Canım sıkkın - e sigara belası

Aspire zelostu benimki. Hatta 2 tane almıştım olur ya biri bozulursa ortada kalmayayım diye. İkinci aldığımı kullanmadım bile. İkisini de sattım sonra.

Yalan olmasın 4 ya da 5 yıl önce eşim aldı, sigara şeklindeydi. Hiç sevemedi, buhar yok dedi, akıtıyor dedi, acı tadı var dedi, dedi de dedi yani. Zaten o tipler verim vermiyormuş. Elektronik sigara dünyası ayrı bir alem, yabancı bir dil konuşuyorlar resmen. Likitini kendi yapan bile var.

Bana heves edip 3 arkadaşım daha almıştı, ama onlar sigaraya geri döndüler, çünkü ikisini birlikte içiyorlardı. Evde elektronik dışarıda sigara. Bırakmaksa niyetiniz sigarayı tamamen iptal etmeniz lazım.
Yok aldığı kalem gibi değildi hatta çokta hafif değiller makine avuç içini dolduruyor bir garip birşey...

Yok aldığı kalem gibi değildi hatta çokta hafif değiller makine avuç içini dolduruyor bir garip birşey...
Evet evet, benimki de öyleydi. Ben amacıma ulaştım, hatta daha doğrusu amacım elektroniği bırakmak değildi, sigarayı bıraktım, ölene kadar sıfır nikotinli elektronik kullanırım diyordum. Gerek kalmadı. Tekrar alıp denerseniz
1. Zamanla nikotin oranını azaltmayı ihmal etmeyin.
2. Kesinlikle bir yandan sigara içmeyin.

Ben e-sigarayı nargileye benzetiyorum açıkcası. Mantığı aynı çünkü, nargile de normal sigaradan daha zararlı birşey. Bence tamamen bırakın. Ben de içiyorum ve bırakmayı planlıyorum. Kafanıza koyduktan sonra zor olacağını düşünmüyorum.

Sigara bagimliligi anlayanilecegim bir sey degil. Her hangi bir bagimlilik anlayabilecegim bir sey degil. Cunku ben de sigara iciyor olmama ragmen hamile kalinca icmicem dedim ve icmedim. Aklima da gelmedi. Hatt sigara icen arkadaslarimla iken bile gelmedi. Ben kafada olduhuna inaniyorum nitekim bir seye kole olmak cok sacma. Sigaranin kolesi olmak? Velvette Velvette ozellikle senin bunjnla bas edebilecegini dusunuyorum. Bence tek yapman gereken alternatif aramak yerine yoklugunu kabullenmek.

Amerika’da kesin olarak denmesede tüm belirtiler bu yönde olup 3 kişi öldü.
800 kişi böbrek rahatsızlığıyla ilgili doktora gidiyor ve hepsi e sigara kullanan kişiler.
Sabah gördüm.
Yurtdışındayım. Bende kullanıyorum maalesef.
2 senedir üstelik.
Asla normal sigara içemiyorum. İğrenç geliyor artık.
Ama bunu da bırakmam gerektiğini anladım.

Bitirmem gereken bişeyler var ve sonrasında spora başlayacağım.
Yüzme,dans,boks gibi.
Öyle yada böyle bunu da bırakacağım.

Bide ben Türkiye’de 1 kez sıvım bitince oradan almıştım.
Aşırı berbat. Merdiven altı gibiydi.
Tamam buradakiler sağlıklı demiyorum ama,
Oradakiler gerçekten fena.
Neyse ne sonuç olarak zararlı ve en geç 3 yıl sonra burada yasaklanır diye düşünüyorum.
Türkiye’yi bilemiyorum.

