Cafe Light / Cuma Zayıflama Yarışması

Hemen veriyorum tarifleri, seve seve.. :KK16:

Mercimek Salatası:
Kaynamış suya mercimeği at haşla. Arada kontrol edersin, çabuk pişer çünkü.
Sonra kevgirde süz. Sızma zeytinyağı, limon, tuz, karabiber ekle karıştır.

Bu karışımı vakumlu kaba alarak buzdolabında 4-5 güne kadar tutabilirsin.

Salata yapacağın zaman bu karışımdan al, içine aynı çoban salata yapar gibi; domates, salatalık, biber ekle.
Baharat olarak da sumak ekle.
Hepsi bu.
Daha ekşi tadı seversen nar ekşisi de ekleyebilirsin.

Mercimek Yemeği:
Z.yağında soğanı kavur. Kıymasını ekle.
Baharatlarını koy: Kimyon (ben içine koyardım zaten ama bu sefer yerken üstüne de koyacağım), kırmızı ve kara biber, çok az köri, tuz.
Domates rendesi veya az salça.
Mercimeği ekle. Şöyle birlikte güzelce karışsın, hafiften kavurr gibi.
Üzerine kaynar suyunu ekle. Mercimek çok su çeker. Çorba yapar gibi su koyabilirsin.
Hepsi bu kadar.
afiyet olsun efem .
Çok teşekkürler canım. Klavyene sağlık :KK16: En kısa zamanda deneyeceğim ikisinide. Yeni tarif uydurursam arada bir yaparım burayada yazarım :KK60::KK60:

leydicim püskütümün tarifine ek bende salatasını daha farklı yapıyorum, onuda tavsiye ederim ...
bol dere otu ,yeşil sogan, maydonoz , hş. yeşil mercimek . nar ekşisi ,limon, z.yag ve baharat . buda çok nefiş oluyor .:KK56:

Çok teşekkürler canım. Klavyene sağlık :KK16: En kısa zamanda deneyeceğim ikisinide. Yeni tarif uydurursam arada bir yaparım burayada yazarım :KK60::KK60:
:KK60: Mercimeğe de yeni bir boyut kazandıracağına eminim..
Heyecanla bekliyoruz efem.. :KK34:

neslihanım ebru mercimege niye bukadar düşkün ? çünki et yemiyor proyuda en iyi süt üenlerinden sonra baklagillerden alabilir .oyüzden canım . ama kilo vermek isteyen biz hatunların haftanın 3 günü merçimek yemesi biraz fazla olabilir .:KK34:

spirochet sen nersesin bakimm:KK4:

:KK9:ilahi ,ne alem kadınsın :KK9:seviyorum seni:KK19:

... ben niye çay içemiyorum gün boyu buldum .:KK28::KK28::KK28:
1.benim gün boyu totom pc dışında oturma görmüyor ki yudum yudum çay içsin .:KK60::KK60: günlük 1kupa form çayım var onuda sabah çaydanlıgın altındaki sudan kupaya demleyip ,mutfagı toplamaya girdigimde dikip tepeme içiyorum bi hamlade:KK53:
2.si ben agzıma bişi atmak istedigimde ara yapıyorum genelde . cay yapıp içsem ya .:KK28::KK53:
Ya öyle deme aebenim.. :KK14:
Kilo vermek isteyene engel değil ki mercimek..
Bi'kere kalorisi düşük (yanlış aklımda kalmadıysa 1 tabak mercimek yemeği 250 kcal civarında)
En önemlisi glisemik indeksi düşük.
Tok tutuyor bu da cabası..
Sen neden böyle dedin şimdi ya.. Yeşil mercimekciklerim midecikimde henüz yümeye başlamışlardı.. Karaya mı çıksın çocuklar şimdi bu saatte n'apsınlar yani? :KK19:

Ben de seni seviyorum.. :KK16:

afiyet olsun efem .

leydicim püskütümün tarifine ek bende salatasını daha farklı yapıyorum, onuda tavsiye ederim ...
bol dere otu ,yeşil sogan, maydonoz , hş. yeşil mercimek . nar ekşisi ,limon, z.yag ve baharat . buda çok nefiş oluyor .:KK56:
Ayyyy ben bu tarifi unuttum!!! :44:
Sen ilk dediğinde bunu da denemeye karar vermiştim.
Sonraki mercimek hücumunda bunu deneyeyim o zaman..
Bugün biraz karavana usulü pişirmişim de.. sanırım senin tarifi 2014 civarında pişiririm. :KK55:

afiyet olsun efem .

