Çeyiz ürünleri - Merak edilenler - Sormak İstedikleriniz

amiin souvvenircim çok teşekkür ederim yorumların için =) bütçeme uygun oldu çok şükür 350 'ye aldım, diğer takımlara göre oldukça uygundu, nescafe ve kahve fincanları da çok hoşuma gitti öyle olunca aldım gitti:KK1: bir çeyiz ustadı olarak senin beğenini almış olmasına sevindim :KK76: çkb takımını da saten olanlardan düşünüyorum ama pek araştırmadım açıkçası..
bir de biz gelin adaylarını mobilyalar konusunda bi bilgilendirsen çook güzel olur:) senin mobilyalarını gördüm hangi takım son seçtiğin bilmiyorum ama ikisi de hoş duruyor spor koltuk takımlarını begenıyorum ben de ama mobilyada kalite çok önemli bilemedim:26:

amiin souvvenircim çok teşekkür ederim yorumların için =) bütçeme uygun oldu çok şükür 350 'ye aldım, diğer takımlara göre oldukça uygundu, nescafe ve kahve fincanları da çok hoşuma gitti öyle olunca aldım gitti:KK1: bir çeyiz ustadı olarak senin beğenini almış olmasına sevindim :KK76: çkb takımını da saten olanlardan düşünüyorum ama pek araştırmadım açıkçası..
bir de biz gelin adaylarını mobilyalar konusunda bi bilgilendirsen çook güzel olur:) senin mobilyalarını gördüm hangi takım son seçtiğin bilmiyorum ama ikisi de hoş duruyor spor koltuk takımlarını begenıyorum ben de ama mobilyada kalite çok önemli bilemedim:26:

Souvvenircim bu muhteşem bilgiler için çok teşekkür ederim.

Ben de hala misafir yemek takımı arıyorum, artık çoğu model çok desenli olduğu için içime sinmiyor. Ben daha sade ve şık bir model arıyorum. Gevezek senin takımına bayıldım, fiyatı 12 kişilik için mi 350 TL süpermiş. Daha önce kullananlar var mı acaba Sıla markasını? kütahyanın Bone Karelerinden almayı düşünüyordum en son 650ye düşmüştü ama tam istediğim model değil, yine de benim istediğimden biraz fazla desenli . Bu kadar uyguna bu görsellikle birşeyler bulabileceğimi hiç sanmıyordum gerçekten çok içime sindi hayırlı uğurlu olsun Gevezekcim.

Herkese merhaba arkadaşlar, forumda bir kaç arkadaşımın fikirlerime önem verip, beni çeyiz konusunda "guru" haline getirmelerinden dolayı öncelikle teşekkür ederim.
Bende bu konuda herkese yardım edebilmeyi, fikirlerimi paylaşmayı ve biraz daha sizleri araştırmacılığa teşvik etmeyi seviyorum.
İnşallah vereceğim bilgiler sizlere yararlı olur ve faydalanıp bir hayır dua edersiniz diye ümit ediyorum.

Elimden geldiğince ve aklıma geldikçe buraya çeyiz hakkında, çeyize alınan ürünler hakkında nacizane fikir ve deneyimlerimi paylaşıcam.

İlk önce nereden başlasam bilemedim, fakat sanırım Kahvaltı takımı benim için çeyizimin en önemli parçalarından biriydi.
Bununla başlayayım diyorum.

Kahvaltı takımı almak şart değil, eğer 12 kişilik yemek takımınız varsa, bunların pasta tabaklarını ve servis tabaklarını kahvaltı için kullanabilirsiniz. Eğer bardak takımı almışsanız (ben 12 kişilik almıştım) ayrıca bunun çay bardaklarını da kullanabilirsiniz. Sadece misafir için değildir çeyiziniz, unutmayın kendiniz de kullanmalısınız onları, yoksa neden aldınız/alıyorsunuz değil mi?
Ama yok ben illaki farklı bir takım almak istiyorum derseniz, benim size tavsiye edeceğim bazı markaların (karaca, kütahya porselen, gürallar vb.) yemek takımları ile uyumlu kahvaltı takımları da mevcut. Bunlardan sakın almayın! Çünkü modelden sıkılırsınız. Yemek takımı aynı, kahvaltı takımı aynı, model sıkabilir.

Kahvaltı takımınızın porselen olmasına dikkat edin, fakat bildiğimiz kalın porselenlerden bahsetmiyorum. İnce zarif porselen. Eğer zerafete önem veriyorsanız ve bütçeniz el veriyorsa Bone China kahvaltı takımları mevcut, bir çok markanın var fakat en bilinenlerinden bir tanesi Karaca(diğer markalardan ziyade daha uygun fiyatlı oldukları bilinir). Benim yemek takımım Karaca, gayet memnunum. Kahvaltı takımım ise Noble Life. Ben çok araştırdım, Karaca kahvaltı takımı almak istedim fakat o kadar para dökmek bana mantıklı gelmedi (Bone China modeller diğerlerine nazaran daha pahalılar). O yüzden daha uygun olan, fakat porselen açısından da kaliteli olan Noble Life'ı tercih ettim. Noble Life'ın ürünleri 2. kalite porselen, 1. kalite Bone China'dır içinde kemik tozu bulunur. Bunun içinde kemik tozu yok, fakat beyaz porselen denilen bir ürün. İnternette araştırarakta hakkında bir çok bilgi bulabilirsiniz.

