Borç isteyen abi.

Lütfen abinize en yakın bankanın konumunu gelin hanıma da bir iş ilanı atin.sizde çalışıyorsunuz af edersiniz ama salakmısınız çalışıyorsunuz bizlerde çalışıyoruz sizin gb.Millet 2-3 aylık bebesini bırakıp ise dönüyor.Ben 5 aylikti geri döndüğümde.Ailen ile konuş asla verme onda biri bile geri gelmez sakın. Başka mal mülk varsa ailenin satmasina riza gösterme.O evde seninde hakkın var o zaman abine alınan, abine babamın verdiği paranın yarısını vereyim evin yarısını ver tapuda diyin hani seninde hakkın varya.

Abiniz ve yengeniz sizi dolandırmış hep.
Sizden aldıkları paraları coine yatırıp bi daha sizden o borcu kapatmanızı istiyolar.. Yüzsüzlüğün böylesi.
Yerinizde olsam asla vermem para falan. Battıkları gibi çıksınlar.
İnsanların hayatta ders alması gerekir bazı olaylardan. Siz devamlı destek çıkarsanız nasıl ders alacaklar da "aman bi daha yapmayayım" diyecekler ki?

Nasıl olsa para gönderen var diyolar şu an.

Merhabalar fikir danışmak istediğim bir konu var sizlere.
Annem babam abimi evlendirdi, düğünü yaptılar, ev eşyalarının tamamını aldılar, 10 taneden fazla bilezik aldılar(takı seti vs her şeyi aldılar), karsi tarafın hiçbir desteği olmadı evdeki rendeye varana dek hepsini annemler aldı. Yeni evliler huzursuzluk yaşamasın borç içinde kalmasin istediler.
Uzun zaman geçti tabi bunun üstünden her şey yolundaydı ta ki geçen seneye kadar.
Bir gün arayıp salon takımını yenilemek istediklerini söylediler ailem de 15 bin lira gönderdi, ardından tasinacaklarini ve nakliye masrafı çocuk odası masrafı olacağını söylediler 20 bin de o zaman gönderdiler.
Ara sıra arar abim 500 lira 1000 lira ister benden, anne babamdan.
Her neyse geçen kış abimin evine icra gelmiş sebebi de koltuk takımının parasını ödememesi, gönderdigimiz parayı yatırmamış bizimkiler yine 20 bin civarı gönderdiler borcu kapatsın diye ama asla bitmedi borçları.
Bizimkilerin elden çıkarmak istedikleri bir kaç yer vardı sattılar ve bir ev aldılar, kalaniyla da araba alıp benim üstüme yapacaklardı, ben parayı alıp borsaya yatırdım 3-4 ay içinde iyi yükseldi para, bende birikmiş tüm paramı koydum ve düzgün bir araba aldık.

O ara yengem aradı abin çok hasta 1 haftada 10 kilo verdi delirtecek diye korkuyorum hiç iyi değil. Borcu 20 bin civarı dedi sonra 50 oldu sonra 250 ...
Tam olarak ne kadar bilmiyoruz asla, bir süre telefonlara çıkmadı işin gerçeğini öğrenemedik.
Bizimkiler bu olaylar sürerken 2 bin 3 bin gonderiyorlae devamlı yengem istediği için, yengemde bizimkilerin gönderdiği paraları biriktirip iPhone 12 almış. Ben bunu görünce dedim göndermeyin artık cidden ihtiyacı olan insan colugunun çocuğunun rızkını vermez telefona. Ben böyle yükselince birkaç aydır ses soluk yoktu ta ki düne kadar.
Dün yengem destan yazmış göndermiş bana "arabayı sat abinin borcunu öde, abin intihar edecek diye korkuyorum o para senin değil abinin de hakkı var sen böyle bir durumda olsan o ne yapar eder sana destek çıkardı"
Meğer abim bu coin işlerine girmiş ve bir güzel batmış. Tahmini olarak 200-300 bin borcu var.
Şimdi ne yapmalı bilmiyorum.
Arabayı satıp göndersem parayı bir daha asla böyle bir araba alamam, göndermesem yegenlerime üzülüyorum bir taraftan da onun dusuncesizligini neden ben çekiyorum diyorum siz olsanız ne yapardınız?
Bu tarz durumlarda bir felsefem var ki hep kurtarır beni ; verip kötü olacağına vermeyip kötü olsun. Karısıda kocasının akibetinden çok korkuyorsa işe girip çalışsın veya kendi ailesinden istesin.