Çok teşekkürler canım yaaaaa. Bu tam benlik bir tarif. İçine kattığın herşeye bayılırım. En kısa zamanda deniyorum. :KK16::KK56:

gunaydin2.png

günaydınlar
bu sabah 99.9 çıktım
yediklerim
1 b sirkeli ballı sıcak su
1 tam 1 yumuta beyazı haşlanmış
1 kupa çay ama 4 şekerliydi
1 kk peynir 1 d t b ekmegi

şimdi sade neskafe

birazdan kv kp dr götürücez

öglene yeşil fasulye yogurt

7 çekiedekili kuru üzüm 1 melisa çayı

1 elma

akşam 2 k b dolması 1 patlıcan dolması yogurt

sonra biraz mısır patlatır çayla yerim

bu gün kendime splenda alıcam şeker yerine kullanıcam

Son düzenleme:
günaydınlar
nasılsınız
dün gelemedim yoğun bir gündü
gerçi bugünün d ebir farkı yok da
regli oldum bugun cumaya inem şansın ne bilmiyorum
bakalım tartı bana ne süpriz yapacak

:KK53:

Yeşil mercimek salatasını yaparım sık sık.. Çok da severek yerim.
Bakalım 3 gün üst üste akşam mönüsünü mercimek yemeğiyle geçirince nasıl olacak?
Nette rüşeym ile ilgili hep güzel şeyler var ama yine de bilemiyor insan.. gün geçmiyor ki biri çıkıp yeni bir keşiften bahsetmesin.. :KK36:

yaa ben bayılıyorum yeşil mercimeğe ama kocamın arası hiç yok :KK43: rüşeymi de market günüme kadar aklımda tutuyorum araştırmacı takım olarak tüm grup arkadaşlarımızla yeni neyden bahsediliyorsaaa hemen alıyoruz :KK76: bir beyaz çaya denk gelemedim. havada soğuk şuraya da baksammı diyemiyorum. biz takımca yer elmasından randıman aldık :) ben kırmızı pancara da bayıldım. sıradaki neslicimmmmmmmmmmm??????

yanlız değilsin püskütüm,:KK1: kesinlikle kupada içmek daha zevkli,benim 350 ml lik bi kupam var,pembiş üstünde elinde kalp olan bi tavşan resmi var:KK1::KK1:3 kupa içtimmi 1 litre içmiş oluyorum,ölçmeside daha kolay:KK34::KK34:
bende kiraz saplı çayı denicem püskütüm,:KK16:evdede artık siyah çay içmez olduk,büyükçe bi kavanozun içinde çeşit çeşit bitki çaylarımız var,sevdicekte alıştı artık:KK69:

bende bardağın çok heveslendirdiğini düşünüyorum. benimde su için yeşil çay için kahve için yok ıhlamur tarzları için ayrı ayrı bardaklarım var ama son favorim bu soğukta termos bardağım :nazar:

neslihanım ebru mercimege niye bukadar düşkün ? çünki et yemiyor proyuda en iyi süt üenlerinden sonra baklagillerden alabilir .oyüzden canım . ama kilo vermek isteyen biz hatunların haftanın 3 günü merçimek yemesi biraz fazla olabilir .:KK34:

spirochet sen nersesin bakimm:KK4:

...

ayyy bende et sevmiyorum en azından haftanın 1 günü eşim yemesede yapacağımm....

