Bu yaşta çocuğa bakıcı olur mu?

Prenses bella Prenses bella

36 ay yani 3 ysş grubu anaokuluna 5 yarım günle başlayıp süreçte (oryantasyonun ilerleyişine göre 1-2 ay sonra) 3 tam güne geçebilir.

Bir müddet 3 tam günle ilerlendikten sonra yine çocuğun uyum sürecine ve motivasyonuna bağlı olarak 5 tam güne geçilebilir.

Ben 24-36 ay arasında bakım alma mecburiyeti yoksa haftanın belli gün ve saatlerinde oyun grubu öneriyorum.

36 ay sonrasında da aşamalı olarak anaokuluna başlanmasını tavsiye ederim.

Yavrunuzu sağlıkla ve mutlulukla büyütün.

Bakıcı tutulmayacak bişey yok ben çocuğuma 7 aylıkken bakıcı tuttum. Ama sizin ki 5 yaşında gündüz bakımevleri kreşler veya yaz okulu türü yerler daha iyi olabilir bencede hem güzel daha verimli vakit geçirir.

Kızlar ben proje bazlı çalışıyorum yani bazı günler evden bazı günler ofisten. Genelde evden çalışıyorum. Oğlumun okul tatile girdi 5 yaşında bu arada. Onunla uğraşmaktan çalışamıyorum. Kayınvalidemlere bırakıyorum bazen, güzel bakıyorlar ama onlara kızgın olduğum konular var bakmalarını da pek istemiyorum, arada yazlığa götürüyorlar 1-2 gün ama genelde bende yani. Bazen işleri oluyor getirme dedikleri de oluyor. Eşime biz bakarız getir diyorlar ama işim düştüğünde ay temizlik yapıyordum diye kabul etmeyip zor durumda bıraktığı da oluyor. Eşime söylediğimde olabilir kadının işi vardır diyor. Yani aslında durum şu biz her gün bakarız diye atıp tutup sonra işleri çıkıyor ara ara. E bakarız demeyin o zaman.

Daha önce bakıcı tutmuştum ama olmamıştı pek o zaman küçüktü. Bunun için bütçem var, kimseye minnet etmek istemiyorum, okul döneminde de sürekli okula gitmese de olur kafasında bi babası olduğu için okula da düzensiz gidiyor oğlum ve ben yine evde onunla ilgilendiğim için doğru düzgün çalışamıyorum. Yani bu yaşta çocuğa da bakıcı tutulur mu sizce? Ya da Part time gibi ihtiyacım olduğu zaman mı birini çağırsam acaba bilemiyorum. Fikir almak istedim.
Yaz okulu yok mu yaşadığınız yerde, bol aktiviteli oluyor seviyor cocuklar

Çalışan anneyim. Kayınailem tıpkı sizinkiler gibi oğluna bakarız deyip ben aradığımda burun kıvıran tiplerdi. Yaşı geldi kimseye sormadım gittim okula kaydettirin. İlk sene ben götürdüm diğer seneler servis alıp bıraktı. Ki bakın ben öğlene kadar çalışıyordum. Eşimin işi de vardiyalı, toplasanız bir iki gün bakılacaktı. Minnet etmedim. Verdim çocuğumu. O da arkadaşlarıyla mutlu. İyi oldu hepimiz için. Küçük çocuğumun yaşı küçüktü. Dediğim gibi eşim evde olduğu günler o baktı. Yokken de komşuma rica ettim. Baktığı günlerin parasını veriyorum. Günlük konuştuk o şekilde yapıyoruz

Sizin çocuğunuzla ilgili böyle bir konunuz vardı sanki. Yaz okuluna verseydiniz keşke. Bakıcı dediğiniz kişi ne yapacak 5 yaşındaki çocukla, oyun oynayıp vakit geçirecek mi?
Oyun ablası olabilir onu da bulmaniz zor olabilir hemen.
Ayrıca kışın neden düzenli gitmiyor okula, sizin genel olarak çocukla beraber iş yapamamaktan şikayetiniz var. Bir düzen kurmanız lazım. Çocuğu da ordan oraya sürüklemeye, iş yapmaya engel bir pozisyona sokmaya gerek yok.

