Canım sıkkın - e sigara belası

Amerikada bununla ilgili bir çalışma başlatıldı son günlerde. Sigaradan daha zararlı olabileceği düşünülüyor. Geçenlerde okudum bulursam göndereyim. E-sigaraya bağlı 80 civarı kişide akciğer kanseri teşhis edilmiş, iki kişinin de ölümüne sebep olmuş. Ben de sigara bırakmak için düşünmüştüm bir dönem ama cesaret edemedim.

Evet ya gönderir misin, merak ettim okumak isterim

Ya bir de TRde regüle edilmiyor, ben aldım buradan içine likit, orjinal premium vs yazıyor okey

Açtım baktım üstüne yazım yanlışı vardı. Hani firma olsa yapmaz diyorum böyle. Ay çok acayip üstünde Bulgaristan yazıyor, telefon numarası Kübaya ait ama siteye girince (güya seri kodunu onaylamak için) Türkçe çıkıyor. 1 hafta içtim bunu ben bir de ne var içine ne koyuyorlar kim bilir. Ondan böyle siniri oldum zaten gece gece.

Gerçi hoş normal sigara regüle edilse de öldürüyor.

Gecen gun su saglik bakanlığının sigarayi birakma hattını aradim. Zannediyorum ki bana ilac vericekler falan. Ve ya hastaneye yönlendirecekler.
Bana birkac soru sordu klasik.
Kac tane sigara icersiniz
Ilk sigaranızı ne zaman icersiniz
En cok hangi zamanda icersiniz gibi
Bana diyor ki telefondaki kadın agziniza karanfil atin naneli sakız çiğneyin meyve sulari için, soda falan.
Elinizi yüzünüzü yıkayın. Ilık bir duş alın.
Açık havada yürüyüş yapın.
Tam bir hayal kırıklığı oldu benim icin.
Esim de ozur dilerim sana onlari ara dedigim icin kendimden utaniyorum dedi.
Saka gibi :kızgın::kızgın::kızgın:
Champix i reçete edicek bir doktor illa ki var da acaba o ilac masum mu..
Bir de bence o elektronik sigarada bagimlilik yapıyor.
Bende ictim bir ara. 2 sigara birakma denememde onu içtim. Insallah onu da bırakırsın ama o da masum degil 2 kisi vefat etmis gecen haberlerde dinledim arabada radyoda bende.
Hic masum degil bence o

Evet, yeni bir bağımlılık geliştirdiğimi geçen fark ettim.
Çünkü hani bu bir geçiş olsun diye düşünmekten dur şunu da deneyeyim, şu pek tatlı falan düşünceler oho almış başını gitmiş.
Durdum dedim ne için girdin bu işe ne yapıyorsun şimdi.
Ayrıca tavsiyeler çok orijinalmiş, çok uzun süre düşünmüşler mi acaba bunları :KK70:

Bildiğim kadarıyla e sigara diğerlerinden daha zararlı bende 2 ay e sigara kullandım boğaz ağrısı baş dönmesi çok yaşadım e sigara içene kadar günde 2 veya 3 içer zamanla bırakırım dedim oda olmadı bu iş e sigara veya azaltma ile olacak bi şey değil kesin kararla içmeyeceksin 3 gün sigara içmessen vücud nikotini attıkça canın istemiyor bırakıyorsun diyorlar henüz 3.günü başaramadım 2.günün sonunda hep içtim...Allah kurtarsın bizi bu illetten

Ben başardım, en uzun 2.5 aydı e sigara kullanmıyorken. Şimdi 6 ay oldu.
Dündür de e sigara içmiyorum bakalım.
Kız kardeşime verdim sakladı.
Ben hayatımda iniş çıkış olunca paket alıp atıyordum genelde.
Eğer yine o eşiğe gelirsem o zaman çıkarıp verecek makineyi.
Tekrar sigaraya dönmek istemiyorum, 6 ay olmuş yani çöp olmasın istiyorum bu sefer.

bildigim kadariyla sen yurt disindaydin juul denedin mi? tipinden midir neden bilmem bana sanki turkiyedeki e-sigaralar kadar zararli degilmis gibi geliyor o.