Kahvaltı takımında cıvıl cıvıl, kahvaltı yaparken iştahınızı açacak, neşelendirecek renkleri seçmenizi tavsiye ederim. Kendinize sıcak hissettiğiniz, gerçekten içinize sinen modelleri seçin. Sebebi ise, her gün kullanıpta "bunu hangi akla hizmet almışım" diyeceğiniz birşey bulunmasın çeyizinizde. Elinizi attığınız her üründe kendi emeğiniz ve kendi seçimleriniz olduğunu hissedin...

Çaydanlık konusunda tavsiye gerekirse, zaten Çelik Tencere takımı almışsanız bunun içinde bir çaydanlık bulunacaktır. Fakat bu çaydanlığı genelde misafir ağırlarken kullanacaksınız, boyut olarak biraz büyük olabilir. Başlangıçta evde 2 kişi olacağınız için, daha ufak bir çaydanlık tercih edebilirsiniz. Eğer size hayırlı olsuna gelecek kişilerden birinin böyle bir hediye alabileceği ihtimali varsa almayın. Ben kendime sonradan bir tane çaydanlık almak durumunda kaldım mesela. Esse mağazasında indirim vardı ve ufak çaydanlığımı (çelik ve 2 yıl garantili) 39 TLye almıştım. Bu tarz kampanyaları da takip edebilirsiniz...

Çaycı olarak kullanılan altlı üstlü kettle'ları tavsiye etmiyorum. Bende bir tane vardı. İlk 1 ay kullandım fakat çay sever bir eşim ve ailesi olduğu için, içinde yapılan çay lezzetli olmuyormuş. Çaycı bir ara durup tekrar suyu ısıttığı için, çayda bir kaynama bir soğuma durumu oluşuyor. Çay kolikler bundan hoşlanmıyorlar. Artık çayı sadece çaydanlıkta yapıyorum. Çaycım'ın demliğini kaldırdım, sadece altını kettle olarak kullanıyorum... Aslında bu benim için sorun değil, sonuçta öyle yada böyle bir kettle'a ihtiyacım olacaktı, ama en azından daha az maliyetle sadece kettle alabilirdim... Tecrübemi paylaşmak istedim....

Benden şimdilik bu kadar. İnşallah Kahvaltı takımı konusunda yardımcı olabilmişimdir. Aklıma geldikçe, bir çok konu hakkında buraya yazıp sizlere yardımcı olmaya çalışacağım...
Sevgiler... :KK16:

güzel paylaşım......

Rica ederim... İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bu vermiş olduğun fiyat 12 kişilik fiyatı mı? Gerçekten şaşırtıcı bir fiyata almışsın takımı.
İnşallah güle güle kullanırsın... Önemli olan zaten senin içine sinmesi.

Dün akşam benim misafirlerim vardı ve inanılmaz derecede kalabalık olduk.
İyi ki günlük takımımı 12 kişilik almışım diye şükrettim.
O yüzden eğer çok fazla misafir ağırlayacağınız durumlar olursa (ve davetsiz gelebilme durumları olursa) günlük takımınızı da 12 kişiliğe tamamlamanızı tavsiye ederim. Zaten günlük takımlarda genelde 6 kase, 6 derin tabak, 6 geniş tabak olur.. :KK34:
Çkb takımına gelince, o tamamen senin zevkine ve bütçene kalmış birşey.
Benim tavsiye edebileceğim tek şey ise, kaliteli bir ürün alman.
İlerde küflenme, bıçaklarında ayrılma, aşırı zedelenme oluşmasını istemiyorsan kaliteli almanda fayda var.
Kaliteden kastım ise, illa bilinen en iyi markalar değil, fakat çeliğini iyi araştırman... :KK34:

Mobilyalar konusunda ise birazdan bilgiyi paylaşacağım.
Umarım yardımcı olur...

Ben de hala misafir yemek takımı arıyorum, artık çoğu model çok desenli olduğu için içime sinmiyor. Ben daha sade ve şık bir model arıyorum. Gevezek senin takımına bayıldım, fiyatı 12 kişilik için mi 350 TL süpermiş. Daha önce kullananlar var mı acaba Sıla markasını? kütahyanın Bone Karelerinden almayı düşünüyordum en son 650ye düşmüştü ama tam istediğim model değil, yine de benim istediğimden biraz fazla desenli . Bu kadar uyguna bu görsellikle birşeyler bulabileceğimi hiç sanmıyordum gerçekten çok içime sindi hayırlı uğurlu olsun Gevezekcim.

Rica ederim, inşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bir çok markanın sade modelleri de mevcut. Biraz araştırman ve gerçekten tam gönlüne göre birşey arıyorsan da bütçe oluşturman gerekli sanıyorum ki. Bende Gevezek'in almış olduğu takımı beğendim, sade ve şık. Fiyatı da inanılmaz derece de uygun... Nereden aldı, kaç kişilik takım vs. bunları bende merak ediyorum. Sanıyorum ki kendisi siteyi ziyaret ettiği zaman bilgileri verecektir.

