bugün bebekler ne yedi?

Safa sabah ceviz+labne peyn+tereyağ+ekmek+tahıl+havuç ve elma suyundan oluşan kahvaltısını yedi.
Öğlen yoğurt.
Akşam üstü muz+elma+mandalina püresi yedi.
Birazdan balkabağı çorbası yapıcam.
Akşamada armutlu pirinç unu muhallebi yapıcam.

Bu arada ben safanın ekmeğini evde kendim yapıyorum.
Hiç evde yapan varmı?
Ben azda olsa tuz ve şeker koyuyorum kalanı fazla oluyor bizimde yiyebilmemiz açısından.
Sizler tuz yada şeker koyuyormusunuz?
Süt bile koymuyorum ekmek yaparken ne olur ne olmaz diye.
Ben mi çok pimpirikliyim?

biraz ara ver sonra dene tekrar.1-2 gün geçsin.

doğru diyorsun ama dayanamıyorum işte sonradan yedi biraz gerçi ama uyutmak için emzirdiğimde beni bir emmesi vardı ben başka şey istemiyorum der gibicokacimcoook
içim bir tuhaf oldu herhalde en çok emmesini özlerim büyüyünceyerimseniben

Bu arada ben safanın ekmeğini evde kendim yapıyorum.
Hiç evde yapan varmı?
Ben azda olsa tuz ve şeker koyuyorum kalanı fazla oluyor bizimde yiyebilmemiz açısından.
Sizler tuz yada şeker koyuyormusunuz?
Süt bile koymuyorum ekmek yaparken ne olur ne olmaz diye.
Ben mi çok pimpirikliyim?

canım bende yapmak istiyorum anlatırmısın nasıl yapıyosun ekemk makinasımı kullanıyosun fırındamı yapıyosun neunu kullanıyosun

gizem hala tavuk alıp da veremedim kuzeye. ama geçen akşam balık yapmıştım.biz yerken birazda ona verdim.sevdi.tavuk ve eti çorbaya koymak yerine kendimiz yerken de verebiliriz.ezip.abi haşlanmış olursa.

evet canım katlıyorum da ben neye takıldım biliyomusunuz balık veririken anne sütüde veriyoz ya bişiy olurmu ya hani sütle balık olayları varyacokacimcoook

canım bende yapmak istiyorum anlatırmısın nasıl yapıyosun ekemk makinasımı kullanıyosun fırındamı yapıyosun neunu kullanıyosun

Ekmek makinasıyla yapıyorum.
Tam buğday unu ile kepek unu karıştırıyorum.
Bazen sadece tam buğday unu.
Bazende sinangilin 9 vitamin 3 mineralli unu var onu kullanıyorum.
Ekmek makinesind makinenin kapasitesine göre tarifler var ona uygun yapıyorum.
Şimdi tahıl karışımlı un aldım onlada denicem.
Bebe bisküvisi hiç vermedim vermeyide düşünmüyorum onun yerine ekmek veriyorum.
Ben fırındada ekmek yapıyordum.Onun tek püf noktası ekmek hamuru eline yapışçak kadar vıcık kıvamda olmalı.

Ekmek makinasıyla yapıyorum.
Tam buğday unu ile kepek unu karıştırıyorum.
Bazen sadece tam buğday unu.
Bazende sinangilin 9 vitamin 3 mineralli unu var onu kullanıyorum.
Ekmek makinesind makinenin kapasitesine göre tarifler var ona uygun yapıyorum.
Şimdi tahıl karışımlı un aldım onlada denicem.
Bebe bisküvisi hiç vermedim vermeyide düşünmüyorum onun yerine ekmek veriyorum.
Ben fırındada ekmek yapıyordum.Onun tek püf noktası ekmek hamuru eline yapışçak kadar vıcık kıvamda olmalı.