Evet ama şu an Türkiyedeyim, buradaki likit piyasasında düzenleme yok, evde yapıp üzerine orijinal premium basıp satıyorlar, tırstım keşfedince.
Bu dediğini duydum daha mı az zararlıymış

Eşim de kullanıyor e-sigara☹️ Abartmadığı için bir şey demiyorum şimdilik. Normalden buna geçti, daha az zararlıymış falan diyor ama aksini bike savunanlar yazmış buraya. Bilemedim... sigara kullanan kadınların cildi ve genel görünümü hemen kendini belli ediyor. Ben hemen fark ediyorum tanımadığım bir kadının sigara içip iömediğini ve hiç yanılmadım şimdiye kadar. Böyle aydınlık olmayan bir yüz taşıyor hepsi, suratına siyah tülden peçe takmış gibi. Belki tazelenmeyi güzelleşmeyi düşününce motive olursun 😊

Evet ama şu an Türkiyedeyim, buradaki likit piyasasında düzenleme yok, evde yapıp üzerine orijinal premium basıp satıyorlar, tırstım keşfedince.
Bu dediğini duydum daha mı az zararlıymış

icerigini bir ara arastirmistim oyle hatirliyorum. ben de tedavi surecinde en cok sigarayi birakirken zorlanmistim, tedavi bittikten sonra maalesef ara ara juul yapiyorum. turkiyede de benim cevremde cok populer belki gelmistir bile turkiyeye.

Bu dediginiz sigaradan kardesimde kullanıyor iqos diye biliyorum adını belki arkadasınızın kullandığı da böyle bir seydir..
aynen bu internetten baktım simdi hatta sigaranın adını da buldum heets.
kardesiniz memnun mu acaba azaltabildi mi?

aynen bu internetten baktım simdi hatta sigaranın adını da buldum heets.
kardesiniz memnun mu acaba azaltabildi mi?
Kardesim , alışmam 1 haftamı aldı demisti birde kokusundan rahatsız oluyorum bazen diyordu.Ama memnundu halen daha onu kullanıyor.Ben de kardesiminkinden denedim cok batmadı bana icilebilir yani...

E sigara ciğerlerde su birikmesine neden olduğu için sigaradan bile zararlı olduğu düşünülüyor.
Bence şu ara sigarayı bırakma asamisnda gözüme en masum görünen nikotin bandı.
5 sene önce bırakmış ve bir yıl içmemiştim salak gibi yeniden başladım.
Şimdi bırakmasam bile en azından azından azaltayim diyorum.Nikotin banti alicam bakalım..

Gecen gun su saglik bakanlığının sigarayi birakma hattını aradim. Zannediyorum ki bana ilac vericekler falan. Ve ya hastaneye yönlendirecekler.
Bana birkac soru sordu klasik.
Kac tane sigara icersiniz
Ilk sigaranızı ne zaman icersiniz
En cok hangi zamanda icersiniz gibi
Bana diyor ki telefondaki kadın agziniza karanfil atin naneli sakız çiğneyin meyve sulari için, soda falan.
Elinizi yüzünüzü yıkayın. Ilık bir duş alın.
Açık havada yürüyüş yapın.
Tam bir hayal kırıklığı oldu benim icin.
Esim de ozur dilerim sana onlari ara dedigim icin kendimden utaniyorum dedi.
Saka gibi :kızgın::kızgın::kızgın:
Champix i reçete edicek bir doktor illa ki var da acaba o ilac masum mu..
Bir de bence o elektronik sigarada bagimlilik yapıyor.
Bende ictim bir ara. 2 sigara birakma denememde onu içtim. Insallah onu da bırakırsın ama o da masum degil 2 kisi vefat etmis gecen haberlerde dinledim arabada radyoda bende.
Hic masum degil bence o
Sizin mesele benim psikolog olayına dönmüş, çok ciddi sorunlarımın olduğu bir dönem psikoloğa gitmiştim.adam bana "ne canını sıkıyorsun yaaa, pasta börek yap, konu komşuyu topla, hergün kapılarını çal, üç beş dedikodu yap,bitti gitti" demişti. İnanılmaz hayal kırıklığı yaşamıştım.

sigara konusu bana da çok dert, her akşam yarın içmeyeceğim deyip sigarayı bırakarak yatıyorum gün bitmeden çoktan yeniden başlamış olarak buluyorum kendimi.Elektronik sigara alayım bari diye düşünüyordum, şimdi ölümler filan deyince siz ondan da tırstım açıkçası.Cidden bir çaresi yok mu bunun? Hergün vicdan azabı çekmekten, başarısızlıktan, sürekli endişeli olmaktan bıktım.