Benden sana tavsiye içine sinen birşey al. Çeyizine almış olduğun bütün parçaları sen kullanacaksın. O yüzden ilerde "keşke biraz daha para verseydim de şunu alsaydım" veya "keşke diğer modeli seçseydim" dememek için, bence hangisini en çok beğeniyorsan veya hangi model seni mutlu ediyorsa onu almalısın.

Bazılarına saçma gelebilir "aman alt tarafı tabak işte, yemek koyacak yiyeceksin" ama öyle olmuyor. En azından benim için bu böyle değil... Sizde kendi sevdiğiniz ve severek kullanacağız modelleri seçin. Bana göre çeyizin her bir parçası kişinin zevkini yansıtıyor... :KK34:

İhtiyacınız olan mobilya, her bakımdan rahat, kullanışlı, uzun ömürlü olmalı ve dolayısıyla değerini karşılayabilmelidir. Satın alacağınız herhangi bir koltuk, kanepe, sandalye hakkında yeterli bilginiz olmalıdır. Bundan kastım "ne istediğinizi bilmeniz"dir. Ne istediğinizi bulabilmeniz ve bu bilgiyi edinebilmeniz için bir çok mağaza gezmek zorunda kalabilirsiniz. Stresli ve biraz da can sıkıcı bir süreç olabilir sizin için, hele ki evlenme sürecinde... Sanıyorum ki benim bile en sorun yaşadığım süreçti.. Bazen istediğiniz modellere veya kumaş tarzına müdahale edilebilir. Bunları diskalifiye etmek için benden tavsiye kendiniz iyi araştırın, her konuda enine boyuna bilgi sahibi olun, aynı zamanda fiyat araştırmasını da önceden önceden yapın ki, sizin için mobilya arama süreci bir avantajlı süreç haline dönsün...

Unutmayın ki görünüşü güzel olan bir mobilya rahat olmayabilir veya fiyatı uygun olmayabilir. Diğer taraftan dayanıklı, rahat ve uygun fiyatta olan mobilyaların da görünüşü güzel olmayabilir. Bu nedenle mobilyanın sadece dış görünüşüne bakmak yeterli değildir. Kullanılma biçimi de çok önemlidir.

Fiyat, rahatlık, birden fazla amaç için kullanılabilme, kapladığı alan, dayanma süresi, bakım masraflarını da göz önünde bulundurmanız gerekir. Alacağınız mobilyalar sadece bir yıl, iki yıl için değil, belki uzun yıllar sizin rahatlığınıza, konforunuza hitap edecek ve evinizi süsleyecek. Mobilyaların yapımında kullanılan ağaç cinsi, birleştirme yerlerinin sağlam olması, cilasının düzgün olması da mobilya hakkında karar vermede önemli faktörlerdendir. Ayrıca satın alınması düşünülen mobilyadaki döşemelik malzemenin kolay yanmayan, terletmeyen ve kolay temizlenen özellikte olması da tercih sebebiniz olmalı... Alınan mobilyanın eve teslimatı konusunda bilgileri de satın almadan önce öğrenmelisiniz. Aynı zamanda garanti kapsamları, müşteri hizmeti gibi konularda da detaylı bilgiyi muhakkak alın. Mobilyanızda herhangi bir sorun yaşadığınızda parça teminatı gibi sorunların giderilmesi, müşteri hizmeti sayesinde teknik hizmet alabilmelisiniz. Mobilya seçerken tüm özellikleri dikkate alarak, istek, ihtiyaç ve bütçenize en uygun olanları seçmenizde fayda var.

Mobilya satın almadan önce bütçenizi ön planda tutarak, mobilyanın kullanılma amacı, dekorasyondaki yeri ve önemi dikkate alınıp, ihtiyaç durumu ortaya çıkarılmalıdır. İhtiyaçlar, ekonomik durum ve zevk oldukça önemlidir. Ayrıca kullanışlılık, sağlamlık ve uzun ömürlülük gibi hususlar da önemle göz önünde bulundurulmalıdır. Bundan kastım ise, benim bir boş odam var mesela, fakat oraya herhangi bir mobilya almadım. Sebebi ise, kirada oturduğumdan dolayı ne zaman ev değiştireceğimin belli olmaması, onun haricinde eğer çocuğum olursa var olan eşyalara daha fazla eşya eklenecek, bunun sıkıntısını yaşamak istemiyorum. Bir diğer neden ise şu anda o odanın kullanımı çok gerekli değil, boşu boşuna evi eşyaya boğmak niyetinde değildim. Bir diğer unsur da bütçe, gereksiz yere bütçemizi zorlamak istemedim...

