Boşanma sonrasına dair hukukçu arkadaşlardan fikir istiyorum..

Banada çok saçma geldi çok yeni bir evlilik ve hemen ertesi boşanıp para talep etmek bende evlenip ayrıldım ama eski eşime verdiğim paralar dahil tuttuğmuz evin depozitosunu tüm çeyizlerime varana kadar hiçbirini görmedi gözüm bundan yıllar öncesinin 10.000 tl sinden bahsediyorum gözüm boşanmaktan başka hiçbirşey görmedi bana çok saçma geldi bu talep

Adam çalışsa ve nafaka istese tamam ama mirastan pay almak, satılan evden pay istemese sence etik mi sibel?

Bir de çemkirmek ne demek?

ben mırasın etıklığınınden bahsetmedım. sadece kımse bırkaç aylık evlı kalmak ıçın evlenemez.hakımde bırkç aylık evlılerı çok buyuk sebepler olmadıgı surece boşamaz zaten. bu sebepler eş adayının kusurlu oldugu yonunde ıse tazmınat ıstemek hakkıdır bundan bahsettım.sonuçta buyuk hayal kırılığı var ortada...hangı kadın bırkaç aylık yuvasını durduk yere dagıtır kı....

Hayal kırıklığı konusunda ben de sana katılıyorum, davayı actığında tazminat da isteseydi o zaman kimse sesini cıkarmazdı, dava sonuclandıktan sonra istenen tazminat bence masum değil. Üzerinde düşünülmüş bir durum var. Yani biz kanunen istenen seyden ziyade vicdanini yönünü değerlendiriyoruz. Babadan tek oğluna kalan miras, ev vs vs ayrıntılarıyla düşünüşmüş. Bir de boşandıktan sonra calısamama(?) durumu var, hic normal görnmüyor

Hem esinizin psikolojik rahatsizligi oldugundan bahsediyorsunuz hem de o kendi keyfine bakicak, hayatina devam edecek, bana yasattiklarinin bir bedeli olmali minvalinde konusuyorsunuz.

yazik degil mi? Siz acaba psikolojik rahatsizlik nedir bilir misiniz?Adam zaten hasta bundan daha kötü ne olabilir ki?

Kusura bakmayin ama sizin derdiniz gercekten de paraymis o zaman.

çalışamama durumu tazmınatı degıl nafakayı gerektırır.ama arkadas engellı degıl sanırım bu durumda çalışabılır durumda oldugundan zaten nafaka alamaz çoçuk olmadıgı surece. bu arada arkadas şöyle duşunmuş olabılır tazmınatda ısteseydı dava en az 1-2 sene surerdı.bu yuzden bırçok kışı once boşanma davasını açar çabuk bıtsın dıye , ardından yasal sure (1 yıl ıçerısınde) uğradıgı hak kaybı,zıynet vs dava açma hakkına sahıptır.eğer art nıyet varsa bunu bılemem zaten yasadıklarını ıspat edemezse tazmınatda alamaz

Ben alamayacağını düşünüyorum ama bu demek değil ki ben boşanan kadının yanında değilim. Hatta burada her zaman tazminat iste vs diye kadına destek oluruz.

Bu konuda vicdanı rahatsız eden birşeyler var.

Öncelikle kararınız hayırlı olsun.
Ama ortada psikolojik rahatsızlığı olan bi' adamdan bahsediyoruz.
Adı üstünde ''ra-hat-sız-lık''.
Adam kasten doğrudan doğruya zarar vermek istememiştir muhtemelen çünkü rahatsız
ama siz sağlıklı biri gibi değerlendiriyorsunuz eşinizi.
Siz buna katlanmak, rahatsızlığıyla başa çıkmak, ömrünüzü ziyan etmek istemiyor olabilirsiniz.
Pektabii boşanabilirsiniz.
Fakat bi' annesi olan ve mirastan başka bi' geçimi olmayan aileden nafaka talebi bana hoş görünmüyor.
Üstelik daha şanslısınız çünkü sağlıksınız.
Verilir mi verilmez mi bilmem ama ben hiçbir emeğimin olmadığı şeylerden pay almayı kendime yakıştıramam.
Yine de siz bilirsiniz.