Kusura bakma lütfen ama abin sizi iyi kullanan başka da bir işe yaramayan bir asalak. Para yolla diye sizi yemiş bitirmiş. İnsan da gurur olur bu kadar istemek nedir. Siz verdikçe o da istemiş. Sen kendi geleceğini düşün. Kendi düşen ağlamaz. Bu arada abin ayrıca kronik bir yalancı. Sizden mobilya parası isteyip başka şeylere yatırmış. Ya ayrıca ona da ayrı sinir oldum. Mobilya yenılıycez para gönder nedir ya oha gerçekten oha.

Size bir şey anlatayım. Arkadaşımın erkek kardeşi ve gelini aynen böyleydi. Ailesi borçsuz evlendirdi ve altın taktı bir sürü. Kendi apartmanlarında da daire verildi. Sürekli para isteyip durdular. Buna rağmen ellerindeki altın vs tükendi. En sonunda adam yurtdışına çalışmaya gitmek zorunda kaldı. Yenge hanım da yalnız kalamamış:) Sabaha karşı evden herifin tekini kovalamışlar. Neyse boşandılar. Yaptıklarına rağmen yüzsüzlüğe devam edip hala para istemeye devam etti:)

Yani demem o ki, yüzsüz insanlar böyledir. Onların karşısında dimdik durmadığınız sürece istekleri asla bitmez. Çalıştığını ömür boyu abine ver, yine de yetmeyecek.

Ayrıca yenge hanım kocişinin intihar edeceğinden korkuyorsa bir zahmet telefonunu satsın.

Cidden sanki mıknatıs gibi birbirini çekiyorlar. Anne babasından sürekli bir şeyler alan para isteyen erkek evlat asla çalışmayan, lüks yaşayan ha bire telefon eşya değiştiren yenge
Sanki bir paket gibiler
Hiç çalışan borçtan utanan,dikkatli harcayayım diyen karıları olmaz.
Ya aynı oldukları için birbirlerini çekiyorlar ya kadın nasıl olsa ödeyen var diye har vurup harman savurmaya başlıyor.

Bizim bir tanıdık vardı borç gırtlağa dayanmış, kocası iki ev sattırmış ailesine daha kardeşleri arayıp bize niye yardımcı olmuyor diye kızıyor.
Hanımefendi burberry çantasını satmak durumunda kalmış duyunca aman Allahım bizde dert var sanıyoruz diye kalakaldım.
Aynen aynen. Bizim de gelin öyle. Kocası her hafta annesinden pazar param yok, ekmek param yok diye para dileniyor, gelin dolap yaptırıyor, başka bir ile balık yemeye gidiyor,yeni supurgesini değiştiriyor. Sonra da kocamın ailesi yardım etmiyor diye dedikodu yapıyor.

Kusura bakmayın ama konu buram buram enayilik kokuyor.
Ben sadece abinizi ve yengenizi suçlamıyorum.
Çünkü baştan beri hep bu şekilde alistirilmislar.
Böyle devam eder gider bu döngü.
Böyle insanlar alışkanlıklarından vazgecmezler duygu sömürüsü vicdan vs böyle giderler.
Yaslandiklarinda da genelde hiçbir baltaya sahip olamazlar.
Allah gecinden versin aileniz vefat edince de kalan tüm mirası satıp yerler.

eğer doğruysa coinden batana zerre üzülmüyorum. yenge de çok anasının gözüymüş maşallah. tabii ki arabanı falan satma, bunca zaman gönderilen paralarda senin hakkın yok muydu?:sinirli:

Yorumlar için teşekkür ederim bugün bı ara arayacağım konuşacağım bu meseleyi, arabayı satmayacagimi soyleyecegim. Benim düğünüm olsa nisanlansam ailem ona yaptıklarının onda birini yapamaz şu an. Hali hazırda bır çöpüm bile yok yengemin ailesinin evine taşının o şekilde çözün diyeceğim.
Ve evet yengem ailesiyle yatar kalkar gece 1 kere kadar kız kardeşi ordadır sabah kahvaltıda yine aynı, birinden istenecekse onlar olsun artık.

