Bitmeyen komşu gürültüsü

lugesya11

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
5 Mart 2020
40
4
32
Merhaba arkadaşlar benim sorunum bitmeyen komşu gürültüsü. Üst kat komşumun gürültüsünden bıktım. Önce ev süpürme sorunu vardı akşamları ev süpürüyor ve inanılmaz bir ses oluyordu süpürgeyi yere sürttükçe aşırı bir ses oluyordu neyse biz bunu yöneticiye dedik adama söylemiş eşine söylesin diye. Bir müddet ses kesildi ama bu kez de her sabah süpürme olayı oldu. Bir gün yine akşam süpürdü (bunu dememize rağmen yine yaptı yani) biz de sopayla tavana vurduk kesildi. Sabah süpürmelerini görmezden gelmeye çalıştım yeter ki akşam süpürmesin dedim. Öyle bir ses ki aşırı rahatsız ediciydi ve ben KPSS çalışan birisiyim halimi siz düşünün. Son zamanlarda sabah süpürmeleri bitti ama şimdi de konuşma sesleri geliyor bir adam konuşuyor düşünün tv izliyorsunuz arkada bir mırıltı tarzı ses geliyor sevdiğiniz diziye odaklanamıyorsunuz batıyor ya da ne bilim kafa dinleyeyim diyemezsiniz. Kaç kere sopayla vurdum yukarı doğru bağırdım bir ihtimal duyulur diye ama ne çare... Şimdi de sabahtan beri tak tuk tak tuk sesler geliyor ara ara yere bir şey atıyormuş gibi ama ne olduğunu da çözemedim ki. İşin özeti en özel anlarına kadar (karı koca ilişkisine dair) evimizde. Kardeşim 1 ay yatak odalarına denk gelen odada uyudu kızın psikolojisi bozuldu yani o seslerden. Yöneticiyi en son aradığımızda eşime sen git kapısına demişti bir de sen söyle şu süpürme olayını filan ama insan da bilemiyor ki nasıl insanlar gidemiyorsun. Çaresiz katlanıyorsun. Polise şikayet etsen olay büyüyecek. Napacağımızı bilemiyoruz artık. 3-4 ay sonra buradan gideceğiz ama KPSS zaten zor süreç insan hiçbir şeye tahammül edemiyor ses desen en ufak ses batıyor bunların sesleri nasıl batmasın. Binanın mimarisi o kadar enteresan ki duvarlar ince yatak odamıza yan tarafın yatak odası arası bir duvar var oraya gitsem ses var. Başka bir odamıza yan dairenin oturduğu oda bitişik ses var. Yani tek çare dua ediyorum kulaklık takıyorum sabır diliyorum. Hepsi neyse de üst komşuya nasıl bir çözüm bulacağım 😞😞

Ooff off aynı sorun bızdede var. Hem milletin sesi evin ıcınde hemde bizim sesimiz gitmesin diye ugrasıyorz.. İki yonlu stres.. Konusamıyorz yuksek sesle.cogu zaman konusulanlarda duyuluyor yanı. Gecen gun alt kat evin annesi kızına `` kumandayı ver``diyor.. net duydum yanı.. Cok sınır bozucu bısey. Bu son yapılarda cok oluyomus bu sorun.. Son zamanlarda herkes sikayetci malesef..

Polise değil ama şikayet edilen başka yerler var.bu apartman yöneticiliği kanununda yazar.aksam belli bi saatten sabah belli bı saate kadar süpürge vb.yuksek sesli çalışmalar yapılamaz.yatak odasi sesine gelince ne yazikki apartmanlar belli bı ses sistemi izolasyonuna uyması lazım ama malzemeden çalmak için kimse ona uygun yapmıyor.onu şikayet edemiyoruz maalesef.

