Canım sıkkın - e sigara belası

Gazi Üniversitesi Eczacılık fakültesinde Doktora yapıyorum ve tez konum Elektronik sigaranın DNA üzerinde yaptığı olası zararlar. E-sigaranın etkilerini merak eden, Ankara'da ikamet eden ve çalışmaya katılmak isteyen arkadaşlar mesaj ile dönüş yapabilir.

merhaba tezinizi ya da özetini benimle paylaşabilir misiniz özellikle akciğer patolojisi içeren kısımları merak ediyorum ama araştırmamda internette bulamadım.

Ben e-sigaranın sigara kadar zararlı olduğunu düşünmüyorum. E-sigarayı kötüleyen zaten büyük ihtimalle sigara lobisidir, keyiflerine göre araştırma sonuçlarını manipüle ediyorlar.

Patlayan e-sigara baterisi sayılıdır, e-sigara alırken seri numarasını kontrol etmek lazım çünkü aynı markanın birçok kopyası var bir de şarj ederken kendi şarzıyla edilmeli.

Likitlere gelince merdiven altı değil de bilinen düzgün markalar kullanılmalı.

E-sigara bu aralar rağbet görüyor onun için sigara üreticiler müşteri kaybetmemek için tütünlü ( hesapta daha sağlıklı) e- sigara ürettiler.

Son olarak e-sigaranın sigaraya göre iyi bir alternatif olduğunu düşünüyorum, kaliteli likit ve orijinal e-sigara olma şartıyla.

merhaba tezinizi ya da özetini benimle paylaşabilir misiniz özellikle akciğer patolojisi içeren kısımları merak ediyorum ama araştırmamda internette bulamadım.
Merhaba, çok az çalışılmış bir konu olduğundan veri pek yok. Benim çalışmam deney aşamasında devam ediyor, ulaşabildiğim e-sigara kullanıcılarının idrarlarında DNA etkilenimine bağlı oluşan ürünlerin ölçümünü yapıyorum, tamamladığımda sonuçları buradan paylaşırım :)

Ben sigarayı 2017de bıraktım ama her birkaç ayda bir geri dönüp paket alıp sonra pişman olup atıyordum :KK43:
Hatta öyle ki sigara içtikten sonra üstümde tokama kadar yıkıyordum kokusundan tiksindiğim için
Baktım böyle gitmiyor elektroniğe başladım

Belki biliyorsanız bir sürü renkli tatlı kokulu çeşitleri var insanı cezbediyor.
Dedim ki bu zararsız diye tanıtılıyor nasılsa sigara gibi etkilemez.

Şimdi 6 aydır sadece elektronik sigara kullanıyorum, normal sigara içmediğim en uzun süre.
Ama işin kötü tarafı bunun uzun süreli sonuçlarıyla ilgili bilimsel çalışma yok yani 10 sene sonra çıkıp aa pardon zararlıymış diyedebilirler :KK43:

İçine konan şeyler zaten belirsiz ek olarak Türkiyede zaten regüle edilmiyor burada iyice belirsiz

Ben bir şeyleri içime çekmeden yaşar mıyım ya o günleri görür müyüm, yine başarısız olmaktan korkuyorum elektroniği bırakırsam :/ Bu e sigarayı kaç ay kullandıktan sonra bırakmak gerekiyor

Bunu dün fark ettim ki ben sanki hayat boyu e sigara kullanmayı planlıyor gibi davranıyorum, bırakma yönteminden ziyade şu tatlısından da alayım, bunu da deneyeyim falan ama benim amacım bu değildi, bir şey kullanmak istemiyorum artık!!

Genellikle kullanıcı ve satıcılar e-sigara likitinin tamamen doğal olduğunu ve zararsız olduğunu söylüyorlar. Dumanın doğal bir şeyden çıkması zararsız olduğu anlamına mı geliyor ?

Düşün sadece hava alıp vermek için tasarlanmış ciğerlerine sen sürekli başka bir maddeden çıkan dumanı iletiyorsun. Sence bu ciğer ne kadar sağlıklı olabilir ?

Hepsi zararlı bacım. Ama işte sonuçta bir bağımlılık ve bırakması da zor. Ya çok iyi yardım almalısın ya da çok iradeli birisi olmalısın. Çevremde o kadar terapiler alıp bırakamyan insan da var bir kere de bıraktım diyip hiç başlamayan insanda..

Tamamen irade meselesi...

nikotin miktari az olanlari deneyin once
sonra nikotinsiz e sigaralari
en son vucut bagimliligi bitince dudak tiryakiligini birakmak kolay olur.

Genellikle kullanıcı ve satıcılar e-sigara likitinin tamamen doğal olduğunu ve zararsız olduğunu söylüyorlar. Dumanın doğal bir şeyden çıkması zararsız olduğu anlamına mı geliyor ?

Düşün sadece hava alıp vermek için tasarlanmış ciğerlerine sen sürekli başka bir maddeden çıkan dumanı iletiyorsun. Sence bu ciğer ne kadar sağlıklı olabilir ?

Hepsi zararlı bacım. Ama işte sonuçta bir bağımlılık ve bırakması da zor. Ya çok iyi yardım almalısın ya da çok iradeli birisi olmalısın. Çevremde o kadar terapiler alıp bırakamyan insan da var bir kere de bıraktım diyip hiç başlamayan insanda..