Ceycey eski konularına şöyle bir baktım. Ailecek değişik bir kafanız var. Herkes fakir siz de yardım meleği moduna giriyorsunuz

Alınıp geri verilmeyen fotoğraf makinesinde anneniz durumları yok yenisini isteme demiş.
Sandalet konusunda durumları yok babası yeni işe girdi istemesem mi demişsiniz
Evden çıkmayan komşu oğlunda durumları yok bir şey deme dedi babam demişsiniz
Kuzenimin yüzsüzlüğü konusunda durumları yok diye veriyorum ama beni kullanıyor demişsiniz

Arada kaçırdığım konular da vardır. Bir insanın durumu yoksa yoktur yahu. Size ne?
Psikolojik bir durum mu bilmiyorum ama sizi ailecek daha çoook sömürürler.
Durumu olmayan herkese kendinizi kullandırmak zorunda değilsiniz. Emin olun sizi enayi görüyorlardır. Sandalet meselesinde kız be güzel cebe indirmiş sandaleti. 10 binlik kamerayı da buradaki üyelerin gazı olmasa hibe ederdiniz durumları yok diye.
Koruyucu melek değilsiniz. Biraz gözünüzü açın
Hepsini alt alta görünce bı gulme geldi ahshahah

Klasiktir “ben intihar ederim” lafları.

Söylediklerine değil yaptıklarına bakacaksınız.
Sıkıntıda olan kişi gidip iphone almaz, tatillere çıkmaz.
Açık açık bizim ihtiyacımız yok, rahatız demişler daha ne olsun?

Peki niye istiyor diyeceksiniz.
Ben de derim ki niye istemesin?

Evindeki tüm ihtiyaçları almışsınız, ailecek pışpışlamışsınız.
Bizler enayiyiz, canınız para isterse bizi yolun denmiş.
Size lüks tatiller, eşyalar alacağız yeter ki ağlayın denmiş. Elbette “intiharla” tehdit edecek.

Düşünün telefonunu ikinci elde satmaya zahmet bile etmedikleri halde nerdeyse oturup arabamı mı satayım diye düşünüyorsunuz, enflasyon var neyse ki.

O parayı gönderirseniz emin olun yenge lüks tatilinden selfie atar, şık Gucci çantasını da masanıza koyar özellikle görün diye.

Düzelmelerini istiyorsanız hayır diyeceksiniz, o yengeyi de engelleyin. Başları sıkışınca öğrenecekler, inanın 200-300 bin ciddi para değil, kendi kaynaklarıyla rahatça öderler. Oturup vicdan yapacak bir durumunuz yok.

Hepsini alt alta görünce bı gulme geldi ahshahah

Vallahi yardım yapacaksınız gerçekten ihtiyacı olanlara verin. Abiniz lüks cep telefonuyla selfie atarken sokakta yatanlar var.

Sizin gibi bazı insanlarda her problemi çözmeye çalışma, etrafını anne tavuk gibi kanatlarının altına alma içgüdüsü vardır. İnsanlar da bunu kullanır, bizim hiçbir akrabamız para ver diye devamlı gelmiyor mesela.

Size önerim:
- Nakit Paranız az olsun. Azdan kastım herşeyi otomatik ödemeye bağlayın, krediye girin olmadı Bankaya talimat verin her ay altın hesabına paranız yatsın. Nakite ne kadar zor ulaşırsanız ısrarlara direnmeniz kolay olur.
- Gerçekten ihtiyacı olanlara her ay sabit makul bir para gönderin, daha iyisi gönüllü olun ki anne tavuk ihtiyacını görsün. Yengeniz elinde lüks telefonla sen cimrisin arabanı ver dediğinde gerçek fakirleri hatırlarsınız.

