Çalışma Sorunsalı :(

Çalışmak hakkınız ama çocuk sizin ve eşinizin. Anane ve babaanne bakmak zorunda değil, enerjileri yetişmeyebilir yetişmez de. Ev kazalarına çok açık bu aylarda. Ya eşiniz bakacak, ya siz bakacaksınız ya da bakıcı ayarlayacaksınız. Kaç km öteden kadınların düzenini bozmamalısınız. Ha şöyle olur bakıcı alışana kadar göz kulak olur içiniz rahat edince geri dönerler arada keyfi gelirler. Ya da eve kamera takarsınız. Kimse mecbur değil.

Bakmıyorlar ya. Bizim erkekler öyle kötü yetiştirilmiş ki anlatamam. Erkek çocuk büyütenler resmen aciz gibi büyütmüşler. Kendi işlerini yapmaktan aciz, kendine ait çocukla ilgilenmekten aciz. Umurlarında değil, söylersen öf pöf çok iş yapmış gibi tavırlar. Bencillikleri iyice yüze çıkıyor. en medeni geçinen de öyle. Bu tarz işleri kadın işi diye kodlamışlar kafaya. Oysa görevi yani ilgilenmek zorunda ama pratikte öyle olmuyor. Sorsan ama of ne biçim ilgili ne iyi baba. Çocuktan sonra ben de evliliğimi sorgularken buluyorum ve çıkış kapısına doğru halay çekmeye başladım. Erkekler kapatılsın.

Bu sebepten benim eşimde çalışmama izin vermedi asgari ücret için bebeğimden ayrılmaya değmez şeklinde düşündü. O parada bakıcıya gidecek zaten. Bende bebeğimden ayrilmaya kıyamadım duygusal yaklaştım çünkü çok hızlı büyüyorlar en güzel zamanlarini kaciracaksiniz değmez bence. 3 ,4 yaşından sonra zaten evde tutamiyorsunuz kreş okul başlıyor işi erteleyebilirsiniz.

Bence yanlış yapıyorsun. 300km ötedeki insanlar oraya gelecek sizinle yaşayacak. Yaşlı kadın ocakta bir şey unutur balkon kapısını açık unutur. Çocuğu parka götürür dalginlasir. 2 yaşa kadar çalışma bence

Merhabalar bende sizinle fikrimi paylaşmak istedim. 4 yaşında bir oğlum var doğduğundan bu yana çalışma hayatımı bıraktım ve kendim büyüttüm hala da o şekilde devam ediyor önceliğim Evladım. Ben bu duruma şu mantık da bakıyorum bir çocuk her zaman anneye muhtaçdır anne ile büyümelidir. Benim annem çalışan bir kadındı benide kardeşimide o şekilde büyüttü ama benim annem çalışmak zorundaydı yani bizi keyfi bırakıp çalışmadı ama keşke imkanları olsaydı da bize çok daha iyi vakit ayırabilseydi. Bir insan neden evlat sahibi olur neden imkanları varken evladını bir başkasının büyütmesine razı gelir ki bence çok bencilce. Anneanne ve babaanneler başımızın tacı ve gerektiğinde evlatlarımızı emanet edebileceğimiz en güvenli yerler çalışmak zorunda olup çocuklarını bırakmak zorunda olan kadınlara değil bu sözlerim ama imkanları olup da bi çocuğu anneden yoksun bırakmak çok acimasizca

Evet yanlış yapıyorsunuz, sizin bakmak istemediğiniz bebeğinizle yaşlı insanların bakmasını istiyorsunuz..bir de idare edecekler yapacak birşey yok demişsinizçocuğunuzun en tehlikeli zamanları,yaşlı insanlar nasıl peşinden koşup bakacak..

