Bu zamanda evlenmek

Son bir şey daha demek istiyorum, eşim de ben de tutumlu insanlarız. Çok güzel geziyoruz eğleniyoruz ancak lükse kaçmıyoruz ve aldığımız maaşlarımızla düğün borçlarını ödeye ödeye şu an düğünden 10 ay sonra taş çatlasa 50 bin bi borcumuz kaldı. Muğlanın tadını çıkartıp hem de eksik gedik kapatarak yaptık bunu. Bizden 6 ay önce evlenen eşimin arkadaşı daha geçen gün eşimden borç istemiş döndüremiyorum diye. Bunu kötü anlamda anlatmıyorum ekonomi evet BERBAT durumda allah yardımcımız olsun o konuda, ama anlatma sebebim tamamen ayağını yorganına göre uzatırsan(düğün konusunda) hem zevkini gönlünü doyurup hem de rahatça halledebildiğin altından kalkabildiğin bir düğün yapabilirsin. Önemli olan biraz araştırma yapmak biraz da elalem ne deri s**** etmek :KK70: Kendimi ifşa etmeye korkmasam düğün ve nişan fotolarını da salarım buraya nasıl bu paraya yaptınız diye şaşarsınız ama yapamıyorum işte :KK70: Umarım size daha güzeli nasip olur.

Ben nişanda düğünde birbirlerini maddiyat yüzünden kıran çiftlere çok üzülüyorum. Umarım siz dertsiz tasasız halledersiniz.

500 k + gider.

Çok minimalist olursan 200k ya halledebilirsin.
daha fazla

bir buzdolabı 40 bin tl olmus, bır bardak 50 tl iken...

takılar ( ekonomiye göre ama bu bile 50-60 en az )
kuaför ( kına ve düğün 10.000 tl )
gelinlik 15-25.000 en uygun
kiralık ev peşinat, boyama, depozito ---60.000-70.000
kına ve düğün için tutulacak yerler 100.000 tek bir günlük
diğer eşyalara, detaylara girmiyorum

şehirlerarası bir dugun, ısteme olursa zaten yol ve konaklama masrafı oluyor bir de.

isteme, söz, nişan.... hiç girmedim daha masraflara.

ki bunlar en orta halli rakamlar.

41 yaşındayım, 2. evlılık yaptım hatta, hatta nisan ayında kardeşim evlendi... çok yakından biliyorum tüm girişim, masraf, gereksinimleri yani...

Biz 2021 yılında evlendik benim işim yoktu ailemin de durumu pek iç açıcı değildi. Eşim de kendi ailesinden hiçbir şey istemedi. Düğün normalde de istemezdim ama yapsaydık bütün takılar düğün salonuna gidecekti. gelinlik damatlık fotograf çekimi yaptık ama zaten altın takmaya gelenimiz de çok olmayacağını bildiğimizden düğün yapmadık nişanı kınayı kendi evimizde yaptık. Bu bizim kendi durumumuzdu sizinkini siz bilirsiniz ona göre karar verirsiniz. O zaman eğer düğün de yapsaydık 100 bini bulurdu. Eşim taksitle aldı çoğu şeyi evlendikten sonra ben de işe girdim. aslında her şeyin dört dörtlük olmasından ziyade nasıl zorlanmadan halledebiliriz diye düşündük.
eflasyon 2021 den bu tarafa % 160 arttı. bunu da ekleyin lütfen.

2020 agustos da evlendım. 4 bin tl ye aldıgım buzdolabı, su an 40.000 tl. üstelik aldıgımız maaşlar bu oranın yarısı bıle artmadı.