Sabah süpürüyormuş işte saatlerce süren bişey değil ki şikayet edilecek durum olsun.komşular birbirini idare etmeyi bilmeli.Lakin yatak odasından gelen ses konusu da hiç hoş değil.Bu nasıl söylenir onu da bilemedim 🤷🏻‍♀️
Sabah supurmenin de bı saatj var diye biliyorum.mesela benim alt komşum sabah 6 civarı başlıyor.8 e kadar yapıyor alistim artık o derece 😂

Ooff off aynı sorun bızdede var. Hem milletin sesi evin ıcınde hemde bizim sesimiz gitmesin diye ugrasıyorz.. İki yonlu stres.. Konusamıyorz yuksek sesle.cogu zaman konusulanlarda duyuluyor yanı. Gecen gun alt kat evin annesi kızına `` kumandayı ver``diyor.. net duydum yanı.. Cok sınır bozucu bısey. Bu son yapılarda cok oluyomus bu sorun.. Son zamanlarda herkes sikayetci malesef..
Aynen ben zaten üst komşudan rahatsız olduktan sonra daha da özen gösterdim yukarıdan böyle ses geliyorsa bizim de sesimiz aşağıya mutlaka gidiyordur diye. Ben yukarı doğru bağırdım geçen de gidiyor mudur ki acaba sessiz olun biraz diyorum ama anlayışsız insanlar belli çünkü uyarıldıkları halde geçenlerde yine akşam 6da ev süpürüldü. Beni bir kere uyarsalar utanırım dikkat ederim. Kimse uyarmadığı halde aman aşağıdakiler rahatsız olur tv sesi aşırı yüksek olmasın diyoruz. Anlayışsız insanların apartmanda oturmamasından yanayım. Bir kere uyarıya daha dikkatli olması gerekirken hiç aldırış eden olmuyor ne garip

Gürültü yapan komşunuza ölçümün mümkün olmadığı durumlarda para cezası olarak 2020 yılında 5326 Sayılı Kabahatler Kanunu’nun 36. maddesine göre 187 TL “gürültüden”, 187 TL “rahatsız etmekten” olmak üzere toplam 374 liralık para cezası uygulanabiliyor

Tavana vurunca falan bazısı bir süre sonra inadına daha çok ses yapabiliyor.Ne yazık ki komşu gürültü sorunları kolay kolay çözülmüyor. 😐

1. Polise şikayet etseniz karakolda ifade verdikten sonra karşı tarafın ifadesi alınacak daha sonra da kendini savunacahi icin büyük bir ihtimal iptal olacaktır.
2. Malesef ki yeni mücahitlerin trendi ic ice yaşamamızı ki bu sese kadar .. Yani bi nevi göz yummak diye birsey var ama nereye kadar tabi ki bir yere kadar.
3. Oncelikle yuz be yuz konuşmamızda fayda var
4. Ardından yönetim veya yönetici tarafından pandemi şartlarında en son toplantılar yasaktı lakin Skype vs aracılığı ile veya noter tasdikli mi yönetim bilemeyeceğim fakat izin belgesi alınarak veya therkes tanış ise bi nevi mesafe şartlarını uygulayarak apartmanda nasil yaşanır konusunun hatırlatılması ile birlikte yeni kurallar sistemi getirilebilir. Ornegin ses 22.00 de sona erer bu saatten sonra gelebilecek seslere karşı tüm komşuların yasal haklari vardır gibi bu da yönetim defterine işlenmesi gerekiyor .
5. izlemenizi ve dinlemenizi öneririm
6. Sopa ile vurmak kesin çözüm değil cok mazi de kalmadı mı 😃

O zaman insanlar ya başkalarına saygılı olmayı öğrenecek ya da müstakil evde oturacak ben yapamam diyorsa. Mesela benim akrabalarım var ben oturamam ses olsa şikayet olur yapamam diyorlar oturmuyorlar bu kadar net bence. Belli sesler olabilir kısa süreklidir ne bilim bir gün sürse bile bir günlük bir şey der geçersin ama sürekli oluyorsa orada artık büyük problem var demektir

Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, gürültü cezası kesilme yetkisini ilgili belediyelere devretmiş durumdadır. Belediyeye şikâyetten sonuç alamazsanız Alo 181 Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın şikâyet hattını arayın. Bakanlığın ceza vermesini sağlayın