Biraz sosyalleşmek adına işe girmek istiyosunuz gibi geldi. Maddi sıkıntı da yok neyin inadı bu? Eşiniz çok haklı biraz siz büyütün çocuğunuzu. Eşinizin bundan doğal isteği olamaz ondan önce bunu en çok sizin istemeniz gerekir. Anneler de çok yakın değiller ve yaşlılar mecburlar mı sizce gerçekten? Aynı şehir olsa neyse derim

Bu ne şımarıklık yahu? Madem çalışma heveslisiydin doğurmasaydın. Hani kariyer için diretmeni anlarım, maddi imkanın yoktur anlarım. Ama tüm imkanlar önüne serilirken 300 km ötedeki yaşlı başlı insanlar çocuğuma baksın diye diretmeni anlayamam. Rahat mı batıyo?

Yaşlı başlı insanlara güvenerek mi yaptınız çocuğunuzu,çalışmak istiyorsanız pek ala bakıcı tutacaksınız.Bu emrivaki tavrınız hiç hoş değil.

Çocuk doğurup anneler baksin diyenleri anlamıyorum. Yaşlı insanlar çocuğun enerjisine nasıl yetişsin ne mecburiyetleri var. Arada kuşak farkı var yanlış bişey yapınca kızıyoruz ondan sonra. Durumunuz müsaitmis kafam dağılsın diye hem bebeğiniz hem yaşlı anneleriniz zor durumda kalacak. Bakıcı bulmakta kolay değil. Ben 3 yaşına kadar çalışmadım iyiki de böyle fırsatım olmuş diyorum. Çalışmak zorunda olanlara hiç lafım yok o ayrı bir mevzu.

Eşinizin sözlerine kulak asmayın işinize kariyerinize odaklanın. Evlilik bu günün birinde bitmeye mahkum . Üstelik yaşlı hasta insan çocuğunuza ne kadar iyi bakabilir kaldı ki böyle bir mecburiyeti de yok. Eğer maddi yönden sizi zorlamayacaksa çocuğunuz bakıcı tutmak en iyisi

Sevgili cherry konudaki saçmalık kadının asgari ücret kazanıyor olması. Bugün bakıcılar bile asgari ücret kabul etmiyor. Zaten bebeği de bakıcıya bırakmak istemiyorlar. Anneanne ve babaanneye bırakmak istiyorlar ki. Bu zaten aşırı bencilce. Anneanne babaannenin daha bundan haberi yok gibi duruyor.
Eşlerden her ikisi de bebek bakabilir. Çalışan kişinin evi geçindirebiliyor olması gerekir bu durumda. Ama asgari ücretle imkansız.
Bebek daha 7 aylık süt kuzusu. Hala çoğunlukla anne sütü ağlıyor muhtemelen. Mecbur olduğum için bebeğim 7 aylıkken zırıl zırıl ağlaya ağlaya işe başlamıştım. Doğum iznine küfretmiştim. Gerçekten erken.
Yurtdışında şartlar farklı. Türkiye’de farklı. Bu kadın Bebiş kreş yaşına gelince de asgari ücretli işine dönebilir. Bir şey kaybetmez.

Konu sahibi siz de eski hayatınızı özlüyorsunuz biliyorum. Evde bütün gün bebekle kapalı kalmak çok zor. Ama çalışmaya başladığınızda işler daha da zorlaşacak. Hiçbir zaman eski hayatınız olmayacak artık. Hele evde anne/kv faktörü berbat bir şey. Bebeğin bu zamanları gelmez bir daha. Tadını çıkarmaya çalışın.

Son düzenleme:
Evet bencilllik yapiyorsunuz ,hemde çoooookkk.
Maddi durum varken insan çocuģuna kiyarmi.
Yine cocuk bakma konusu yine kendini düşünen biri .
"Idare edecekler yapacak birsey yok diyorum"..
Niye?anlamiyorum niye?
Bir konu var "esimin ailesi sorunsali" diye onu okuyun

Bulunmaz bir iş değil asgari ücret için hayatta calismam ben oğlum anaokulunda mutluyken çalıştım baktım bakicida mutsuz asgari ucrete değmez dedim bıraktım evde sıkılıyorum diyorsan başka uğraş bul

madem çalışma heveslisiydin doğurmasaydın ne be. bi de rahat mı batıyor yazmış. rahatı için cinsiyet eşitliğini bile reddeden sizin gibiler. yarın kadın çalışmasın evde çocuk baksın devlet parasını verir deseler kabul edersiniz. yazık ya

