Borç isteyen abi.

Bence borcu falan yok.
Öyle böyle deyip eşinin ailesinden para tırtıklayıp ip12 alan kadına hayatta inanmam.
Ha oladabilir, hayatta ödemem. Büyük de konuşuyorum. Ömrümde böyle asalaklık görmedim.
Ama gak dediklerinde ekmek guk dediklerinde et verdiğiniz iÇin kabahatin büyüğünü ailede ve sizde görüyorum.

Bı de hep maaş alacağım hafta yazıyorlar, komik geliyor gülüyorum ama üzülüyorum da çocukların ne suçu var. Çocukların üzgün durduğu fotolarini paylaşıyor bir de hep insan komple üzülüyor

Yengem bana dedi ki guya annem ona arabayı satalım borcu ödeyelim demiş ama bizimkiler asla demez öyle bir şey sordum yok diyor bana mesaj attığından haberleri yok henüz bilmiyorlar meseleyi
Çocukları kullanarak ajitasyon- ten point
oyunculuk- ten point
yalancılık- ten point

kuracağım cümle için özür dilerim ama babanız tam kendine layık bir erkek evlat yetiştirmiş, abinizde kendine yaraşır bir kadınla evlenmiş.

Umarım oyuna gelip arabanızı satmazsınız, annenizin başından da evi gitmez, senelerce kocadan çek, yetmezmiş gibi bir de evladından çekiyor.

Boyle yenge dusman basina vasifsiz utanmaz ya sinir oldum sakin oyle bir hata yapmayin alismislar sizin sirtinizdan gecinmeye ailenizde gondermesin siz kendi hakkinizi bunlara yedirmeyin yoksa anne babanizin elinde ne var ne yok yer bu yuzsuzler

Ceycey eski konularına şöyle bir baktım. Ailecek değişik bir kafanız var. Herkes fakir siz de yardım meleği moduna giriyorsunuz

Alınıp geri verilmeyen fotoğraf makinesinde anneniz durumları yok yenisini isteme demiş.
Sandalet konusunda durumları yok babası yeni işe girdi istemesem mi demişsiniz
Evden çıkmayan komşu oğlunda durumları yok bir şey deme dedi babam demişsiniz
Kuzenimin yüzsüzlüğü konusunda durumları yok diye veriyorum ama beni kullanıyor demişsiniz

Arada kaçırdığım konular da vardır. Bir insanın durumu yoksa yoktur yahu. Size ne?
Psikolojik bir durum mu bilmiyorum ama sizi ailecek daha çoook sömürürler.
Durumu olmayan herkese kendinizi kullandırmak zorunda değilsiniz. Emin olun sizi enayi görüyorlardır. Sandalet meselesinde kız be güzel cebe indirmiş sandaleti. 10 binlik kamerayı da buradaki üyelerin gazı olmasa hibe ederdiniz durumları yok diye.
Koruyucu melek değilsiniz. Biraz gözünüzü açın

Amcam almanyada yasıyordu ogluda trde. Kocaman adam evlı falan. Ama sureklı ıslere gırıyor sureklı borc borc. Amcam ev aldı buna dusun o evı satmıs bıtırmıs. Garıp garıp ısler yapıyor yok borsa yok traktor alıyor sacma sapan. En son babama dedı amcam senın yanında calıssın ıs kurun beraber. Babam buna para verıyor elektrık ode ısletmenın dıye o da en az sanayı oldugu ıcın yırmı bın. Ucuncu ayda kesılıyor. Meğer amcamdan da para almıs babam ıstıyor deyıp amcam da yollamıs baya euro . Amcam babama elın sıkısıksa acele etme deyınce ogrendı ama abısı kanser uzulmesın dıye babam evımızı sattı o aptalın borcunu odedı. Amcama bısey demedı bıle. Evsız kaldı bıze kıracı geldı evin suyu kapandı bınbır hıkaye. Babam o borc olayından sonra nerdeyse ıkı yuz bın sımdının parası bı daha abıye yardım etmedı. Amcam ölunce bıraz edeyım dedı yıne aynı seyler. Baktı olmuyor saldı. Amcam da yok artık. O abı herkesten yardım ıstedı kımse etmedı. Herkese küstü ama uc ev aldı ısyerını yenıden actı eleman calıstırdı ekmek verdı gece gunduz calıstı kendı kazandıgı ıcın parasının degerını bıldı. Uc cocugunu okuttu buyuttu on senede neler neler. Hala herkese kırgınım ama ıyı kı kendım yapmısım dıyor.