Son düzenleme:
Hukukçu değilim. Bence de vazgeçin tazminattan, hakkınızdır veya değildir bilemem bu işin hukuki açısını, fakat zaten sağlığım bozuldu diyorsunuz, tazminat ya da nafaka davası ile uğraşırken daha da yıpranacaksınız.

hem hasta adama üç ay saberedeme boşa hem de üç ay sabredemediğin hasta zavallı adamın parasını bir 30 yıl bir ömür yemeye niyetlen...Allah korusun derim ben senin gibilerden...

Son düzenleme:

Eşimle evlenmek bana maddi manevi büyük kayıplar yaşattı..Şu an çalışamıyorum....

Terbiyesizlik etmeyin..Sevmeden evlendiğimi nerden çıkarıyorsunuz..?? Bir insanla aynı evde yaşamadan bilemezisniz bazı şeyleri....Para peşinde olsam eşimle evlenmezdim..Yeterince bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmayın....

Ben sahip olduğum herşeyi feda ettim....Bazı şeyleri açıkça yazmadığım için bu şekilde düşünüyorsunuz....

Benimki gurur meselesi...Tazminat dediysem milyarlar değil...Sembolik de olda 5 kuruş bile olsa bir bedel ödetmek istedim:.Anlayamanız normal..Şaşırmıyorum....

Tahmin edemeyeceğiniz kadar...İnsanlar ayrıntı bilmeden nasıl da işkembeyi kübradan atıyor..Yazık.....

Objektif yaklaşımızından dolayı teşekkür ederim..Ben 3-4 aylık biri değilim..Çook yıllar önceden sevgiliydik eşimle..Ama ayrılmıştık...O zamanlar daha az sorunluydu...Yıllar sonra kader tekrar bir araya getirdi ve evlendik...Annesi benden bir çok şeyi sakladı...Takdir edersiniz ki aynı evde yaşamakla dışarda flort etmek aynı değildir..Ben eşimi dr a da götürdüm...İlaçlarını da aldım..Ailemden,yaşantımdan herşeyimde vazgeçtim..Eşim çalışamayayacak kadar berbat durumda değildi..Ama ne iş arıyordu ne başka bir şey...Ben para pulda olsam eşimle evlenmek istemezdim...Neyse çok da özel ayrıtıları anlatmak istemiyorum..Ama çok eminim ki bazı şeyleri anlatsam bilmeden yazanlar yazdıklarından utanırlar...Ben ailemden bile vazgeçtim eşim uğruna..Hani asgari ücretle bir yerde çalışsa bile razıydım..İş arasa...Daha neler neler...Duymuyormusunuz hiç tazminat davasında sembolik bilmem kaç lira ödendi diye.

Ayrıca dava açınca öyle ertesi güne mahkeme için gün vermiyorlar...Ben çok büyük bir aşkla evlenmiştim..Benim ilk aşkımdı..Öyle olmasa yıllar sonra onunla evlenmezdim...Sanmıyorum ki hiç biriniz bana yaşatılanları yaşasanız devam edecek gücü bulabileseniz..Ben eşimi herkesten kendi ailemden bile korumuştum...Kimseye laf ettirmemiştim...Neyse..Bazı şeyler bende kalsın..Önyargıyla saldıranların da kendi vicdan ve cehaletleri....

