Boşanma olayını aileye anlatma

Yok artık boşandım ben diye de pat söylenmez ona daha çok hasta olurlar. Boşanmak niye gizlenecek bir şey olsun ki? Evlenirken lay lay lom boşanma kararı gizli?
Boşanma protokolü imzalanmış. Konu sahibi ailesinin kendi hastalıklarını öne sürerek duygu sömürüsü yapmalarından ve boşanma davasını belirsiz bir tarihe bıraktırmaya çalışmalarından çekiniyor gibi duruyor. En azından mesajlarını okuduğumda bana geçen his bu.

O yüzden kararını uygulayıp, söylemesi çok daha kolay olacak gibi duruyor.

Valla içinden ne geliyorsa öyle yap, 10 sene tutmuşsun içinde sana da yazık. Hesap kitap da yapma. Açık ol, diğer kardeşini mecburen kabullenmişlerdir seni de kabullenirler. Yüz kızartıcı bir şey yok ortada. Nasıl içinden gelirse öyle yap. Dürüst ol, gizli her şey insana yük olur. Her doğru her yerde güm bam söylenmez ama
Aman o üzülmesin aman ben şöyle gizli yapayım aman böyle derler diye diye ömür geçiyor bir kere de sen istediğini yap. Evlenme kararı almak kadar doğal bir karar boşanma kararı. Söyle gitsin akışına göre detay verip vermemeyi sen süreç içinde karar verirsin. Biraz bu mevzu ailenin tutumuna göre değişir kervan yolda düzülür.

Umarım hersey yolunda gider ve sağlıklı bi şekilde ilerler ve bu işin içinden çıkarsınız hersey gönlünüzce olur inşallah 🙏🌸

Boşanma gerçekleşmeden söylemeyin sonra söyleyin ilk kardeşinize söyleyin belki faydası olur olup bittikten sonra bariştirmaya çalışmazlarda

Hayatım ailem çok köstek olacak biliyorum ve bu süreçte hastalıklarını öne sürecekler. Yani anlatma olayı benim için en büyük stres şuanda.
Wolfrog yasadıkların ıcın Cok uzgunum ama baban senın ıcın tam bir babaysa hıc eksıklıgını gostermemısse
Baban ıcın
Babanın iyiı oldugundan kesın emın olunana dek katlanamaz mısın?
🥹

Aslında evlendiğimizden beri biliyor musun. O sıralar ikinci üniversitesini bitirmeye çalışıyordu. Yok onun stresi, yok sınav hazırlıkları, yok askerlik meselesi derken ben hep geçici diye düşündüm. 2010 da evlendim sene 2024 meğer öyle değilmiş.

Ya ben çok utanıyorum.

Annem elalem ne der kafasında biri. Zaten küçük kardeşim de boşandı. Yani bilmiyorum. Muhtemelen ara bulmaya çalışacaklar ki bu benim için etkisiz bir yöntem...
Ara bulmaya çalışacaklar ise boşandıktan sonra söyleyin. Hem boşanma aşamasında kafanızı karıştırmazlar. Eşinize söyleyin mahkemeye kadar evde kalmasın

Wolfrog yasadıkların ıcın Cok uzgunum ama baban senın ıcın tam bir babaysa hıc eksıklıgını gostermemısse
Baban ıcın
🥹
14 yıldır katlanıyormuş zaten. Bu kıza da yazık. Anne baba gibi yar olmaz evet onların iyiliği sağlığı çok önemli bizler için. Fakat bir yandan onlar bu hayatı yaşamışlar bir şekilde. Ama bu kadın 41 yaşında hala mutsuz hala umutsuzsa kalan zamanını neden tüketmeye devam etsin. Bu tükenmişlikten sonra kendisine ve çocuğuna kalan sabrı lazım. 😔

Kararlıyım artık yaşım 41 olmuş...

İllaki öğrenecekler ama.

Ailem şey kafalı biri, aldatıyor mu yok. Dövüyor mu yok. Eve bakıyor mu yok...