Sizlerde bu şekilde eşiniz ile oturup uzun uzun ne kadarlık bir bütçe ile mobilyalarınızı alabilirsiniz. En fazla toplam tutarda ne kadar harcayabilirsiniz, zevkleriniz neler, ikinizin konfor anlayışı ne, renk olarak neleri beğeniyorsunuz? Bunları konuşun, çünkü ortak zevkler bu alanda çok önemli bana göre. İki tarafında mutlu olacağı şeyler olmasında fayda var... :KK34:

Canım emeğine sağlık yazdıklarını okudum gerçekten çok yardımcı oluyor evlenmiş olabilirim ama eksiğim var baya o yüzden ben de takip edeceğim :KK16: :KK16:

Bana göre ahşap mobilya en önemli olanlarından. Mobilyanın malzemesinden, görüntüsüne, ölçüsüne çok önem taşıyor. Bu alanda şunlara özellikle dikkat etmenizi tavsiye ediyorum:

• Dolap kapakları iyi kapanmalı, kapakların ek yerlerindeki malzemelere dikkat edin
  • Çekmeceler kolay sürülebilmeli, artık "stop sistem" denilen birşey var, buna dikkat edin
  • Çekmece içleri temiz olmalı (bundan kastım kıymık, budak vb. şeyler içermemeli, iç kenarlarda girinti çıkıntı olmamalı)
  • Uzun olan raflarda orta destek bulunmalı - benim konsol ve vitrinimde bu sorun var mesela, mümkünse yaptırtmayı taleb edin. Kullanış açısından önemli.
  • Sürgülü kapılar ve dolaplar gıcırdamamalı ve kolayca sürülebilmeli - burada yine "stop system" denilen şeyi sorun, kendi kendine durmasını sağlayan özel bir mekanizma. Artık heryerde var, fakat bazı mobilyacılar bunun için ekstra ücret taleb ediyor. Pazarlık edin, stop sistemlerin artık çok yaygın olduğunu maliyetinin de anlatıldığı kadar abartılı olmadığını ileri sürün.
  • Uzun kapılar sağlam menteşelerle iyice desteklenmeli
  • İç yüzey köşeleri pürüzlü olmamalı
  • İç aydınlatma kolayca yapılabilmeli - bazı yatak odası dolaplarının içinde lambalar bulunur aydınlatma için, bunun kolay değiştirilebilir şekilde olmasına dikkat edin. Bir gün ampülü yandığında işlevsiz haline gelmesini istemezsiniz. Ayrıca aynı şekilde vitrin dolaplarında da aydınlatmalar yapılmakta, eğer böyle bir model seçecekseniz muhakkak aydınlatmaların kolay değiştirilebilir cinsten olmasına dikkat edin. Elinizde ışıkları çalışmayan ve çabuk bozulan bir vitrin olsun istemezsiniz.
  • Masa ayakları yere tam basmalı ve birbirleriyle tam uyumlu olmalı - bazı masa ayakları dengesiz olabiliyor, bunda da dikkat edin. Zeminsel sorunlar yaşayabilirsiniz. Bizim vitrinde böyle bir sorun var, fakat o vitrinden kaynaklı değil de evin zemininden kaynaklı birşey. Ama servis o konuya da çözüm buldu. Mobilya alacağınız yerin iyi bir servis hizmeti verdiğinden de emin olun.

Kumaş kaplı mobilyalarda dikkat edeceğiniz en büyük unsur kumaş olacaktır. Öncelikle kumaşları iyi araştırmanız gerekiyor. Günümüz teknolojisinde ve imkanlarında inanılmaz çeşitlilikte kumaşlar mevcut. Size ne hitap ediyor? Önce onu bulmalısınız. Ben kendimden örnek vereyim: ben leke tutmayan, fakat aynı zamanda rahat olan, yumuşak olan kumaşlardan istedim. Eşimin kuzenleri çok fazla, çoluk çocuk geldiği zaman "aman oraya ne döktüler, aman buraya yağlı ellerini sürdü" diye tedirgin olmak istemedim hiç bir zaman. Onun için en uygun kumaş leke tutmayanlar olacaktı benim için. Aynı zamanda evimi koyu renkler ile de döşemek istemediğimden dolayı, beyaz olmasa da açık renkler seçebildim... Bu nedenle benim seçtiğim kumaş "tay tüyü" oldu. Herkes bunu tercih etmeyebilir, tay tüyü gibi bir çok leke geçirmeyen, sıvı geçirmeyen, kolay silinebilen, yumuşak ve rahat kumaşlar mevcut. Önce bunları araştırın, daha sonra istediğiniz koltuk, sandalye, puf vs. gibi şeyler ile uyumunu araştırın. Mobilya alırken çok faydası olacaktır. Mobilyacılar "fazla bilgili müşteri"den korkuyorlar bana sorarsanız... :KK9:

• Oturumu rahat, arkalığı çıkıntısız ve düzgün olmalı
  • İskeleti kuvvetli olmalı; gıcırdamamalı, sallanmamalı
  • İskelet ve köşeler kumaş ile iyi bir şekilde kaplanmış olmalı
  • Köşeler iyi birleştirilmiş ve yapıştırılmış olmalı
  • Dikişler ve biyeler düzgün olmalı
  • Desenler ortalanmış olmalı ve çizgiler dikişler uyumlu olmalı
  • Minderler esnek olmalı, koltukla uyumlu olmalı, kolay yıkanabilmeli
  • Kanepe ve koltuk üzerindeki düğmeler (eğer varsa) güvenli bir biçimde dikilmiş olmalı
  • Sürekli kullanılacak olan ürünler sağlam ve sık dokunmuş olmalı
  • Temizlenmek üzere çıkarılabilecek parçalar yırtılmayacak bir üründen yapılmış olmalı,
  • Her pozisyon için oturma dengesi iyi sağlanmış olmalı

sevgili souvvenir yazılarını takip ediyorum dikkatle.

Senden ricam standlı bıçak setleri hakkında yorumlarını belitmen.