yaa ben bu aralar acaip yoğunum1 aydır kalite belgelerimizi yenileme aşamasındayız. belgelendirme şirketiyle anlaştılar onlar gelip gidiyor gezdir söylediklerini tamamla birde psikiyatristten bir ilaç aldıydım bana müthiş enerji verdi. normalde danışmanlık şirketiyle anlaşıyorlardı yüküm daha hafif oluyordu atladım hemen ben yaparım zaten çok yoğun değilim dedim. şimdi gidip türlü türlü çaylar yapan ben sıcak suyumu termos bardağıma doldurup gömülüyorum :KK43: tam hafta sonu boştum eşimin yeğeni geldi onu üniversiteye sınava götürdüm sınav aralarında koştura koştura alışverişe gittik yorgunluktan öldüm. bende çok şıpsevdiyimdir. üniversiteye gidince aaa neden yüksek lisans yapmıyorum ki diye geçirdim içimden hemen üds kpds sorularını indirdim ders çalışmaya niyetlendim... işte böyle güzelimmm

güneşli fakat buz gibi çorum sabahından hepinize günaydınlar:KK3::KK3:

dün akşamdan beri çok keyifliyim,nedenide gelince geçen sene yılbaşında bordo dar kesim binici pantolonu almıştım,1-2 kere anca giydim malum çok hızlı kg aldığım için,dün akşam tesadüfen gözüme çarptı bi deneyim dedim ve yuppiii hiç zorlanmadan giydim,şu andada üstümde:KK52::KK52:üstelik geçen sene 72 kg falandım,daha o kiloya ulaşmama çok var ama sanırım bedenen inceliyoum,buda bence tartıdaki rakamdan daha önemli:21::21:

yaa ben bayılıyorum yeşil mercimeğe ama kocamın arası hiç yok :KK43: rüşeymi de market günüme kadar aklımda tutuyorum araştırmacı takım olarak tüm grup arkadaşlarımızla yeni neyden bahsediliyorsaaa hemen alıyoruz :KK76: bir beyaz çaya denk gelemedim. havada soğuk şuraya da baksammı diyemiyorum. biz takımca yer elmasından randıman aldık :) ben kırmızı pancara da bayıldım. sıradaki neslicimmmmmmmmmmm??????

evet ben ara öğünlerimde yiyorum yer elmasını,kırmızı pancarıda salatama 2-3 küp atıyorum:KK56::KK56:bu hafta yeşil mercimeği paylaştım takımda en azından herkes 1 gün bile yese fayda faydadır,bu arada benim öğle yemeğim haşlanmış mercimek,salata,yoğurt ve 1 dilim keten tohumlu ekmek(kendim yaptım,buğday ve yulaf unundan):KK34:
bende bardağın çok heveslendirdiğini düşünüyorum. benimde su için yeşil çay için kahve için yok ıhlamur tarzları için ayrı ayrı bardaklarım var ama son favorim bu soğukta termos bardağım :nazar:

termos bardak kesinlikle benimde fovorim edacım:nazar::nazar:

günaydın ..:KK16:

iyiyim süşür demeki, regldenmiş ateş başmaları hala var ama .
öyleden sonra dışarı çıkıcam bu sogukta.:KK37:

Günaydın arkadaşlar.. :KK71:

Sezen Aksu'ya dava açmaya karar verdim. Telif hakkı davası.
Köpeğinin adını Bulut koymuş. :KK51:

günaydınlar
bu sabah 99.9 çıktım
yediklerim
1 b sirkeli ballı sıcak su
1 tam 1 yumuta beyazı haşlanmış
1 kupa çay ama 4 şekerliydi
1 kk peynir 1 d t b ekmegi

şimdi sade neskafe

birazdan kv kp dr götürücez

öglene yeşil fasulye yogurt

7 çekiedekili kuru üzüm 1 melisa çayı

1 elma

akşam 2 k b dolması 1 patlıcan dolması yogurt

sonra biraz mısır patlatır çayla yerim

bu gün kendime splenda alıcam şeker yerine kullanıcam
Tam 4 şeker mi diyecektim ki splenda almaya karar vermişsin..
Sıcak içeceğe limon halkası koyduğunda şeker ihtiyacını yarı yarıya düşürüyor. Tecrübeyle sabit. Damak tadına uyar mı bilmiyorum ama aklında bulunsun.. İyi bak kilo almamışsın en azından..
günaydınlar
nasılsınız
dün gelemedim yoğun bir gündü
gerçi bugünün d ebir farkı yok da
regli oldum bugun cumaya inem şansın ne bilmiyorum
bakalım tartı bana ne süpriz yapacak
Tüh! Şimdi terazide şaşırtmaca olur.. Hafta sonu bombardımanından sonra ne olacağını merak ediyordum.. :44:
:KK53:

Yer elmasını meyve niyetine tüketmiştim bir dönem ama tdına alışamadım bir türlü.. Siz takımca çiğ mi yiyorsunuz ya da yemeğini falan mı yaptınız?
Kırmızı pancar ne işe yarıyor?
Hah, çok yerinde bir ifade olmuş.. Tek kelimeyle heveslendiriyor. :21:
güneşli fakat buz gibi çorum sabahından hepinize günaydınlar:KK3::KK3:

dün akşamdan beri çok keyifliyim,nedenide gelince geçen sene yılbaşında bordo dar kesim binici pantolonu almıştım,1-2 kere anca giydim malum çok hızlı kg aldığım için,dün akşam tesadüfen gözüme çarptı bi deneyim dedim ve yuppiii hiç zorlanmadan giydim,şu andada üstümde:KK52::KK52:üstelik geçen sene 72 kg falandım,daha o kiloya ulaşmama çok var ama sanırım bedenen inceliyoum,buda bence tartıdaki rakamdan daha önemli:21::21:
:KK9: Hem bordo hem binici.. Giyim zevklerimiz de uyacak galiba..:13:
Kilo farkına göre bu başarıya ulaştıysan demek ki kaslarını çoktaaaan yardımcı yağ yakıcı kadrosuna almışsın demek ki.. :nazar:
Ya spor yaptın kas oranını yükselttin ya da kaslarını besledin..

evet ben ara öğünlerimde yiyorum yer elmasını,kırmızı pancarıda salatama 2-3 küp atıyorum:KK56::KK56:bu hafta yeşil mercimeği paylaştım takımda en azından herkes 1 gün bile yese fayda faydadır,bu arada benim öğle yemeğim haşlanmış mercimek,salata,yoğurt ve 1 dilim keten tohumlu ekmek(kendim yaptım,buğday ve yulaf unundan):KK34:

termos bardak kesinlikle benimde fovorim edacım:nazar::nazar:
Marifetliyiz bi'de.. :KK34:
günaydın ..:KK16:

iyiyim süşür demeki, regldenmiş ateş başmaları hala var ama .
öyleden sonra dışarı çıkıcam bu sogukta.:KK37:
Sevindirici haber aebenim..
Korktum hastalanacaksın diye.. Evin temel direğisin.. Kaç kişi senin eline bakıyor.. Allah güç versin arkadaşım, sağlık versin. :nazar:

Bu hafta rutinime döndüm ve tartılmıyorum.
Pantolonlara bakıyorum, tık yok. Aynı duruyorlar.. Sadece geçen akşam.. ay yok bunu yazmayayım ayıp olacak.
Hmmm. ne diyodum?
Hah, görünürde fark hissetmiyorum.
Tartıya 2 gün kala acil durum planına geçiyorum.
Akşam yemeklerine içerik ve saat olarak müdahele etmem gerekiyor sanırım. Ay şu Cuma gel de geç be güzelim! Kestane şekeri yicem o gün! :KK37: Tartıldıktan sonra koşaraktan alıp gelicem.. Yedikten sonra bi daha koşarak gidip alırsami yerken aldığım kalori gider di mi?
Hay püsküüt bin kurt kuşatsın seni! Annecim! Bu nasıl bir temenni ya!:KK47:

mesajlarınızdan aklamda kalanlarına cevap yayıp kaçayım .:KK9:

...neslişin ne güzel demekki baya incelmişsin kasyogunlugun artmış demekki .