Hiç garip gelmesin. İki çocuğum var. 6 ve 8 yaşındalar. Benim evden çalışma imkanım var o yüzden yazları yazlıkta geçiriyoruz. Yanıma evde çalışan ablamızı da getiriyorum, çünkü çocukların yemesi, içmesi, düzeni, takibi mümkün değil bir yandan çalışıp bir yandan yapamam.

Butik kreşler yaz döneminde de açık oluyor ve tam gün oluyor. Bakıcı istemezseniz onları düşünebilirsiniz.

Ya da oyun ablası olarak birileriyle görüşebilirsiniz, yazları düzenli alabilirsiniz.

Sadece ihtiyaç halinde çağırabileceğiniz biri bulabilir misiniz emin değilim, insanlar genelde düzenli çalışmayı tercih ediyorlar.
Sen ben misin ? :)
6 ve 8 yaşında benim çocuklarda,yaz kış yardımcımız yanımızda. Bakıcı sadece bebekken çocuğu uyutup yediren kişi değil. 5 yaşındaki çocuğun hala bakıma ihtiyacı var. Yemeğini yapacak,çamaşırını,ütüsünü,banyosunu halledecek en önemlisi siz yokken yada varken gözü hep üstünde olacak.
Yazlıktayım,ablamız yanımızda. Detaya gerek yok ama imkanın varsa düşünme,kimseye minnet etme,böyle hayat çok güzel.

Ben olsam okul açılana kadar oyun ablası ile devam ederdim. Yaz zaten, dil okuyan veya çocuk gelişimi, okul öncesi vs. etkinlik yaptırabilecek bir üniversite öğrencisi bulurdum. Ona da katkısı olurdu.

Okullar açılınca da çocuğu okuldan alıp mesai bitene kadar ilgilenecek, öncesinde de yemek vs. halledecek birini bulurdum. Durumumuz müsait dediniz. Böylesi daha iyi.

Bence yaşlı insanları yormamak lazım. Bu yaştan sonra dinlenmek en doğal hakları.

Kizim 4 yasina girecek 1 bucuk yıl bakici bakti simdi 2 3 haftaya dogumum var evden yollanmis gibi hissetmesin diye bakiciyi bıraktık gitmiyor.Cocuk bir orada bir burada olursa düzeni olmaz zaten bakiciyla sabit bir düzeni olmasi daha iyi

Eşinizin geliri de çok iyiymiş, hep başkalarına savurmasın yana da dertlisiniz, işinizi tam yapamamaktanda. Şimdiye kadar neden bir düzen kurmadiniz ben anlayamadım. Para noktasında sıkıntınız yoksa eve bir yardımcı tutun neden tutmuyorsunuz? Çocuğunuz kışın kreşe, yazın duruma göre yaz okuluna gider, kalan zamanlarda o baksın bu baksın demeye gerek kalmadan yardımcı ilgilenir. Çocuk alışmış olur evdeki kişiye. Konu 5 yaşındaki bakıcı gibi olmuş ama eski konulara bakinca hayatınızın genel düzeninden şikayetçisiniz zaten yıllardır. İşiniz istediğiniz gibi yönetemiyormussunuz. Genel bir şikayet edip çözüm bulmama mevcut sizde sanırım.

Yaz okulu yok mu yaşadığınız yerde, bol aktiviteli oluyor seviyor cocuklar
Var tabi o kadar çok var ki… Ama oğlum çok sosyal değil, biraz zor alışıyor bulunduğu sınıfa da alışamaz 1-2 ay için stres olmasın diye göndermedik. Okul konusunu herkes benim çok abarttığımı düşünüyor, çok katıyım bu konuda, hasta olmadığı sürece gidecek ama eşim ve ailesi çok esnek, gitmesen de olur diye alıştırdılar çocuğu, okula gitmeyince bazen eşim kendi annesine bırakıyor, bazen işe götürüyor bazen benimle kalıyor. Bi de sürekli hasta oldu bu sene, hasta olsun daha mı iyi diye diye çok da düzenli gitmedi. Uğraşamıyorum artık ben de

