpg $634843563646091172.jpg $1.jpg $MAG_893956.jpg

X