çanakkele'de şehit Düşen Ecdadimizi Rahmetle Aniyoruz

Çanakkale savaşı başladığında,Çanakkale geçilebilir diye düşünülüyordu.
Dünyanın, o zamanlar en büyük donanmalarına sahip olan İngiliz ve Fransızlar bir hafta sonra İstanbul’da olmanın plan ve hayallerini yapıyorlardı.
Macera ve heyecan olsun diye bu savaşa katılan,şairler,asilzadeler ve zenginler vardı.Büyük orduları ile,büyük bir zaferle İstanbul’a girmenin onurunu ve gururunu yaşayacaklardı.
Çünkü, silah ve asker sayısının üstünlüğünü her şey sanan bu kendini beğenmişler ordusu uğrayacakları hezimeti akıllarından bile geçirmiyorlardı.
Ancak unuttukları,hesaba katmadıkları bir şey vardı.
Orada ölmeye gelmiş,Mustafa Kemal'in binlerce seyit onbaşısı vardı.
Orada yüreklerinde vatan sevgisi ile atan binlerce Mehmetçik vardı.
Orada,vatanın namus,onur ve haysiyet demek olduğunu bilenlerin gücü vardı.
Orada yaşamanın nefes almak değil,bağımsız ve özgür solumak demek olduğunu anlayanların ruhu vardı.
Orada,binlerce Mehmetçik ruhunu teslim ederken şunu haykırıyordu.
Bu topraklar ya TÜRK'lerindir,ya da hiç kimsenin.
İşte Çanakkale’yi geçilmez yapan budur.
Sayenizde yazıyorum,sayenizde yaşıyorum.Sayenizde sizler için doya doya ağlıyorum. Ruhunuz şad olsun,aziz hatıralarınız sonsuza dek bu milletin yüreklerinde olacak.

Önderimiz M.Kemal Atatürk ve aziz Çanakkale şehitlerimizi,saygıyla,sevgiyle ve rahmetle anıyoruz..

General Hamilton (İng.) ve General Gouraund (Fr.) durum değerlendirmesi yaparlarken (1915). Fransız general ülkesine Çanakkale'de bir kolunu kaybederek dönecektir.

Türk askerleri siperde

Arıburnu'nda Türk askerleri siperde

Çanakkale'de savaşan komutanlardan bir grup:Önde oturanlar (sağdan); Hulusi ve Nazmi Beyler, Ayaktakiler (sağdan); 3. Kor. K. Esat (Bülkat) Paşa, Anafartalar Grubu K. Kur. Alb. M. Kemal Bey, Rüştü Bey. Arkadakiler (sağdan); Güney Bölge K.lığı danışmanı Kur. Alb. Kannengiesser Bey, soldan bozyakalı Wilmer Bey, daha geride Kor. Kur. Bşk. Yb. Fahrettin (Org. Altay) Bey, kalpaklı şahıs Kur. Kemal (ohri) Bey, yüzünün yarısı görülen Grup. Kur. Bşk. İzzettin (Org. Çalışlar) Bey.

Mustafa Kemal Atatürk’ün meşhur bir fotoğrafının, Çanakkale Şehitleri Abidesi’ndeki heykeli. O zaman Yarbay olan Mustafa Kemal Arıburnu’ndaki bir siperden savaş meydanına bakıyor:

Çanakkale Şehitleri Anıtı

Allah ecdadımıza layık bir nesil olmayı nasip etsin bizlere.
Bunda biraz süphem var.
Allah onlara gani gani rahmet etsin.Onlar sehit oldular.Ne mutlu onlara.Onlari böyle yetistiren ana-babalara.Onlar sehitligin derecesini kiymetini bildikleri icin sehit olmakta yaristilar.Allah bizlerede onlarin ulastigi maneviyat derecesine ulastirsin.

Rabbim bizler için,vatanımız için şehit düşen bu askerlerimize bizleri mahçup etmesin inş..

Çanakkale'de şehit olanların hepsinin mekanı cennet biliyorum.
Eğer bugün bu topraklar da sağ sağlim sevdiklerim ile birlikte yaşıyorsam bu onların sayesindedir. Onlara teşekkürümü bir borç bilirim. Ruhları şad olsun.

çanakkalede şehit düşen askerlerimizi ve M.KEMAL ATATÜRK'ü saygıyla anıyorum.ruhları şad olsun.BBenimde anneannemin abileri çanakkale savaşından geri dönmemişler.allah hepsini gani gani rahmet eylesin.günleri kutlu olsun(((((((((((

Allah tum sehitlerimizden Allah razi olsun mekanlari cennet mehmetciklerimin analarina babalarina tesekkurler olsun, HAKKINIZI HELAL EDIN bize analar babalar, esleri cocuklar!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…