Boşanma sonrasına dair hukukçu arkadaşlardan fikir istiyorum..

eşinizin iş ve okul durumunun ne önemi var ki sadece boşanma talepli boşanma davasında? o sorular muhtemelen kimlik tespiti yapılırken katip tarafından veya hakim katibe yardım olsun diye hakim tarafından sorulmuştur zaten,yani davanın esası amaçlı sorular değil onlar,merak etmeyin. kimlik tespitindeki cevaplar doğru mu diye karşı tarafa teyit ettirmek diye bir şey yok zaten. adam çalışmıyorum veya ilkokul mezunuyum da deseydi bir şey fark etmezdi. ikiniz de sadece boşanmak istemişsiniz sonuçta,iş,eğitim ya da tedavinin bir önemi yok burada. butlan davası bakımından da hayır davama devam etmek istiyorum deseydiniz devam ederdiniz,mahkeme o zaman doktora sevk ederdi.illa ki butlan davası açmak istiyorsanız boşanma davasını boşanmak istemiyorum diye temyiz edin,sonra butlan davası açın.

Hakime kızmıyorum..Tam aksine işi uzatmadığı için bir kaç kez teşekkür ettim..Ama eşimin her dediğine hemen inanmasa daha iyi olurdu diye düşündüm..Çünkü eşimde mitomani var.....

siz butlan davasından vazgeçmeseydiniz,zaten hakim kimsenin beyanıyla bağlı kalmaz,bir üniversite hastanesi veya adli tıptan rapor aldırmak zorunda idi.

Hakim eşime sordu...Eşimin verdiği cevaplardan dolayı bana akıl sağlığı yerinde gibi geldi dedi hakim bey... Eşim ot,alkol,uyuşturucu madde vs de kullanıyor(muş)du..Bunları kullandığını da reddetdi..

Anladım..1 sene sürecek bir davayla uğraşmak istemiyorum...Bir an evvel karar bağlanır umarım..

Şu an eşim annesinin yanına döndü...İş arıyor..Hala bir araya gelebileceğimizi düşünüyor....Ben epilepsi hastası değilim ama yaşadığım stres yüzünden epilepsi krizi geçirdim ve gözümü hastanede açtım.....Şu günler bitsin..Allah'tan tek istediğim bu...Hayalkırıklıklarım çok fazla.............

Son düzenleme:
Ben eşime alkolü de otu motu da bıraktırdığımı sanıyordum...Halbuki kandırılıyormuşum....Sözlerin verilip tutulmaması,müsriflik vs...vs...vs.....Değmezmiş..............

dediğim gibi önce sadece dış görünüşüne, konuşmalarına,hal ve hareketlerine şöyle bir gözlem amaçlı bakmıştır,akıl sağlığı dışarıdan normal görününce de size ister butlan davasına devam edin,ister boşanma davası açın demiştir. ama butlan davasına devam etseydiniz,mahkeme resmi bir kuruldan rapor aldıracaktı.
siz de manevi tazminat davası açabilirsiniz.

Anladım.Teşekkür ederim...

umurumda değilsiniz aynen rumuzunuz gibi.......

Merhabalar,
Siz anladıgım kadarıyla yanılma (eşinizin saglık probleminden habersiz olma)/(TMK m.149/2) nedeniyle evliliginizin iptal davasını actınız,hakim da bunun uzun surecegini soyleyınce boşanma davasına cevirdiniz.Ve suan tam olarak boşanma ile evliliginiz sona erdi sanırım.Be yınede 2 durum içinde yazacagım(Evlilik iptali ya da Bosanma)
Tazminat ile ilgili

Evliligin iptali halinde
TMK m.158-Evlenmenin butlanına(iptaline)karar verilirse ,evlenirken iyiniyetli bulunan eş bu evlenme ile kazanmış olduğu kişisel durumunu korur.
Eşler arasındaki mal rejiminin tasfiyesi, tazminat, nafaka ve soyadı hakkında boşanmaya ilişkin hükümler uygulanır.
Boşanma halinde
TMK m.174-Mevcut veya beklenen menfaatleri boşanma yüzünden zedelenen kusursuz veya daha az kusurlu taraf, kusurlu taraftan uygun bir maddi tazminat isteyebilir.
Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakkı saldırıya uğrayan taraf, kusurlu olan diğer taraftan manevi tazminat olarak uygun miktarda bir para ödenmesini isteyebilir.