Son düzenleme:
avukatınız olmadığı ve daha önce adliyeyle işiniz olmadığı belli oluyor, duruşma günü verilmesi için önce tensip zaptı düzenlenmesi,tensip zaptının size tebliğ edilmesi,dava dilekçesinin davalıya tebliğ edilmesi,davalıya yapılan tebligatın dönüşünden sonra üstüne 15 gün cevap verme süresi beklenmesi ve sonra duruşma gününü bildirir davet tutanağı düzenlenip taraflara tebliğ edilmesi gerekir ki,bu işlemler zaman alacaktır elbette,sadece sizin davanıza has bir durum değil,hatta 1 ay sonraya gün verildiyse çok iyi...
evliliğin iptali için bazı şartlar gerekir,siz eşinizin psikolojik sorunlarından kaynaklı açmışsınız.evliliğin bu kapsamda iptali sebepleri:
-Evlilik sırasında eşlerden birinin sürekli ayırt etme gücünden yoksun olması,
-Eşlerden birinin evlenmeye engel olacak derecede akıl hastalığının bulunması,
-Ayırt etme gücünden geçici yoksunluk.
bu sebeplerden biri olması gerekir,geçici psikolojik sorunlar,depresyon bu kapsamda değildir,sizin eşiniz depresyon tedavisi görüyordur sanırım ve evliliğin iptalini gerektirecek derecede bir akıl sağlığı sorunu yoktur,hakim de duruşmada adamın konuşmalarına,hal ve hareketlerine bakmıştır,adamın dışa yansıyan derecede akıl hastası olma durumu yoktur, hakim de sizin iptal davanızın reddedileceğini kestirdiği için,size çabuk bitsin istiyorsanız boşanma davası daha çabuk biter demiştir. hem siz zaten bir nevi anlaşmalı boşanmışsınız,nafaka,tazminat,velayet durumu da olmamış,hakim eşinizin hangi lafına niye kanmış oluyor,ikiniz de boşanmak istiyorsunuz sonuçta,mahkeme de boşanmanıza karar vermiş.siz kendinize yedirememişsiniz,o yüzden boşa hakime kızıyorsunuz bence.
siz boşanma davası kesinleşse bile maddi-manevi tazminat, nafaka, ziynet iadesi talebinde bulunabilirsiniz,yeni dava açarak.

Ayrıca bu benim 2. evliliğim..İlk eşimden çocuklarım da var..İlk eşimin durumu gayet iyiydi..Maddiyatçı olsam ilk eşimden bir şeyler talep ederdim..Tek bir şey istemedim eşimden..Ve hala kendisi benim için çok saygın bir insandır...Eğer 2 . eşim için böyle düşünüyorsam vardır haklı sebeplerim değil mi...?

Biraz paradigmanızı değiştirin..Yeterince açıklanma yapılmamış konularda bilmediğiniz bazı ayrıntılar olabileceğini akıl edin........

Teşekkür ederim..Daha önce adliyede işim oldu...Eşime paranoid şizofren teşhisi konulmuş..Ama ben bunun yanlış olduğunu bildiğimden ( ailede danışabileceğim dr. olduğundan ) başka dr a götürdüm..Paranoya,obsesif kompulsiv,major depresyon,nevrotik kişilk bozukluğu ve mitomani rahatsızlıklar var... Nisbi butlan davası açmıştım..Çok uzamasını istemediğim için hakimin bunu boşanmaya çevirelim talebini kabul ettim...Eşim okul,iş ve şu an hala tedavide olduğu sorularına yalan cevaplar verdi......Hakim de eşimin bunları doğru söylediğini düşündü...Uzamasını istemediğim için ses çıkarmadım...Çıkaramadım..Çünkü hakim bana eşiniz doğru mu söylüyor diye sormadı....İptal davasının 1 seneyi bulması uzun geldi bana...Boşanmadan daha çabuk olur sanıyordum...

Hakime kızmıyorum..Tam aksine işi uzatmadığı için bir kaç kez teşekkür ettim..Ama eşimin her dediğine hemen inanmasa daha iyi olurdu diye düşündüm..Çünkü eşimde mitomani var.....

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…