Almanya da geçen gün haberi vardı, normal sigaradan daha zararlı olduğu düşünülüyor. Araştırmalar devam etmekteymis. Ben 15 yıl içtikten sonra birgun uyandım kızım sordu anne sigara öldürür demi dedi. Evet annecim sigara zararlı çok dedim. Dediki peki sen ölünce beni kim büyütecek? Bu soruyu sorduğunda 4 yasindaydi. O gün bugündür içmiyorum. 10 yıl oldu. Bırakabilmek için kendine psikolojik olarak güçlü bir dayanak noktası bul. Ve aynen kangren olmuş kolu kestiğin gibi kes at. Azaltma denemeleri yada yerine birsey koymaya çalışman yanlış bunlar sana başarısızlık duygusundan başka birsey vermez.

Ben sigarayı 2017de bıraktım ama her birkaç ayda bir geri dönüp paket alıp sonra pişman olup atıyordum :KK43:
Hatta öyle ki sigara içtikten sonra üstümde tokama kadar yıkıyordum kokusundan tiksindiğim için
Baktım böyle gitmiyor elektroniğe başladım

Belki biliyorsanız bir sürü renkli tatlı kokulu çeşitleri var insanı cezbediyor.
Dedim ki bu zararsız diye tanıtılıyor nasılsa sigara gibi etkilemez.

Şimdi 6 aydır sadece elektronik sigara kullanıyorum, normal sigara içmediğim en uzun süre.
Ama işin kötü tarafı bunun uzun süreli sonuçlarıyla ilgili bilimsel çalışma yok yani 10 sene sonra çıkıp aa pardon zararlıymış diyedebilirler :KK43:

İçine konan şeyler zaten belirsiz ek olarak Türkiyede zaten regüle edilmiyor burada iyice belirsiz

Ben bir şeyleri içime çekmeden yaşar mıyım ya o günleri görür müyüm, yine başarısız olmaktan korkuyorum elektroniği bırakırsam :/ Bu e sigarayı kaç ay kullandıktan sonra bırakmak gerekiyor

Bunu dün fark ettim ki ben sanki hayat boyu e sigara kullanmayı planlıyor gibi davranıyorum, bırakma yönteminden ziyade şu tatlısından da alayım, bunu da deneyeyim falan ama benim amacım bu değildi, bir şey kullanmak istemiyorum artık!!

başlığı okursanız hiç öyle zararsız değilmiş.
bilmiyorum gittiniz mi sigara bırakma merkezleri var ve sigarayı bırakmak için doktor önerisiyle kullanılan c....... diye bir ilaç var, tekrarlıyorum doktor önerisi olmalı.
belki işinize yarar.
çevremdekilerden içen çok var kokusundan dumanından hiçbişeyinden rahatsız olmuyorum ama keşke bıraksalar.

Bende mentollu kullaniyordum bayada ask yasiyorduk ki o normal sigaradanda zararli kendisiyle baktım iki adimda nefrs nefeseyim normalle gectim zamlardan sonrada tutune sardim günde 1 tane iciyorum yeterli geliyor. Cok agir oldugu icin bir iki haftaya onuda birakirim.

Açılın, zamanında e-sigara ile sigarayı bırakmış birisi geldi.
Ah sigara, canımın içi... Sigaramın dumanına sarsam saklasam seniiiiiiiii

Sigarayı aşk ile içen birisiydim. Adet aynı kalsın ama daha çok içebileyim diye uzun sigara içiyordum. Günde 1 paket bitirmiyorum demek için 1 sigara bırakıyordum pakette, sonuçta paket bitiyor mu? Hayır.