Aynen ben zaten üst komşudan rahatsız olduktan sonra daha da özen gösterdim yukarıdan böyle ses geliyorsa bizim de sesimiz aşağıya mutlaka gidiyordur diye. Ben yukarı doğru bağırdım geçen de gidiyor mudur ki acaba sessiz olun biraz diyorum ama anlayışsız insanlar belli çünkü uyarıldıkları halde geçenlerde yine akşam 6da ev süpürüldü. Beni bir kere uyarsalar utanırım dikkat ederim. Kimse uyarmadığı halde aman aşağıdakiler rahatsız olur tv sesi aşırı yüksek olmasın diyoruz. Anlayışsız insanların apartmanda oturmamasından yanayım. Bir kere uyarıya daha dikkatli olması gerekirken hiç aldırış eden olmuyor ne garip
Ama akşam 6 ev supurmek ıcın gec degılkı...mesela benim kucuk bebegim var ben o makınayı her an en gec akşam 9 bucuga kadar calıstırabılırım..ve esim vardiyalı calısıyor. O evdeyken genelde ıs yapmam ki adam uyuyor zaten makina calıstıramam..o gece vardiyasına gıder 6 bucukta evden cıkar ben supururum...
Şimdi soyle herkesin yasam sekli farklı. Egerkı benim durumumda isen Aksam saat 9 bucuga kadar yolu var bence.. Ama mesela sabahları 11 den once supurmem Asla. Cunku sabah saati. İşte o rahatsızlık vermek olur. Ama aksam 6 gec degil bence..

1. Polise şikayet etseniz karakolda ifade verdikten sonra karşı tarafın ifadesi alınacak daha sonra da kendini savunacahi icin büyük bir ihtimal iptal olacaktır.
2. Malesef ki yeni mücahitlerin trendi ic ice yaşamamızı ki bu sese kadar .. Yani bi nevi göz yummak diye birsey var ama nereye kadar tabi ki bir yere kadar.
3. Oncelikle yuz be yuz konuşmamızda fayda var
4. Ardından yönetim veya yönetici tarafından pandemi şartlarında en son toplantılar yasaktı lakin Skype vs aracılığı ile veya noter tasdikli mi yönetim bilemeyeceğim fakat izin belgesi alınarak veya therkes tanış ise bi nevi mesafe şartlarını uygulayarak apartmanda nasil yaşanır konusunun hatırlatılması ile birlikte yeni kurallar sistemi getirilebilir. Ornegin ses 22.00 de sona erer bu saatten sonra gelebilecek seslere karşı tüm komşuların yasal haklari vardır gibi bu da yönetim defterine işlenmesi gerekiyor .
5. izlemenizi ve dinlemenizi öneririm
6. Sopa ile vurmak kesin çözüm değil cok mazi de kalmadı mı 😃

Bu tarz toplantılar hiç olmadı binamızda. Sopayla vurmaktan başka çare gelmiyor aklıma laftan anlamıyorlar da zaten.
Tek çare oydu o da bir süre işe yaradı en azından sopa sayesinde süpürgeyi durdurabildik birkaç kez ☺️

Sorun duvarlarsa adamların da yapacak bir şeyi yok yani. Evde konuşmasınlar mı? Bizim de eskiden oturduğumuz ev öyleydi. Komşu ne izliyor, kimle konuşuyor hepsi duyuluyordu yani ekstra yüksek sesle yapmıyordu bunları, sorun apartmandaydı. Muhakkak bizim sesimiz de onlara gidiyordu. Yani yapacak bir şey yok

Anlattıklarınıza göre, üst katınızdaki insanlar normal hayatlarını sürüyorlar kendi evlerinde.
Süpürge, hususi sabahın 6-7sinde açılan bir süpürge mi? Değil sanırım, 9-10 civarı olmalı.
Akşam da dinlenme saatleri 8 civarı başlar, onun harici karışmanız da tuhaf durur.

Sevişmeler hususi duvardan duvara yerlere vurmalı hardcore mu desem, yani buna da ne denir bilemedim, insanlar sevişir ve bunun da bi "Apartmanda sevişmeler şöyle olmalı" şeysi yok. :)

Konuşma sesi diyorsunuz, nasıl; hususi bağırmalar mı? Yoksa insanların konuşmaları da çok müdahale edilecek bir ses değil, gecenin derin sessizliğinde, balkonda vb. değillerse.
Binanın ses geçirgenliği üzerine bir konu ve artı sizin fazlaca hassasiyetiniz gibi durum.
Yukarıdan bağırarak sopayla tavana vurup duruyorsanız, aynı şekilde zemine tak tak vuruşlarla cevap almanız da olası tabii, aranızda da artık böyle bir iletişim olmuş, karşılıklı tak taklar. :)

Bence kapılarına çıkıp, güzelce konuşmaktan kimseye zarar gelmez.
Meramınızı anlatır, "KPSS'ye çalışıyorum şu programda, binamızın ses geçirgenliği de malum, size de bir şey diyemiyorum bizim seslerimiz de size geliyordur elbet ama bu saatlerde ses konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirim" deseniz, bi şey kaybetmezsiniz bence.

