Bu yaşta çocuğa bakıcı olur mu?

Bigjetplane

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2019
785
539
Kızlar ben proje bazlı çalışıyorum yani bazı günler evden bazı günler ofisten. Genelde evden çalışıyorum. Oğlumun okul tatile girdi 5 yaşında bu arada. Onunla uğraşmaktan çalışamıyorum. Kayınvalidemlere bırakıyorum bazen, güzel bakıyorlar ama onlara kızgın olduğum konular var bakmalarını da pek istemiyorum, arada yazlığa götürüyorlar 1-2 gün ama genelde bende yani. Bazen işleri oluyor getirme dedikleri de oluyor. Eşime biz bakarız getir diyorlar ama işim düştüğünde ay temizlik yapıyordum diye kabul etmeyip zor durumda bıraktığı da oluyor. Eşime söylediğimde olabilir kadının işi vardır diyor. Yani aslında durum şu biz her gün bakarız diye atıp tutup sonra işleri çıkıyor ara ara. E bakarız demeyin o zaman.

Daha önce bakıcı tutmuştum ama olmamıştı pek o zaman küçüktü. Bunun için bütçem var, kimseye minnet etmek istemiyorum, okul döneminde de sürekli okula gitmese de olur kafasında bi babası olduğu için okula da düzensiz gidiyor oğlum ve ben yine evde onunla ilgilendiğim için doğru düzgün çalışamıyorum. Yani bu yaşta çocuğa da bakıcı tutulur mu sizce? Ya da Part time gibi ihtiyacım olduğu zaman mı birini çağırsam acaba bilemiyorum. Fikir almak istedim.

Bakıcı tutulur tabi niye tutulmasın, oyun arkadaşı/bakıcı düzeninde çalışan çok insan var. Tecrübeli ve güvenilir olduğuna ikna olduğunuz birini bulup evinizde her oda ve her açıyı gören kamera sistemi kurarsanız herhangi bir problem yaşanmaz.

Bu arada çevremizdeki bu yaş grubu için bakıcı tutan pek görmedim, ya okula gidiyor çocuk full, ya da büyükanneler bakıyor. O yüzden kararsızım.

Kızlar ben proje bazlı çalışıyorum yani bazı günler evden bazı günler ofisten. Genelde evden çalışıyorum. Oğlumun okul tatile girdi 5 yaşında bu arada. Onunla uğraşmaktan çalışamıyorum. Kayınvalidemlere bırakıyorum bazen, güzel bakıyorlar ama onlara kızgın olduğum konular var bakmalarını da pek istemiyorum, arada yazlığa götürüyorlar 1-2 gün ama genelde bende yani. Bazen işleri oluyor getirme dedikleri de oluyor. Eşime biz bakarız getir diyorlar ama işim düştüğünde ay temizlik yapıyordum diye kabul etmeyip zor durumda bıraktığı da oluyor. Eşime söylediğimde olabilir kadının işi vardır diyor. Yani aslında durum şu biz her gün bakarız diye atıp tutup sonra işleri çıkıyor ara ara. E bakarız demeyin o zaman.

Daha önce bakıcı tutmuştum ama olmamıştı pek o zaman küçüktü. Bunun için bütçem var, kimseye minnet etmek istemiyorum, okul döneminde de sürekli okula gitmese de olur kafasında bi babası olduğu için okula da düzensiz gidiyor oğlum ve ben yine evde onunla ilgilendiğim için doğru düzgün çalışamıyorum. Yani bu yaşta çocuğa da bakıcı tutulur mu sizce? Ya da Part time gibi ihtiyacım olduğu zaman mı birini çağırsam acaba bilemiyorum. Fikir almak istedim.
Okul açılana kadar düzenli gelsin, artık okula da düzenli gitsin. Bakıcıya alışması lazım sonuçta. Eğer çocuk pinpon topu gibi elden ele yapılıyor ise okula gitmesi en mantıklısı hiç değilse sosyal çevresi olur çocuğun. Babaanne meselesi işte karışık sizle gelsin sizle gitsin bundan sonra bence verme. Öyle işi varmış bilmem ne olmaz kocanız o zaman alsın işe götürsün orda baksın size topu atıp kenara çekiliyor değişik. Kv de bakıcı olmasın deyip getirin deyip söylendikten sonra temizlik çıkarmayacak, oğlu da işi var anamın diyorsa parasını verip bakıcı tutacak
Hiç acıma kocana gerekiyorsa eve sana yardımcı personel al

Okul açılana kadar düzenli gelsin, artık okula da düzenli gitsin. Bakıcıya alışması lazım sonuçta. Eğer çocuk pinpon topu gibi elden ele yapılıyor ise okula gitmesi en mantıklısı hiç değilse sosyal çevresi olur çocuğun. Babaanne meselesi işte karışık sizle gelsin sizle gitsin bundan sonra bence verme. Öyle işi varmış bilmem ne olmaz kocanız o zaman alsın işe götürsün orda baksın size topu atıp kenara çekiliyor değişik. Kv de bakıcı olmasın deyip getirin deyip söylendikten sonra temizlik çıkarmayacak, oğlu da işi var anamın diyorsa parasını verip bakıcı tutacak
Hiç acıma kocana gerekiyorsa eve sana yardımcı personel al
Kvalidem ve kpederim birlikte ilgileniyorlar ikisi de emekli. Biz bakarız hatta yazlıkta bakarız diyorlar ama bir iki gün bakıp sıkılıyorlar bence, ben de bunu hissedip alıyorum çocuğu. Mesela o gün ofise gideceğim, arıyorum temizlik yapacaktım ama getir diyor e ben de kalsın diyip götürmüyorum, zaten kayınvalidemi pek sevmiyorum ekstra ona ağız eğmek istemiyorum. Acımayıp birini tutmam gerek sanırım, bir de bu yaş için garip geliyordu bakıcı o yüzden fikir almak istedim