TMK m.176/1,2-Maddi tazminat ve yoksulluk nafakasının toptan veya durumun gereklerine göre irat(gelir) biçiminde ödenmesine karar verilebilir.
Manevi tazminatın irat(gelir) biçiminde ödenmesine karar verilemez.
Zamanaşımı
TMK m.178-Evliliğin boşanma sebebiyle sona ermesinden doğan dava hakları, boşanma hükmünün kesinleşmesinin üzerinden bir yıl geçmekle zamanaşımına uğrar.

Basarilar

Ben eşime alkolü de otu motu da bıraktırdığımı sanıyordum...Halbuki kandırılıyormuşum....Sözlerin verilip tutulmaması,müsriflik vs...vs...vs.....Değmezmiş..............

Biz sizi kandırılmış zannediyorduk ama siz zaten herşeyden haberdarmışsınız. Tüm bunların farkındayken de haberim yoktu diye tazminat talep ediyorsunuz. Bir de sembolikmiş. Kimse 5 kuruş para için o adliyeye girmez.

Sitede problem mi var nedir,girmekte cok zorlandim bu gun.Herneyse gelelim konumuza... Benim tazminat vs istememdeki amac para pul ,ev degil.Arastirdigima gore eger mahkeme uygun gorurse calismiyor durumda bile olsa bazi guvenceleri oldugunda kusurlu tarafi nafakaya,tazminat vs e istenebiliyor-mus..Benim amacim hal bu sekildeyken esime bir ceza vermek,tabiiki evini bana hibe edecek degil..Amacim onun kendini calismak zorunda hissetmesi..Siz 5 kurus icin kimse gelmez diyorsunuz ama bu tarz yaptirimlardan haberiniz olmadigi belli..Su da var ben esimin bazi durumlarindan evlendikten sonra haberdar oldum,evlenmeden degil.Ve onu cok sevdigim icin elimden gelen destegi de gosterdim..Ama benim daha bilmedigim bambaska seyler varmis..Durumun vehametini ancak evlendigimizde,onunla ayni evde yasamaya basladigimiz zaman ogrendim.Ve bunlar benden saklandi..Bagimlilik konusu apayri bir konu.Sadece konu bulsa neyse.Tedavi icin dr a da goturdum..Herseye ragmen..Hala fazla ayrinti bilmeden can yakmaya calisiyorsunuz.Bagimlilik,hastalik belki tedavi edilebilir ama aldatilmanin,hele hele insanin kocasinin en yakin arkadaslari ile defalarca aldatilip,bile bile affedilmesinin yarattigi ruh halinin bir tedavisi yoktur degil mi ???? Ben buraya konu acarken hukukcu arkadaslardan fikir istedim.Fazla ozelimin ayrintilarina girmedim.Ne yapayim ben bu adamla diye sizden yardim da istemedim.Sagolsun hukukcu arkadaslar,bana gereken cevaplari verdiler..Buraya yazmissam tabii yorumda bulunabilirsiniz ama ozelime ait bazi seyleri yeterince bilmeden benim kisiligime hakarete varan seyleri fututsuzca sarfetmeniz sizin kalitenizi gosterir.O zaman ben de size ait bildiklerimi yuzunuze carpmakta hic bir beis gormem..Farkindalik dilerim.. Adminlerden konumun kapatilmasini rica ediyorum.Hukukcu arkadaslardan yeterli bilgiyi aldim,tekrar kendilerine tesekkur ederim....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…