Bu zamanda evlenmek

ben henuz evlenmedim ama o yolda gidiyoruz. minimum masraf yapmaya çalışıyoruz.
ortalama fiyatlari arkadaşlar söyler ama istersen ben sana guncel minimum fiyatlari soyleyeyim:)
avrupa yakasinda cok tatli bahceli bir ev tuttuk. uygun fiyatliydi. kira+depozito+komisyon 3 kira ederi ödedik. 40 civari verdik.
oncelikle boya badana guncel 20 midir 30 mudur bilmem ama tavsiyem gir icine nisanlinla, abin baban ablanla iki güne bitir cik. hic atla deve bir sey degil, gözün korkmasin. youtubedan birkac video izleyince yapilmayacak bir sey degil.
evin icinde oda başına ortalama 5 kilo boya gidiyor. o da bilindik markalarda ortalama 800 lira ediyor. oda basi 800+hol mutfak küçük alanlar icin +400 dersen, 1+1 50 m² ev icin minimum 2000'e boya olayi biter.
bizde eski kiracilarin koyu renkli duvarleri duruyordu (biz de cikarken beyaza boyamayacagiz) onun icin astar boyasi masrafimiz oldu. ama genelde beyaz birakiyorlar evleri. bizim evde duvarlarin bazilarinin sivasi dökülüyordu. siva yapip zimparaladik falan +1000 liralik daha masrafimiz oldu. sizin de kucuk aksilikleri, boyasi fircasi falan filani derken belki ortalama 3000e icine girecek hale gelir ev.
icine olacakları da oda oda düşün, minimum gerekenleri al gitsin. magaza gezerken bir de uygun fiyatlilari gormek iste mesela:) yatak alirken o kadar cok yatak denedik ki, israrla en guzel, en teknolojik olanlari gösteriyorlar, "yataktan tasarruf olmaz" diye:))
"eminim ki cok guzeldir ama ben düşük fiyatlilarda baslamak istiyorum" diye zorla denettirdim resmen. en son bambi oviedo'dan yatak+bazayi 14 bine aldik. gayet de rahat, bir suru ozelligi var, yanindaki donunce hissetmiyorsun falan. ama gaza gelsek "evet yatak onemli" desek yatak+baza+yatak basi 50 bin olan da var ayni dukkanda. biraz gaza gelmemekle alakali:)
biz odaya gardrop+komidini 6300e aldik mahallede uygun fiyata getiren abiden. 180x60 aynasi, dekorasyon ivir zivirlari, aplikleri, perdesi vs 2500 liraya halloldu, hic eksigi kalmaz hale geldi.
yani ben 1 yatak odasına boyasi dahil, yatagi dolabi ıvır ziviri her seyiyle 24000 liraya malettim.
tabii ki sadece dolaba o kadar vermek isteyen de vardir ama ben dedigim gibi minimumlari yazıyorum. cok da güzel oldu, bizim icimize sindi. hatta foto isteyene atabilirim
gelelim banyoya;
oncelikle girince klozet kapagini ve duş takımını degistirsen iyi olur. onlar da paslanmaz celik dus+yavas kapanan klozet 500e denk geliyor. onun disinda klozet fircasi+cop kutusu +dis fircalik+ sabunluk falan hepsi ivir zivir seyler. trendyolda 300-500 liraya tatlilarindan bulabilirsin. paspas da ayni sekilde. eger dolap sayısı vs yeterli bir banyoysa baska da masrafin yok bu 1250 haricinde
gibi gibi gibi...
yani amac ev dizmekse her seyin en pahalisi olmak zorunda degil.
tabii yeni evlenen en kalitelisini alsin ama biz bu evi ara ev olarak düşündük, birkac sene keyifle yasayalim, bir evden ne aradigimiza emin olalim, coluk cocuk vs isin icine girince daha sevecegimiz, daha büyük bir eve tasinip daha guzel doseyebiliriz.
acikcasi (eskiden neyse de günümüzde) yeni evlenen arkadaslarimin yayla gibi eve cikmasini sacma buluyorum. cunku coluk yok cocuk yok. odalar bosta durmasin diye icine gereksiz esya aliniyor, kirasi gereksiz yüksek, ısıtmasi ekstra fazla. ustelik ev sahibinin eski kiracisini evden atmak icin herseyi yaptığı bir devirdeyiz. cocuk olup evi nihayet kullanmaya başlayacağın zaman evden cikiyor olman da olasi.