Boşanma protokolümüz imzalandı. Daha ne zaman söyliyim.
WOLFROG,
bence de boşandıktan sonra söyleyin ailenize, anladığım kadarıyla eşinizle aranızda hır gür olmadan sessizce boşanacaksınız yani öyle husumetli 2 düşman gibi değil, o yüzden her ne kadar kararınızda net olsanız da o mahkeme salonuna girmenin bir psikolojisi oluyor ister istemez, üzerinizde böyle bir stres varken ailenizle boşanmadan evvel konuşursanız, onlar hasta olduklarını öne sürecekler boşanmanızı istemeyecekler, boşanma davanız öncesi ailenizin mahkemesinde yargılanıyormuşsunuz gibi bir his yaratır aranızda gerginlik olur istemeden kırabilirsiniz, ki öte yandan eşinizle özelinize girmeniz gerekebilir, aranızdaki ilişkiyi, anlaşmazlıklarınız birbirinize karşı öfke vs var mı bilmiyorum ama ailenize şu an söylemeniz bazı özel konuları da konuşmak zorunda kalmanız anlamına geleceğinden onun da gururunu incitmenin anlamı yok bana kalırsa.

Davanız görülür boşanma gerçekleşir sonra ailenize X’le anlaşamadığımıza, evliliğimizi sürdürmenin ikimizi de mutsuz ettiğine karar verdiğimiz için boşandık dersiniz.

Aşkım bunu deyince, gözü dışarda bu kızın gül gibi kocayı bırakıp gidiyor delirmiş gözü ile bakacaklar. Evlilikte seks olduğunu herkes biliyor, bence söylenmeli yani bu yoksa kızın iyice burnundan getirecekler. Diğer türlü ikna olmazlar ne var canım olacak çünkü
Bizim karı koca münasebetimiz kalmadı yok diyip geçecek bitti
Detaya zaten gerek yok
Denemeye değer ya. Direkt yatak hayatının ortaya dökülmesi doğru değil bence. Karşı taraf için de çok gurur kırıcı olur. Adam zaten anlaşmalı yanaşmaya hazır, kendi aralarında halletmişler.

2004 senesinde bir arkadaşım aynı sizin gibiydi. (Küçük yaş evlilik ve 7 sene) Ailesine hiç bir sorundan bahsetmemiş, anlaşmalı boşanmışlar ve biz bile şaşırdık. Dışardan bakınca örnek çiftti.

Önce boşandı, temyizden bile feragat ettiler. Sonra kız ailesine açıkladı tabii bomba etkisi yarattı. Ailesi olayı bilmediklerinden şoka girdiler çünkü. İlk tepkileri "Bize neden demedin onca sene? Biz konuşur ikna ederdik. Cinsellik şart mıydı? Başka kusuru yoktu, düzelirdi" vs. Oldu.

Aileler devreye girdi, kız ilk başlarda çok zorlandı bu baskılardan ama sonra kendine bir hayat kurdu. Biten evliliği 7 senelikti, sonra başkası ile evlendi 2 çocuğu oldu şu an birisi üniversiteye başladı. Şimdiki damarlarını daha çok seviyorlar. İlk bir sene harici, sonra her şey unutuldu.

Kız önce kendini kurtardı, ilkinde yaptığı hatayı yapmadı ve şimdi mutlu.

Siz de yoğun baskıya maruz kalacaksınız çünkü anladığım kadarı ile aile eski kafa. Ama zamanla geçecek, umarım çok daha mutlu olursunuz 🙏

Denemeye değer ya. Direkt yatak hayatının ortaya dökülmesi doğru değil bence. Karşı taraf için de çok gurur kırıcı olur. Adam zaten anlaşmalı yanaşmaya hazır, kendi aralarında halletmişler.
Öyle böyle ne yazıkki şiddet bile görse dahi aman boşanma, aldatsa olsun evine bakıyor geri gelir boşama diyen aile profilleri var. Kadının boşanması atom bombası etkisi yaratıyor. Biraz yaygarası olur ama herkes mecbur kabullenecekler.
Konu sahibi ailesini bilir gerekli ayarı verir hallolur o iş. Zor olan boşanma süreci hallolmuş zaten bir mahkeme kalmış

Merhaba arkadaşlar ben boşanmaya karar verdim. Eşimin oyun bağımlılığı, cinsel soğukluğu, antisosyalliği derken boşanmaya karar verdim. Anlaşmalı boşanacağız, her konuda anlaştık. Asıl sorun ben bunu aileme nasıl anlatacağım. Görünüşte mükemmel bir eş, ailesine bakıyor, dışarıda gözü yok, gayet yakışıklı, tam bir örnek damat. Hatta sülalede örnek gösterilen biri. İşinde gücünde düzgün biri. Lakin ben mutlu değilim.