Çok önemli mi, eğer yeri doldurulamaz bir mutfak ihtiyacıysa hangi ürünleri tercih etmeliyiz?

İşte geldik mobilya seçiminde en önemli parçalara... Bana göre yatak odası seçimi en önemli ve en özen gösterilmesi gereken yerlerden biri. Çünkü bütün dinlenme, rahatlama alanınız burası olacak. İnsan sevmediği bir odada uyuyamaz veya dinlenemez bana göre. Size verebileceğim tavsiyeler şu yönde olacaktır:

• Yatak odaları her yıl değişime uğruyor dersem sanırım yanlış söylemiş olmam. Modeller çok değişken, aynı zamanda geniş modellerden dar modellere bir çok seçenek mevcut. Öncelikle mobilyanızda karar vermeniz gereken boyut olacaktır. Yatak odaları nedense (İstanbul şartlarında) küçük yapılmakta. Mobilyayı odaya sığdırmakta herhangi bir sorun yaşamak istemiyorsanız odanızın ölçülerini muhakkak alın. Biz öyle yapmıştık. Gittiğimiz mobilyacılara da "şu ölçülerde bir odaya uyacak mobilya arıyoruz" demiştik. Böylelikle kafamız karışmamış, gerçekten odaya uyacak ve sığacak mobilayar arasından seçim yapmıştık... Bu işinizi kolaylaştıracak bir yöntem olabilir.
  • Küçük bir yatak odasına mobilya seçerken çok sayıda küçük parçanın odayı daha büyük ya da ferah göstereceği yanılgısına kapılmayın. Düz hatları olan bir kaç büyük parça mobilya çok daha işlevsel olacaktır. Doğru seçilmiş az sayıda mobilyayla da yatak odasındaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bunun en iyi yöntemlerinden biri de kolon aralarına yerleştirilen dolaplardır. Hem yer açısından kazanırsınız, hem de görüntü açısından..
  • Direkli yataklar standart büyüklükteki yatak odaları için bir lüks sayılabilir. Ama yeterince yeriniz yoksa bile bir kaç küçük hile ile bu sistemi uygulamak mümkün. En kestirme yol tavana, yatağın kenarlarına denk gelecek yerlere korniş asmak ve hafif şeffaf perdeler kullanmak. Perdeleri gün içinde yatağın kenarına asacağınız askılara tuttururken geceleri de romantik bir atmosfer yaratmak için açabilirsiniz.
  • Küçük bir yatak odasında direkli yatak kullanmanın bir başka yolu ise, direkleri oluşturan ahşap strüktürün malzemesini çeşitlendirmek. Paslanmaz çelikten ince çubuklar ya da açık renk ahşap çıtalar (mobilyanıza göre hangisi uyumlu olacaksa) fazla yer kaplamaz ve gözü yormaz. Perdesiz de kullanılabilirler ya da sadece yatak başına çok ince bir tül asılabilir. Şık görüntü sağlayabilir.
  • Duvardan duvara gardroplarda yerden tasarruf etmek için sürgülü kapaklar ideal. Aynalı kapılar mekanı büyük gösterse de modası çabuk geçebilir. Bunun yerine parlak ve açık renk bir yüzey seçilebilir, pürüzsüzlük etkisini arttırmak için gizli kulplar seçenekleriniz arasında olabilir.
  • Çok küçük ve şekilsiz bir yatak odası için en pratik çözüm sipariş mobilyalardır. Bu şekilde her santimetrekareden faydalanabilir ve düzenli bir ortam yaratabilirsiniz. Ayrıca bu şekilde bir çok gizli bölmeniz de oluşabilir.
  • Dar bir yatak odasında iki büyük komodine yer olmayabilir. Pratik bir alternatif, yatağın başucuna denk gelen kısmına saat, kitap gibi aksesuarların yerleştirilebileceği nişler ya da raflar yaptırmak veya öyle bir model seçmek olabilir. Bende de aynı sıkıntı oldu, yatak kenarlarına komodinlerimi koyamadım, fakat paralel olarak şifonyerimin yanlarına hizaladım. Görüntü olarak rahatsız etmedi. Yer anlamında da faydalı oldu.
  • Yatak, evin yıllarca değişmeyen demirbaşlarından biridir. Bu nedenle alabileceğiniz en büyük yatağı almalısınız. Ancak odada dolaşacak kadar yer kalması ve dolapların da sığması gerektiğini unutmayın. Bu yüzden yatak seçiminizi mobilya seçiminizden sonra yapmanızda fayda var.

sevgili souvvenir yazılarını takip ediyorum dikkatle.

Senden ricam standlı bıçak setleri hakkında yorumlarını belitmen.

Çok önemli mi, eğer yeri doldurulamaz bir mutfak ihtiyacıysa hangi ürünleri tercih etmeliyiz?