Valla o kadar uyguna getirdik ki aklınız şaşar. Geçen sene yaptık düğünü nişanı. Nişanımı kendim yaptım 10 bin salona verdim çok çok güzel bir salondu 20 bin dedikleri yerde pazarlık yapa yapa 10 a düşürdüm nasıl başardım ben de bilmiyorum o ara baya bi özgüven gelmişti bana :KK70: Elbisemi dolaptan aldım arkadaşlarım 8-10 bin arası verirken ben 1400 tl ile hallettim. Aşırı sevmiştim çok farklı bir modeldi aklınızda bulunsun dolapta çok çeşitli elbiseler var. Rahat bir platform gümüş renk ayakkabı aldım 400 e ve hem nişanda hem düğünde giydim. Saçımı nişanım var diyerek yaptırmadım sadece şunu yaptırıcam dedim kuaföre o kadar hayat hikayemi niye anlatayım? Tatlısı pastası hediyesiydi derken nişan 30 bin tlye geldi. Düğün kına için de şöyle oldu, kız evi erkek evi farklı şehirlerde olduğu için kına+düğün kız evinde bir düğün de erkek evinde olacak şekilde iki salon tuttuk. İlk benim şehrimde tuttuğumuz salonun büyük olması gerekiyordu biz daha kalabalığız o yüzden o salon bir tık daha pahalıydı ancak en ortalama salonlar 50 bin iken ben tanıdık vasıtasıyla 25 e hallettim salonu. Erkek evi kendi salonunu 15 e tuttu küçük bir salon olması yeterliydi zaten. Gelinliğimi balık model ayıla bayılarak kiraladım. Çok beğendiğim bir modeldi. Orda da güzel pazarlıkla 10 bine hem bindallı hem gelinlik kiraladım. Eşimin aracını süslettik, saç makyaj ve fotoğraf çekimine tahmini 10 bin tl verdik. Düğün ortalama 70 bandına geldi. Nişan+düğün 100 bin tl ile ayrıca iki şehirde yaparak bitti.

Eşyalara gelirsek babamla annemi orda yordum sadece beyaz eşyaları arçelikten almıştık toplu halde fırını eşim ayrı aldı fırınla birlikte 56 bin tl ye aldık.

Yatak odası takımını yatakla beraber (ki çok rahat bir yatağımız var) 30 bine aldık. Kurumsal firmalardan değil de inegöl mobilyası tercih ettim. Kendi şehrimin öyle bir faydası oldu bana sonrasında muğlaya yolladılar zaten. Salon takımı 45 bine alındı, perdeler kiracı olduğumuz için sadece yatak odası ve salona alındı diğer odalara eşimin bekarlık perdeleri takıldı 12 bin de perdeler tuttu. Yine sadece salon ve yatak odası için iki tane halı aldık ve halıları da outlet olarak bulduk o konu tamamen şans meselesiydi 6 bine halıları hallettik.

Balayına düğün zamanı cenaze olduğu için bir anda iptal etmek zorunda kaldık çıkamadık 8 ay sonrasında babam balayı hediye etti. Evi de denize bakan eski ancak hem 3+1 planı hem de boyutu güzel bir sitede bulduk kiramız 5 bindi bu sene 10 bin oldu. Allah göstermesin deprem olmadığı sürece mis gibi bir 'ilk' ev.

Tabi biz de işleri rayına oturtunca hallederiz çoğu şeyi diyerek yola çıktık ancak aileleri fazla karıştırmadan hatta erkek tarafını hiç dahil etmeden mis gibi kendi paramızla yettiği ölçüde düğün yaptık. Ortalama 200 bine gelmiş hesaplayınca. Ben hala çok mutluyum ara sıra eşim soruyor e şu arkadaşın on elbise değiştirdi yanında dansözlerle oynadı yapmadığına pişman mısın diye, hiç pişman değilim. Kına ben de yaktım bindallı ben de giydim arkadaşlarımla çok eğlendim düğünden sonra after da yaptım ve kendime göre yaptım. Kendim evlenene kadar zaten düğün sevmezdim hala da çok sevmiyorum zor geliyor. Siz kendi gönlünüze yeteni bulun onu yapmaya çalışın.
rakamlar, şehirlere göre de değişiyor.

kışın en uygun yeri 60.000 tl ye tuttuk düğünde. yemek falan yok. kucucuk bir salon. istanbuldayız.

kuaför deseniz en uygun semtte , kına ve düğün için geline 10.000 tl istiyorlar.