Niye okula arada gidip arada gitmesin deniliyor anlamıyorum. Bence daha önemli olan konu o çocuğunuz okul çağında okul öncesi diye önemsemiyor olabilir eşiniz ama sorumlulukların çoğu bu zamanda kazanılıyor. Sonra ilkokul da dersleri görünce her gün gelmemek için ağlayan sürekli anne babasını özleyen her zorlandığı durumda kaçmaya çalışan çocuklar oluyor baktığımızda istinasiz hepsi ana okuluna düzenli devam etmemis oluyor aile ya çocuk gitmek istemediği zaman yollamamis yada yarıda tamamen bırakmış. Okulların açılmasına bir ay var özel anaokulları daha erken açılıyor bakicidan önce bence okul bakmalisniz

Var tabi o kadar çok var ki… Ama oğlum çok sosyal değil, biraz zor alışıyor bulunduğu sınıfa da alışamaz 1-2 ay için stres olmasın diye göndermedik. Okul konusunu herkes benim çok abarttığımı düşünüyor, çok katıyım bu konuda, hasta olmadığı sürece gidecek ama eşim ve ailesi çok esnek, gitmesen de olur diye alıştırdılar çocuğu, okula gitmeyince bazen eşim kendi annesine bırakıyor, bazen işe götürüyor bazen benimle kalıyor. Bi de sürekli hasta oldu bu sene, hasta olsun daha mı iyi diye diye çok da düzenli gitmedi. Uğraşamıyorum artık ben de
E siz göndermedikçe çocuk nasıl sosyalleşecek? Kısır döngüye girmişsiniz. Bence bir an önce yaz okuluna gönderin

Bağışıklığı bu sekilde kazanacak zaten ilkokulda ne olacak peki her çocuk ilk yıl çok hastalanır

Eşinizin geliri de çok iyiymiş, hep başkalarına savurmasın yana da dertlisiniz, işinizi tam yapamamaktanda. Şimdiye kadar neden bir düzen kurmadiniz ben anlayamadım. Para noktasında sıkıntınız yoksa eve bir yardımcı tutun neden tutmuyorsunuz? Çocuğunuz kışın kreşe, yazın duruma göre yaz okuluna gider, kalan zamanlarda o baksın bu baksın demeye gerek kalmadan yardımcı ilgilenir. Çocuk alışmış olur evdeki kişiye. Konu 5 yaşındaki bakıcı gibi olmuş ama eski konulara bakinca hayatınızın genel düzeninden şikayetçisiniz zaten yıllardır. İşiniz istediğiniz gibi yönetemiyormussunuz. Genel bir şikayet edip çözüm bulmama mevcut sizde sanırım.
Her çözümü denedim, bakıcı tuttum birkaç kez bir süre devam ettik anlaşamadık.

Okula başlattım, okula gitmemek için sürekli hasta numaraları yaptı, babasının da gitmese de olur tavırları oldu. Geçen sene madem öyle al okula sen götür dedim eşime, çünkü sürekli gitmesen de olur diye esnetiyordu benim kurallarımı. 1 sene kadar o ilgilendi, o aldı. Ama okula da 4 ay kadar gitti sonra okuldan aldık, kendisi ilgilenmek zorunda kaldı. Gerçekten ne yapacağımı bilmiyorum, bu sene okula baya ben alıştırdım onu ama 2 haftada bir hasta oldu yine gidemedi okula uzun süre. Hele Nisan ayından sonra o kadar çok hasta oldu ki okula gidemedi bir daha gibi bişey. Yani ne yapacağımı şaşırdım, hastalanınca da oturup ben baktım tabi ki. Çok köşeye sıkıştım. Bu sene anaokulu ama kesin sürekli hasta olacak, okula gitmeyecek.