çeyiz gurumuz mutlak değinecek ama ben de fikrimi söylemek isterim:KK31:
bence çok ama çok önemli..hele ki ben mutfağımda kesip biçeceğim şeye göre çokça değişik bıçak kullanırım.

sebbze için ayrı, et için ayrı.daha nazik şeyleri kesmek için ayrı ve ekmek-pasta için ayrı olmalı.bir de şef bıçağı.

henüz büyük çapta bir araştırma yapmadım, yerinde görüp test etmek istiyorum:KK52: bıçak benim çok çok önemli.:KK19:

Mobilyalarınızı alırken, büyük bir hevesle dolaşıp, tasarımını, renklerini, tarzını çok beğendiğiniz fiyatının da uygun olduğunu öğrendiğiniz bir mobilya bulduğunuzda sakın hemen almaya kalkışmayın! Daha önceki yazılarımda da tavsiye ettiğim gibi, önce malzemelerini ve sağlamlığını kontrol edin. Ne de olsa mobilya dediğimiz şey alınıp hemen 1 ay sonra atılmıyor. Bir kaç yıl, hatta bazı durumlarda yıllarca, evimizde bizimle birlikte yaşıyor. Dikkatli seçim yapılmazsa ekonomik bulduğunuz mobilya size bir hayli pahalıya gelebilir. Aldıktan 1- 2 ay sonra bacağı sallanmaya başlayan sandalyeler, koltuklar, masalar, kumaşı deforme olan kanepeler sıklıkla görülen vakaalar. Fast-food yiyecekler gibi bir birinin kopyası olan ve hızla tüketilen mobilyalar ekonomik görünseler de kısa süreli kullanım nedeniyle bütçenizi hayli sarsabilir. Geçici çözüm sunan bu tarz mobilyalar genellikle göze hoş görünür ancak bir süre sonra konforu ve göz zevkini bozar.

Sağlık ve mobilya yakından ilgilidir. Günümüzün büyük bir bölümü kullandığımız mobilyalara temas ederek geçiriyoruz. Mobilyalarda kullanılan cilalar ve boyalar zararlı kimyasal toksik maddeler içerebilir. Hava yolu ile ya da temas ederek bu maddeler vücuda geçer. Bu sebeple alınan mobilyaların sertifikalarına (eğer varsa) mutlaka bakılmalı. Doğal boya ve cila kulanılan mobilyalar tercih edilmeli.
Aynı şekilde mobilyalarda kullanılan kumaşların ve kumaş boyalarının da doğal olması tercih sebebi olmalıdır. Mutlaka sertifika ve onaylara bakılmalı. Kataloglardan ya da fuarlarda fotoğrafı çekilerek üretilen mobilyaların şekilleri albenilidir. Ancak dikkatli bakıldığında kullanılan mobilya kalitesizliğinden kendini eleverir. Bunlara çok dikkat edilmeli, mümkünse mobilyaları bizzat görerek, kumaşlarını, ahşabını bilerek almanızda fayda var.

Canım emeğine sağlık yazdıklarını okudum gerçekten çok yardımcı oluyor evlenmiş olabilirim ama eksiğim var baya o yüzden ben de takip edeceğim :KK16: :KK16:

Sağolasın canım... Yardımcı olmasına sevindim...
Hem evin ihtiyacı biter mi hiç, annem kaç senelik evli, onun bile evinin ihtiyacı bitmiyor.
Ev böyle birşey, nankör derler ya hakikaten öyleymiş.
İnsan kendi evine sahip olunca daha da iyi anlıyor... :106:

Takip et canım, sormak istediklerin olursa da sakın çekinme...
Elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım... :KK34:

Sevgili LaViNNia_ sormuş olduğun soru için teşekkür ederim. Daha önce değindim mi bu konuya değinmedim mi hatırlamıyorum. Topik haricinde de bir çok yerde yorum yaptığımdan dolayı, hatırlamakta bazen güçlük çekebiliyorum. Topiği takip etmene sevindim, inşallah sana da bir faydam dokunuyordur. :KK34:

Mutfak bıçaklarında tecrübe sahibi olmuş biri olaraktan şu tavsiyeleri vermek istiyorum kızlar.

En son şef bıçağım ile kendimi doğramış :KK9:, parmağıma 3 dikiş atılmış biri olaraktan, lütfen mutfak bıçaklarınızın keskinliğini bilerek ve ihtiyatlı davranın. İnsan bazen acele ediyor bir işi yapmak için, (çalışan bir ev hanımı olacaksanız özellikle) bazen kafası da dolu olabiliyor. Bu yüzden çok ama çok dikkat edin kendinize....

Bu uyarımı yaptıktan sonra, bıçak konusunda babadan gelme bir "keskinlik" hastası olan bir insanım. Söz misali, domatesi doğradığım zaman kesinlikle o domates ezilmemeli. En önemlisi bu ve verebileceğim en güzel örnekte bu olacaktır sanıyorum. Geçenlerde eşimin teyzesi bana bir bıçak hediye etti, ufak bir bıçak ama resmen elim ayağım oldu. İsviçre menşeili bir bıçak. Elimi kesmeden her işimi görebiliyorum... Herhangi bir markası yok, fakat ufak meyve bıçaklarını andıran, tırtıklı yüzeye sahip isviçre bıçağı diye bilinen bir bıçak... :KK34:
Eğer mümkünse isviçre menşeili bıçaklara önem vermenizde fayda var.

Ben standlı bıçakları çok beğeniyorum, aynı zamanda kendime alamadım. Çünkü zamanında babam sağolsun solingen marka bıçak seti almış bana, valizli olanlardan. Bir türlü onlara uygun bir stand bulamadım. Nasılsa benle yaşayacak değil ya düşüncesi ile de çok fazla önem vermedim. İlerde eğer ihtiyaç duyarsam standlı birşey almayı planlıyorum.