Annem tansiyon hastası, 3 kere kalp krizi geçirmiş biri. Babam hem lenfoma hem lösemi kanseri hastası. Ama tedavisi güzel gidiyor muhtemelen son kemoterapisini aldı.

Ama bunlar boşanma kararımı etkilemiyor sonuçta benim hayatım. Ama anlatma sürecinde nasıl yaparım nasıl ederim bilmiyorum. Aileme muhtaç olmayacağım, işim var, satacağımız evle çok rahat benim payıma düşenle daha küçük ev alabileceğim.

Bu konuda deneyimi olan veya fikri olan arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. Nasıl konuya gireyim nasıl anlatayım bilmiyorum gerçekten. Sorunumu da anlatamam yani nasıl derim damadınız aseksüel diye.

Bu konuda deneyimi veya fikri olan forumdaşlarımdan fikir bekliyorum.
Detay vermeden,mutsuzum,anlaşamıyoruz,biz aramızda anlaştik zaten,böylesi herkes için daha doğru olur diyerek anlatın geçin.
Ne söyleseniz farketmeyecek eşiniz bahsettiğiniz gibiyse gözlerinde,bu sebeple bence kısa ,net ve kararlı bir konuşma yapın. Anlayış göstereceklerdir diye düşünüyorum.
Hakkınızda hayırlısı olsun,anne babanıza acil şifalar dilerim.

ben bizimkilere söyledim pat diye bizimkilerin böyle özel sebepleri yok tabi ama

yok sen bizden ne istiyorsun
senin verdiğin kararların ceremesini biz çekemeyiz
senin hayatında verdiğin kararlar bizide etkiliyor

bir dünya tatava çıktı
Ya bu aileler niye köstek oluyor ki😒

Merhaba arkadaşlar ben boşanmaya karar verdim. Eşimin oyun bağımlılığı, cinsel soğukluğu, antisosyalliği derken boşanmaya karar verdim. Anlaşmalı boşanacağız, her konuda anlaştık. Asıl sorun ben bunu aileme nasıl anlatacağım. Görünüşte mükemmel bir eş, ailesine bakıyor, dışarıda gözü yok, gayet yakışıklı, tam bir örnek damat. Hatta sülalede örnek gösterilen biri. İşinde gücünde düzgün biri. Lakin ben mutlu değilim.

Annem tansiyon hastası, 3 kere kalp krizi geçirmiş biri. Babam hem lenfoma hem lösemi kanseri hastası. Ama tedavisi güzel gidiyor muhtemelen son kemoterapisini aldı.

Ama bunlar boşanma kararımı etkilemiyor sonuçta benim hayatım. Ama anlatma sürecinde nasıl yaparım nasıl ederim bilmiyorum. Aileme muhtaç olmayacağım, işim var, satacağımız evle çok rahat benim payıma düşenle daha küçük ev alabileceğim.

Bu konuda deneyimi olan veya fikri olan arkadaşlar varsa yardımlarını rica ediyorum. Nasıl konuya gireyim nasıl anlatayım bilmiyorum gerçekten. Sorunumu da anlatamam yani nasıl derim damadınız aseksüel diye.

Bu konuda deneyimi veya fikri olan forumdaşlarımdan fikir bekliyorum.
Bir arkadaşımın ablası kardeşlerinden destek alarak anlatmıştı. 3 kız kardeşler, hepsi bir bir haftasonu annenin evine gidip bu normal birşey, biz ablamıza bu zamana kadar destek olduk, yol gösterdik ama bazen olmuyor, olmadı dediler. Annenin biraz tansiyonu yükselmiş, biraz söylenmiş ama üç kızı da dik durunca kabullenip yola devam etmişti.
Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah

Orası öyle barışın boşanmayın vs denebilir ama annenle açıkça konuş cinsel hayat vs yok diye diğer detayları. Bir insan hata yaptı diye ömür boyu çekmek zorunda mı bu da ayrı mesele
Kendin barışmak istersin ne ala git barış, elalem sanki evli yok boşanma diyecek. Dört duvar içini sen bilirsin kulaklarını tıka zor ama başarman gerekiyor
Söyleyemem ki. Müstakbel eski eşimle de kötü olmak istemiyorum.