2020 yazında tek gün için maximum 650 idi mesela :)))

rakamlar, şehirlere göre de değişiyor.

kışın en uygun yeri 60.000 tl ye tuttuk düğünde. yemek falan yok. kucucuk bir salon. istanbuldayız.

kuaför deseniz en uygun semtte , kına ve düğün için geline 10.000 tl istiyorlar.

2020 yazında tek gün için maximum 650 idi mesela :)))
Ay İstanbulu düşünmedim ben :KK43: Ankara ve mersin için konuştum 2023 Ekimde. Evi ise Muğlaya dizdik. 2024 içinde yapmış olsaydım en en en iyi ihtimalle bu şekliyle yapılan düğünün 300 den aşşağı tutmayacağını düşünüyorum tabi. Belki masraflar biraz bölüşülünce daha kolay halledilebilir versiyonları çıkar aileler destek olur :') Diğer türlüsü zor. Bir de biz o zamanlar biriktirdiğimiz beş lirayı bile altın olarak ya da dolar olarak sakladık en azından zarar etmeyelim diyerek, aynı zamanda ilk başta kartlardan harcadık enflasyonla ve maaş zamlarıyla ödemelerimiz zamanla azaldı bir tuhaf bir şeyler oldu. Biraz şans biraz çaba galiba.

Kuaför konusunda deli oluyorum. Aynı saçı makyajı düğün diyince 10 bine yapmak mantıksız geliyor bana. Kuaföre gittim oturdum koltuğa şu yapılacak o kadar. Ne için diye sordular cevap vermedim.

eflasyon 2021 den bu tarafa % 160 arttı. bunu da ekleyin lütfen.

2020 agustos da evlendım. 4 bin tl ye aldıgım buzdolabı, su an 40.000 tl. üstelik aldıgımız maaşlar bu oranın yarısı bıle artmadı.
Zaten öyle. Konu sahibi bunu hesaplasın diye yıl ve toplam harcamayı söyledim.bizim koltuk takımı da 6500 liraydı o zaman şimdi 70000 lira olmuş en basitinden. Şimdi evlenmek daha zor hiçbir şey yerinde durmuyor ve kazancımız da yerinde sayıyor.

Zaten öyle. Konu sahibi bunu hesaplasın diye yıl ve toplam harcamayı söyledim.bizim koltuk takımı da 6500 liraydı o zaman şimdi 70000 lira olmuş en basitinden. Şimdi evlenmek daha zor hiçbir şey yerinde durmuyor ve kazancımız da yerinde sayıyor.
aynen uçtu herşey. o zamanlarda da zordu, ve masraflar netti ama şimdi gelirler yükselmedi , giderler x6 oldu hatta bazı malzemeler x 10 diyebiliriz.

basit düzenden gidecek olursak 0,25 kurusa aldıgımız yumurta bıle 6 tl ye denk gelıyor su an.

Ay İstanbulu düşünmedim ben :KK43: Ankara ve mersin için konuştum 2023 Ekimde. Evi ise Muğlaya dizdik. 2024 içinde yapmış olsaydım en en en iyi ihtimalle bu şekliyle yapılan düğünün 300 den aşşağı tutmayacağını düşünüyorum tabi. Belki masraflar biraz bölüşülünce daha kolay halledilebilir versiyonları çıkar aileler destek olur :') Diğer türlüsü zor. Bir de biz o zamanlar biriktirdiğimiz beş lirayı bile altın olarak ya da dolar olarak sakladık en azından zarar etmeyelim diyerek, aynı zamanda ilk başta kartlardan harcadık enflasyonla ve maaş zamlarıyla ödemelerimiz zamanla azaldı bir tuhaf bir şeyler oldu. Biraz şans biraz çaba galiba.