fiyat listeme burada son veriyorum çünkü biz beyaz esyalari ikinci el aldik. yeni evlenen insan muhtemelen bunu tercih etmez,fiyatlar hakkinda bilgim yok. ama spotçu fiyati (belki bekar evleri ogrenciler icin) bosch buzdolabi 6, arcelik yikama kurutma makinasi 8e aldik. simdilik memnunuz)
salonumuzu daha dizmedik, bahce var diye salona ihtiyac duymuyoruz. kişa dogru, durumumuzu biraz daha toparlayinca-aklimiza guzel fikir gelince baslayacagiz.
yani ne bileyim, eve eksiksiz girmek de sart degil bence. eve girilsin, alinmasi gereken yine alinir.
illa krediler cekmeye, zorlanmaya, evliligin ilk zamanlari taksit odemekle gecirmeye gerek yok bence.
insallah sözü nisani ve nikahi da cok uyguna getirecek fikirler var kafamda
bu arada evlenmeyi düşündüğüm kisi euro kazandigi birikimiyle geldi buraya. yani her seyin en tasarruflusunu aramamiz durumumuzun azligindan degil, sadece evlendi diye borca batmayi sacma gordugumuzden. buradan tasarruf ettiklerimizle bir suru seyahat planladik mesela. bence evliligin ilk yıllarında koltuga dresuara konsola degil cift olarak basbasa yapılacak kacamaklara para ayirmak daha mantikli. esya dedigin eskir, yenisi alinir. begenmezsin durumun olunca degistirirsin.
cok da kasip kendini zora sokmaya gerek yok

Son düzenleme:
Çok uygun bütçelerde yapan da var. Abartan da var. O sizin neyi nasıl yapacağınıza göre değişir. İnsanların komple evini düzdüğü paraya sadece mekan tutan insanlar var.
2016da evlendim, o gün ne yaptıysam bugün yapmaya kalksam rahat 1.5-2 milyon harcanır. Sadece altınlar 1 tutar zaten. Ha bu yaştaki kafamla bu parayı harcar mıyım şuan? ASLA.

Bu tamamen sen ve eşin ile ilgili. 2022 de beyaz eşyalar hariç mobilyaları 27k halletmiştik nakit ödemiştik o zaman. Oturma odası almadık mesela 3+1 evde oturmamıza rağmen gereksiz dedik. Konsolu tv ünitesi gibi kullandık. Tv ünitesi de almadık. Kına mekanda olmadı. Düğün için öğlen saatini seçtik (pazar günüydü) tam sezon da evlenmedik mayıs da evlendik. Bunun yerine seyahat için para ayırdık. Hiç takmayacağım setlerden almadım. Herşey çok güzel olsun diye düşünmedim hiç ama bir şekilde herşeyin en güzeline denk geldik.

Sorum yeni evli çiftlere… Sıfırdan ev dizmek, düğün, nişan, kına masrafları kabaca ne kadar tutuyor?
Yeni evli değilim ama yakın zamanda yeğenim evlendi 500+ bin tuttu masrafları. Yine aynı tarihte yakın kız arkadaşım evlendi onun 1 milyonu geçti 1 buçuk civarı buldu.
Yani tamamen tercihlerinize göre değişir.
Ben evlenirken eşimin bekar evine geldim eşya almadık kendi evimize geçerken oraya uygun eşya alırız dedik öyle de yaptık. Sadece aile arasında bir nikah yaptık o kadar.

Sorum yeni evli çiftlere… Sıfırdan ev dizmek, düğün, nişan, kına masrafları kabaca ne kadar tutuyor?
Şehir,standartlar hepsine göre değişir ki o fiyat.
Benim düğünüm 1000 kişilik yemeli düğündü mesela tam 12 sene önce bugün yıldönümüm
Her şeyin sadesine gidersen 250 bine hallolur bence