Niye okula arada gidip arada gitmesin deniliyor anlamıyorum. Bence daha önemli olan konu o çocuğunuz okul çağında okul öncesi diye önemsemiyor olabilir eşiniz ama sorumlulukların çoğu bu zamanda kazanılıyor. Sonra ilkokul da dersleri görünce her gün gelmemek için ağlayan sürekli anne babasını özleyen her zorlandığı durumda kaçmaya çalışan çocuklar oluyor baktığımızda istinasiz hepsi ana okuluna düzenli devam etmemis oluyor aile ya çocuk gitmek istemediği zaman yollamamis yada yarıda tamamen bırakmış. Okulların açılmasına bir ay var özel anaokulları daha erken açılıyor bakicidan önce bence okul bakmalisniz
Ben bu konuda çok uğraştım hatta bana kalsa 2.5-3 yaşında çok da güzel bir kreş bulmuştum. Hasta oluyor diye acımasız anne oldum diye geri aldım😂 Yani sürekli kreş, bakıcı hep ben buldum araştırdım. Oğlum da okulu pek sevmiyor, ben kurallar koyunca benden uzaklaşmaya başladı. Bu sene olabildiğince hasta olmadıkça götürdüm ama babasına göre amaaan bir gün iki gün gitmese ne olur kafasında. Bu sefer okula gidiyoruz dedikçe oğlum benden uzaklaştı. Zaten senelerce gidecekmiş okula, zorluyormuşum. Evet 2 ay var okulların açılmasına ama senelerin de birikmişliği üstümde. Bir bakıcı ayarlamam en iyisi olacak galiba.

Sen ben misin ? :)
6 ve 8 yaşında benim çocuklarda,yaz kış yardımcımız yanımızda. Bakıcı sadece bebekken çocuğu uyutup yediren kişi değil. 5 yaşındaki çocuğun hala bakıma ihtiyacı var. Yemeğini yapacak,çamaşırını,ütüsünü,banyosunu halledecek en önemlisi siz yokken yada varken gözü hep üstünde olacak.
Yazlıktayım,ablamız yanımızda. Detaya gerek yok ama imkanın varsa düşünme,kimseye minnet etme,böyle hayat çok güzel.
Bu durumlar tabi ki maddi durumla çok alakalı ama durumlar müsaitse kesinlikle biri olmalı. İş iştir, oturulup çalışılması lazım. Öz bakımı, yemeyi içmeyi geçtim, en basitinden 6 ve 8 yaşında da olsalar havuzda vs göz üstlerinde olmalı, değişik tehlikeli oyunlar yapabiliyorlar. E ben şimdi napayım, çalışayım mı, yoksa çocukları mı gözleyeyim?

Kızlar ben proje bazlı çalışıyorum yani bazı günler evden bazı günler ofisten. Genelde evden çalışıyorum. Oğlumun okul tatile girdi 5 yaşında bu arada. Onunla uğraşmaktan çalışamıyorum. Kayınvalidemlere bırakıyorum bazen, güzel bakıyorlar ama onlara kızgın olduğum konular var bakmalarını da pek istemiyorum, arada yazlığa götürüyorlar 1-2 gün ama genelde bende yani. Bazen işleri oluyor getirme dedikleri de oluyor. Eşime biz bakarız getir diyorlar ama işim düştüğünde ay temizlik yapıyordum diye kabul etmeyip zor durumda bıraktığı da oluyor. Eşime söylediğimde olabilir kadının işi vardır diyor. Yani aslında durum şu biz her gün bakarız diye atıp tutup sonra işleri çıkıyor ara ara. E bakarız demeyin o zaman.

Daha önce bakıcı tutmuştum ama olmamıştı pek o zaman küçüktü. Bunun için bütçem var, kimseye minnet etmek istemiyorum, okul döneminde de sürekli okula gitmese de olur kafasında bi babası olduğu için okula da düzensiz gidiyor oğlum ve ben yine evde onunla ilgilendiğim için doğru düzgün çalışamıyorum. Yani bu yaşta çocuğa da bakıcı tutulur mu sizce? Ya da Part time gibi ihtiyacım olduğu zaman mı birini çağırsam acaba bilemiyorum. Fikir almak istedim.
Çocuğa yaz okulu tarzı bir yere gonderseniz ? İngilizce Yüzme eğitimi falan olan ?

Hastalığı anlarım da, disiplin nerede bu çocuk ileride de gitmez...
Olmaz öyle her kafadan bir ses çıkmış çocuğa, eşinizle konuşun bu durumu, büyüyünce de okula gitmez alışkanlık olur.
Sosyal değil demeyin, orada kendi başına oynayacağı oyunlar da edinir. Belki sosyallesir..

X