Standlılarda dikkat etmeniz gereken bıçakların sağlamlığı, tutuşu ve aynı zamanda kabzalarının nasıl monte edildiği. Bıçaklarda yaşanan en büyük sorunlardan bir tanesi zamanla kabzalarının yerinden oynaması hatta yerinden çıkması. Bu yüzden biraz paraya kıymanız gerekecek. Bilinen, araştırdığınız ve kullanımı rahat olan bıçakları tercih etmenizde fayda var. Devamlı meyve, sebze, et ve su ile temas halinde olacak bu bıçaklar. Paslanma, bozulma riskini azaltmak açısından kaliteli marka olmasında fayda var. Bununla alakalı olarak bir çok marka var. Benim "şudur" diyebileceğim bir marka yok. Sizin araştırmalarınıza ve tercihinize bırakıyorum marka kısmını. Aynı zamanda pahalı olan marka en iyi markadır diye de birşey oluşmasın kafanızda. Muhakkak fiyat anlamında bir pahalılığı olacaktır, yine de iyi araştırın, çelik kalitesi, malzeme kalitesi çok önemli. Zaten araştırmadan sadece bıçak değil, hiç birşeyi almanızı tavsiye etmiyorum... Araştırmak çok önemli... Ne aldığınızı neye ihtiyacınız olduğunu bildiğiniz sürece, zaten size hitap eden en iyi ürünü bulacaksınızdır.

Standlarda tercih etmeniz gereken ise ahşap standlar. Çelik standları tavsiye etmiyorum. Mutfak pratik olunması ve temiz tutulması gerken bir yer diye düşünürsek eğer, çelik görünümlü standlarda parmak izi, paslanma, su lekesi tutma gibi unsurlar mevcut. Ahşap olanlar bana göre daha sağlıklı, aynı zamanda mutfakta görüntü olarakta şık duruyorlar. Tamam çeliğin şıklığı su götürmez bir gerçek, fakat uzun yıllar kullanacağınızı var saydığımızda, pratik olan bir ev hanımı için her gün o standı temizlemek biraz anti-pratiklik gibi olacak, tabiri caizse...

Geçen gün yaşadığım bir tecrübeyi de paylaşmadan edemeyeceğim. Haftasonu tavuk yapmıştım, eşim de tavuk makasını istedi benden. 2 ayrı modelde tavuk makaslarım vardı, vardı diyorum çünkü artık yoklar. 1 tanesi solingen marka olduğunu tahmin ediyorum çünkü o valizli setin içerisinde vardı, tahmin ediyorum dememin sebebi üzerinde "solingen" yazmaması. Diğerinin markası da üzerinde yazmadığı için ne olduğunu bilemiyorum. Fakat tavuğun en basit yerini kesmeye çalışırken 2sini birden kırdı eşim. Bunun sebebinin eşimden kaynaklı olduğunu düşünmüyorum, ilk kez kullanımda bu kadar çabuk kırılabiliyorsa, o ürünlerin kalitesizliğindendir. Diyeceğim o ki, mutfakta her ne kadar şimdilik gereksiz gibi gelse de, muhakkak tavuk makasına da ihtiyacınız olacaktır. Bu da bıçak grubuna girdiği için fikrimi paylaşmak istedim, aldığınızda ürünün çabuk kırılan bir yapıya sahip olmamasına, çelik kısımlarının yoğunluğuna, plastik kısımlarının doğru şekilde monte edilmiş olmasına lütfen dikkat edin. Benim gibi elinizde 2 tane olup, sonradan tek kullanımda hiç bir tanesinin işe yaramamış olmasıyla kalmayın derim... :KK34:

Bıçaklar konusunda verebileceğim bir diğer bilgi ise, muhakkak iyi bir bıçak bileyini de alın. O uzun şerit şeklinde olanlardan değil de, bıçağın sürtülerek bilendiği ufak aparatlardan almanız daha sağlıklı olacaktır. Hem bileyinizi kolay saklayabilir, hem de bileme işlemini kolay yapabilirsiniz. Bir çok bilinen markanın kendi bileyi mevcuttur. Genelde aldığınız ürünün kendi bileyicisini seçerseniz daha iyi ve sağlıklı sonuç alırsınız. Daha kullanışlı olacaktır. Aynı zamanda bıçaklarınızı asla bulaşık makinasında yıkamayın. Körelme ve paslanma açısından elde yıkamanızda fayda var.

Sanırım verebileceğim bilgiler bununla sınırlı şimdilik. Daha iyi bir araştırma yapabilirsem eğer, o bilgileri de sizlerle paylaşacağım. Eylül'ün de dediği gibi aslında mutfakta en büyük önem taşıyan malzemelerden bir tanesi bıçak seti. En basit bir yemeği veya çorbayı yaparken bile bıçağa ihtiyaç duyacaksınızdır. Kullanımı kolay, elinizin yapısına uygun, görsel açıdan sizin zevkinize hitap edenlerden seçebilirsiniz.