Ama akşam 6 ev supurmek ıcın gec degılkı...mesela benim kucuk bebegim var ben o makınayı her an en gec akşam 9 bucuga kadar calıstırabılırım..ve esim vardiyalı calısıyor. O evdeyken genelde ıs yapmam ki adam uyuyor zaten makina calıstıramam..o gece vardiyasına gıder 6 bucukta evden cıkar ben supururum...
Şimdi soyle herkesin yasam sekli farklı. Egerkı benim durumumda isen Aksam saat 9 bucuga kadar yolu var bence.. Ama mesela sabahları 11 den once supurmem Asla. Cunku sabah saati. İşte o rahatsızlık vermek olur. Ama aksam 6 gec degil bence..
Ben kuralları tam bilmiyorum ama süpürge, çamaşır makinesi gibi şeyleri gece 12den sonra çalıştırmak sorun yaratabilir. Yani 12den sonra komşulara böyle ses gidip rahatsız etmemeli. Türkiye'de bilmiyorum yaşadığım ülkede öyleydi

Merhaba arkadaşlar benim sorunum bitmeyen komşu gürültüsü. Üst kat komşumun gürültüsünden bıktım. Önce ev süpürme sorunu vardı akşamları ev süpürüyor ve inanılmaz bir ses oluyordu süpürgeyi yere sürttükçe aşırı bir ses oluyordu neyse biz bunu yöneticiye dedik adama söylemiş eşine söylesin diye. Bir müddet ses kesildi ama bu kez de her sabah süpürme olayı oldu. Bir gün yine akşam süpürdü (bunu dememize rağmen yine yaptı yani) biz de sopayla tavana vurduk kesildi. Sabah süpürmelerini görmezden gelmeye çalıştım yeter ki akşam süpürmesin dedim. Öyle bir ses ki aşırı rahatsız ediciydi ve ben KPSS çalışan birisiyim halimi siz düşünün. Son zamanlarda sabah süpürmeleri bitti ama şimdi de konuşma sesleri geliyor bir adam konuşuyor düşünün tv izliyorsunuz arkada bir mırıltı tarzı ses geliyor sevdiğiniz diziye odaklanamıyorsunuz batıyor ya da ne bilim kafa dinleyeyim diyemezsiniz. Kaç kere sopayla vurdum yukarı doğru bağırdım bir ihtimal duyulur diye ama ne çare... Şimdi de sabahtan beri tak tuk tak tuk sesler geliyor ara ara yere bir şey atıyormuş gibi ama ne olduğunu da çözemedim ki. İşin özeti en özel anlarına kadar (karı koca ilişkisine dair) evimizde. Kardeşim 1 ay yatak odalarına denk gelen odada uyudu kızın psikolojisi bozuldu yani o seslerden. Yöneticiyi en son aradığımızda eşime sen git kapısına demişti bir de sen söyle şu süpürme olayını filan ama insan da bilemiyor ki nasıl insanlar gidemiyorsun. Çaresiz katlanıyorsun. Polise şikayet etsen olay büyüyecek. Napacağımızı bilemiyoruz artık. 3-4 ay sonra buradan gideceğiz ama KPSS zaten zor süreç insan hiçbir şeye tahammül edemiyor ses desen en ufak ses batıyor bunların sesleri nasıl batmasın. Binanın mimarisi o kadar enteresan ki duvarlar ince yatak odamıza yan tarafın yatak odası arası bir duvar var oraya gitsem ses var. Başka bir odamıza yan dairenin oturduğu oda bitişik ses var. Yani tek çare dua ediyorum kulaklık takıyorum sabır diliyorum. Hepsi neyse de üst komşuya nasıl bir çözüm bulacağım 😞😞

Sanırım sorun üst komşudan ziyade apartmanda yalıtım olmaması.
Mesela evi ne zaman süpürsün, süpürmek kaç dakikalık bir aktivite ki?
Ben bütün gün çıkan sese dayanabiliyorum. Gece 11i geçti mi şikayet ederim direk.
Ama sizin yatak odası sesine kadar dinliyorsanız sorun zaten eviniz 😔

X