Merhabalar fikir danışmak istediğim bir konu var sizlere.
Annem babam abimi evlendirdi, düğünü yaptılar, ev eşyalarının tamamını aldılar, 10 taneden fazla bilezik aldılar(takı seti vs her şeyi aldılar), karsi tarafın hiçbir desteği olmadı evdeki rendeye varana dek hepsini annemler aldı. Yeni evliler huzursuzluk yaşamasın borç içinde kalmasin istediler.
Uzun zaman geçti tabi bunun üstünden her şey yolundaydı ta ki geçen seneye kadar.
Bir gün arayıp salon takımını yenilemek istediklerini söylediler ailem de 15 bin lira gönderdi, ardından tasinacaklarini ve nakliye masrafı çocuk odası masrafı olacağını söylediler 20 bin de o zaman gönderdiler.
Ara sıra arar abim 500 lira 1000 lira ister benden, anne babamdan.
Her neyse geçen kış abimin evine icra gelmiş sebebi de koltuk takımının parasını ödememesi, gönderdigimiz parayı yatırmamış bizimkiler yine 20 bin civarı gönderdiler borcu kapatsın diye ama asla bitmedi borçları.
Bizimkilerin elden çıkarmak istedikleri bir kaç yer vardı sattılar ve bir ev aldılar, kalaniyla da araba alıp benim üstüme yapacaklardı, ben parayı alıp borsaya yatırdım 3-4 ay içinde iyi yükseldi para, bende birikmiş tüm paramı koydum ve düzgün bir araba aldık.

O ara yengem aradı abin çok hasta 1 haftada 10 kilo verdi delirtecek diye korkuyorum hiç iyi değil. Borcu 20 bin civarı dedi sonra 50 oldu sonra 250 ...
Tam olarak ne kadar bilmiyoruz asla, bir süre telefonlara çıkmadı işin gerçeğini öğrenemedik.
Bizimkiler bu olaylar sürerken 2 bin 3 bin gonderiyorlae devamlı yengem istediği için, yengemde bizimkilerin gönderdiği paraları biriktirip iPhone 12 almış. Ben bunu görünce dedim göndermeyin artık cidden ihtiyacı olan insan colugunun çocuğunun rızkını vermez telefona. Ben böyle yükselince birkaç aydır ses soluk yoktu ta ki düne kadar.
Dün yengem destan yazmış göndermiş bana "arabayı sat abinin borcunu öde, abin intihar edecek diye korkuyorum o para senin değil abinin de hakkı var sen böyle bir durumda olsan o ne yapar eder sana destek çıkardı"
Meğer abim bu coin işlerine girmiş ve bir güzel batmış. Tahmini olarak 200-300 bin borcu var.
Şimdi ne yapmalı bilmiyorum.
Arabayı satıp göndersem parayı bir daha asla böyle bir araba alamam, göndermesem yegenlerime üzülüyorum bir taraftan da onun dusuncesizligini neden ben çekiyorum diyorum siz olsanız ne yapardınız?
Battigi gibi çıksın. Yardımlarınız yüzünden somurecek hazir kapi bulmuşlar. Sizi bitirmeye oynuyorlar. intihar mı ediyor kendi bilir ama her olayda böyle manipule etmelerine izin vermeyin. Herkes yaptıklarının sonucuna katlanmayi öğrenmeli. Hesabınızı da gizli tutun. Arabayı borçla aldım diyin

Yengem hiçbir zaman luksten vazgeçmedi bu süreçte, sürekli mobilya yenileme, son model telefonlar robot süpürgeler, tatiller

Böyle insana para yollanmaz. Aileniz çok taviz vermiş.

İlk para istedikleri zaman hayır demesi gerekirdi. Size güvenip yaşamışlar resmen. Borç varsa gelin hanım ise girip çalışsın.

Bizim ailede boyle bir uzaktan akraba kadin vardi.
Evi hipotek ettirene kadar borclanmisti. Tefecilere para kaptirmis megerse.

Ayni sekilde baska bir adam vardi. oda kumara yatiriyormus parayi.

Hicc inanmayin, arabaniza da satmayin. Ustune bir bardak soguk su icersiniz. Kimse cocuk degil, harcarken iki kere dusunselermis, sizene.

Anne babalarininda kocaman olmus cocuklarina bu denli para yedirmelerini hic anlamiyorum. Tabi ki asla buyumezler , durma noktasini bilmezler.

Merak etmeyin intihar filan etmez. Her ailede var böyle bir örnek, en güzel de onlar yaşar.

Sakın arabanızı satmayın, şimdiye kadar yediklerine saysınlar.
ne kadar dogru demissin ..hep yok yok derler en guzel imkanlar ondadir 🤷🏻‍♀️ hep yok ama birikimi hep büyüyor

X