çeyiz gurumuz mutlak değinecek ama ben de fikrimi söylemek isterim:KK31:
bence çok ama çok önemli..hele ki ben mutfağımda kesip biçeceğim şeye göre çokça değişik bıçak kullanırım.

sebbze için ayrı, et için ayrı.daha nazik şeyleri kesmek için ayrı ve ekmek-pasta için ayrı olmalı.bir de şef bıçağı.

henüz büyük çapta bir araştırma yapmadım, yerinde görüp test etmek istiyorum:KK52: bıçak benim çok çok önemli.:KK19:

Canım benim en güzelini yapıyorsun bence de.
Ben esse de bulunan bıçaklara göz gezdirdim.
Aşırı derecede pahalı olan bir marka var orada, şu anda hatırlamıyorum markasını.
Onun haricinde de dikkatimi çeken olmadı zaten.
O bıçaklar kalite açısından iyiydi, tek tek satılanlarına da bakmıştım, alsam denesem mi diye düşünmüştüm.
Fakat o kadar çok bıçağım var ki evde... Gerek duymadım şimdilik...
Ama tabii bu bahsettiklerim standlı değil... O açıdan tercih etmeyebilirsiniz.
Standlı olanlarda da kaliteler hep uç noktalarda, en kötüsünden en iyisine kadar marka mevcut.
:KK34:

Canım benim en güzelini yapıyorsun bence de.
Ben esse de bulunan bıçaklara göz gezdirdim.
Aşırı derecede pahalı olan bir marka var orada, şu anda hatırlamıyorum markasını.
Onun haricinde de dikkatimi çeken olmadı zaten.
O bıçaklar kalite açısından iyiydi, tek tek satılanlarına da bakmıştım, alsam denesem mi diye düşünmüştüm.
Fakat o kadar çok bıçağım var ki evde... Gerek duymadım şimdilik...
Ama tabii bu bahsettiklerim standlı değil... O açıdan tercih etmeyebilirsiniz.
Standlı olanlarda da kaliteler hep uç noktalarda, en kötüsünden en iyisine kadar marka mevcut.
:KK34:

ben olayı standlı değil de direk bıçak çeşidi olarak algıladım canım:KK9:
ve d ediğim gibi ayrı ayrı incelemediğim için de bilgim yetersiz ama evde de kullandığım için biliyorum çeşit bana
göre de çok olmalı..yoksa mümkünatı yok hızımı yarıya yarıya kesiyor.:26: mutfakta pratik ve çabuk olmak
nemli benim için..aşağı yukarı her işin ucu da bıçağa dayanınca gerekirse paraya kıyıp hem keskin hem de
ergonomik bir set almak lazım giibi.:KK31:

Çok teşekkür ederim cidcit ben de senin gibi düşünüyordum bir de souvvenirin yemek takımları ile ilgili yazısını okudum bardak takımım sarı yaldızlı, sarı şeritli bi yemek takımı almalıyım dedim seçenekler azaldı öyle olunca sonra da bu modeli gördüm zaten :KK1: farklı markalar satan bi çeyiz mağazasından aldım ben tek kutu kalmış ellerinde düşürmüşler fiyatı ama zaten sıla porselenin fiyatları diğer bilinen markalardan daha ucuz, modellerini de daha orijinal buldum ben su takımları,kahvaltı takımları da güzeldi...
Umarım sen de bulursun bu takımdan bulunduğun şehirde sıla porselen satan yerlere hemen bi göz at haberi de burdan duyur bize :KK3:

Rica ederim... İnşallah yardımcı olabilmişimdir.

Bu vermiş olduğun fiyat 12 kişilik fiyatı mı? Gerçekten şaşırtıcı bir fiyata almışsın takımı.
İnşallah güle güle kullanırsın... Önemli olan zaten senin içine sinmesi.

Dün akşam benim misafirlerim vardı ve inanılmaz derecede kalabalık olduk.
İyi ki günlük takımımı 12 kişilik almışım diye şükrettim.
O yüzden eğer çok fazla misafir ağırlayacağınız durumlar olursa (ve davetsiz gelebilme durumları olursa) günlük takımınızı da 12 kişiliğe tamamlamanızı tavsiye ederim. Zaten günlük takımlarda genelde 6 kase, 6 derin tabak, 6 geniş tabak olur.. :KK34:
Çkb takımına gelince, o tamamen senin zevkine ve bütçene kalmış birşey.
Benim tavsiye edebileceğim tek şey ise, kaliteli bir ürün alman.
İlerde küflenme, bıçaklarında ayrılma, aşırı zedelenme oluşmasını istemiyorsan kaliteli almanda fayda var.
Kaliteden kastım ise, illa bilinen en iyi markalar değil, fakat çeliğini iyi araştırman... :KK34:

Mobilyalar konusunda ise birazdan bilgiyi paylaşacağım.
Umarım yardımcı olur...

85 parça diye biliyorum :26: 12 kişilik ama kahve fincanları 6 tane olması lazım, bir de kırık parçası falan var mıdır diye aklıma takıldı sordum mağaza sahibine ama teslim ederken tüm parçalara bakarız sizinle birlikte dedi ben de üstelemedim artık bir kaç ay sonra teslim alırım inşallah :KK54: evet sırada çkb var bakalım yeni araştırma konum o :KK70: teşekkür ederim yorumların için, bu arada bana o kadar misafir gelse oturur ağlarım heralde:18: ne güzel ağırlamışsın maşallah diyorum :nazar:

X