E sigara zararlı ancak sigara kadar değil. Şöyle ki İngiltere’de yapılan bir araştırmada e-sigaranın normal sigaraya göre %95 daha az zararlı olduğu saptanmış. Hatta yine İngiltere’de bu yönde teşvik bile varmış. (Kaynak gösteremiyorum. Eşim içerken deli gibi araştırma yaptığım için öğrenmiştim) Ama bu onu zararsız yapmıyor elbette.
O sıvının içinde gliserol ve nikotin var. Gliserol ciğere yapışabilir, zararı bu aslında. Eğer bir süre daha içmeye devam edecekseniz tavsiyem o likitleri Türkiye’den almayın, yabancı ülke menşeili ürünler satan internet siteleri var oradan alın. Daha güvenilir.

Eşim de kullanıyor e-sigara☹ Abartmadığı için bir şey demiyorum şimdilik. Normalden buna geçti, daha az zararlıymış falan diyor ama aksini bike savunanlar yazmış buraya. Bilemedim... sigara kullanan kadınların cildi ve genel görünümü hemen kendini belli ediyor. Ben hemen fark ediyorum tanımadığım bir kadının sigara içip iömediğini ve hiç yanılmadım şimdiye kadar. Böyle aydınlık olmayan bir yüz taşıyor hepsi, suratına siyah tülden peçe takmış gibi. Belki tazelenmeyi güzelleşmeyi düşününce motive olursun 😊

Yani bu kadar sigara kullanan ve bu durumdan mutsuz olan kadının arasında bence dediğiniz motive edici değil, üzücü oldu
Aydınlık olmayan siyah surat falan, ben 6 aydır kullanmadım ancak bırakamıyorum yazan kadınlar oldu konuya

icerigini bir ara arastirmistim oyle hatirliyorum. ben de tedavi surecinde en cok sigarayi birakirken zorlanmistim, tedavi bittikten sonra maalesef ara ara juul yapiyorum. turkiyede de benim cevremde cok populer belki gelmistir bile turkiyeye.

Aa evet var pod dedikleri bu demek, ben de öyle yapmaya karar verdim açıkçası eğer sigara içme isteği gelmezse içmeyeceğim, konuyu açtığımdır içmedim, eğer bir kriz gelirse o anda artık bir iki fırt napalım sigaraya dönmektense

E sigara ciğerlerde su birikmesine neden olduğu için sigaradan bile zararlı olduğu düşünülüyor.
Bence şu ara sigarayı bırakma asamisnda gözüme en masum görünen nikotin bandı.
5 sene önce bırakmış ve bir yıl içmemiştim salak gibi yeniden başladım.
Şimdi bırakmasam bile en azından azından azaltayim diyorum.Nikotin banti alicam bakalım..

Yani şunu düşünürsek 20 sene önce televizyonda reklamları vardı sigaranın, ondan önce "doktorların önerdiği sigara" deyip bazı markalar savunuluyormuş, şok olarak okudum.
Şimdi e sigara da böyle lanse ediliyor da 20 sene sonra ne diyecekler belli değil...

Ben sigarayı 2017de bıraktım ama her birkaç ayda bir geri dönüp paket alıp sonra pişman olup atıyordum :KK43:
Hatta öyle ki sigara içtikten sonra üstümde tokama kadar yıkıyordum kokusundan tiksindiğim için
Baktım böyle gitmiyor elektroniğe başladım

Belki biliyorsanız bir sürü renkli tatlı kokulu çeşitleri var insanı cezbediyor.
Dedim ki bu zararsız diye tanıtılıyor nasılsa sigara gibi etkilemez.