Eşimin tayini ile taşındığımız yerde nefes problemlerim başladı, nefes çekiyorum yok yetmiyor, gelmiyor. Doğum günüm olsa mum üflemek zorunda kalsam üfleyemem, nefes yok.

Doktora gitmek istemiyorum, biliyorum sigarayı bırak diyecek. Aile hekimine gittim hemen antibiyotik verdi :olamaz: Her şeye çözümleri o zaten, kendim eczaneden fıs fıslardan aldım, inhaler diye geçer adı. Hala nefesim düzelmemişti. 3 ay dayandım mecbur gittim. Nefes testi yapıldı, sonuçları aldık, ciğerlerim dinlendi. Evet, hiç acımadı şak diye bırak dedi sigarayı. Bir de o solunum cihazının ağır tiplisinden verdi, yani reçetesiz alınmayanından. Bırakmadım sigarayı. Bir yandan ilaçları kullandım bir yandan sigaramı. Bütün bunlar olurken arada bir yaz mevsimi olmuştu, tatile gittik, daldım ben suya, o da ne, dalmamla çıkmam neredeyse aynı an! Çünkü nefes yok. Saymıştım hiç unutamıyorum 13 saniye. Nefesimi sadece 13 saniye tutabiliyordum.

Derken aklımda hiç yokken eşim e-sigarayı önerdi, hatta araştırmış bulmuş. Aldık şak diye. Likitini de aldık. O kadar ani ki evde daha sigaram vardı. İlk hafta hiç alışamadım, çok öksürdüm. Sonra sevdim.

Bir kere elektroniği kullanacaksanız kullanın ama bilinçli. Nikotin seviyesini yavaş yavaş düşürmeniz lazım. Ben 9luk nikotinle başladım, birkaç ay sonra 6lık aldım, sonra 3lük en sonda da sıdır nikotinli likit aldım.

Tamam artık ölene kadar sıfır nikotinli içerim diyordum, fark ettim ki elim eskisi kadar gitmiyor. En son onu da bıraktım, elektroniğimi de sattım. 1,5 seneyi geçti ne sigara içtim ne elektronik.

Açılın, zamanında e-sigara ile sigarayı bırakmış birisi geldi.
Ah sigara, canımın içi... Sigaramın dumanına sarsam saklasam seniiiiiiiii

Sigarayı aşk ile içen birisiydim. Adet aynı kalsın ama daha çok içebileyim diye uzun sigara içiyordum. Günde 1 paket bitirmiyorum demek için 1 sigara bırakıyordum pakette, sonuçta paket bitiyor mu? Hayır.

Eşimin tayini ile taşındığımız yerde nefes problemlerim başladı, nefes çekiyorum yok yetmiyor, gelmiyor. Doğum günüm olsa mum üflemek zorunda kalsam üfleyemem, nefes yok.

Doktora gitmek istemiyorum, biliyorum sigarayı bırak diyecek. Aile hekimine gittim hemen antibiyotik verdi :olamaz: Her şeye çözümleri o zaten, kendim eczaneden fıs fıslardan aldım, inhaler diye geçer adı. Hala nefesim düzelmemişti. 3 ay dayandım mecbur gittim. Nefes testi yapıldı, sonuçları aldık, ciğerlerim dinlendi. Evet, hiç acımadı şak diye bırak dedi sigarayı. Bir de o solunum cihazının ağır tiplisinden verdi, yani reçetesiz alınmayanından. Bırakmadım sigarayı. Bir yandan ilaçları kullandım bir yandan sigaramı. Bütün bunlar olurken arada bir yaz mevsimi olmuştu, tatile gittik, daldım ben suya, o da ne, dalmamla çıkmam neredeyse aynı an! Çünkü nefes yok. Saymıştım hiç unutamıyorum 13 saniye. Nefesimi sadece 13 saniye tutabiliyordum.

Derken aklımda hiç yokken eşim e-sigarayı önerdi, hatta araştırmış bulmuş. Aldık şak diye. Likitini de aldık. O kadar ani ki evde daha sigaram vardı. İlk hafta hiç alışamadım, çok öksürdüm. Sonra sevdim.