Kendini hazır hissettiğinde söylesen ?
O zaman hiç 🙄

Biraz ayılıp bayılabilirler açıkcası. Ama söylemezsen de gizli iş çevirmiş olacaksın. Bu kaos yaşanacak maalesef.
Haklısın ama haklı olmanın bir faydası yok bazı toplumsal tabularda
Annemin kesin kalbi tutar babam ne der bilmiyorum. Çok abartırlar ama.

Cinsellik kısmına girmeden açıklayabilirsiniz bence. Hep oyun oynuyor, ailemizle ilgilenmiyor, aramızda bir sevgi kalmadı. Kendisi de boşanma isteğinde. Böyle daha mutlu olacağız tarzında.

Anlattıklarınıza bakınca boşanmak sizin en doğal hakkınız. Aileniz de anlamalı bunu.
Anlama kısmı sıkıntı işte.

Bayağı klasik ailesiniz demek ki. Bizimkiler de böyle yapardı eminim. O zaman esas problemi çıtlatmaktan başka çare göremedim. Çünkü böyle ideal damatlara karşı elimiz zayıf her zaman, bu durumu çok iyi bilirim. Peki eşiniz biliyor mu boşanma niyetinizi
Oldukça klasik. Kardeşim de boşanmış olduğu için bunu elaleme anlatma olayı da var tabii.

Bence eşinizdeki tek sorun cinsellik olmadığı için çok şanslısınız diğer özelliklerini öne sürme şansınız var
Evet oyun bağımlısı olduğunu herkes biliyor.

üçüncü kisilere yatak hayatindan bahsetmek gereksiz, güçlü bir boşanma sebebi zaten ama ayrilirken de her şeyin ortaliga dökülmesine karsiyim. Karsi taraf cirkinlesmedigi takdirde gerek yok, anlaşamıyoruz, gecinemiyoruz, duygularımız değişti demek yeterli. Ne dusunurlerse dusunsunler, sizin karariniz önemli.

Umarim en az hasar ile atlatir cabucak yeni duzeninizi kurarsiniz, sans sizinle olsun.
Çok sağolun güzel dilekleriniz için.

Aşkım bunu deyince, gözü dışarda bu kızın gül gibi kocayı bırakıp gidiyor delirmiş gözü ile bakacaklar. Evlilikte seks olduğunu herkes biliyor, bence söylenmeli yani bu yoksa kızın iyice burnundan getirecekler. Diğer türlü ikna olmazlar ne var canım olacak çünkü
Bizim karı koca münasebetimiz kalmadı yok diyip geçecek bitti
Detaya zaten gerek yok
Onu diyemem yaa. Düşündüm de yok yani.

Ben de 2010’da evlendim bence çok bile durmuşsunuz. Kazık kadar adamın bilgisayarda oyun oynaması çok itici bir kere. Ailenize detay vermek zorunda değilsiniz. Çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin anne ve babanıza. Ben kararımı verdim fikir sormuyorum diyin.
Çok sağolun.

Bu durumda önce boşanma davanızı sonuçlandırıp, boşanma ilamını alın. Ailenizi ziyaret ettiğinizde yeni hayatınızdan ve kendi mutluluğunuz için attığınız adımdan bahsedersiniz.
Boşandıktan sonra söyleyeceğim mecbur.

yahu her seyi biliyoruz da, sebep belirtmeden bosanmayi da normallestirmek lazım diye düşünüyorum, boşanmak istememin sebebi neden baskalarinin kafasinda uygun bir zemine oturmak zorunda ki? Neden bak boyle boyle olmasa idi bosanmazdim, benim sucum yok diye kanıtlamaliyiz ki? Evlilik iki kisinin, ayrilikta bir kisinin istemesiyle olur ve kimseye laf düşmez. Ayilip bayilanlar olsun yani bizene.