...edacım canım sınavlarında başarılar ..:KK16:

... püskütüm merçimek tabiki yiyelim canım . çok sık yemeyelim demiştim . ben kendimden biliyorum baklagili fazla yiuyince kilo veremem . pro yüksek olsada özü karbonhidrat canım .:KK42:

ben arada pilates molası verdim püskütüm gelmiş gitmiş bile ...
kadisim canım ikimizde regl cumaya ne oluruz ben artı ı olmıycam beynime yazdım :KK37:
bu halde birde 30 dk pilates yaptım .birde karın günüymüş .:KK37: hemen bi duş alıp ççoçukların yemeklerini yapıp çıkıyorum . ilginç bir yere gidiyorum gelince yazarım :KK9:

Tam 4 şeker mi diyecektim ki splenda almaya karar vermişsin..
Sıcak içeceğe limon halkası koyduğunda şeker ihtiyacını yarı yarıya düşürüyor. Tecrübeyle sabit. Damak tadına uyar mı bilmiyorum ama aklında bulunsun.. İyi bak kilo almamışsın en azından..

Yer elmasını meyve niyetine tüketmiştim bir dönem ama tdına alışamadım bir türlü.. Siz takımca çiğ mi yiyorsunuz ya da yemeğini falan mı yaptınız?
Kırmızı pancar ne işe yarıyor?

Hah, çok yerinde bir ifade olmuş.. Tek kelimeyle heveslendiriyor. :21:

:KK9: Hem bordo hem binici.. Giyim zevklerimiz de uyacak galiba..:13:
Kilo farkına göre bu başarıya ulaştıysan demek ki kaslarını çoktaaaan yardımcı yağ yakıcı kadrosuna almışsın demek ki.. :nazar:
Ya spor yaptın kas oranını yükselttin ya da kaslarını besledin..

Marifetliyiz bi'de.. :KK34:

Sevindirici haber aebenim..
Korktum hastalanacaksın diye.. Evin temel direğisin.. Kaç kişi senin eline bakıyor.. Allah güç versin arkadaşım, sağlık versin. :nazar:

yer elması marul kökü gibi geldi bana ki marul köküne de bayılırım. eşimle baya baya soyup soyup yiyoruz çok hoşumuza gidiyor... takımca değişik neler denediysek yöneliyoruz hemen yer elması demir eksikliği için ve bağırsak çalışması için çok güzel birde ara öğün olarak ben baya baya doyuyorum. şeker pancarı da yine bu demir eksikliğinin bize işaret ettiği bir ara öğün oldu. ben haşlıyorum düdüklü tencerede, dilimleyip yiyorum...

Pancar: Şeker pancarı ve kırmızı pancar en çok tüketilen türleridir. A, B, C ve P vitaminleri ile potasyum, sodyum, magnezyum, fosfor, çinko, demir, kalsiyum, brom ve bakır minerallerini içerir. Şifa amacıyla kullanılan kırmızı pancardır.

Pancarın Faydaları: Kırmızı pancar, iştahı açar ve hazmı kolaylaştırır. Mide ve bağırsakları kuvvetlendirir. Mide ağrılarını ve ekşimelerini azaltır. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Böbrekleri çalıştırır. Şeker hastalığı ile vereme karşı koruyucudur. Karaciğerin düzenli çalışmasına yardımcı olur ve kansızlığı giderir. Sinirleri yatıştırır. Kırmızı pancar suyu kansere karşı iyi bir koruyucudur. Ayrıca, yüksek tansiyonu düşürücü etkiye sahiptir.

Pancar Nasıl Kullanılır? Şeker pancarı şeker üretiminde ve şeker pancarı pekmezi yapımında kullanılır. Kırmızı pancarın ise yemeği, salatası ve turşusu yapılır. Kırmızı pancar, sebze olarak kullanılmasının yanında, tedavi amacıyla da kullanılır. Kırmız pancar kaynatılıp içilirse böbrek kumlarını dökmekte faydalı olur. Pancar suyu sarılık tedavisinde kullanılır. Şeker hastalığı olanlar şeker pancarını kullanmamalıdır.

Bilgiler için teşekkürler spirochetcim.. :KK71:
Diyetle alakası yokmuş pancar ve yer elmasının yani.. Daha ziyade vitamin desteği olarak tüketilecek alternatif ürünler.. Ama pancarın "iştah açma" özelliğine koptum, o ayrı konu tabii.. :KK52:

X