Bir kere elektroniği kullanacaksanız kullanın ama bilinçli. Nikotin seviyesini yavaş yavaş düşürmeniz lazım. Ben 9luk nikotinle başladım, birkaç ay sonra 6lık aldım, sonra 3lük en sonda da sıdır nikotinli likit aldım.

Tamam artık ölene kadar sıfır nikotinli içerim diyordum, fark ettim ki elim eskisi kadar gitmiyor. En son onu da bıraktım, elektroniğimi de sattım. 1,5 seneyi geçti ne sigara içtim ne elektronik.
Valla umut oldunuz bana ne yalan söyleyeyim.Bıktım akşam bırakıp sabah başlamaktan.En iyisi bende elektronik sigaradan alayım.Tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı ,sizinki hangisindendi acaba?

Ben sigarayı 2017de bıraktım ama her birkaç ayda bir geri dönüp paket alıp sonra pişman olup atıyordum :KK43:
Hatta öyle ki sigara içtikten sonra üstümde tokama kadar yıkıyordum kokusundan tiksindiğim için

Belki biliyorsanız bir sürü renkli tatlı kokulu çeşitleri var insanı cezbediyor.

Şimdi 6 aydır sadece elektronik sigara kullanıyorum, normal sigara içmediğim en uzun süre.
Ama işin kötü tarafı bunun uzun süreli sonuçlarıyla ilgili bilimsel çalışma yok yani 10 sene sonra çıkıp aa pardon zararlıymış diyedebilirler :KK43:

İçine konan şeyler zaten belirsiz ek olarak Türkiyede zaten regüle edilmiyor burada iyice belirsiz

Ben bir şeyleri içime çekmeden yaşar mıyım ya o günleri görür müyüm, yine başarısız olmaktan korkuyorum elektroniği bırakırsam :/ Bu e sigarayı kaç ay kullandıktan sonra bırakmak gerekiyor

Bunu dün fark ettim ki ben sanki hayat boyu e sigara kullanmayı planlıyor gibi davranıyorum, bırakma yönteminden ziyade şu tatlısından da alayım, bunu da deneyeyim falan ama benim amacım bu değildi, bir şey kullanmak istemiyorum artık!!
Eşimde bir ara takmıştı esigaraya sonra hevesi kaçtı bıraktı onu normale döndü ama tam üç makina değişti.

Arkadaşların dediği gibi e-sigaranın da olası zararları varmış. Sigarayı bırakmak için NeuroFormat veya Biorezonans (Bicom çeşidini) deneyebilirsiniz.

Bugün haberlerde ızledim.e sigara bir çeşit akciğer hastalığına sebep oluyormuş.Amerikada yasaklanacakmış.

Valla umut oldunuz bana ne yalan söyleyeyim.Bıktım akşam bırakıp sabah başlamaktan.En iyisi bende elektronik sigaradan alayım.Tavsiye edeceğiniz bir ürün var mı ,sizinki hangisindendi acaba?

Aspire zelostu benimki. Hatta 2 tane almıştım olur ya biri bozulursa ortada kalmayayım diye. İkinci aldığımı kullanmadım bile. İkisini de sattım sonra.
Eşimde bir ara takmıştı esigaraya sonra hevesi kaçtı bıraktı onu normale döndü ama tam üç makina değişti.
Yalan olmasın 4 ya da 5 yıl önce eşim aldı, sigara şeklindeydi. Hiç sevemedi, buhar yok dedi, akıtıyor dedi, acı tadı var dedi, dedi de dedi yani. Zaten o tipler verim vermiyormuş. Elektronik sigara dünyası ayrı bir alem, yabancı bir dil konuşuyorlar resmen. Likitini kendi yapan bile var.

Bana heves edip 3 arkadaşım daha almıştı, ama onlar sigaraya geri döndüler, çünkü ikisini birlikte içiyorlardı. Evde elektronik dışarıda sigara. Bırakmaksa niyetiniz sigarayı tamamen iptal etmeniz lazım.

X