kizlari mutsuz ve onu bu mutsuz evlilikten azad olmasini istemeyen bir aileye cokta aciklama yapılmaz aslinda.
Orası öyle değil işte 🙃

Yapacak bir şey yok ayılıp bayılarak kabullenecekler biraz kafa ağrıtır stres yapar. Tipik Anadolu ailesi. Normları değiştirmek ha deyince olmuyor ancak bir kaç jenerasyon sonra belki
Normalde olması gereken benim kızım boşanma kararı alıyorsa vardır bir bildiği arkasındayım demek lazım ama çoğu ailede yok bu durum
Normali o da. İşte eski kafalar.

Tam da böyle biri olduğun için kabullenmeleri kolay olacak. Wolfrog boşanmaya karar verdiyse demek ki çok zor şeyler yaşamış, biten bitmiş diyecekler. Sorunları sürekli aileye yansıtıp yansıtıp barisanlarinki olaylı oluyor genelde.
Bilmiyorum detay isterler gibi.

Boşanma protokolü imzalanmış. Konu sahibi ailesinin kendi hastalıklarını öne sürerek duygu sömürüsü yapmalarından ve boşanma davasını belirsiz bir tarihe bıraktırmaya çalışmalarından çekiniyor gibi duruyor. En azından mesajlarını okuduğumda bana geçen his bu.

O yüzden kararını uygulayıp, söylemesi çok daha kolay olacak gibi duruyor.
Evet kararım kesin. Ama açıklama yapma kısmı beni geriyor.

Valla içinden ne geliyorsa öyle yap, 10 sene tutmuşsun içinde sana da yazık. Hesap kitap da yapma. Açık ol, diğer kardeşini mecburen kabullenmişlerdir seni de kabullenirler. Yüz kızartıcı bir şey yok ortada. Nasıl içinden gelirse öyle yap. Dürüst ol, gizli her şey insana yük olur. Her doğru her yerde güm bam söylenmez ama
Aman o üzülmesin aman ben şöyle gizli yapayım aman böyle derler diye diye ömür geçiyor bir kere de sen istediğini yap. Evlenme kararı almak kadar doğal bir karar boşanma kararı. Söyle gitsin akışına göre detay verip vermemeyi sen süreç içinde karar verirsin. Biraz bu mevzu ailenin tutumuna göre değişir kervan yolda düzülür.
Haklısınız da kardeşim erkek. O var yani 😬

Umarım hersey yolunda gider ve sağlıklı bi şekilde ilerler ve bu işin içinden çıkarsınız hersey gönlünüzce olur inşallah 🙏🌸
Çok sağolun.

Baban ıcın
🥹
Tedavisi ne zaman sonuçlanacak belli değil ki.

14 yıldır katlanıyormuş zaten. Bu kıza da yazık. Anne baba gibi yar olmaz evet onların iyiliği sağlığı çok önemli bizler için. Fakat bir yandan onlar bu hayatı yaşamışlar bir şekilde. Ama bu kadın 41 yaşında hala mutsuz hala umutsuzsa kalan zamanını neden tüketmeye devam etsin. Bu tükenmişlikten sonra kendisine ve çocuğuna kalan sabrı lazım. 😔
Yok artık ben çekemiyorum. Yaşım ilerliyor. Aralıkta 42 olucam.

Ben olsam aynen “damadınız aseksüel” derim. Sonra tekrar tekrar soramazlar. Neticede sevişilmeyen bir evlilik olamaz,bu kadarını bilirler herhalde.
Akraba grubuna da yazabilirim :KK70:

WOLFROG,
bence de boşandıktan sonra söyleyin ailenize, anladığım kadarıyla eşinizle aranızda hır gür olmadan sessizce boşanacaksınız yani öyle husumetli 2 düşman gibi değil, o yüzden her ne kadar kararınızda net olsanız da o mahkeme salonuna girmenin bir psikolojisi oluyor ister istemez, üzerinizde böyle bir stres varken ailenizle boşanmadan evvel konuşursanız, onlar hasta olduklarını öne sürecekler boşanmanızı istemeyecekler, boşanma davanız öncesi ailenizin mahkemesinde yargılanıyormuşsunuz gibi bir his yaratır aranızda gerginlik olur istemeden kırabilirsiniz, ki öte yandan eşinizle özelinize girmeniz gerekebilir, aranızdaki ilişkiyi, anlaşmazlıklarınız birbirinize karşı öfke vs var mı bilmiyorum ama ailenize şu an söylemeniz bazı özel konuları da konuşmak zorunda kalmanız anlamına geleceğinden onun da gururunu incitmenin anlamı yok bana kalırsa.