Cherryciğim, ben de böyle düşünüyordum anne olana kadar. Ama insanın içine sinmiyor. Eşim harika bebek bakan bir adam. Ama yine de ben olmak istiyorum yanında. Bebeğimle uyuyup uyanıyorum. Eşim bebeğe bakmak için çalışmıyor mesela. Ben evden çalışıyorum, kendi işimi yapıyorum, güzel de kazanıyorum. Buna rağmen hep içimden konu sahibinin hayatını yaşama isteği geçiyor. Sırf bebeğimle ilgilenmek isterdim. Emzirirken dosya teslimi düşünmemek isterdim mesela. Eğer eşim iyi kazansa ve ben asgari kazanacak olsam bebeğimle ilgilenirdim sadece. Ortada kasacak bir kariyer de yok ki. Anneanne babaanneye kitleme konusuna girmiyorum bile…

Ben çalışan bşr kadınım her kadının da ayakları üzerinde durması taraftarıyım. Şimdi eşinle iyisin onun da geliri iyi o kariyerini de yapıyor güzel. Ama yarın öbür gün şartların değişmeyeceğinin garantisi yok.
Amaaaa fırsatım olsa bebeğim bezden ayrılıp kendini ifade edene kadar kendim bakmak isterdim. Çocuğumun birini 19 aylık kreşe başlattım(hiç uyum sağlayamadı çok zordu bizim için), diğerini mecburiyetten (boşandım ve acil işe başlamam gerekti) 11 aylık başlattım. MaşAllah hemen uyum sağladı.
Bu süre zarfında alacağın maaşı vermeyi teklif etmiş ya eşin kabul et gurur yapma. Kendi geleceğin için yatırım yaparsın eğitim alırsın istersen. Sonra da çocuğu kreşe verip işine başlarsın. Yaşlılar bakamıyorlar gerçekten ve senin evinin düzeni de bozulmuş olur.

Calismak istemenize bir sey diyemem ama anneanne babanneyi 300km oteden cocuk bakmaya getirmeye zorlamaniz kabul edilebilir bir dusunce. Hem gercekten kabul edecekler mi bakalim? Sanki anneanne ve babaannenin fikri onemli degilmis, torun bakmak istemek harici secim sanslari yokmus gibi yazmissiniz. Beni kimse duzenimi bozdurup gelin/damatla ayni evde yasamaya torun bakmaya gonderemez mesela.

Çalışan bir anneyim, her zaman da kadının çalışması gerektiğini savunurum. Ama burada saçma olan, eleştirilen şey konu sahibinin kafa yapısı. Kendisi evde bunaldı, sosyalleşecek diye yaşlı, hasta kadınları emrivakiyle kendi düzeninden etmek istiyor. İdare edecekler mecbur, yapacak bir şey yok diyor. Ne münasebet yahu? Az ye de kendine bakıcı tut derler adama.

Kazanacağı para asgari ücret, o da bakıcıya gidecek zaten. Kariyerli bir kadın olsa neyse ama asgari ücretli işi iki sene sonra da bulabilir. Acele etmenin anlamı yok.

Kadın haklarını savunduğumuz kadar insan haklarını da savunsak keşke. Her bebeğin şartlar mümkün olduğunca anne sevgisiyle büyümeye hakkı var. O anneyse bu da baba diye gazel okumayalım lütfen, bilim bile anne ile babanın bakımının aynı olmadığını vurguluyor. Sadece maddi şeyleri (mama vermek, altını değiştirmek vs.) vermekle bitmiyor, bebeklik döneminde annenin manevi rolünü hiçkimse devralamıyor. Kadın bir sene bile bakmaya katlanamıyorsa evet çocuk yapmak için yanlış kişiymiş demek ki. Her kadın anaç ruhlu olmak zorunda da değil. Saçını süpürge etsin, senelerce evde otursun çocuklarına baksın demiyorum. Ama ben sıkıldım, başkası baksın diyecek lükse de sahip olmamalı. Biraz akıl, vicdan…

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…