bende bebe büsküvisi vermedim ekmeğede yeni başladım
tahıl karışımlı un daha mantıklı herhalde peki fırında yaparken sadece su ilemi yoğuruyosun
ben içine kayısı ve üzüm vede ceviz rondodan geçirip bide pekmez koymak istiyorum azcıkda yoğurt bide yumurta sarısıda içine katsam kek gibi yapsam nasıl olur dersindelikafadulden

kızlar be artık kendimi aştım:)
ekmek zeytiğn tahin falana başladım vede bugün sebze çorbasına brüksel lahanasıda ekledim
kuşumun şimdiye kadar tadına baktığy sebzeler şöyle
brüksel lahanası kereviz balkabağı soğan semizotu kabak havuç patates brokoli karnabahar:)

maşallah maşallah bayağı hızlısın gizemcim :eek:afiyet olsun kuzuna hem sağlık olsun hemde löp löp et olsun inşallah:sm_cool:
bişey soracam sabah kahvaltısını karıştırıpmı veriyorsun yoksa ayrı ayrımı yada devem mamasıylamı yoğurdlamı muhallebiylemi öğrenebilirmiyim
unutmadan bu ayki kontrolümüzde dr demiştiki kesinlikle hazir mama verme (vermedim hiç)yediğiniz yemekten vermeye başla suyundan deil yemeğin kendisinden ver ve
artik meyveyi ve çorbalarını taneli yani fazla ezmeden vermeye başla demişti
ben başladım meyveleri rendeleyip veriyorum
tavuğuda didikleyip veriyorum çorbaları artık geniş delikli bi süzgeçten geçirip vereceğim
enesim bugün
kahvaltı saat11gibi yulaf reçel yumurta portakal suyu bisküvi yedi uyuduk bayağı
sonra saat 4 gibi çorba
7 gibi yogurt uyumadan da meyve tabi aralarda sürekli emiyor
maşallah yavrum bugün kusmadı
3 gündür yediğini çıkarıyordu kayınvalidem göğsüne midesine bal sür dedi dün gece sürdüm maşallah diyelimde etkisini gösterdi
(ermeni bi lokan hekim tavsiyesi) ya bide sizin bebişlerin suyla arası nasıl
benim oğlum suyu görünce kafasın çeviriyor nane çayı verince bir güzel içiyor

bu arda selma hoş geldin a.s.bende yenisayılırım elaya maşallah :nazar:
diş çıkarıyorlar diye huzursuzlar
benim oğlanda aynı vallaha bi huzursuz ağlayanım yok senağlama
geçecek sabır edersek ilerde anar ve güleriz hey gidi günler hey diye:))))))))laelaelaelaelae​

hümeyracım kahvaltıda karşım veriyorum mama veya muhallebi ile ama bi kıısmına ayrı veriyorum peynir vede yumurtanın
bebe büsküvi vedesu veya nmeyva suyundan daha faydalı olduğunu düşünüyorum meyve suyunu direk içiriyorum
bende sana yulafı sorcam nerden alıyon nasl kullanıyon?
bende bayağı bir pütürlü veriyorum arda pütüre şimiiden alıştı

ben de pütürlü veriyorum. çatalla falan eziyorum.meyve ve kahvaltısını. ama çorbayı rondodan geçiriyorum.pirinç tanelerini yutamıyor çünkü.
balık verdim ama anne sütü aldığını hiç düşünmedim.bişey olmaz ya çünkü eşimin yiğeni emerken annesi balık yediriyordu.
kahvaltıda bügün,yumurta,peynir,bisküvi,tahıl karışımı ve muz yedi.

suyu seviyor kuzey ama her defasında genzine kaçıyor.sulukla içiriyor yani alıştırma bardağıyla.kendisi içiyor ama heryerini de ıslatıyor.

maşallah maşallah bayağı hızlısın gizemcim :eek:afiyet olsun kuzuna hem sağlık olsun hemde löp löp et olsun inşallah:sm_cool:
bişey soracam sabah kahvaltısını karıştırıpmı veriyorsun yoksa ayrı ayrımı yada devem mamasıylamı yoğurdlamı muhallebiylemi öğrenebilirmiyim
unutmadan bu ayki kontrolümüzde dr demiştiki kesinlikle hazir mama verme (vermedim hiç)yediğiniz yemekten vermeye başla suyundan deil yemeğin kendisinden ver ve
artik meyveyi ve çorbalarını taneli yani fazla ezmeden vermeye başla demişti
ben başladım meyveleri rendeleyip veriyorum
tavuğuda didikleyip veriyorum çorbaları artık geniş delikli bi süzgeçten geçirip vereceğim
enesim bugün
kahvaltı saat11gibi yulaf reçel yumurta portakal suyu bisküvi yedi uyuduk bayağı
sonra saat 4 gibi çorba
7 gibi yogurt uyumadan da meyve tabi aralarda sürekli emiyor
maşallah yavrum bugün kusmadı
3 gündür yediğini çıkarıyordu kayınvalidem göğsüne midesine bal sür dedi dün gece sürdüm maşallah diyelimde etkisini gösterdi
(ermeni bi lokan hekim tavsiyesi) ya bide sizin bebişlerin suyla arası nasıl
benim oğlum suyu görünce kafasın çeviriyor nane çayı verince bir güzel içiyor