Davanız görülür boşanma gerçekleşir sonra ailenize X’le anlaşamadığımıza, evliliğimizi sürdürmenin ikimizi de mutsuz ettiğine karar verdiğimiz için boşandık dersiniz.
Aile mahkemesi zaten en korktuğum. Uzun bir ifadem alınacak belli. Ama kararımdan geri çevirmemeleri için herşey olduktan sonra söyleyeceğim.

2004 senesinde bir arkadaşım aynı sizin gibiydi. (Küçük yaş evlilik ve 7 sene) Ailesine hiç bir sorundan bahsetmemiş, anlaşmalı boşanmışlar ve biz bile şaşırdık. Dışardan bakınca örnek çiftti.

Önce boşandı, temyizden bile feragat ettiler. Sonra kız ailesine açıkladı tabii bomba etkisi yarattı. Ailesi olayı bilmediklerinden şoka girdiler çünkü. İlk tepkileri "Bize neden demedin onca sene? Biz konuşur ikna ederdik. Cinsellik şart mıydı? Başka kusuru yoktu, düzelirdi" vs. Oldu.

Aileler devreye girdi, kız ilk başlarda çok zorlandı bu baskılardan ama sonra kendine bir hayat kurdu. Biten evliliği 7 senelikti, sonra başkası ile evlendi 2 çocuğu oldu şu an birisi üniversiteye başladı. Şimdiki damarlarını daha çok seviyorlar. İlk bir sene harici, sonra her şey unutuldu.

Kız önce kendini kurtardı, ilkinde yaptığı hatayı yapmadı ve şimdi mutlu.

Siz de yoğun baskıya maruz kalacaksınız çünkü anladığım kadarı ile aile eski kafa. Ama zamanla geçecek, umarım çok daha mutlu olursunuz 🙏
Evet aslında şöyle 1 yıl falan geçse...

Detay vermeden,mutsuzum,anlaşamıyoruz,biz aramızda anlaştik zaten,böylesi herkes için daha doğru olur diyerek anlatın geçin.
Ne söyleseniz farketmeyecek eşiniz bahsettiğiniz gibiyse gözlerinde,bu sebeple bence kısa ,net ve kararlı bir konuşma yapın. Anlayış göstereceklerdir diye düşünüyorum.
Hakkınızda hayırlısı olsun,anne babanıza acil şifalar dilerim.
Yok eşimi rencide etmek istemiyorum. Arkadaş olarak ayrılıyoruz çocuğumuz için.

ben bizimkilere söyledim pat diye bizimkilerin böyle özel sebepleri yok tabi ama

yok sen bizden ne istiyorsun
senin verdiğin kararların ceremesini biz çekemeyiz
senin hayatında verdiğin kararlar bizide etkiliyor

bir dünya tatava çıktı
Bizde de çıkacak işte.

Ya bu aileler niye köstek oluyor ki😒
Çünkü elalem ne der.

Bir arkadaşımın ablası kardeşlerinden destek alarak anlatmıştı. 3 kız kardeşler, hepsi bir bir haftasonu annenin evine gidip bu normal birşey, biz ablamıza bu zamana kadar destek olduk, yol gösterdik ama bazen olmuyor, olmadı dediler. Annenin biraz tansiyonu yükselmiş, biraz söylenmiş ama üç kızı da dik durunca kabullenip yola devam etmişti.
Hakkınızda hayırlısı olsun inşallah
İki erkek kardeşim var. Biriyle görüşmüyorum diğeri de eniştesine bayılıyor. Hatta eşime abi, bana yenge diyor 🙄

X