Tamamen irade meselesi...

Ben de inanmıyorum pek yakıp çekilen bir şeyin zararsız olacağına...
Konuyu açtığımdır içmedim pek aklıma gelmiyor bakalım

İllaki zararı vardır. İlk zamanlarda sigarayı böyle öven reklamlar yapılmış :)

:KK70:

Ya evet bunu okumuştum ben ve çok şaşırmıştım
Zamanında doktorlar şu marka sigara için onun zararı yok falan diyorlarmış, reklamlarda doktorların reçete ettiği sigara diye tanıtılıyormuş

Şimdi de e sigara için böyle diyorlar, şu doktorun tavsiye etmesi olayı doğru mesela yurt dışında, tarih kendini tekerrür ediyor sanki

Ben sigarayı 2017de bıraktım ama her birkaç ayda bir geri dönüp paket alıp sonra pişman olup atıyordum :KK43:
Hatta öyle ki sigara içtikten sonra üstümde tokama kadar yıkıyordum kokusundan tiksindiğim için

Belki biliyorsanız bir sürü renkli tatlı kokulu çeşitleri var insanı cezbediyor.

Şimdi 6 aydır sadece elektronik sigara kullanıyorum, normal sigara içmediğim en uzun süre.
Ama işin kötü tarafı bunun uzun süreli sonuçlarıyla ilgili bilimsel çalışma yok yani 10 sene sonra çıkıp aa pardon zararlıymış diyedebilirler :KK43:

İçine konan şeyler zaten belirsiz ek olarak Türkiyede zaten regüle edilmiyor burada iyice belirsiz

Ben bir şeyleri içime çekmeden yaşar mıyım ya o günleri görür müyüm, yine başarısız olmaktan korkuyorum elektroniği bırakırsam :/ Bu e sigarayı kaç ay kullandıktan sonra bırakmak gerekiyor

Bunu dün fark ettim ki ben sanki hayat boyu e sigara kullanmayı planlıyor gibi davranıyorum, bırakma yönteminden ziyade şu tatlısından da alayım, bunu da deneyeyim falan ama benim amacım bu değildi, bir şey kullanmak istemiyorum artık!!
Canlar ben sigara biraktim ilavsiz ilk gunde dahi canim sigara istemedi hic bir yoksunluk belirtiside olmadi. Bunu hipnoeterapi ile yaptirdim. Daha once yuzlerve kez sigara birakmayi denemistim ama basaramamistim klinik psikolog gulsum cil e denk geldim 1 seansta sigarayi biraktim kendisi istanbulda calisiyor deneyin derim. Hipnoterapi ile sigara birakmada guveniliecek tek isim

Benm dedem sıgarayı su kahvelı sekerler vs varya onlarla bıraktı. Aklına sıgara gelınce agzına bır seker atarmıs oyle oyle bırakmıs. Ama annem malesef bırakmıyor 15 yasında baslamıs ya babam defalarca bosarım bırak dedı babam varken ıcmıyor oh mıss dıyoruz tabı yıne mutfakta vs gızlı gızlı ıcıuorms babam yola cıkınca yıne baslıuor. Yası 53 oldu hala ıcıyor enterasan su kı tahlilleri temız cıkıyor!! En son artık son care bı doktoru tembıhledık veremlısın dıyın kanser olmussun dıyınde bıraksın dedık doktor neden annenızın psıkolojısını bozayım saglam yere dıyor 🤷‍♀️ oda haklı tabı ama baska turlu nasıl cayabılır su ılletten. Sıze gelınce aslında bırakmak ısteyınce bırakabılıyormussunz yanı gercegını bırakmısken buju bırakmak zor olmamlı. Canın sıgara vektıgınde agzına bısey at. Nanelı kendını mıss gıbı dusun. Artık sacın basın sıgara kokmuycak dusun. Bdlki oyle daha kolay bırakırsın. Bu elektronık sıgaralar agızda patlamıyor ya oyle bı vıdeo vardı mılletn elnde patlıyordu sankı

Elektronik sigaranın ülkeye girişi yasaklanacak artık.Bir an önce bırakmaya çalışın.

Nikotin sakızı denedin mi? Sigaranın el-dudak alışkanlığı yönü de varmış deniliyor belki Sakız’la daha kolay bırakabilirsin. Eşim o şekilde bırakalı 3 yıl oluyor

Canlar ben sigara biraktim ilavsiz ilk gunde dahi canim sigara istemedi hic bir yoksunluk belirtiside olmadi. Bunu hipnoeterapi ile yaptirdim. Daha once yuzlerve kez sigara birakmayi denemistim ama basaramamistim klinik psikolog gulsum cil e denk geldim 1 seansta sigarayi biraktim kendisi istanbulda calisiyor deneyin derim. Hipnoterapi ile sigara birakmada guveniliecek tek isim
Neden bütün yorumlarınızda doktor gulsum cil den bahsediyorsunuz. Reklam yasak bu sitede.

Ben bu yasal değil diye biliyorum.yanlış mı hatırlıyorum.eşim de sigarayı bırakmak için kullanmıştı bir ara

X