Bu kıza karşı nasıl davranmalıyız, ne yapmalıyız ?

mavrulam

Guru
Kayıtlı Üye
26 Ocak 2007
6.527
884
38
Fikirlerinize gerçekten ihtiyacım var arkadaşlar .Nasıl davranmamız gerektiğine karar veremiyoruz..

Bizim kapı komşumuzun 15 yaşında bir kızı var...Ve çok kötü derecede çalma huyu var...Benim birkaç kere paramı çaldı..Kardeşimin küpelerini evinde bulmuştuk annesi ablaları artık ona nasıl engel olacaklarını bilmiyorlar...Bir iki kere benim paramı alınca artık evimize almamaya çalışıyorduk onu ama küçük kardeşimle sürekli konuşuyordu. Ve yüzsüz biri bize gelip konuşmaya devam ediyor..Bütüm mahalle böyle bir huyu olduğunu biliyor..Biz ilk başlarda inanmıyorduk ama geçen gün birinin telefonunu almış ve kadın savcılığa şikayet edeceğim diyince kız telefonu götürüp verdi..
İki gün önce de benim kardeşimin ayakkabılarını kapımızın önünden almış..Sabah okula giderken kardeşim ayakkabılarını bulamadı okula gidince o kızın ayağında gördü ve kardeşimin arkadaşları da gördü...Akşam gittik ablasına söyledik baktı bulamadı ayakkabıları ...Bizim arka mahallede ayakkabıları değiştirirken diğer komşu görmüş çantasından çıkarıp giymiş... Ve hala ayakkabılar onda annesi tansiyon hastası biz ne yapacağımızı bilemiyoruz...Kızı daha önce uyardık konuştuk bir daha yapmayacağım dedi...Ama hala devam ediyor ...Ya biz gidip malımızı istemeye utanıyoruz nasıl diyeceğiz bunu diye o aynı okulda olduğu kişinin ayakabılarını giyiyo ...

Ne yapacağız bilmiyorum...:sm_confused:

ben o kızı döverdim hehalde,o kadar uyarı dan sonra hala devam ediyo...onun doktora ihtiyacı var artık...

malından istemeye utanacağına kendi utansın be güzelim..
valla istediği zaman alacaksın kaydirigubbakcemile
psikolog yardımı ile düzelir hastalık halı yani çalması

Annesinle konusmaniz gerek!!

Tansiyon hastasi olmasi buna engel degil kanimca...

Ablasi falan ne kadar terbiye verebilirki Annesi babasi egitmesi lazim...:1closedeyes:

Gidin konussun belkide kizda hastalik olmustur bu, var cünkü böyle kleptomanie seklinde illaki calacak yoksa hasta olur...Bir uzmandan yardim alsinlar, simdi daha kücük ve kücük seyler caliyor ilerde önlem alinmazsa ne olur düsünün artik....

Canım artık bununki hastalık halini almış. Ama okadının telefonunu çaldığında kadın savcılığa vereceğini söylediğinde götürüp telefonu vermiş. O zaman siz bunu iyice bir korkutun derim. Sonuçta başına çok kötü bela alabilir. Çocuk bile olsa islahevine gönderilebilir. İyi bir derse ihtiyacı var.

Ciddi bir şekilde rahatsız komşunun kızı canım..benneyaptımki
Bence hemen ailesine anlatın,en yakın zamanda tedavi ettirsinler..
Kızın hastalığı ilerlerse Allah saklasın başına daha büyük işler açılır,o zaman hiç kimse yardım edemez..

bazı çocuklarda bu durum oluşuyor.
benim kardşeimin (13 yaşında) bir arkadaşının çalma huyu vardı
kardeşimle beraber başka arkadaşına oturmaya gittiklerinde birşey çalmış ve gitmiş en son benim kardeşim kalkınca ev hanımı kardeşimi suçlmaıştı az daha boğuyordum kadını.durum ortaya çıkınca kardeşimden bile özür diiledi kadın...

bence o kişiyi alın karşınıza konuşun, birdaha evinize gelmemesini de ekleyin.

Babası hasta yatalak , annesi her gün onunla uğraşmaktan yoruldu. Dün kardeşim biraz bahsetmiş ayakkabılarımız kayıp diye kadının yüzünün rengi değişmiş.. annesi insan içine çıkamıyo onun yüzünden...Bi abisi var ondan çok korkar şimdi ablaları ona söyleyecek...
Açıkçacı bende düşündüm konuşup bunu söylemeyi..Doktora gözümesi lazım çünkü hiç umurunda değil sanki bizim ayakkabıları ablası kimin bunlar diye sorunca en yakın arkadaşının adını vermiş...
Ailesi nasıl karşılar bilmiyorum böyle demedizi ama pişkin pişkin etrafımda dolaşmasına tahammül edemiyorum...En iyi çözüm konuşmak galiba...

annesiyle ve hatta babasıyla konuşun bence
söylememekle ona daha fazla zarar verirsiniz farketmedenyasakkelime
madem herkes farkında bunu annesi babasıda öğrensin ve gerekeni yapsınlar:1closedeyes:

Lise dönemimi hatırlattı bana bu...benneyaptımki
O zamanlar bir kız arkadaşımda vardı bu durum..
Evden annesinin altınlarını alıp bozdurup bizlere yemek ısmarladığını,hediyeler aldığını öğrendiğimde ne tepki vereceğimi bilememiştim..:1shok:
Ailesi öğrendiğinde önce facia oldu sonra Allahtan duyarlı insanlarmış da hemen psikoloğa götürdüler.. Abisi gizlice anlatmıştı sonradan bana,ailesinden yeteri kadar sevgi,ilgi göremediği için bizlerden sevgi,alaka görebilmek için her gittiğimiz yerde hesabı ödemeye,bizleri hediyeye boğmaya başladı, parası yetmedikçe bu yola başvurmuş..
Belki senin komşu kızının aklında bambaşka düşünceler var.. Ama bunları ortaya çıkarmak ve çözmek için uzmana götürmek şart..benneyaptımki

Böyle bir evlada sahip olmakta komşu olmakta zor
Allah ailesinin yardımcısı olsun ama bunu sürekli yapması bir hastalık
madem abisinden korkuyor ona izah edin ama abiside sakın şiddet göstermesin
dahada kötü olur psikolojisi dr.dan yardım alması şart mavruşum

Madem aileside biliyor bu durumu doktora götürmek için neyi bekliyorlar.
Durumun ciddiyetinden farkında değiller galiba ama kızlarının hayatlarıyla oynuyorlar...
Bu durum hastalık o çocuk bunu artık istem dışı yapıyor onunla normal bir konuşmayla düzeltilemez...
Böyle bir durum uzak bir akrabamızın gelininde çıktı çünkü mutlaka tedavi olması lazım....
Ailesiyle çok güzel bir şekilde konuşup bilgilendirilmeli ve durumun çok ciddi olduğu ailesine bir önce anlatılmalı....
ALLAH yardımcıları ve yardımcınız olsun kimsenin de başına vermesin.....

tamam işte abisine söylesinler..şimdiye kadar niye söylemedilerse
konuşmak tek çözüm psikoloğa görünsün kesin yoksa seni çalarsa şaşırmam -tatlicadiarzu-

kızlar geçen saat 11 30 eve gelmemiş annesi ağlıyo onu arıyo babamla birlikte buldular ...
Annesi nasıl bi evlatsın sen falan dedi ... Babam gibi dedi...
Babası sorunlu,abisi de dövüyo daha önce küpeleri aldığında demiştik dövmüş...Kızın hiçbir şeyi umursadığı yok... Derim ailesine ama ne kadar işe yarar bilemem...

Muhtemelen bu kızın çalma hastalığı var ve bunun tedavi edilmesi gerekiyor. Komşular olarak idare ediyor olabilirsiniz ama bir gün yabancı birinin bir şeyini çalarsa başı büyük belaya girer.
Ailesiyle konuşun, bence konuşmamak o kızın kötülüğünedir. Bir an önce tedavi edilmesi gerekiyor.

Abisi yine döver o zaman psk.daha da bozulur çözüm değilki
ya abisine bu durumu iyice detaylıca anlataksınız yada sizler ön ayak olup
dr.gitmesini sağlayacaksınız şiddet çözüm değil lalenin verdiği örnekte ki gibi
belkide ilgisizlikten sevgisizlikten dikkat çekmek için yapıyor

Bir cocuk caliyorsa bu aslinda gizli bir yardim edin bana sinyali demekmis....

Laalisiminde dedigi gibi aslinda ilgisizlikten sevgisizlikten yapiyor bunu...

Belki oda caldigi esyalari kendini sevdirmek icin arkadaslarina hediye ediyordur belkide alip cöpte atiyordur inanki böyle vakalar duydum...:1shok:

Koskoca kadin parfüm, makjay ürünlerini calip calip cöpte atiyordu, tv de izledim, sordular kadina neden yapiyorsunuz peki kullanmiyorsun falan diye, kadin sadece calmak icin caliyorum dedi....alistim artik calmassam hasta olurum dedi...kesinlikle yardima ihtiyaci var o kizin...

aile etkisinde kalmış ve psikolojisi bu şekilde bozulmuş
psikiyatre gitse bile aile desteğiyle birlikte olucak bu iş
Allah yardımcısı olsun valla ne diyim

Bence bu kız ciddi bir şekilde hasta ( kleptomani ), bence ailede kimden korkuyorsa söyleyin ve tedavi ettirsinler . Bu tarz insanlar ihtiyacı olsada olmasa da gittikleri yerlerden değerli değersiz her şeyi çalabilirler ve bunu çalmak olarak nitelendirmezler , tedavi olmazsa da geçmez ilerde onun açısından daha büyük sorunlara neden olur .

bu bir hastalık.. belki istem dışı,anlaşılan kontrol de edemiyor bence..bu kdar da göz göre olması,hastalık,bağımlılık ve alışkanlığını gösterir...vazgeçemiyor,yapmadan duramıyor sanırım... acil olarak tedavi edilmeli bu hastalığı..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…