Bu masraflar tamamen sizin isteklerinize bağlı. Benden 1 ay önce evlenen arkadaşım düğününü 370.000tl lik boğaza nazır bir yerde yaptı 150kişilikti. Ben 400 kişilik sosyal tesiste yaptım kampanyası vardı 30.000 e denk geldi. Bunlar haziran 2023 :)
Kına yapmadım arkadaşlarım bir akşam beni içmeye götürdüler anamgil de evde kına yakmıştı kına gecesinde dans organizasyonu falan bana çok komik geliyordu yani o parayla bir tatil daha yaptık.
Eşimin bekar evi vardı beyaz eşya almadım evlenirken. Kınadılar beni aaaa yeni gelin eski eşyaya gider mi dediler. Eşyaların bir kısmını. Garantisi devam ediyor enayi miyim dedim bir de benim eşim garantileri hep uzatır hep 7-8 yıl garanti yapar
Gelinlikti saç makyajdı bunları hep daha uyguna hallederim ya x kuaför de olmayıversin zaten güzelim dedim.
Geçen yıl koltuk takımı yemek odası takımı ve yatak odası takımını 65bine hallettik biz. Her gelen de ne güzel koltuklar nerden aldınız der. Eşimin küçük fırını vardı mesela bozuldu daha iki üç ay önce aldım fırın. Davlumbaz hala almadım gibi gibi şeyler evimiz büyük biraz o yüzden halı masrafı çok diye salon harici her yere kestirme halı aldım
Eşim mali müşavir ben de matematik öğretmeniyim yani gelirlerimiz iyi ben özel derslerle geçinir maaşı biriktirirdim bekarken. O altın rengi şeylerle dolu evlerde huzur bulamam ben. Ama bu benim sen nasıl bir hayaldesin bu önemli. Mesleğin ne yaşın kaç müstakbel eşin hangi meslekte bunlar önemli. Sıfır parayla evlenemezsin çok borç altına giriliyor öyle insan nefes alamıyor evlenince. Maddiyat denilen şey bu dönemde herkeste sıkıntılı çünkü fiyatlar çok değişken. O yüzden sen sor biz yazalım

Ben hatırlamıyorum açıkçası o kadar fazla teferruat var ki bir yerden sonra çetelesi tutulmuyor. Ama tavsiyem; düğün, kına, o partisi bu partisi, abartmaya hiç gerek yok. Tabi burda iki tarafın da aileleri çok müdahil oluyor, özgür karar vermek zor ama şansın varsa merasimlere para akıtma derim.

Bütçenin çoğunu eşyalarına harca. Beyaz eşya, mobilyalar bunların kalitesi düğünden çok daha önemli. Düğün bir gün ama ev yaşam alanın.

Eşim mesela o dönemki masraflardan dolayı beyaz eşyada ucuza kaçmış bir süre sonra hepsini değiştirmek zorundayız çünkü işlevsizler. Koltuk takımım keza kumaş kalitesi berbat 1 senede eskidi. Yani masraftan kısalım derken daha çok masraf oldu bize. Siz de kısacaksanız elaleme hizmet eden merasimlerden kısın. İşinize yarayacak alanlara yatırın paranızı

Ben biraz farklı düşünüyorum bu masraf konusunda. Yani şöyle, bence rakam vermek zor değil özel durumlar nedeniyle çok ucuza ve çok pahalıya getiren az sayıda çifti saymazsak tabi. 2024 yılı evlilik maliyeti 600.000 tl hesaplanmıştı internette çeşitli sitelerde. Ben bu mayısta evlendim. Kalem kalem Excel tuttuk masraflar için. Ay şunu ucuza getirdik, ay şunu pahalıya getirdik, ay buna hiç para vermedik diye bir ton yorum yaptık ama bir şekilde ortalama 600.000 tl harcadık 2025te evlenecekseniz bence 1 mio tlyi bulabilir kabaca bir endeksle.

Biz 2021 yılında evlendik benim işim yoktu ailemin de durumu pek iç açıcı değildi. Eşim de kendi ailesinden hiçbir şey istemedi. Düğün normalde de istemezdim ama yapsaydık bütün takılar düğün salonuna gidecekti. gelinlik damatlık fotograf çekimi yaptık ama zaten altın takmaya gelenimiz de çok olmayacağını bildiğimizden düğün yapmadık nişanı kınayı kendi evimizde yaptık. Bu bizim kendi durumumuzdu sizinkini siz bilirsiniz ona göre karar verirsiniz. O zaman eğer düğün de yapsaydık 100 bini bulurdu. Eşim taksitle aldı çoğu şeyi evlendikten sonra ben de işe girdim. aslında her şeyin dört dörtlük olmasından ziyade nasıl zorlanmadan halledebiliriz diye düşündük.