bu arda selma hoş geldin a.s.bende yenisayılırım elaya maşallah :nazar:
diş çıkarıyorlar diye huzursuzlar
benim oğlanda aynı vallaha bi huzursuz ağlayanım yok senağlama
geçecek sabır edersek ilerde anar ve güleriz hey gidi günler hey diye:))))))))laelaelaelaelae​

teşekkür ederim evet dişi maalesef uyumuyoruz geceleri hep beraber çıkacaklarda uyucaz diye bekliyoruz bakalım..
geçmiş olsun aman maşallah
ela da da bu var papatya çayını ya da rezeneyi içiyor suyu zorla içiyor:KK43:
bende yiyecekleri hafif pütürlü veriyorum öyle alıştı sıvı verirsem püskürtüyor:)
ne sorucaktım birde kendi yemeklerinizden veriyorsun ya tuzsuz yapıyorsun değil mi?
bende arada veriyorum ama tuzsuz yaptımsa tabi..

ben kahvaltısını en başından beri hiç karıştırmadım ayrı ayrı veriyorum
murgiz cim balık ve anne sütü verilir mi diye sormuşsun anne sütü doğal olduğu için zarar vermezmiş(eşim doktor o böyle söyledi)​

bende bebe büsküvisi vermedim ekmeğede yeni başladım
tahıl karışımlı un daha mantıklı herhalde peki fırında yaparken sadece su ilemi yoğuruyosun
ben içine kayısı ve üzüm vede ceviz rondodan geçirip bide pekmez koymak istiyorum azcıkda yoğurt bide yumurta sarısıda içine katsam kek gibi yapsam nasıl olur dersindelikafadulden

Ben fırında yapınca azcık sıvıyağ ve su ile yoğuruyordum ama kendimize göre yapınca.
Ama dediğin gibide çok gzl olur bence cevizli pekmezli fln,ben hergün kahvaltıda cevizi taze verdiğim için ekmeğine koymuyordum ama kek gibide yapabilirsin bence.
Hatta ii bir fikir bende deneyeyimdelikafadulden
tahıl karışımı dediğin gibi faydalı olur.ben çeşit çeşit yapıyorum ekmek makinası alalı sürekli ekmek yapıyorum.
bide aklıma gelmişken bebişe zeytin veriyormusun?

Ben fırında yapınca azcık sıvıyağ ve su ile yoğuruyordum ama kendimize göre yapınca.
Ama dediğin gibide çok gzl olur bence cevizli pekmezli fln,ben hergün kahvaltıda cevizi taze verdiğim için ekmeğine koymuyordum ama kek gibide yapabilirsin bence.
Hatta ii bir fikir bende deneyeyimdelikafadulden
tahıl karışımı dediğin gibi faydalı olur.ben çeşit çeşit yapıyorum ekmek makinası alalı sürekli ekmek yapıyorum.
bide aklıma gelmişken bebişe zeytin veriyormusun?

sağol valla bende deneyecem eşime tahıllı un falan aldırayım bide ben cevize yeni başlayacam heycanlıyım bide diyorum yaptıktan sonra rondodoan geçireyim o şekil saklayayım yemeklerine koyarm
zeytini iyice yıkıyom kabuğunu soyuyorum haftada 3-4 tane veriyom
tahinide haftada 3-4 kez veriyom yumurta ve peynir gün aşırıbugün ilk defa mercimek çorbası gibi yaptım sevdi gibi:teytey:

selmacım adım gizem
teşekkür ederim beni aydınlattığn için balık konusunda

sağol valla bende deneyecem eşime tahıllı un falan aldırayım bide ben cevize yeni başlayacam heycanlıyım bide diyorum yaptıktan sonra rondodoan geçireyim o şekil saklayayım yemeklerine koyarm
zeytini iyice yıkıyom kabuğunu soyuyorum haftada 3-4 tane veriyom
tahinide haftada 3-4 kez veriyom yumurta ve peynir gün aşırıbugün ilk defa mercimek çorbası gibi yaptım sevdi gibi:teytey:

Cevizle ilgili tavsiyem (belki biliyorsundur ama olsun) ceviz içi alma,uzun süre dayansın die çeşitli kimyasallar kullanıyorlar.Kabuklu ceviz alıyorum ben 3- 5 tane rondodan geçirip kahvaltısına tepeleme 1 tatlı kaşığı veriyorum.3 günde bir taze taze tekrar çekip dolapra öyle saklıyorum.Ekmeğide aynı rondoda çekip bi kavanoza koyuyorum 3 günde bir onuda tekrar yapıp taze çekiyorum.Zeytin ben kesinlikle yemiyorum ve zeytin türevlerinide aynen yemiyorum ve daha kötüsü dokunamıyorum zeytine aşırı tiksiniyorum,onu nasıl yapcam bilmem.Artık tüm gücümü toplayıp haftalık soyup rondodan geçiririm onuda.

bende tahin vereyim bari çeşit olsun çocuğa.Her gün benzer kahvaltılar yapıyor yazık.Ne kadar çeşitlendirsekde pek geniş bir yelpaze olmuyor.Doktor bademde ver dedi henüz ondan vermedim cevizi seviyor beyefendi.

Şu aralar kiwi veriyorum muzla karışık.Birde muhallebisine meyve veriyorum çokmu oluyr meyve bilmiyorm.Ama severek yiyor.Bugün çorbasını ıspanak pirinç brokoli ve somon balığı ile yapıcam.dr umuz somon tavsiye etti,ilk defa vericem beğenir umarım.

ay ne güzel inş sever safa somonu ben daha balık vermesim onuda vercem ama tereddütlüyüm amerikada 1 yaşın kadar vermeyin diyolarmış ya veririsemde somon vede hamsi (en doğal) veriirm
cevizide öyle yapıyorum zaten açık ceviz içi iyideğil doğru diyosun
zeytinede dokunacan mecbur arada onuda yesin tad duygusu gelişmiş
tahinide azcık ver ağır çünkü
bide ıspanak 1 kaç yapraktan fazlası zararlı olabiliyomuş içindeki nitritten dolayı ve sadece 1 kere ısıtabiliyosun belkşi biliyosun ama hatırlatayım dedim meyve yemesi güzel bence çok olmaz arda pek severek yemiyor evde yaptğımıda yemiyo bende organik kavonoz veriyorum

tuzssuz yapıyorum oğlum için ayırıyorum sonra kendimiz için tuz ekleyip bir taşım daha kaynatıyorum canım
birde alıştıma bardaklarının damlatmayanları var ben almadım dahaalıcam en yakın zamanda kaşıkla zorla su veriyorum biberonundanda eh işte keyfine göre beyfendinin canı isterse

yulafı ben almadım komşum verdi slovakyalı kndisi onun oğluda ufak annesi göndermişti banada verdi 1paket makarna paketleri kadar bitince tekrar isterim herhalde annesi yollar parayla alırım artık
komşum ilk verdiğinde oğluna (ozamanlar bebişim yok tabi)dalga geçmiştik bizim burda atlara veriyorlar diye:)))))))gülmüştük bayağı sonra bebiş oldu araştırdım birde kendiside faydasının oldugunu söyledi bir iki tarifte bulunca denedim
ilkin yemedi ilk yaptığımı kuru meyvelerle yapmıştım
kayısı, elma kurusunu suda beklettim 20 dk felan
yulafı haladım meyveleride içine atıp blendrla ezdim yemedi
haksızda sayılmaz zuzu ekşiydi az biraz bende vermedim
birde yulafı haşlıyorum yine bu defa iyice haşladım ezildi zaten
içine (benim löçüm yok göz kararı herşeyim)reçel ,yumurta, labne , bisküvi 1 2 tane bide meyve suyu tadlandırsın diye bak bu güzel oluyor diye yiyor paşam 1 çorba kasesi kadar yiyor
avrupada da sabah kahvaltılarında yiyorlarmış burdada varya kahvaltılık gevrekler yulaflı
burda nerde satılır bilmiyorum bence diyarbakırda bulursun herşey bulunur oralarda
ah ah özledim valla memleketimi senağlamabuğday pazarı vardı orda bi sor canım bulursun gibime geliyor

oğluşuma bugün mercimek çorbası yaptım tarifini vereyim belki yaparsınız yine ölçüm yok biraz kırmızı mercimek
biraz yeşil mercimek
1 havuç
1 patates
1 halka sogan
1çimdik salça
birde yağ uykulu uykulu yedirdim vallaha banyo yaptırdım yedirdim uyuyor şimdi

X