Şimdi 6 aydır sadece elektronik sigara kullanıyorum, normal sigara içmediğim en uzun süre.
Ama işin kötü tarafı bunun uzun süreli sonuçlarıyla ilgili bilimsel çalışma yok yani 10 sene sonra çıkıp aa pardon zararlıymış diyedebilirler :KK43:

İçine konan şeyler zaten belirsiz ek olarak Türkiyede zaten regüle edilmiyor burada iyice belirsiz

Ben bir şeyleri içime çekmeden yaşar mıyım ya o günleri görür müyüm, yine başarısız olmaktan korkuyorum elektroniği bırakırsam :/ Bu e sigarayı kaç ay kullandıktan sonra bırakmak gerekiyor

Bunu dün fark ettim ki ben sanki hayat boyu e sigara kullanmayı planlıyor gibi davranıyorum, bırakma yönteminden ziyade şu tatlısından da alayım, bunu da deneyeyim falan ama benim amacım bu değildi, bir şey kullanmak istemiyorum artık!!

Ben 4 yıldır e sigara kullanıyorum. Sigaradan kurtuldum, arada sırada içiyorum yani bağımlılığı kalmadı.

Açılın, zamanında e-sigara ile sigarayı bırakmış birisi geldi.
Ah sigara, canımın içi... Sigaramın dumanına sarsam saklasam seniiiiiiiii

Sigarayı aşk ile içen birisiydim. Adet aynı kalsın ama daha çok içebileyim diye uzun sigara içiyordum. Günde 1 paket bitirmiyorum demek için 1 sigara bırakıyordum pakette, sonuçta paket bitiyor mu? Hayır.

Eşimin tayini ile taşındığımız yerde nefes problemlerim başladı, nefes çekiyorum yok yetmiyor, gelmiyor. Doğum günüm olsa mum üflemek zorunda kalsam üfleyemem, nefes yok.

Doktora gitmek istemiyorum, biliyorum sigarayı bırak diyecek. Aile hekimine gittim hemen antibiyotik verdi :olamaz: Her şeye çözümleri o zaten, kendim eczaneden fıs fıslardan aldım, inhaler diye geçer adı. Hala nefesim düzelmemişti. 3 ay dayandım mecbur gittim. Nefes testi yapıldı, sonuçları aldık, ciğerlerim dinlendi. Evet, hiç acımadı şak diye bırak dedi sigarayı. Bir de o solunum cihazının ağır tiplisinden verdi, yani reçetesiz alınmayanından. Bırakmadım sigarayı. Bir yandan ilaçları kullandım bir yandan sigaramı. Bütün bunlar olurken arada bir yaz mevsimi olmuştu, tatile gittik, daldım ben suya, o da ne, dalmamla çıkmam neredeyse aynı an! Çünkü nefes yok. Saymıştım hiç unutamıyorum 13 saniye. Nefesimi sadece 13 saniye tutabiliyordum.

Derken aklımda hiç yokken eşim e-sigarayı önerdi, hatta araştırmış bulmuş. Aldık şak diye. Likitini de aldık. O kadar ani ki evde daha sigaram vardı. İlk hafta hiç alışamadım, çok öksürdüm. Sonra sevdim.

Bir kere elektroniği kullanacaksanız kullanın ama bilinçli. Nikotin seviyesini yavaş yavaş düşürmeniz lazım. Ben 9luk nikotinle başladım, birkaç ay sonra 6lık aldım, sonra 3lük en sonda da sıdır nikotinli likit aldım.

Tamam artık ölene kadar sıfır nikotinli içerim diyordum, fark ettim ki elim eskisi kadar gitmiyor. En son onu da bıraktım, elektroniğimi de sattım. 1,5 seneyi geçti ne sigara içtim ne elektronik.

Bende tam tersi oldu, 3 mg lık içiyordum, kesmemeye başladı 6ya çıktım.
Dedim ya amacımdan saptığımı fark ettim...

E sigara zararlı ancak sigara kadar değil. Şöyle ki İngiltere’de yapılan bir araştırmada e-sigaranın normal sigaraya göre %95 daha az zararlı olduğu saptanmış. Hatta yine İngiltere’de bu yönde teşvik bile varmış. (Kaynak gösteremiyorum. Eşim içerken deli gibi araştırma yaptığım için öğrenmiştim) Ama bu onu zararsız yapmıyor elbette.
O sıvının içinde gliserol ve nikotin var. Gliserol ciğere yapışabilir, zararı bu aslında. Eğer bir süre daha içmeye devam edecekseniz tavsiyem o likitleri Türkiye’den almayın, yabancı ülke menşeili ürünler satan internet siteleri var oradan alın. Daha güvenilir.