Kuaför konusunda deli oluyorum. Aynı saçı makyajı düğün diyince 10 bine yapmak mantıksız geliyor bana. Kuaföre gittim oturdum koltuğa şu yapılacak o kadar. Ne için diye sordular cevap vermedim.
buarada, benim anne ve baba tarafım anadolu da kucuk bır sehırdeler. ege, marmara, ıc anadolu bır cok sehırde akraba ve tanıdıklardan da duyuyoruz resmen oralarda da kıralar 15 den asagı degılmıs artık.

sadece belkı ulasım masrafı az olabılır, belkı bır tık sebze meyve dusuk olabılır, su ve elektrıge bız fazla buyuk sehır farkı odedık dıyelım ama bunlar da buyuk etken degıl. yanı hersey, her yerde uctu gıttı dersek aslında en dogru seyı soylemıs oluruz.

yatak odası aldık kardesıme mart ayında. 55.000 tl . aynı takımı sımdı sordumi, 70 olmus.

gecen hafta aldıgın ayakkabıya bakıyorsun, 50 tl uzerıne koyuyor resmen tyol da falan. kedıye mama alıyorum ıkı ay sonra 100 tl farkedıyor yanı bu enflasyon varken, yasamak da , dugun yapmak da kısacası hayat, hepımız ıcın zor. ancak bu sartlarda masrafları kısarak, lukse kacmayarak yasayabılıyoruz aslında. ben 40 yasından sonra, plazada calısıp aksamları evde kıslık yapıyorum 2-3 senedır, evde ne varsa degerlendırıp yemeklık yapıyorum, tıcket ogle yemegıne yetmıyor, mutfak yapıp esıme ve kendıme ısyerıne hazırlık yapıyoruz yanı bu sebeple dugun yaparken de, baskalarının hayatına, gelenek goreneklere, aılelerın bazı takıntı ya da beklentılerıne bakmadan, harcamalar yapmak lazım. aıleler odese onlara yazık, evlenenler odese tum bırıkımı evlılıge yatırmak ya da yıllarca borc odemek de yanlıs ve zor...

ve yanlıs anlasılmasın, 10 evlılıkten 6'sının bıttıgı bır ortamda, sulale boyu ınsanların maddıyatını ortaya koyması ve sonrasının hüsran olmasını da dusunerek, makul ve mantıklı ılerlemek lazım dıye dusunuyorum sahsen ıkı evlılıgımde de herseyı zamana yaydım gumus yuzukle evlenırken, bır baska ıstedıgım seye butce ayırmak gıbı seyler yaptım. yoksa gonul, herseyı ıster orası baska tabi.

biz de dugun de kacamadık da, nıkahta bır yere davete gıdecegım dedı kızımız resmen. ona bıle 1,500 tl ıstedıler alt tarafı bır makyaj bır de kırık fön...

ne dıyım Allah hepimizin yardımcısı olsun , cocuk konusu var daha bunun, devlet okullarında okutmak bıle ınanılmaz bır kulfet. bız 3 kardes de okuduk, dersanelerden okullardan oduller kazandık unıversıtede burslar aldık hatta ben bıtırdım kardeslerımı okutmaya devam ettım yanı aılemıze yuk olmadık yıllar once ama sımdı bırınızı bıle okutamam dıyor annem halen. yanı o donemlerde de zordu ama sımdı sehır dısında bır cocuk 15-20 bin gideri oluyormus . baba asgarı ucret alıyorsa nasıl okutacak yani. ya da anne baba ıkısı de asgarı ucret alsa da okutamaz.

kadınlar calısmak zorunda, ısten cıkma luksumuz yok, bakıcı ve kresler aldı basını gıdıyor... yanı konu dugun masrafları ama hayatın tum gerceklerı de devamında gelıyor bır sekılde

X