Eşimin arkadaşı evlilik hazırlığı yapıyor düğün takı hariç sadece ev eşyalarına 250 bin masraf yaptı....
Düğün yapmaz aile arasında küçük kutlama yapar karşılıklı bohça saçmalığına girmez beşi bir yerde ,yok Trabzon burması demezseniz her şeyi anlayış içinde borca harca batmadan yaparsanız karşılıklı sevgi saygı içinde halledersiniz.Mutluluklar.....

Valla o kadar uyguna getirdik ki aklınız şaşar. Geçen sene yaptık düğünü nişanı. Nişanımı kendim yaptım 10 bin salona verdim çok çok güzel bir salondu 20 bin dedikleri yerde pazarlık yapa yapa 10 a düşürdüm nasıl başardım ben de bilmiyorum o ara baya bi özgüven gelmişti bana Elbisemi dolaptan aldım arkadaşlarım 8-10 bin arası verirken ben 1400 tl ile hallettim. Aşırı sevmiştim çok farklı bir modeldi aklınızda bulunsun dolapta çok çeşitli elbiseler var. Rahat bir platform gümüş renk ayakkabı aldım 400 e ve hem nişanda hem düğünde giydim. Saçımı nişanım var diyerek yaptırmadım sadece şunu yaptırıcam dedim kuaföre o kadar hayat hikayemi niye anlatayım? Tatlısı pastası hediyesiydi derken nişan 30 bin tlye geldi. Düğün kına için de şöyle oldu, kız evi erkek evi farklı şehirlerde olduğu için kına+düğün kız evinde bir düğün de erkek evinde olacak şekilde iki salon tuttuk. İlk benim şehrimde tuttuğumuz salonun büyük olması gerekiyordu biz daha kalabalığız o yüzden o salon bir tık daha pahalıydı ancak en ortalama salonlar 50 bin iken ben tanıdık vasıtasıyla 25 e hallettim salonu. Erkek evi kendi salonunu 15 e tuttu küçük bir salon olması yeterliydi zaten. Gelinliğimi balık model ayıla bayılarak kiraladım. Çok beğendiğim bir modeldi. Orda da güzel pazarlıkla 10 bine hem bindallı hem gelinlik kiraladım. Eşimin aracını süslettik, saç makyaj ve fotoğraf çekimine tahmini 10 bin tl verdik. Düğün ortalama 70 bandına geldi. Nişan+düğün 100 bin tl ile ayrıca iki şehirde yaparak bitti.

Eşyalara gelirsek babamla annemi orda yordum sadece beyaz eşyaları arçelikten almıştık toplu halde fırını eşim ayrı aldı fırınla birlikte 56 bin tl ye aldık.

Yatak odası takımını yatakla beraber (ki çok rahat bir yatağımız var) 30 bine aldık. Kurumsal firmalardan değil de inegöl mobilyası tercih ettim. Kendi şehrimin öyle bir faydası oldu bana sonrasında muğlaya yolladılar zaten. Salon takımı 45 bine alındı, perdeler kiracı olduğumuz için sadece yatak odası ve salona alındı diğer odalara eşimin bekarlık perdeleri takıldı 12 bin de perdeler tuttu. Yine sadece salon ve yatak odası için iki tane halı aldık ve halıları da outlet olarak bulduk o konu tamamen şans meselesiydi 6 bine halıları hallettik.

Balayına düğün zamanı cenaze olduğu için bir anda iptal etmek zorunda kaldık çıkamadık 8 ay sonrasında babam balayı hediye etti. Evi de denize bakan eski ancak hem 3+1 planı hem de boyutu güzel bir sitede bulduk kiramız 5 bindi bu sene 10 bin oldu. Allah göstermesin deprem olmadığı sürece mis gibi bir 'ilk' ev.

Tabi biz de işleri rayına oturtunca hallederiz çoğu şeyi diyerek yola çıktık ancak aileleri fazla karıştırmadan hatta erkek tarafını hiç dahil etmeden mis gibi kendi paramızla yettiği ölçüde düğün yaptık. Ortalama 200 bine gelmiş hesaplayınca. Ben hala çok mutluyum ara sıra eşim soruyor e şu arkadaşın on elbise değiştirdi yanında dansözlerle oynadı yapmadığına pişman mısın diye, hiç pişman değilim. Kına ben de yaktım bindallı ben de giydim arkadaşlarımla çok eğlendim düğünden sonra after da yaptım ve kendime göre yaptım. Kendim evlenene kadar zaten düğün sevmezdim hala da çok sevmiyorum zor geliyor. Siz kendi gönlünüze yeteni bulun onu yapmaya çalışın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…