Evet İngilterede çok yaygın, ben orada yaşıyordum zaten, shopları falan var her yerde, o çalışmayı da duydum eğer bırakmak içinse olabilir diyorlar. Ama yeni bir bağımlılık ve kültür haline dönüştü maalesef o da...

Ben 4 yıldır e sigara kullanıyorum. Sigaradan kurtuldum, arada sırada içiyorum yani bağımlılığı kalmadı.

Türkiyede doğru düzgün likit nerede buluyorsunuz ki ya
Yani benim aldıklarım hep fos orijinal diye evde yaptıklarını kakalıyorlar korktum ben

Hiç içenle içmeyen bir olur mu😊

Elimdeki telefon bile görünmeyen radyasyonu ile bana zarar verirken ciğerinize giden bir madde zararsız olabilir mi?

Bırakmanız zor gibiyse belki de bir tedavi ile bırakmayı deneyebilirsiniz. Bir uzman size illaki yardım eder.

Bilseniz... hiç-bir şeye bağımlı olmamak ne kadar güzel . Ne kadar rahat ve kaliteli... siz de gelin bence 😊

Hiç içenle içmeyen bir olur mu😊

Elimdeki telefon bile görünmeyen radyasyonu ile bana zarar verirken ciğerinize giden bir madde zararsız olabilir mi?

Bırakmanız zor gibiyse belki de bir tedavi ile bırakmayı deneyebilirsiniz. Bir uzman size illaki yardım eder.

Bilseniz... hiç-bir şeye bağımlı olmamak ne kadar güzel . Ne kadar rahat ve kaliteli... siz de gelin bence 😊

E sigarayı bıraktığımdır öksürüyorum zaten, hani zararsızdı, çok acayip :110:

Yani bu kadar sigara kullanan ve bu durumdan mutsuz olan kadının arasında bence dediğiniz motive edici değil, üzücü oldu
Aydınlık olmayan siyah surat falan, ben 6 aydır kullanmadım ancak bırakamıyorum yazan kadınlar oldu konuya
Şu kadar ölen oldu, ciğerler böyle oldu falan cümleleri üzmedi de bu mu üzdü yani

Yani şunu düşünürsek 20 sene önce televizyonda reklamları vardı sigaranın, ondan önce "doktorların önerdiği sigara" deyip bazı markalar savunuluyormuş, şok olarak okudum.
Şimdi e sigara da böyle lanse ediliyor da 20 sene sonra ne diyecekler belli değil...
Aynen ama şu an Abd dede yasaklamıyormuş çok kişi e sigara yüzünden hayatini kaybetmiş.Eminim yakında birçok ülkede kaldırılır.
Aslında keşke sigara ve uyuşturucu olan bütün maddeler kaldırılsa piyasadan ve herkes mecburen bırakmış olsa...

Onun daha fazla zararlı olduğunu duymuştum. Bide onun patlama riskide var iyi cesaret kaç kişinin elinde,cebinde patladi.

Gazi Üniversitesi Eczacılık fakültesinde Doktora yapıyorum ve tez konum Elektronik sigaranın DNA üzerinde yaptığı olası zararlar. E-sigaranın etkilerini merak eden, Ankara'da ikamet eden ve çalışmaya katılmak isteyen arkadaşlar mesaj ile dönüş yapabilir.

Nerdeyse 20 senedir sigara ıcıyorum, Oruçlar harıc Bıgun ile bırakamadım.
Icınızde varsa bırakabılen, bana nasıl bıraktığını söyleye bilir mı hazır konu acilmisken😊

X