Bu sekilde asalak gibi yasayan insanlara ayri gicik oluyorum, o asalaklari kendi uzerinden gecindirenlere ayri... Bzm cevremizdede var boyle iki kisi, birinin ailesi 3 ev 1 dukkan satip asalagin borcunu kapatmaya calisti ellerinde artik hic bisey kalmayinca asalak ogullari birakti onlari cekti gitti. Diger asalak daha yeme asamasinda uyariyoruz ailesini ama anlamiyor ellerindeki hersey bitene kadar da anlayacak degiller. Simdi sizin aileniz de bubca zmn abinizi niye besledi, niye birakmadilar onlari ke di baslarina ayaklarini yorganina gore uzagmayi ogrenmelerine neden firsat vermediler? Ailenizde abiniz kadar suclu ama abinizde ailenizin varini yogunu bitirmeden bu saatten sonra duracak degil, siz aklinizi kullanin arabayi falan satmayin aileniz 5 parasiz kaldiginda satip onlara o zmn destek olursunuz.

Yorumlar için teşekkür ederim bugün bı ara arayacağım konuşacağım bu meseleyi, arabayı satmayacagimi soyleyecegim. Benim düğünüm olsa nisanlansam ailem ona yaptıklarının onda birini yapamaz şu an. Hali hazırda bır çöpüm bile yok yengemin ailesinin evine taşının o şekilde çözün diyeceğim.
Ve evet yengem ailesiyle yatar kalkar gece 1 kere kadar kız kardeşi ordadır sabah kahvaltıda yine aynı, birinden istenecekse onlar olsun artık.
Abinizin oturduğu evide mi siz satın aldiniz eğer öyleyse evlerini satsinlar borçlarını odesinler.

Konunuzu okuyunca şükrettim malum bir akrabama. Onlar bu kadar yüzsüz değiller. Ben sakız parası da vermezdim bunlara. Karı-koca sülük gibi yapışmışlar size. Bırakın başlarının çaresine baksınlar.

Onları satıp ödesin borcu o zaman
Ben borç hikayesine de inanmadım açıkçası , borçlu insan borcunu öder gidip iphone miphone almaz
Alır, ben inanırım. Kirasını ödemeyen, milletten yardım alan, kredi kartı borcu faizinin katlandığı bir yakınım o haliyle kendi telefonunu değiştirdi. 10 yaş altı çocuklara alınan tablet/telefon, yenilediği mobilyalara değinmeyeceğim bile. Bazılarının önceliği farklı oluyor.

Cidden sanki mıknatıs gibi birbirini çekiyorlar. Anne babasından sürekli bir şeyler alan para isteyen erkek evlat asla çalışmayan, lüks yaşayan ha bire telefon eşya değiştiren yenge
Sanki bir paket gibiler
Hiç çalışan borçtan utanan,dikkatli harcayayım diyen karıları olmaz.
Ya aynı oldukları için birbirlerini çekiyorlar ya kadın nasıl olsa ödeyen var diye har vurup harman savurmaya başlıyor.

Bizim bir tanıdık vardı borç gırtlağa dayanmış, kocası iki ev sattırmış ailesine daha kardeşleri arayıp bize niye yardımcı olmuyor diye kızıyor.
Hanımefendi burberry çantasını satmak durumunda kalmış duyunca aman Allahım bizde dert var sanıyoruz diye kalakaldım.
Benim çevremde de var maalesef, hem akrabalarımda hem arkadaş çevremde.
Ye ye doymuyorlar, anne babaları her birine birer ev verdi, düğün yaptı, altlarına araba çekti, çocuklarının sünneti vs her şeyi karşıladılar, yetmedi işten çıkıp çalışmadılar evlerine bakmalarını da istediler, o da yetmedi çocuklarına da ev istediler.

Hepsi birbirinden kötü, kimi halasının amcasının miras hakkına dahi çöktü.

Böylelerinin ne gözü doyar ne nankörlükten geri kalırlar, koca koca insanların yüzü bile kızarmadan anne babayı sömürmesini anlayabileceğimi sanmıyorum.

Evet ara konuş arabayı satmayacağını, senin nişanın düğünün olursa onlara yaptıklarının onda birini yapamayacaklarını, ailenin tek çocuğunun abin olmadığını filan söyle. Çözüm önerisi sunma, yengemin ailesinin evine taşının filan deme. Onların sorunu o nasıl hallederse halletsinler. Sana ne derlerse sen üzülürsün.

X