Çalışan bir anne olarak düzenli çocuk bakımı çocuk için de sizin için de şart. Okul yaşı gelmiş, zihinsel gelişimi normalse neden gitmesin, bütün gün evden çalışmak durumunda olan sizken neden bu kararı eşiniz tek başına veriyor?
Bence bir yardımcı hem 5 yaşındaki bir çocuğa bakıp hem de ev işleri yemek vs. İlgilenebilir. Okul açılınca da çocuğu götürüp getirir ev işlerine bakar. Gelince de çocukla ilgilenir mesaisi bitene kadar. Çok rahatlarsınız.

Kvalidem ve kpederim birlikte ilgileniyorlar ikisi de emekli. Biz bakarız hatta yazlıkta bakarız diyorlar ama bir iki gün bakıp sıkılıyorlar bence, ben de bunu hissedip alıyorum çocuğu. Mesela o gün ofise gideceğim, arıyorum temizlik yapacaktım ama getir diyor e ben de kalsın diyip götürmüyorum, zaten kayınvalidemi pek sevmiyorum ekstra ona ağız eğmek istemiyorum. Acımayıp birini tutmam gerek sanırım, bir de bu yaş için garip geliyordu bakıcı o yüzden fikir almak istedim

İhtiyacınız varsa tabiki tutacaksınız. Siz ve çocuğunuz nasıl rahat edecekse. Siz çalışırken parka gider, oyun oynar. Sizinde yükünüz azalır.

Belli bir yaş üzeri insana çocuk bakmak zor gelebilir. Benim annem de bakmak istemiyor bazen. İnsanlara boşuna kızmayın. Elinden geleni yapıyorlar.

Yani bakıcı yerine yaz okulu düşünseniz daha mantıklı hem çocuk için bir düzen disiplin olur hemde çocuk akranlarıyla birlikte olur.Yaz okulunda yüzme,gezi gibi etkinliklerle geçiyor vakitleri,temmuz Ağustos iki ayrı dönem oluyor.Verin Ağustos dönemine.Evde sıcakta bakıcıyla sıkılır çocuk.Ne güzel okulda arkadaşlarıyla vakit geçirir.Eyluldede okula başlar.İlla bakıcıda diyorsanız oyun ablası gibi birşeyler bulun da çocukla etkinlik filan yapar en azından.

Bakarız dediler diye koşulsuz bakacak halleri yok ya, onlarda insan tabi ki işleri çıkabilir. Bu yaşta ki bakıcının adı, değişik olıyor, oyun ablası diyorlar.

Hiç garip gelmesin. İki çocuğum var. 6 ve 8 yaşındalar. Benim evden çalışma imkanım var o yüzden yazları yazlıkta geçiriyoruz. Yanıma evde çalışan ablamızı da getiriyorum, çünkü çocukların yemesi, içmesi, düzeni, takibi mümkün değil bir yandan çalışıp bir yandan yapamam.

Butik kreşler yaz döneminde de açık oluyor ve tam gün oluyor. Bakıcı istemezseniz onları düşünebilirsiniz.

Ya da oyun ablası olarak birileriyle görüşebilirsiniz, yazları düzenli alabilirsiniz.

Sadece ihtiyaç halinde çağırabileceğiniz biri bulabilir misiniz emin değilim, insanlar genelde düzenli çalışmayı tercih ediyorlar.

Oyun ablası araştırabilirsiniz belki. Özellikle eğitimli olurlarsa çocukla güzel ilgileniyorlar. Oyun oynayıp etkinlik yaptırıp zaman geçiriyorlar. Facebook'ta gruplar oluyor oradan ilan açabilirsiniz. Yemek saatlerini ayarlamasını istiyorsanız onu da ayrıca belirtirsiniz.

Bence bakıcı tutmayın zaten temmuz bitti sayılır eylülde okullar açılıyor, tam zamanlı okula verin yüzmesi vs içinde olan donanımlı. 5 yaş için tam gün okul olur hem okul öncesi eğitiminide güzel alır. Hastalık vs durumları olursa kv seçeğini söylersiniz oda çok nadir denk gelir.(evden çalıştığınız için)

Yaz okulu lütfen.
Beş yaşındaki çocuğa bakıcının verebileceği şeyler çok sınırlı.
Eylül itibarıyla da anaokuluna düzenli devam etsin çocuğunuz.

Okul öncesi öğretmeni ve uzman PDR’yim.
Hangi yaş grubuna kadar yarım gün tavsiye ediyorsunuz acaba? Eğitimci olarak görüşünüzü merak ettim. Bende seneye (3yaş) yarım gün düşünüyorum ama çoğu yer tam gün alıyor. 9-5 gibi

X